Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Cum scăpăm de țânțari?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
55 răspunsuri în acest subiect

#37
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.537
  • Înscris: 05.06.2009

 heinz, on 25 mai 2018 - 12:48, said:

Mie mi se pare suficient de deasă și nu înțeleg cum pot intra prin ea...

locuiesti la casa sau la bloc ?

#38
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.145
  • Înscris: 07.11.2006

 heinz, on 25 mai 2018 - 12:48, said:

Mie mi se pare suficient de deasă și nu înțeleg cum pot intra prin ea...
Pai e simpla explicatia.Tantarii intra pe unde nu-i plasa,iar singurul loc fara plasa poate fi usa de la intrare in apartament.Pentru casa am anumite rezerve cu usa de la intrare.

#39
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.954
  • Înscris: 13.07.2011

 YOUR_GOD, on 25 mai 2018 - 12:26, said:

La asta m-am gandit si eu, de aceea nu mai folosim, de cand suntem 2+1.
Totusi, concentratia substantelor toxice din ele este mica, nu sunt convins ca afecteaza omul.

orice este in plus si nu este necesar trebuie evitat. Cantitatea mica se aduna dupa perioada lunga de timp.

#40
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.873
  • Înscris: 01.02.2008
Deci.. haideti sa va spun care ar fi solutiile de exterior.  

Sunt cateva plante cu miros puternic pe care tantarii nu le tolereaza - Lemongrass ar fi una dintre ele... si am observat ca si la Lofant se comporta cam la fel... Ideea e ca Lemongrass, n-am gasit sa plantez iar Lofant am plantat intr-un singur loc. De asta ma interesau solutii de exterior pentru terase.

Apoi.. mai sunt niste faclii cu ulei pe la Metro.. nu stiu cat sunt de bune, n-am incercat... candele, lumanarele cu efect anti-tantari... Mai sunt becurile colorate (galben-portocaliu) iarasi n-am incercat - lumina aia oricu e deprimanta.

Si nu in ultimul rand un ventilator - femelele tzantar nu stapanesc deloc bine decolarea si aterizarea in curenti de aer... si se lasa pagubase.

#41
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.593
  • Înscris: 11.02.2016

 corinadaniela, on 25 mai 2018 - 12:57, said:



locuiesti la casa sau la bloc ?
Bloc dar am și casa la tara. La bloc e mai nasol, la tara nu sunt probleme.

#42
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 571
  • Înscris: 13.02.2012

 rosix, on 25 mai 2018 - 11:16, said:

Si pe mine ma intereseaza daca are cineva aparat din ala mare, cu lampi fluorescente pentru terasa... Daca au vreun efect asupra tantarilor, daca se poate sta la un gratar.  M-ar interesa si pe mine pentru la curte.

In privinta substantelor - ele sunt la fel de diluate ca celelalte substante pe care le folosim.. Eu am folosit aproape intotdeauna substante lichide... si parca au avut efect.  Totusi, plasa si celelalte masuri sunt sfinte.

model din acesta am avut eu in danemarca si am fost foarte multumit! am avut si pe terasa si in bucatarie si a functionat foarte bine!

#43
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.831
  • Înscris: 07.02.2003

 MembruAnonim, on 25 mai 2018 - 11:17, said:

Eu nu sunt de acord cu pastile in aparat. Substanta emanata o respiri si tu nu numai tantarii.
Este safe pentru mamifere. Aparatele cu solutie sunt singurele eficiente.

Editat de andreic, 25 mai 2018 - 14:31.


#44
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.873
  • Înscris: 01.02.2008

 Hailztorm, on 25 mai 2018 - 14:10, said:

model din acesta am avut eu in danemarca si am fost foarte multumit! am avut si pe terasa si in bucatarie si a functionat foarte bine!

Avea si ventilator sau doar lampile alea mov? Ca stiu ca alea merg mai mult pentru muste.  Mai stii modelul sa pot cauta pe net, sa-mi fac o idee?

Editat de rosix, 25 mai 2018 - 14:44.


#45
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.050
  • Înscris: 19.01.2007
Eu folosesc ceva in genul aici care isi face treba cat de cat. La mine in casa nu exista odorizante, pastile cu arome... e o atmosfera... "asa mai pe natural"!

#46
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.537
  • Înscris: 05.06.2009

 heinz, on 25 mai 2018 - 13:58, said:

Bloc dar am și casa la tara. La bloc e mai nasol, la tara nu sunt probleme.

pai daca prin/pe langa site nu intra, atunci fie intra de pe palier, cand intri/iesi in casa, fie iti vin pe la baie, din subsolul blocului.

#47
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 24.220
  • Înscris: 22.05.2003
1. Tantarii nu sunt atrasi de lumina UV, deci pica solutii precum lampile fluorescente.
2. Merg substantele chimice care ii omoara.
3. Eu am alergie la chestiile de exterior cu aroma de lamaie.
4. Tantarii detecteaza concentratia de CO2, de aceea sunt atrasi adesea de fata noastra => pentru afara se fac "CO2 trap", chestii foarte folosite in US, unde multe evenimente (gen botez/nunta) se fac afara.

https://www.emag.ro/...1/pd/DLQHZ9BBM/

#48
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.940
  • Înscris: 26.05.2007

 dell99, on 25 mai 2018 - 12:29, said:

De ce nu iti dai cu autan pe pielea expusa cand stai afara? E mai simplu zic.....
Am incercat eu ( IN DELTA ) Autan lotiune / gel / spray...............efect minim spre ZERO !

#49
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.543
  • Înscris: 24.05.2005

 Naijax, on 25 mai 2018 - 11:16, said:

Aparat anti-tantari cu ultrasunete
Am 3 luate acum vreo 5~6 ani
Problema rezolvata
Ce marca, model?

#50
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 571
  • Înscris: 13.02.2012

 rosix, on 25 mai 2018 - 14:44, said:

Avea si ventilator sau doar lampile alea mov? Ca stiu ca alea merg mai mult pentru muste.  Mai stii modelul sa pot cauta pe net, sa-mi fac o idee?
acuma sigur sigur nu mai stiu care era, a fost in urma cu 6-7 ani, dar ceva in genul din poza.
amuzant e ca auzi cum ii prajeste Posted Image

Fișiere atașate



#51
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.890
  • Înscris: 15.06.2007

 heinz, on 25 mai 2018 - 11:12, said:

Aproape a venit vara și odată cu ea și țânțarii...
De mult timp, împotriva țânțarilor folosesc un aparat cu pastile de-alea laminate. Până acu' 2-3 ani foloseam Spira Mat (cred că așa le zicea) dar de la o vreme nu mai aveau niciun efect, nici macar miros așa că le-am înlocuit cu Raid pastile.
Raid-ul este puțin mai bun, țânțarii nu mai zumzăie noaptea si nu mă înțeapă însă tot nu mor-raman amorțiți o perioada(pe timpul nopții). Îmi amintesc că înainte cu Spira Mat nu mai rămânea nici un țânțar, erau toți morți.
Pot fi omorâți cumva sau au devenit imuni la aceste insecticide?
Este mai bun insecticidul acela lichid decât pastilele? Care-i mai bun, Raid sau Aroxol?
Pastile arexol, mai bune decat restu'.  Eu seara bag cate 3 in priza, cate una in fiecare dormitor si una in holul de legatura.

#52
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.831
  • Înscris: 07.02.2003

 Adm, on 25 mai 2018 - 15:40, said:

1. Tantarii nu sunt atrasi de lumina UV, deci pica solutii precum lampile fluorescente.
2. Merg substantele chimice care ii omoara.
Corect... incredibil cati inca pica in plasa cu lampile UV la tantari... alea atrag insecte mai mari de regula si merg la terase noaptea cel mult dar nu prea aproape de lume ca deranjeaza.
Chimicala Aroxol e sfanta si safe.

Fișier atașat  aroxol tantari.jpg   308,85K   35 download-uri

Editat de andreic, 26 mai 2018 - 12:42.


#53
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.890
  • Înscris: 15.06.2007
Am vazut un documentar despre combaterea tantarilor in Singapore parca.  S-au dat decrete prin care era interzisa lasarea apei sa balteasca, locuri unde tantarii sa-si poata lasa larvele sa se inmulteasca.
Erau desemnate persoane care sa verifice in blocuri daca florile din ghivece au sau nu prea multa apa in farfurii. Iazurile erau tratate cu substante care sa omoare larvele, etc.

In Bucuresti sunt niste lacuri maricele, un paradis pentru tantarime.

Un prim pas este desfintarea mediilor in care tantarii se pot reproduce.

#54
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.831
  • Înscris: 07.02.2003
Si pe la noi se spunea ca prin cimitire stau mute flori in apa si sunt medii ideale pentru larve... oricum tratament chimic periodic cum face primaria le limiteaza numarul... la mine in zona inca e bine in sensul ca pot iesi noaptea in parc in bermude fara sa vin cu intepaturi de tantari si mancarimi... anul trecut a fost mai nasol, n-au tratat corespunzator.

Editat de andreic, 26 mai 2018 - 21:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate