Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

GDPR si politica de cookies

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Deja topicul se duce in balarii, de la cookies si GDPR am ajuns la "Alexa, cit costa o tigaie?". Ca Alexa le stie pe toate, oricit ar zice unii pe aici ca e imposibil. :)

#38
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postrosix, on 25 mai 2018 - 10:30, said:

In primul rand, constat cu regret ca te cramponezi de termeni (tactica politicianului prins la inghesuiala).  In al doilea rand, se pare ca nu ai citit cu atentie GDPR si nu ai inteles treaba cu acceptul.
Nu pot folosi chiar orice tip de cookie sau chiar daca pot folosi, nu pot valorifica in scop de marketing, decat cu accept explicit. Citeste bine.

Nu, nu ma cramponez de termeni, incerc sa folosesc termeni comuni pentru astia ca tine care nu stiu de fapt despre ce vorbesc.

M-am ocupat de gdpr mai mult decat mi-as fi dorit in viata asta si doar din cauza unora habar nu au ce este un cookie, au descoperit acum ca apa este uda si uau, ce dezastru.

Iar daca nu citesti ce scriu, te rog nu mai raspunde, ca nu are rost sa pierdem timpul.

Am spus ca site-urile sunt obligate sa declare tot ceea ce folosesc in interes de business ca tu sa fi informata ce se intampla cu datele tale daca le dai explicit (cont) sau navighezi prin ele.
Acum (spre deosebire de trecut), ti se spune explicit asta iar DACA NU ESTI DE ACORD, nu mai intri pe site, pentru ca nu e compatibil cu ceea ce vrei, implicit nici nu faci parte din marketing-ul lor.

Nu poti sa apesi un buton, sa nu fi de acord cu reclama sau tracking-ul de nu stiu care facut prin cookie dar sa beneficiezi in continuare de site bine mersi.

Ce vrei tu, este altfel spus, ca la o receptie in care tinuta este de seara obligatorie dar tu vrei sa mergi in pantaloni scurti si slapi, ca asa te simti tu bine.

View Postaris86, on 25 mai 2018 - 11:16, said:

Acu v-ati prins ca sunteti inregitrat pe telefon, prin intermediul Whats app. Sunt oameni care cu acest job se ocupa, asculta telefoanele si planteaza anunturi publicitare, exact despre lucrurile pe care le discutati. S-a dus cu intimitatea online, daca il aveti aprins non-stop. De ce crezi ca telefoanele mai noi, au doua microfoane??

Eu zic sa nu mai respiri oxigen, ca e naspa, uite cum ruginesc metalele.

Edited by Mr_Woppit, 25 May 2018 - 12:28.


#39
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMr_Woppit, on 25 mai 2018 - 12:23, said:

Nu, nu ma cramponez de termeni, incerc sa folosesc termeni comuni pentru astia ca tine care nu stiu de fapt despre ce vorbesc.

M-am ocupat de gdpr mai mult decat mi-as fi dorit in viata asta si doar din cauza unora habar nu au ce este un cookie, au descoperit acum ca apa este uda si uau, ce dezastru.

Pai tocmai, pentru ca imi pari nepregatit pentru un om care s-a ocupat de asa ceva iti trimit doua linkuri referitoare la consimtamant, cu rugamintea sa le parcurgi cu atentie, ca sa avem o baza comuna de discutie:

https://eugdprcompli...ent-management/
https://eugdprcompli...s-consent-work/

Nu e nimic obligatoriu pe lumea asta. Site-urile sunt domenii publice pe care titlularii de site-uri au interese legitime, iar utilizatorii, la randul lor, au interese legitime.
Interesul meu legitim este ca, atunci cand accesez un anumit site (public), o parte din cookies (care tin de identificarea mea unica), care sunt ne-esentiale in functioanarea site-ului si in informarea mea ca si consumator sa nu se activeze la accesarea paginii.  Cu alte cuvinte refuz sa fiu subiect de marketing by-default, fara consimtamant.  Cand intru si ma loghez in cont, e alta poveste.

Eu "nu vin la nicio receptie cand intru pe un site". Din contra, este interesul celui care vinde sa prezinte oferta pe taraba cat mai atractiv. Asta nu-i da dreptul la colectare de date personale in Analytics.  Google e doar un prestator de servicii - cel care si-o fura e firma europeana, sub legea GDPR.
Tu, cand te duci la Obor in piata sa intrebi de ceapa, iti cere ala de la taraba mai intai buletinul?  Think about it.


Cum iti spuneam, eu nu am de gand sa continui aceasta investigatie de unul singur ci sa plasez o minge la fileu cui se ocupa de asa ceva, sa vada cei de acolo daca se colecteaza sau nu ce trebuie si daca se utilizeaza legitim, in conformitate cu GDPR.   Crezi ca esti pregatit?

Edited by rosix, 25 May 2018 - 13:00.


#40
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Posttrollerul_de_serviciu, on 25 mai 2018 - 08:55, said:

Hmm, adica tu ai vrea sa intri pe proprietatea lor si sa te simti ca la tine acasa ?!
Vezi ca in momentul in care esti un business care deserveste publicul nu mai esti la tine acasa.
Argumentul asta ar putea tine la bloggeri pe persoana fizica, dar nu la afaceri persoana juridica.

Edited by lexis1, 25 May 2018 - 14:46.


#41
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Un om care viziteaza un site cu informatie sau un magazin virtual, intra intr-un "loc" virtual, accesibil public, pentru a lua contact cu oferta acelui site (produse, informatii, starea vremii sau ce o mai fi pe acolo) nu intra ca sa fie buzunarit la usa de intrare pe motiv ca, vezi Doamne, site-ul respectiv are un interes legitim de a posta reclama nesolicitata.

Prin urmare:  un magazin online, are in primul rand un interes legitim sa vanda si in al doilea rand sa trimita reclama nesolicitata (in aceasta ordine) si nu poate restrictiona in browser accesul vizitatorului anonim (nelogat) la pagina de produs, cu fotografia, descrierea si pretul, de acceptarea de cookies.  Sunt legi in acest sens - nu poti restrictiona pe criterii arbitrare accesul unui om intr-un loc public decat afisand clar la intrare:  "Bai nene, aici nu e pentru toata lumea, daca vreti sa intrati trebuie sa platiti bilet sau sa va umplem buzunarele cu pliante cu reclama".

Chiar ma intreb, cat vor tine ferestrele alea active cu butonul de "Accept cookies" daca cel care intra pe site, da in mod repetat clic ca NU accepta trimiterea de cookies ? Am dat cred ca peste 10 Rejecturi astazi la politica de cookies.

Nici Facebook nu procedeaza corect (dar aia sunt in America) - cand intri pe pagina de Facebook a unei persoane publice, fara a avea cont sau fara a fi logat, Facebook baga in fata celui care a intrat un pop-up abuziv si nesolicitat prin care il invita sa-si faca cont daca vrea sa citeasca ce a scris acolo titularul de cont de Facebook...  Bai ej nebun... De unde pana unde conditionarea asta ???  Vorbim de un profil public, in care utilizatorul de Facebook posteaza informatie pentru publicul larg, fara restrictie. Eu nu folosesc serviciile Facebook ca sa citesc ce a scris persoana aia publica acolo, doar accesez pagina in mod public, nelogat.. daca Facebook are ceva de reglementat are strict cu acel utilizator care si-a facut cont pe Facebook.

Edited by rosix, 25 May 2018 - 15:06.


#42
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu e nici un motiv legitim pentru care sa instalezi cookies unui vizitator nelogat.

#43
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
Îți recomand să te mai documentezi.

#44
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Spune tu un motiv legitim daca esti asa informat.

#45
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postrosix, on 25 mai 2018 - 12:56, said:

Cu alte cuvinte refuz sa fiu subiect de marketing by-default, fara consimtamant.  Cand intru si ma loghez in cont, e alta poveste.

Asta se intampla si acum, esti informata ce se intampla, pe site-ul meu sa zicem, in care interesul meu legitim este sa fac vanzari cat mai bune, oferindu-ti cu prioritate oferte pentru ceea ce cauti.

Daca nu te loghezi, in continuare vad ce faci, insa nu mai stiu ce anume te intereseaza prea exact prin urmare, iti afisez reclame la intamplare.

Asta o s-o vezi peste tot, pe unde se deranjeaza sa-ti explice ca reclame oricum vei primi, insa fara consimtamantul tau vor fi random.

View Postrosix, on 25 mai 2018 - 12:56, said:

Cum iti spuneam, eu nu am de gand sa continui aceasta investigatie de unul singur ci sa plasez o minge la fileu cui se ocupa de asa ceva, sa vada cei de acolo daca se colecteaza sau nu ce trebuie si daca se utilizeaza legitim, in conformitate cu GDPR.   Crezi ca esti pregatit?

Succes!

View Postlexis1, on 25 mai 2018 - 15:39, said:

Nu e nici un motiv legitim pentru care sa instalezi cookies unui vizitator nelogat.

Avand in vedere ca in mintea ta cookie-urile "se instaleaza", tragem concluzia ca esti unul din cei multi care habar nu au despre ce vorbesc.

#46
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Sa plantezi, ca oricum cookieurile sunt bombe, nu?

E trist cand unii se iau de "licentele poetice" neintelese de ei din text ca sa para ca sunt mai destepti ei.

#47
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMr_Woppit, on 25 mai 2018 - 15:53, said:

Daca nu te loghezi, in continuare vad ce faci, insa nu mai stiu ce anume te intereseaza prea exact prin urmare, iti afisez reclame la intamplare.

Pai.. si daca vezi in continuare ce fac si stii cine sunt... de ce nu poti sa-mi dai reclame targetate?

Vad ca au inceput sa se agite si altii... nu sunt singurul nebun pe aici:

https://www.startupc...max-schrems.htm

Iti repet pentru a cincea oara @Mr_Woppit nu poti sa conditionezi, sa restrictionezi utilizatorului nelogat, anonim, care intra pe un site declarat ca fiind public, accesul la content de acceptarea politcii de cookies (decat pentru cookies esentiale in functioanarea site-ului), pentru ca, in cazul magazinelor virtuale, o astfel de politica de marketing targetata personalizat conduce la abuz.  Trebuie sa scrii mare pe siste (daca e legal, dupa GDPR) "Acest site este unul cu acces privat, reglementat, care traieste din reclame va rugam sa va inregistrati si sa dati accept la cookies" .  Vad ca pe site-urile straine apare acest avertisment dar in Vestul salbatic numit Romania a fost considerat inutil.

Daca utilizatorul se logheaza da, tata, trebuie sa accepte regulile casei, e alta poveste.   In Romania, se face targetare si analytics la greu in mod nelogat si fara accept pe orice site, ceea ce este un abuz.  Mai ales in cazul magazinelor online e strigator la cer.. .Deci eu intru sa ma informez acolo cu privire la un produs si ala ce face.. imi numara clickurile din pagina si le agrega cu datele personale din contul de utilizator.   In afara de tine @Mr_Woppit cine ar mai pune botul la asa ceva?

Vei vedea ca lumea se va trezi curand si va da Reject total la cookies pe site-urile la care va suspecta un minim interes comercial abuziv.

Ca sa n-o mai lungim... cookiurile marcat cu verde DA, cela marcate cu rosu BA.

Cookie-uri esențiale.
Necesare pentru funcționarea site-ului. Putem folosi module cookie esențiale pentru a autentifica utilizatorii, pentru a preveni utilizarea frauduloasă a conturilor de utilizator sau pentru a oferi funcții specifice site-ului.

Cookie-uri de măsurare a traficului.
Ne permite să recunoaștem și să numărăm numărul de vizitatori și să vedem cum se deplasează vizitatorii în site când îl folosesc. Acest lucru ne ajută să îmbunătățim modul în care funcționează site-ul.

Cookie-uri de funcționalitate.
Este folosit pentru a vă recunoaște când vă întoarceți la Site. Acest lucru ne permite să personalizăm conținutul nostru pentru dvs., să vă salutăm după nume și să vă amintim preferințele dvs. (de exemplu, alegerea limbii sau regiunii dvs.).

Cookie de targetare.
Înregistrează vizita dvs pe site, paginile pe care le-ați vizitat și link-urile pe care ați dat click. Vom folosi aceste informații pentru a face site-ul și mai relevant pentru interesele dvs. De asemenea, există posibilitatea de a împărtăși aceste informații unor terțe părți, tot în scopul de a face site-ul mai relevant pentru dvs.

Tracking cookies.
Urmăresc comportamentul pe site și îl conectează de alte valori care să permită o mai bună înțelegere a obiceiurilor de utilizare.

Cookie-uri de optimizare/Optimization cookie.
Permit urmărirea în timp real a conversiei utilizatorilor din diverse canale de marketing pentru a evalua eficiența acestora.

Cookie-uri pentru parteneri.
Oferă partenerilor noștri metrici de conversie pentru a-și putea optimiza eforturile de marketing plătite.

Edited by rosix, 25 May 2018 - 17:13.


#48
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001

View Postrosix, on 25 mai 2018 - 12:56, said:

Pai tocmai, pentru ca imi pari nepregatit pentru un om care s-a ocupat de asa ceva iti trimit doua linkuri referitoare la consimtamant, cu rugamintea sa le parcurgi cu atentie, ca sa avem o baza comuna de discutie:

https://eugdprcompli...ent-management/
https://eugdprcompli...s-consent-work/

Nu e nimic obligatoriu pe lumea asta. Site-urile sunt domenii publice pe care titlularii de site-uri au interese legitime, iar utilizatorii, la randul lor, au interese legitime.
Interesul meu legitim este ca, atunci cand accesez un anumit site (public), o parte din cookies (care tin de identificarea mea unica), care sunt ne-esentiale in functioanarea site-ului si in informarea mea ca si consumator sa nu se activeze la accesarea paginii.  Cu alte cuvinte refuz sa fiu subiect de marketing by-default, fara consimtamant.  Cand intru si ma loghez in cont, e alta poveste.

Eu "nu vin la nicio receptie cand intru pe un site". Din contra, este interesul celui care vinde sa prezinte oferta pe taraba cat mai atractiv. Asta nu-i da dreptul la colectare de date personale in Analytics.  Google e doar un prestator de servicii - cel care si-o fura e firma europeana, sub legea GDPR.
Tu, cand te duci la Obor in piata sa intrebi de ceapa, iti cere ala de la taraba mai intai buletinul?  Think about it.


Cum iti spuneam, eu nu am de gand sa continui aceasta investigatie de unul singur ci sa plasez o minge la fileu cui se ocupa de asa ceva, sa vada cei de acolo daca se colecteaza sau nu ce trebuie si daca se utilizeaza legitim, in conformitate cu GDPR.   Crezi ca esti pregatit?

Dintr-un link din cele puse de tine

Quote

IS CONSENT ALWAYS MANDATORY FOR PROCESSING?
In short, no. Consent is one of several lawful basis for processing, but it is not always the best or the easiest to obtain. Alternatives include: contracts, compliance with legal obligations, vital interests, serving a public task and other legitimate interest (including commercial benefits) as long as the individual’s rights and freedoms are respected.
Eu sunt transparent cu cei care viziteaza site-ul. Si in principal asta vrea GDPR. Transparenta.
Le zic ce date le cer si pentru ce le cer. In plus ii anunt ce cookies folosesc (alea esentiale si alea de analiza/marketing). Informatiile sunt anonimizate asa ca te analizez statistic.
Uite ce scrie si pe site-ul dataprotection :

Quote

www.dataprotection.ro folosește cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptare a politicii de utilizare a cookies.
Adica n-ai decat sa pleci de pe site daca nu vrei cookies.

#49
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Postpetman, on 25 mai 2018 - 17:10, said:

Uite ce scrie si pe site-ul dataprotection :

Quote

www.dataprotection.ro folosește cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptare a politicii de utilizare a cookies.
Adica n-ai decat sa pleci de pe site daca nu vrei cookies.
Intrebarea este daca la prima afisare a paginii automat depune oua cookies ascunse prin sistem sau dupa ce afiseaza acel mesaj la urmatorul click incep sa depuna oua cookies ascunse prin sistem.
Daca e prima varianta e nasol, daca e a doua, e tot nasol, dar macar au o scuza pentru cei mai creduli.

#50
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Primesti cookie instant, iar embed-ul YouTube se incarca fara consent (nu-ti pune cookie, dar iti "acceseaza" IP-ul)

#51
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Deci vorbim de aia care ar trebui sa aplice legea asta in Ro. Nu au nici macar un ssl pe site.
Iar, in pagina de cookies se spune asa:

Quote

Cum pot opri cookie-urile?
Utilizatorii își pot configura browserul să respingă fișierele cookie. Dezactivarea și refuzul de a primi cookie-uri pot face anumite secțiuni / pagini impracticabile sau dificil de vizitat și folosit (de exemplu: completarea online a notificării / registrul online al notificărilor / difuzarea clipului de informare publică, etc.).
Asa ca te invita sa te protejezi singur.

#52
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postpetman, on 25 mai 2018 - 17:10, said:

Eu sunt transparent cu cei care viziteaza site-ul. Si in principal asta vrea GDPR. Transparenta.
Le zic ce date le cer si pentru ce le cer. In plus ii anunt ce cookies folosesc (alea esentiale si alea de analiza/marketing). Informatiile sunt anonimizate asa ca te analizez statistic.

In ce sens sunt anonimizate... Toate acele categorii de cookies insirate de mine mai sus conduc sau nu la identificare unica a utilizatorului nelogat ?  Crezi ca ai dreptul sa-i plasezi astfel de prajituri fara acord explicit? Eu nu cred.  De aceea un Reject se impune si, surpriza, GDPR spune ca n-ai dreptul sa-i limitezi userului experienta online daca site-ul e declarat ca fiind public... Daca insa ii scrii clar ca e club privat.. da.. atunci se poate.

Am spus:  una e cand cere accept de cookies un site tip Sofpedia care oficial nu face bani din altele si cu totul altceva e cand cere accept la cookies un magazin oline care teoretic ar trebui sa-si lase taraba la vedere neconditionat, poate cumpara omul.  Mai exact - nu prea exista argumente pentru care ai conditiona accesul la o taraba cu produse la vanazre tocmai pentru ca interesul tau e sa vinzi.. nu sa cotrobai clientu prin buzunare.

Pana la urma si Facebook va trebui sa faca ceva cu fereasta aia stupida de pop-up care te invita abuziv sa te loghezi daca vrei sa poti citi un profil public.

Edited by rosix, 25 May 2018 - 17:57.


#53
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postrosix, on 25 mai 2018 - 17:01, said:

Pai.. si daca vezi in continuare ce fac si stii cine sunt... de ce nu poti sa-mi dai reclame targetate?

Vad ca au inceput sa se agite si altii... nu sunt singurul nebun pe aici:

Nu dar crede-ma ca te agiti aiurea.

Vad ce faci, nu stiu cine esti si cui sa trimit reclama, motiv pentru care vezi reclama la lopeti desi nu ai ce face cu ele.

View Postrosix, on 25 mai 2018 - 17:01, said:

Iti repet pentru a cincea oara @Mr_Woppit nu poti sa conditionezi, sa restrictionezi utilizatorului nelogat, anonim, care intra pe un site declarat ca fiind public, accesul la content de acceptarea politcii de cookies (decat pentru cookies esentiale in functioanarea site-ului), pentru ca, in cazul magazinelor virtuale, o astfel de politica de marketing targetata personalizat conduce la abuz.  

Tu intelegi ca exista cookieuri de ani de zile, cu care ai trait bine mersi si de care nu ai stiut si nu ti s-a intamplat nimic?

Sau ca sunteti o gramada de analfabeti functionali in ceea ce priveste treaba asta cu internetul si site-urile care descoperiti acum apa calda?

Daca nu te loghezi, nu dai date personale, nu stiu cine esti, nu stiu ce reclame te intereseaza DAR tot o sa-ti dau reclame. Atat.

Nu exista "nu vreau cookie, deci nici reclama"!


View Postrosix, on 25 mai 2018 - 17:01, said:

Cookie-uri de funcționalitate.
Este folosit pentru a vă recunoaște când vă întoarceți la Site. Acest lucru ne permite să personalizăm conținutul nostru pentru dvs., să vă salutăm după nume și să vă amintim preferințele dvs. (de exemplu, alegerea limbii sau regiunii dvs.).

Cookie de targetare.
Înregistrează vizita dvs pe site, paginile pe care le-ați vizitat și link-urile pe care ați dat click. Vom folosi aceste informații pentru a face site-ul și mai relevant pentru interesele dvs. De asemenea, există posibilitatea de a împărtăși aceste informații unor terțe părți, tot în scopul de a face site-ul mai relevant pentru dvs.

Tracking cookies.
Urmăresc comportamentul pe site și îl conectează de alte valori care să permită o mai bună înțelegere a obiceiurilor de utilizare.

Cookie-uri de optimizare/Optimization cookie.
Permit urmărirea în timp real a conversiei utilizatorilor din diverse canale de marketing pentru a evalua eficiența acestora.

Cookie-uri pentru parteneri.
Oferă partenerilor noștri metrici de conversie pentru a-și putea optimiza eforturile de marketing plătite.

In general terte parti si parteneri se refera la analytics dar chiar si asa, daca nu vrei poti opri singur din browser genul asta de cookie si te poti linisti cu paranoia asta.
Iar partenerii cu reclame platite, oricum vor impinge reclame doar ca vei studia oferta de lopeti, in loc de ceea ce te intereseaza in general.

Ceea ce nu intelegi nici tu si nici restul de zbuciumati, este ca astea se vad tocmai pentru ca sunt transparente pentru user, intrucat cookie-urile sunt la tine.

In mod practic insa, as putea sa-ti pun un singur cookie, prin care sa te identific cu un id si in loc sa scriu datele despre tine in cookie-uri si sa le declar in gdpr-ul vietii, as putea sa le stochez in baza si sa nu-ti spun nimic despre asta.

#54
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
a inceput sa ma enerveze GDPR

S-au apucat toti pe unde am conturi sa ma spameze ca i respecta GDPR si sa stau si sa le dau ok ca am citit ce mi-au scris ei

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate