Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Mușcat de câine.

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Freddy12, on 30 mai 2018 - 12:40, said:

Nu mai speriați copilul! Un caine cu stapan nu are cum sa aiba rabie. Rabie pot avea caini care traiesc in mediul rural si care umbla creanga prin coclauri unde se întâlnesc cu vulpea care poate fi purtător de rabie. Si liliecii pot fi infectați. Deci rezervorul este in mediul sălbatic nu in mijlocul orașelor. Cainele l-a mușcat fiindca era de talie mica si s-a speriat.
Pisica mea a avut...chiar in oras
Eu sper ca analiza sa fi fost facuta gresit si sa nu fi avut....
Si acum stau cu morcovu dupa 2 ani de zile de la intamplare....as vrea sa uit complet perioada aia si sa nu imi mai amintesc de ea

Edited by I2O, 30 May 2018 - 14:09.


#56
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Pisica umbla peste tot, sare garduri si pleaca te miri unde. Cainele sta in curte ori in casa iar la plimbare iese cu stapanul,  nu prea are cum sa ia rabie in conditiile astea. Era îngrijorător daca il musca tam-nisam dar in cazul acesta e clar ca a fost din cauza sperieturii. Daca o fi fost vreun pekinez, nici nu e de mirare ca astia sunt gata sa muste oricând.

Edited by Freddy12, 30 May 2018 - 14:17.


#57
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Freddy12, on 30 mai 2018 - 14:14, said:

Pisica umbla peste tot, sare garduri si pleaca te miri unde. Cainele sta in curte ori in casa iar la plimbare iese cu stapanul,  nu prea are cum sa ia rabie in conditiile astea. Era îngrijorător daca il musca tam-nisam dar in cazul acesta e clar ca a fost din cauza sperieturii. Daca o fi fost vreun pekinez, nici nu e de mirare ca astia sunt gata sa muste oricând.
Da,ai si tu dreptate in ceea ce zici,dar pentru cateva injectii ce rost are sa riste?

#58
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

 Freddy12, on 30 mai 2018 - 14:14, said:

Pisica umbla peste tot, sare garduri si pleaca te miri unde. Cainele sta in curte ori in casa iar la plimbare iese cu stapanul,  nu prea are cum sa ia rabie in conditiile astea. Era îngrijorător daca il musca tam-nisam dar in cazul acesta e clar ca a fost din cauza sperieturii. Daca o fi fost vreun pekinez, nici nu e de mirare ca astia sunt gata sa muste oricând.

Din ce spune inițiatorul nu avea stăpân. Deci poate umbla pe oriunde, ca și mâța la care faci referire. Ai dreptate că șansele să aibă rabie sunt mici dar de ce să stea cu morcov în fund riscând? Mai ales că injecțiile abia se simt și oferă și imunitate ulterioară un an? Se fac gratis și dacă ești asigurat și dacă nu. În mod normal costă vreo 700 de lei. Să o ia ca pe un bonus și să-și facă vaccinurile.

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exact, sunt gratuite vacciunurile.

#60
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 caiuscorneliu, on 30 mai 2018 - 17:06, said:



Din ce spune inițiatorul nu avea stăpân. Deci poate umbla pe oriunde, ca și mâța la care faci referire. Ai dreptate că șansele să aibă rabie sunt mici dar de ce să stea cu morcov în fund riscând? Mai ales că injecțiile abia se simt și oferă și imunitate ulterioară un an? Se fac gratis și dacă ești asigurat și dacă nu. În mod normal costă vreo 700 de lei. Să o ia ca pe un bonus și să-și facă vaccinurile.
Uite ce scrie inițiatorul :

<<Am ieșit ieri la alergat pe afară și era o femeie pe stradă cu mai mulți câini mici pe lângă ea, eu alergam și dintr-odată câinii aleargă după mine și unul dintre ei m-a prins de picior>>

De aici eu am concluzionat ca era stăpâna cu cateii la plimbare. In orașele mici oamenii ies la plimbare cu catei de talie mica fara sa-i tina in lesa.

#61
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Stiati ca rabia este o boala inventata? Nu exista. Sunt informatii pe net.
Rana se spala cu apa si sapun se usuca si se protejeaza.Atat.

#62
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Pe net e destul căcat pe care unii fără filtru la mansardă îl ingurgitează cu poftă. Urmează-ți sfatul și nu fă vaccinul după mușcătură, dar nu-i sfătui și pe alții s-o facă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate