Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Deepcool Silver TIM Z9 vs MX-4

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Candea_Mihai

Candea_Mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 31.03.2008
Salut,

Pana nu demult am folosit pasta termoconductoare, pentru procesor, Arctic Cooling MX-4. Am avut nevoie urgenta de pasta, dar la magazin am gasit numai Deepcool Silver TIM Z9. In urma discutiei cu un tehnician care repara laptopuri am aflat ca Deepcool Silver TIM Z9 ar fi foarte buna. Asa ca am cumparat Deepcool Silver TIM Z9, am aplicat si am montat coolerul pe CPU. CPU-ul este un i5 8400, iar coolerul CM Hyper 212 evo.
Am verificat temperaturile si erau de maxim 60 C (intel burn test), iar inainte, cu MX-4 erau tot maxim 60 (tot cu intel burn test).
A incercat cineva pasta Deepcool Silver TIM Z9 ?
Cum se comporta in timp (de exemplu, in cativa ani) ?

Edited by Candea_Mihai, 24 May 2018 - 07:13.


#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Se intareste in maxim 6 luni si iti ia foc procesorul
...
glumeam!

Orice pasta va obtine performante aproape identice, cu un avans de ~2-3 grade pentru alea scumpe. Iar ca sa se intareasca trebuie sa treaca vreo 10 ani.
Daca vrei racire mai buna atunci apelezi la watercooling si iti pui aer conditionat in camera.

#3
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Pasta aceea conductoare nu e o mare filozofie, ea doar umple spatiile goale dintre procesor si radiator pentru a transmite caldura mai eficient. Eu folosesc o pasta cumparata de la un magazin local de electronice, o seringa mica plina cu pasta sigilata intr-o punguta nebranduita, scrie pe ea doar Made in England. Pe vremea procesoarelor netburst, generatia Pentium IV, racirea era o problema mai mare fata de procesoarele actuale. Pasta termoconductoare o pui cand montezi radiatorul si uiti de ea.

Edited by spooky51, 24 May 2018 - 07:37.


#4
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

 Candea_Mihai, on 24 mai 2018 - 07:12, said:

CPU-ul este un i5 8400, iar coolerul CM Hyper 212 evo.
Am verificat temperaturile si erau de maxim 60 C
Am acelasi CPU si aceleasi temperaturi. Am folosit o pasta gasita intr-un sertar, luata acum cativa ani si cea mai ieftina.
La CPU de 65W n-ai motive sa te agiti.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

urma discutiei cu un tehnician care repara laptopuri am aflat ca Deepcool Silver TIM Z9 ar fi foarte buna.
Vrăjeală de marketing.
Aia avea pe acolo și trebuia să o vândă cumva.

#6
Candea_Mihai

Candea_Mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 31.03.2008
Multumesc pentru raspunsuri.

 exceswater, on 24 mai 2018 - 13:50, said:

Vrăjeală de marketing.
Aia avea pe acolo și trebuia să o vândă cumva.

Are rost sa o schimb ?

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Nu. Las-o acolo, ca e buna.

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Si totusi exista diferente intre pastele astea, unele se intaresc in cateva luni.
Am luat eu una la plesneala de la un magazin de computere din piata si n-a fost buna deloc, la cateva luni a trebuit sa desfac din nou toate leptopurile pe care le bagasem pasta de aia.

#9
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010

 Candea_Mihai, on 24 mai 2018 - 07:12, said:

...A incercat cineva pasta Deepcool Silver TIM Z9 ?
Cum se comporta in timp (de exemplu, in cativa ani) ?
Am incercat-o eu si e slaba, nu se compara cu MX 4.
Am avut-o pe un Intel Q9550 si in loc sa se intareasca s-a scurs pe cooler.
Sunt mai multe modele: Z3, Z5, Z7 si Z9. Gasisem si un review si din teste rezulta ca Z7 este mai buna ca Z9. LOL!
Sfatul meu este sa te intorci la MX-4.

#10
Candea_Mihai

Candea_Mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 31.03.2008
Multumesc pentru raspunsuri si imi cer scuze ca va deranjez cu o noua intrebare.
Am aplicat MX-4, dupa intructiunile dintr-un video de pe internet. Nu am pus bob de orez pentru ca am incercat mai demult cu bob si pasta s-a intins doar pe o jumatate de procesor, din cauza ca nu am asezat coolerul perfect paralel cu procesorul atunci cand am montat cooler-ul.
Am aplicat MX-4 ca in imaginea atasata. A ramas pe margini putin loc liber ca sa aiba unde sa se intinda pasta atunci cand se aseaza coolerul. Nu am reusit sa intind pasta astfel incat sa ramana spatiu la toate marginile.
Am rulat Intel BurnTest si a avut maxim 61 C procesorul.
E bine cum am aplicat sau trebuia sa o aplic pe toata suprafata procesorului, inclusiv pe margini (va rog vedeti imaginea) ?

Attached Files


Edited by Candea_Mihai, 25 May 2018 - 13:59.


#11
Candea_Mihai

Candea_Mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 31.03.2008
Referitor la ce am zis in mesajul anterior, am vrut sa intreb: este o problema daca nu am acolperit complet procesorul cu pasta ? ( se vede in imagine ca mi-a scapat pe margini putin spatiu fara pasta).

Edited by Candea_Mihai, 25 May 2018 - 16:37.


#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu este nici o problema. Procesorul este localizat in centrul "capacului" procesorului si acolo este important sa ai pasta. Acoperirea aia este mia mult decat OK.

#13
Candea_Mihai

Candea_Mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 31.03.2008
S-ar fi putut strica ceva daca dupa ce am montat coolerul am apasat pe parghia de la soclu, ca sa ma asigur ca e pozitionata bine si ca strange bine ?

#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
daca nu a pocnit nimic nu s-a intamplat nimic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate