Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Mușcat de câine.

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View Postjimi91, on 29 mai 2018 - 15:37, said:

mai trebuie urmarit timp de doua saptamani...daca cainele moare, da, faci un tratament;)..

Dupa 3 zile de la infestare cu virusul rabic mai faci o laie. Inmormantare impreuna cu cainele eventual...

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postlepnem, on 29 mai 2018 - 15:12, said:

Niște sfaturi, vă rog?
Cam tarziu.
Suni la 112, chemi politia, cine trebuia sa tina cainele primeste amenda, se verifica daca cainele are vaccinul antirabic facut, se da alta amenda, se fac analize la catel daca are virusul de turbare sau altele.

#39
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View Postlepnem, on 29 mai 2018 - 15:59, said:

Problema e că spitalul este la 30 km distanță, sunt minor și mi-e greu să ajung acolo.

Parintii ce grija au?
Mi-e greu sa cred ca nu exista nicio masina intre comuna ta si spital...

#40
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Cand mai treci prin zona aia si vezi cainele care te-a muscat, musca-l si tu pe el, ca sa fiti egali Posted Image... adica cum el sa te muste si tu nimic. Te agiti degeaba, ti-au facut cei de la spital tratamentul de baza, daca vrei incearca si antirabicu, asta asa ca sa mori cu constiinta impacata. La cati caini m-au muscat pe mine, vreo 4, absolut niciodata n-am facut antirabicul...in schimb cand trec prin locurile alea, ma duc cu "daruri" la ei sa nu ma mai muste... le dau mancarica si sunt prietenii tai cei mai buni pe urma. De regula, musca femelele care au pui prin preajma si le-ai agitat linistea puilor.

PS- cand vezi o haita de caini, ca-s mari sau mici, ABSOLUT niciodata sa nu fugi Posted Image, vezi care-i femela din haita si imprieteneste-te cu ea, ai sa vezi pe urma cum intreaga haita s-a potolit si te lasa in pace. O haita de caini cand te vede ca alergi si mai arunci cu pietre in ei, mai rau ii intarati. Sfatul acesta mi l-a dat un prieten care-i dresor de caini si l-am aplicat de cateva ori cu sanse de reusita de 100%.

Edited by tico18, 29 May 2018 - 16:39.


#41
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View Postlepnem, on 29 mai 2018 - 15:12, said:

Salut.
Am ieșit ieri la alergat pe afară și era o femeie pe stradă cu mai mulți câini mici pe lângă ea, eu alergam și dintr-odată câinii aleargă după mine și unul dintre ei m-a prins de picior, adică m-a mușcat,

Un caine care are rabie, ABSOLUT niciodata n-ai sa-l vezi sa fie intr-o haita, il alunga (izoleaza) haita si te ataca de unu singur. ABIA atunci sa te duci sa-ti faci rabicu, cand din neant te musca pe nepusa masa un caine care-i singur. Vezi si cu vaccinu antirabic, ca daca-l faci asa aiurea de dragu sa fie (fara sa-si aibe rostul) s-ar putea (cand o sa ai nevoie de el) sa-ti faca mai mult rau decat bine.

Edited by tico18, 29 May 2018 - 16:52.


#42
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postraluka_grasu, on 29 mai 2018 - 15:58, said:


Atât de adevărat. Şi pe mine m-au muşcat în toţi anii ăştia vreo 2-3 câini şi n-am făcut niciun vaccin, chiar doamna de la spital mi-a zis că nu-i cazul.
Tokyo...

#43
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Antitetanosul se face o data la 10 ani.

#44
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017

View PostBenderbut, on 29 mai 2018 - 17:21, said:

Antitetanosul se face o data la 10 ani.
Păi, în clasa a 8-a, ne-au pus niște vaccinuri, dar nu știu ce erau. Au trecut cam 2-3 ani de atunci.

#45
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
ajunge antitetanosul, din cate am citit in topicul asta, cainele n are rabie. eu zic ca esti sanatos dar cum a spus si @tico18 mai jos si subscriu! vaccinul daca il faci e pentru constiinta ta , sa fii impacat ca ti l ai facut, acum tu stii, e alegerea ta!

View Posttico18, on 29 mai 2018 - 16:39, said:

Un caine care are rabie, ABSOLUT niciodata n-ai sa-l vezi sa fie intr-o haita, il alunga (izoleaza) haita si te ataca de unu singur. ABIA atunci sa te duci sa-ti faci rabicu, cand din neant te musca pe nepusa masa un caine care-i singur. Vezi si cu vaccinu antirabic, ca daca-l faci asa aiurea de dragu sa fie (fara sa-si aibe rostul) s-ar putea (cand o sa ai nevoie de el) sa-ti faca mai mult rau decat bine.

Edited by Hailztorm, 29 May 2018 - 19:42.


#46
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postioana1973, on 29 mai 2018 - 15:23, said:

Pe mine m-a muscat cainele meu care-i 90% din viata legat si am facut antirabicul.
tu n-ai avut ce face

#47
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Era mai grav daca te musca stăpâna câinilor. Ca trebuia sa faci vaccinul antivampir. In cazul ala nu mergea cu comprese cu mușețel, zeama de corcodușe sau alte trăsnăi.

#48
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Am fost mușcat și eu recent. La urgențe ți se face antitetanosul, de asemenea obligatoriu. Apoi ești trimis la infecțioase unde ți se face antirabic. Dacă animalul poate fi ținut sub observație 10 zile pentru a vedea dacă nu moare sau se schimbă la comportament ți se fac 3 injecții în zilele 0-3-7.Dacă moare sau are probleme se face schema completă, de 5 injecții. Trebuie să vă spun că injecțiile, atât antitetanosul cât și antirabicul abia se simt, sunt seringi din alea mici cu ac scurt și subțire. Se fac în umăr,așa că nu ezitați și nu riscați să vă pierdeți viața în chinuri groaznice de la o mușcătură banală. Nu se face nimic în abdomen , cum se făcea mai demult. Repet, abia se simt.

PS. Doar antitetanosul mi-a dat senzația la o zi două de parcă aș avea febră musculară la mușchiul în care mi-a fost făcut.
PS2. Mi s-a spus de la urgențe că atât antirabicul cât și antitetanosul oferă imunitate de doar un an acum.

Edited by caiuscorneliu, 30 May 2018 - 07:37.


#49
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View Postobionekenobi, on 29 mai 2018 - 15:22, said:

antirabice clar.

o solutie ar fi sa prinzi ciinele sa te duci cu el la spital dar cel mai sigur fa antirabicele si stai linistit.
Se fac dupa o schema asa ca nu te vei duce zi de zi.
E nasol ca doare, nu ai voie la soare, nu ai voie ciucalata. am trecut prin asa ceva in studentie.

Nu mai doare deloc. Nu mai speria omul aiurea.

#50
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postioana1973, on 29 mai 2018 - 15:23, said:

Pe mine m-a muscat cainele meu care-i 90% din viata legat si am facut antirabicul.

Cu aceasta ocazie ai gasit motivul de ce te-a muscat.

ps.
Tu ai putea trai legata 90% din viata?Doar intreb.

#51
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Inițiator

Mooo ești bine ? Trăiești ?

#52
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu mai speriați copilul! Un caine cu stapan nu are cum sa aiba rabie. Rabie pot avea caini care traiesc in mediul rural si care umbla creanga prin coclauri unde se întâlnesc cu vulpea care poate fi purtător de rabie. Si liliecii pot fi infectați. Deci rezervorul este in mediul sălbatic nu in mijlocul orașelor. Cainele l-a mușcat fiindca era de talie mica si s-a speriat.

#53
xitgl

xitgl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 01.05.2018
@totusi, cum de nu te-ai insirat dupa el sa-i tragi un picior?  Sa invete javra de frica? :)))

#54
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 25.06.2008

View Postcaiuscorneliu, on 30 mai 2018 - 07:39, said:

Nu mai doare deloc. Nu mai speria omul aiurea.

nu ai citit toate posturile mele. specificasem undeva ca pe vremea cind am fost muscat in anii '90 se faceau in burta si erau dureroase.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate