Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Mușcat de câine.

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostH6D-100c, on 29 mai 2018 - 15:31, said:

Daca esti 1000% sigur ca nu era turbat cainele(nu avea spuma la bot, etc)  atunci ceai de musetel/crema de galbenele/tataneasa/patlagina/orice cicatrizant, pe muscatura.

Sa nu mai dai astfel de sfaturi in viata ta la cazuri de genul.

Cum dracu sa fie 100%? Cum poate sa fie 100% sigur, spune si tu???? 100% poate fi doar atunci cand se fac testele de laborator.

Initiator, mergi si fa antirabicul.


le: Am postat in acelasi timp cu colegul unbrutus.

Edited by MembruAnonim, 29 May 2018 - 15:42.


#20
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postjimi91, on 29 mai 2018 - 15:37, said:

esti un om rau:|..m-ai speriat pe mine. Mai am putin si ma duc eu sa fac antirabicul:)))..si nu m-a muscat niciun caine:)).

REgula generala e simpla... trebuie vazut daca cainele are vaccinurile la zi si mai trebuie urmarit timp de doua saptamani...daca cainele moare, da, faci un tratament;)..
Vezi ca asta cu urmaritul cainelui e o prostie
Tratamentul trebuie inceput in 72 de ore de la contactul cu animalu bolnav

#21
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostI2O, on 29 mai 2018 - 15:41, said:

Vezi ca asta cu urmaritul cainelui e o prostie
Tratamentul trebuie inceput in 72 de ore de la contactul cu animalu bolnav
24h maxim... dupa 3 zile esti deja ''posedat''

Edited by YourFan, 29 May 2018 - 15:44.


#22
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Subscriu. Starea de „spume” la gura este faza neurologica a bolii (adica la momentul asta esti 100% cius). Cand eram la facultate vorbeam de chestia asta , este cel mai letal virus cunoscut (in absenta tratamentului), fiind consemnate in istoria umana un singur caz de supravietuire (si ala cu sechele grave, parca era o fata destul de mica).

#23
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Daca faceam cate-un antirabic pentru fiecare muscatura de caine, intretineam singur o sectie de la infectioase.Posted Image  Stai linistit, sansele ca patrupedul ala (daca e asa cum ai descris) sa fie infectat, sunt nule. Mna, daca chiar nu poti dormi linistit, poti sa-l faci, nu dauneaza decat putin, buzunarului. Somnul e mai bun decat stresulPosted Image

#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostI2O, on 29 mai 2018 - 15:41, said:

Vezi ca asta cu urmaritul cainelui e o prostie
Tratamentul trebuie inceput in 72 de ore de la contactul cu animalu bolnav

:|

eu asa stiu..am fost muscat de un caine cand eram mic...s-a dus bunicul la cei care aveau cainele, sa-i intrebe daca are vaccinurile la zi...eu am primit o injiectie la spital...doctorul a recomandat sa urmarim cainele timp de doua saptamani..daca cainele moare urmezi un tratament...injectii in burta:)...e nasol:|

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostqawHaq1, on 29 mai 2018 - 15:44, said:

Mna, daca chiar nu poti dormi linistit, poti sa-l faci, nu dauneaza decat putin, buzunarului. Somnul e mai bun decat stresulPosted Image

Eu cred ca ar trebui sa luati ban vesnic pe softpedia pt astfel de sfaturi. Sunteti inconstienti.

Auzi si tu, "somnul este mai bun decat stresul". Inconstientule, nu este vorba de niciun stres, este vorba ca poate sa moara.

Edited by MembruAnonim, 29 May 2018 - 15:47.


#26
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Du-te bai si te culca. Vorbiti si voi, ca sa nu taceti...

#27
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postobionekenobi, on 29 mai 2018 - 15:22, said:

E nasol ca doare...

Nu doare. In 3 doze se face. Valabilitate 1 an.

In partea de sus a bratului se face.

Nu l-am platit.

Daca identifici cainele ca apartinand acelei femei, poti face plangere.

Edited by Steetch, 29 May 2018 - 15:53.


#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostqawHaq1, on 29 mai 2018 - 15:49, said:

Du-te bai si te culca. Vorbiti si voi, ca sa nu taceti...
Eu zic sa-ti controlezi modul de exprimare...

#29
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostMembruAnonim, on 29 mai 2018 - 15:46, said:

somnul este mai bun decat stresul
Normal, cand esti in groapa nu mai ai niciun stres.

#30
raluka_grasu

raluka_grasu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 23.05.2018

View PostqawHaq1, on 29 mai 2018 - 15:44, said:

Daca faceam cate-un antirabic pentru fiecare muscatura de caine, intretineam singur o sectie de la infectioase.Posted Image  Stai linistit, sansele ca patrupedul ala (daca e asa cum ai descris) sa fie infectat, sunt nule. Mna, daca chiar nu poti dormi linistit, poti sa-l faci, nu dauneaza decat putin, buzunarului. Somnul e mai bun decat stresulPosted Image

Atât de adevărat. Şi pe mine m-au muşcat în toţi anii ăştia vreo 2-3 câini şi n-am făcut niciun vaccin, chiar doamna de la spital mi-a zis că nu-i cazul.

#31
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017
Problema e că spitalul este la 30 km distanță, sunt minor și mi-e greu să ajung acolo.

Edited by lepnem, 29 May 2018 - 15:59.


#32
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Initiator, i-mi este imposibil sa cred ca ai ajuns la spital, te-a vazut un medic caruta i-ai spus ca te-a muscat un ciine si ai fost tratat doar antitetanos ! Ori n-ai ajuns la spital ori nu ai spus doctorului sau personalului medical ca ai fost muscat de un ciine! Lasa totul balta si fugi repede si fa antirabicul fara sa mai ceri sfaturi !

#33
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postraluka_grasu, on 29 mai 2018 - 15:58, said:

chiar doamna de la spital mi-a zis că nu-i cazul
Asa ceva vezi doar la noi... (sau in UK)

Edited by YourFan, 29 May 2018 - 16:00.


#34
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017

View Postiuliean50, on 29 mai 2018 - 15:59, said:

Initiator, i-mi este imposibil sa cred ca ai ajuns la spital, te-a vazut un medic caruta i-ai spus ca te-a muscat un ciine si ai fost tratat doar antitetanos ! Ori n-ai ajuns la spital ori nu ai spus doctorului sau personalului medical ca ai fost muscat de un ciine! Lasa totul balta si fugi repede si fa antirabicul fara sa mai ceri sfaturi !
Mi-a zis să merg la un alt spital, nu știam unde-i și aia a fost.

#35
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postjimi91, on 29 mai 2018 - 15:37, said:

esti un om rau:|..m-ai speriat pe mine. Mai am putin si ma duc eu sa fac antirabicul:)))..si nu m-a muscat niciun caine:)).

Este foarte complicat cu antirabicul!!! Chiar daca ai vaccinul facut asta nu te ajuta decit sa poti sa urmezi un protocol mai lejer dupa ce esti muscat (adica nu merge ca ai facut vaccinul si gata esti ok un an, doi sau cinci). Trebuie in continuare sa faci vaccinul daca ai fost expus - dar poti urma un protocol mai lejer doar cu vaccin normal, fara https://en.wikipedia..._immunoglobulin (care este FOARTE scump - si aproape sigur oricum presupun ca nu se face in Romania). Adaugind ca vaccinul oricum are nevoie de booster din cind in cind - in final e pierdere  de vreme.

Pentru cei cu adevarati paranoici mai bine evitati tari bananiere gen Romania, India, etc. unde trebuie sa stai cu ochii in patru dupa javre. Mai tare exista un numar de tari (si nu din astea la misto gen Vatican) unde nu mai e rabie de zeci de ani. Nici la animale salbatice nici la domestice nici la oameni nici la gradina zoologica nici la nimic.

#36
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postlepnem, on 29 mai 2018 - 15:59, said:

Problema e că spitalul este la 30 km distanță, sunt minor și mi-e greu să ajung acolo.

eram sigur...spune-i lui ma-ta ca te-a muscat cainele..cel mai probail vei primi o injectie...trebuie identificat cainele si urmarit...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate