Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Care e limita voastra normala de viteza?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

Poll: Chestionar (101 member(s) have cast votes)

Limita mea de viteza pentru 50 km/h este:

  1. Maxim 50 km/h cat arata ceasul de la bord. (1 votes [0.99%] - View)

    Percentage of vote: 0.99%

  2. Maxim 50 km/h cat arata GPS-ul. (3 votes [2.97%] - View)

    Percentage of vote: 2.97%

  3. Maxim 60 km/h cat arata ceasul de la bord (marja de 10 km/h :P). (42 votes [41.58%] - View)

    Percentage of vote: 41.58%

  4. Maxim 60 km/h cat arata GPS-ul. (6 votes [5.94%] - View)

    Percentage of vote: 5.94%

  5. 70 km/h. (18 votes [17.82%] - View)

    Percentage of vote: 17.82%

  6. Ce e aia limita de viteza? (18 votes [17.82%] - View)

    Percentage of vote: 17.82%

  7. +49 Km/h peste viteza limita legala (13 votes [12.87%] - View)

    Percentage of vote: 12.87%

Vote Guests cannot vote

#127
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
130 de pe autostrada, legal pe DN, in ritm cu restu'. Am 50000km fara nici o amenda.  Ba nu! Am luat una pentru parcare.. plm,  aveam cosmar noaptea. Imi venea sa le sparg geamurile la aia cu timpark. Am trimis sms ca sa platesc parcarea , cand mi-am amintit, dar era prea tarziu, amenda era scrisa cu 5 minute inainte.

#128
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View PostRobiacs, on 25 mai 2018 - 13:05, said:


Daca masina poate, e gol, uscat pe jos iar autostrada e in stare buna, de ce nu? Posted Image 130km/h mi se pare o limita cam mica pentru autostrada daca e in stare buna, masinile au evoluat mult. La nemti cum se poate?
La nemti se poate, pentru ca aia probabil ca sunt atenti la drum, la trafic,  si nu "se dau live" la volan. Nu cred ca 100% din autostrazile din germania sunt fara limita de viteza. O cunostinta a luat amenda pentru 70 pe autostrada, unde era limitare de santier la 30.

#129
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdjl, on 27 mai 2018 - 11:55, said:

Dacă ai fi citit postul cu pricina, ai fi văzut că ăla care a făcut tâmpenia nu-l lăsa INTENȚIONAT să revină pe ăla pe bandă. Adică vedea că îl depășește, vedea că vine tirul, dar el în loc să încetinească, accelera!
Cand iti face intentionat ii faci (daca stii cum) pit maneuver si-l trimiti pe el in fata camionului de pe contasens.


Dar cel mai bine e sa opresti sa bei o bere fara alcool, sa iei distanta fata de  tembelii din trafic ca-si gasesc pe altul la fel si se rezolva intre ei.

Edited by arg, 27 May 2018 - 20:31.


#130
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Posttfmercedez, on 27 mai 2018 - 18:54, said:

La nemti se poate, pentru ca aia probabil ca sunt atenti la drum, la trafic,  si nu "se dau live" la volan. Nu cred ca 100% din autostrazile din germania sunt fara limita de viteza. O cunostinta a luat amenda pentru 70 pe autostrada, unde era limitare de santier la 30.

Nu peste tot sunt fara limita de viteza, corect. Nici nu am zis ca ar trebui peste tot, insa in majoritatea portiunilor se poate. Si cum am zis, s-ar rezolva si la noi problema cu adormitii daca politia i-ar amenda mai drastic pe cei care folosesc telefonul in timp ce conduc, nu poarta centrua sau adorm pe b2. Insa in loc sa-i arda pe astia sau sa stea in locurile cu o posibilitate de accident crescuta, politia sta mai mult la panda in zonele cu linie continua in care se poate depasi in siguranta sau cu limite de viteza tampite in sate uitate de lume unde nu vezi picior de om...

Edited by Robiacs, 27 May 2018 - 22:23.


#131
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Posttfmercedez, on 27 mai 2018 - 18:54, said:

La nemti se poate, pentru ca aia probabil ca sunt atenti la drum, la trafic,  si nu "se dau live" la volan. Nu cred ca 100% din autostrazile din germania sunt fara limita de viteza. O cunostinta a luat amenda pentru 70 pe autostrada, unde era limitare de santier la 30.

Nu pot generaliza pentru ca nu am condus pe toate autostrazile din Germania, insa in zona unde locuiesc sunt putine fara limita de viteza. As spune ca in sudul germaniei nu mai mult de 50-60% din lungimea autostrazilor sunt fara limita de viteza. Chiar ieri am facut un drum de 300km pe diferite autostrazi, as estima ca in 60% din cazuri limita era 120 si 130kmh, in vreo 10% 100kmh si inca vreo 10% intre 60-80kmh.

#132
Labelleepoque

Labelleepoque

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.06.2018

View Postadisz, on 25 mai 2018 - 13:02, said:

58,98,108,138.
Cu foarte rare exceptii,bineinteles in sus.
De la o vreme mi-am dat seama ca viata-i foarte scurta si nu trebuie fortata mana destinului (cel putin din actiunile mele).
E in regula ce spui doar daca ai afisaj electronic al vitezei. Ca la cele cu afisaj pe vitezometru tip ceas, cam da eroare, mai ales daca mergi la limita celor 10km peste viteza legala.

#133
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
https://www.libertat...pietoni-2466696

Atunci cand iti permiti sa meargi cu >80kmh in localitate, riscurile sunt enorme.

#134
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Limita de viteza in sate 100. Afara fara limita, mai ales daca sunt mai multe masini in fata pe care vreau sa le depasesc. Asta doar in depasiri.
Croaziera 80-90 in sate (cand masinile din fata nu vin cu 50 ci mai repede)  si... surprinzator, doar 110 afara. Mai mult de 110 afara ard inutil gazul ca nu castig absolut nimic. Cred ca nici cu110 nu castig mare branza fata de 100 dar macar mai depasesc din cand in cand sa nu ma plictisesc. Eu timpul mi-l scot in sate (cand se poate) si prin gestionarea pauzelor.
Pt a castiva ceva timp gen 5 minute pe ora ar trebui sa merg mult mai repede si nu merita dpmdv. 10minute pe ora sunt aproape imposibil de casigat in Romania la drum lung. Pe distante mai mici se poate uneori dar nu te ajuta prea mult. Media mea, fara pauze e in jur de 75Km/h. Trebuie mers mult mai repede sa trec de media de 80 fara autostrada sau alte conditii favorabile.

Inainte mergeam mai repede. Nu am avut incidente serioase dar au mai fost diverse situatii mai la limita. De cand merg asa, rar a trebuit sa franez de urgenta, sa evit ceva din scurt sau sa trec prin vreo situatie limita. Inca o chestie, e un ritm pe care il pot mentine practic cu orice masina, indiferent de putere, este economic, safe si, cum am zis, permite cel mai scurt timp de deplasare fara sa ma expun inutil unor situatii periculoase.

PS. In orase sau zone cu pietoni merg regulamentar, uneori chiar prea incet.

Edited by underb, 26 November 2018 - 11:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate