Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

GDPR si politica de cookies

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#73
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMr_Woppit, on 25 mai 2018 - 20:55, said:

Daca reclama vine de la firma X, cu care tu nu ai colaborat asta intra la spam, are legatura cu "transferul" de email-uri intre firme si este reglementata, cel putin la nivel de lege, cu mult inainte de gdpr.

Reclama vine sub forma unui e-mail promotional cu o falsa oferta, de la firma cu care am colaborat numai ca, stupoare, eu nu am facut niciun fel de cautare logat pe contul de utilizator in respectivul magazin virtual si atunci, care e explicatia?

Interesul meu legitim in legatura cu magazinul virtual, oricare ar fi este vizualizare, comanda, plata, facturare, livrare... Atat !! Nu am nevoie de altceva si nu mi-am dat acordul pentru altceva. Daca acest acord s-a presupus ca fiind implicit, in urmatoare perioada va face obiectul interventiei la datele personale.

#74
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Stai sa inteleg.
Tu ai cont pe site-ul x. Intri lunar pe site, te loghezi, vezi, comanzi, platesti, etc. Te deloghezi. Si cand primesti mailuri de la site-ul x le primesti pe adresa de email din cont sau nu?

#75
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postpetman, on 25 mai 2018 - 21:19, said:

Stai sa inteleg.
Tu ai cont pe site-ul x. Intri lunar pe site, te loghezi, vezi, comanzi, platesti, etc. Te deloghezi. Si cand primesti mailuri de la site-ul x le primesti pe adresa de email din cont sau nu?

NU. Am cont pe magazinu virtual X (asa se numeste). Intru din an in paste pe cont (cam o data la 3 luni) numai cand m-am hotarat pentru un produs si vreau sa dau o comanda (altfel de ce as face browsing logat?).  In restul timpuui, fara sa fiu logat pe cont, fac trafic in magazinul virtual respectiv si diverse cautari in functie de interesele mele. Cu toate ca a trecut mai bine de o luna de la ultima logare site-ul de web respectiv ma trateaza de ca si cand as fi logat si imi trimite oferte personalizate pe e-mailul personal declarat in contul de utilizator, in legatura cu produsele vizitate, in mod nelogat. Ce imi scapa?

Are dreptul firma respectiva sa faca agregare intre datele obtinute prin intermediul cookies in mod delogat cu datele personale pe care le am in contul de utilizator (mail)?  Parerea mea ca nu. Nu am dat un consimtamant explicit in acest sens.

Edited by rosix, 25 May 2018 - 21:27.


#76
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostLORELYAN, on 25 mai 2018 - 21:06, said:

Acest feedback este oferit de catre ""cookies", sau este o parere personala ?

Inceteaza cu offtopicul.

#77
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postrosix, on 25 mai 2018 - 21:24, said:

Are dreptul firma respectiva sa faca agregare intre datele obtinute prin intermediul cookies in mod delogat cu datele personale pe care le am in contul de utilizator (mail)?  Parerea mea ca nu. Nu am dat un consimtamant explicit in acest sens.
Faptul ca esti delogat nu inseamna ca nu esti identificat intr-un mod sau altul. Nu scrie nicaieri si nu zice nimeni ca delogare = anonim, client nou. De unde ai dedus ca asa ar fi?

#78
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postrosix, on 25 mai 2018 - 21:24, said:

Are dreptul firma respectiva sa faca agregare intre datele obtinute prin intermediul cookies in mod delogat cu datele personale pe care le am in contul de utilizator (mail)?  Parerea mea ca nu. Nu am dat un consimtamant explicit in acest sens.

Nu are legatura nimic din povestea asta cu faptul ca esti logat sau nu, pentru ca in momentul in care te-ai logat prima data, ai acceptat regulile lui.

Cand te intorci, chiar daca nu te loghezi site-ul evident stie ca tu esti indiferent daca te loghezi sau nu.

Sau daca vrei, delogarea ta produce doar stergerea cookie-ului de logare, restul raman acolo si nu te opreste nimeni sa le stergi.

De la momentul asta, ar trebui sa-ti spuna in clar ca face asta iar tu sa accepti sa mergi mai departe cu ei asa sau nu. Nimeni nu ii obliga sa schimbe modul de functionare ci doar sa fie transparenti cu tine iar din cate inteleg, daca stergi cookie-urile, nu pierzi cu nimic modul de navigare prin site, so .. care e problema?

View PostLORELYAN, on 25 mai 2018 - 21:06, said:

Acest feedback este oferit de catre ""cookies", sau este o parere personala ?
la urmatorul offtopic ai 3 zile pauza

#79
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
In sfarsit ne intelegem.

#80
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdexterash, on 25 mai 2018 - 21:29, said:

Faptul ca esti delogat nu inseamna ca nu esti identificat intr-un mod sau altul. Nu scrie nicaieri si nu zice nimeni ca delogare = anonim, client nou. De unde ai dedus ca asa ar fi?

Eu nu am zis ca sunt anonim ci ca nu au dreptul (acord explicit conform GDRP) sa combine datele de idnetitate obtinute in mod delogat cu datele de user, care se afla in cont - mai precis, eu nu le-am dat adresa de mail acolo decat sa o foloseasca strict la comenzi, nu sa-mi faca tracking si analytics cand navighez prin site, fara a fi logat pe cont.  Intelegi speta sau nu?

#81
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postrosix, on 25 mai 2018 - 21:35, said:

mai precis, eu nu le-am dat adresa de mail acolo decat sa o foloseasca strict la comenzi, nu sa-mi faca tracking si analytics cand navighez prin site, fara a fi logat pe cont.  
Depinde cu ce termeni si conditii ai fost de acord. Daca ti s-a spus ca analiza se va face si dupa ce te-ai delogat, nu vad nici o problema.

Si nici macar nu e vorba de date de identitate, ci de o modalitate de comunicare. Adresa de e-mail, in sine, poate si nu poate identifica o persoana (depinde cine proceseaza datele, la ce are acces si cum arata adresa de e-mail); de ex, departamentul de marketing/ofertare "preferentiala"/cei care fac partea de comunicare sa aiba acces doar la adresa de e-mail.

Edited by dexterash, 25 May 2018 - 21:42.


#82
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMr_Woppit, on 25 mai 2018 - 21:34, said:


Nu are legatura nimic din povestea asta cu faptul ca esti logat sau nu, pentru ca in momentul in care te-ai logat prima data, ai acceptat regulile lui.


Eu  nu mi-am dat niciodata acceptul ca datele mele personale sa fie utilizate in acest mod (de aceea si intentionez sa revoc ce pot revoca). Daca mi-am dat un acord de prelucrare cookies mi l-am dat in calitate de client logat pe site.  Nu mi-am exprimat in niciun fel acordul ca sa fiu urmarit oricand, in mod delogat, identificat cu alti "identifiers" din cookies si legat de contul de utilizator, respectiv de date personale din cont (e-mail). Acest acord nu exista si, conform GDPR, trebuie obtinut in mod explicit.

in sfarsit vorbim un limbaj comun.

#83
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postrosix, on 25 mai 2018 - 21:42, said:

Acest acord nu exista si, conform GDPR, trebuie obtinut in mod explicit.

Da dar doar de azi sunt obligati sa-ti spuna clar, ca face asta si asta, folosim cookie pentru X si Y iar tu poti sa accepti sau nu.

Trebuie sa intelegi insa ca daca este interesul lor legitim (si crede-ma ca iti trebuie proces ca sa incerci sa demonstrezi altceva), tot ce poti sa faci este sa stergi cookie-uri si rezolvi pe partea ta.

Sau folosesti Chrome de exemplu, pui o extensie ca astea https://chrome.googl...o cookie delete si cand termini cu un tab, automat se sterg toate sau ce cookies vrei sa se stearga.

#84
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdexterash, on 25 mai 2018 - 21:40, said:

Depinde cu ce termeni si conditii ai fost de acord. Daca ti s-a spus ca analiza se va face si dupa ce te-ai delogat, nu vad nici o problema.

Si nici macar nu e vorba de date de identitate, ci de o modalitate de comunicare. Adresa de e-mail, in sine, poate si nu poate identifica o persoana (depinde cine proceseaza datele, la ce are acces si cum arata adresa de e-mail); de ex, departamentul de marketing/ofertare "preferentiala"/cei care fac partea de comunicare sa aiba acces doar la adresa de e-mail.

Acordul s-a dat pe o fraza tip "carnat" cu 13 propozitii, cum se dadea, stii bine. Am de gand sa denunt partial acest acord si sa solicit ca datele personale se fie utilizate strict in anumite scopuri.
nu e vorba de o modalitate de comunicare ci de prelucrare de date personale in maniera neetica, in dezacord cu interesul clientului.
Cand te duci la piata si te invarti de 10 ori pe langa taraba cu rosii ii transmiti clar vanzatorul ca esti interesta de rosii si, pana sa te hotarasti, a umblat deja la pret. Lucrul asta se intampla deja la o anumita scara semnificativa in Romania.


Nu adresa de e-mail indentifica clientul ci identificatori care actioneaza fara acordul lui explicit in browsingul deconectat. Eu nu fac browsing deconectat pe un site ca acesta sa ma trateze ca si cand as fi conectat (adica sa-mi trimita doar un cookie mai putin, cum spune colegul de mai sus).  Nimeni dintre voi n-ar face asta.

View PostMr_Woppit, on 25 mai 2018 - 21:48, said:

Da dar doar de azi sunt obligati sa-ti spuna clar, ca face asta si asta, folosim cookie pentru X si Y iar tu poti sa accepti sau nu.

Trebuie sa intelegi insa ca daca este interesul lor legitim (si crede-ma ca iti trebuie proces ca sa incerci sa demonstrezi altceva), tot ce poti sa faci este sa stergi cookie-uri si rezolvi pe partea ta.

Sau folosesti Chrome de exemplu, pui o extensie ca astea https://chrome.googl...o cookie delete si cand termini cu un tab, automat se sterg toate sau ce cookies vrei sa se stearga.

Am instalat deja aceasta extensie - nu prea stiu sa o folosesc, recunosc.  Iar in privinta cookies, revocare oficiala a dreptului de prelucrare pe categorii de cookies - pana la urma e mai important ce fac cu ele decat ce colecteaza.  

Cum spuneam - eu nu ma deloghez de pe un site, pentru a fi tratat la fel ca si cand as fi in continuare logat.  Sper ca nici voi.

#85
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postrosix, on 25 mai 2018 - 21:52, said:

Acordul s-a dat pe o fraza tip "carnat" cu 13 propozitii, cum se dadea, stii bine.
Deci ti-ai dat acordul, da? Ok atunci.

View Postrosix, on 25 mai 2018 - 21:52, said:

Am de gand sa denunt partial acest acord si sa solicit ca datele personale se fie utilizate strict in anumite scopuri.
Poti sa incerci, dar nu sunt sigur ca poti decide (pe caprarii) ce poate face furnizorul X cu datele tale. Daca este in interesul lui sa le prelucreze, probabil fie nu le va mai preluca deloc (adica inchis cont), fie le va prelucra in conditiile lui.

View Postrosix, on 25 mai 2018 - 21:52, said:

Cum spuneam - eu nu ma deloghez de pe un site, pentru a fi tratat la fel ca si cand as fi in continuare logat.  Sper ca nici voi.
Pai nu esti - ca nu poti comanda, de ex. Daar asta nu inseamna ca nu esti identificat.

De fapt, daca vrei sa stii, cam toti jucatorii mari o fac asa (mai mult in scop de securitate, desigur), mai ales daca ai 2FA activ.

#86
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdexterash, on 25 mai 2018 - 22:01, said:

Deci ti-ai dat acordul, da? Ok atunci.
Poti sa incerci, dar nu sunt sigur ca poti decide (pe caprarii) ce poate face furnizorul X cu datele tale. Daca este in interesul lui sa le prelucreze, probabil fie nu le va mai preluca deloc (adica inchis cont), fie le va prelucra in conditiile lui.
Pai nu esti - ca nu poti comanda, de ex. Daar asta nu inseamna ca nu esti identificat.
De fapt, daca vrei sa stii, cam toti jucatorii mari o fac asa (mai mult in scop de securitate, desigur), mai ales daca ai 2FA activ.

Da. acordul l-am dat, dar l-am dat pe o fraza tip carnat.. acu 10 ani cand am facut contul, eventual cu niste actualizari din 3 in 3 ani cum se fac. Recunosc, cand am dat acordul nu mi-am inchipuit nicio clipa ca se va ajunge atat de departe. Adica faza aia ca ma uitam la un laptop si apoi primeam oferte de alte laptopuri tot de la Emag pe alte site-uri am inteles-o.. cam asta era principiul de baza... dar vad ca s-au transformat in arma mortala.  Chiar daca caut la alti furnizori... au un shimb intre ei.. ceva, ca ma trezesc cu oferte personalizate pe mail gen "vezi ca a scazut cu 3 lei pretul la un produs care te-ar putea interesa"  ori lucrurile nu trebuie sa se intample in felul asta, macar din 25 mai 2018 incolo.  

Adica inteleg treaba cu "interesul legitim" dar, practic experienta pe net s-a transformat in Big Brother... accesezi un produs de 3 ori.. deja retailerul stie ca vei cumpara sigur in urmatoarele 3 luni sau cand te scobesti de bani.... Pana apuci sa te scobesti, pretul creste cu 15%... (si care umblati des pe acolo stiti bine ca asa se intampla).   De ce se intampla? Pentru ca dam toti cautari cam pe acelasi lucuri si suntem tratati, global, ca o turma de maimutze cu bani.

Nu sunt sigur ca se pot revoca modalitile de utilizare, drepturile de prelucrare, dar sunt dispus sa incerc un demers oficial + modificarea comportamentului in legatura cu site-ul vizat, astfel incat sa nu mai aiba ce recolta.

Trebuie sa ne gandim cu totii serios ce urme lasam si pe unde.. ca nu e deloc in interesul nostru..  Ne trezim targhetati, analizati si integrati cine stie pe unde...dupa care incep telefoanele si e-mailurile nesolicitate.   Am primit si in cutia postala, invitatie de a dona 2%. Lipsea doar CNP-ul de acolo... in rest aveau tot... si am pretentia ca mi-am pazit datele pesonale cat am putut.

Edited by rosix, 25 May 2018 - 22:29.


#87
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu vad nici o problema ca s-a schimbat abordarea... La fel cum au aparut comparatoarele de preturi (extensii, istoric, etc). Atat clientii, cat si afacerile, se adapteaza. Mi se pare o chestie normala - sau ai fi vrut sa fie doar clientii cu 3 perechi si afacerile sa fie stranse de oo? Daca da, mi-e ca ai gresit tara...

Edited by dexterash, 25 May 2018 - 22:37.


#88
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdexterash, on 25 mai 2018 - 22:36, said:

Nu vad nici o problema ca s-a schimbat abordarea... La fel cum au aparut comparatoarele de preturi (extensii, istoric, etc). Atat clientii, cat si afacerile, se adapteaza. Mi se pare o chestie normala - sau ai fi vrut sa fie doar clientii cu 3 perechi si afacerile sa fie stranse de oo? Daca da, mi-e ca ai gresit tara...

Bun .. si ce am putea face ca sa fim luati de la zero la fiecare interactiune cu site-ul... doar stergerea coockie la plecare?

#89
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ai incognito mode la mai toate browserele... poti naviga linistit de acolo - cookieurile se sterg la inchidere. Mai departe, cum face (toata) amprentarea eMag si la ce o foloseste, e alta poveste; poate se foloseste si de un combo de genul IP + browser agent + rezolutie + altele.

#90
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdexterash, on 25 mai 2018 - 22:41, said:

Ai incognito mode la mai toate browserele... poti naviga linistit de acolo - cookieurile se sterg la inchidere. Mai departe, cum face (toata) amprentarea eMag si la ce o foloseste, e alta poveste; poate se foloseste si de un combo de genul IP + browser agent + rezolutie + altele.

Pai asta vreau sa aprofundam... cum se face "amprentarea ID" (cu exceptia IP-ului care e clar), care sunt acele cookie-uri critice care fac identificarea de tip ID in mod nelogat si statisticile referitoare la paginile accesate si produsele achizitionate, pentru ca aici vreau sa le tai macaroana acestor indivizi prin solicitare scrisa si chiar prin renuntarea la a mai accesa site-ul, daca e vorba de o astfel de monitorizare complexa a comportamentului de cumparare.  Preturile sunt oricum intre "mari" si "foarte mari".. asa ca exista variante.

Am observat tendinte similare si la ceilalti... dar la scara mai redusa.

Nu stiu altii cum sunt, dar eu sunt hotarat sa nu mai accesez deloc un site care face abuz de cookies in urmarirea "intereselor lui legitime", pentru ca si eu, in calitate de consumator, am interese legitime.

Edited by rosix, 26 May 2018 - 08:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate