Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Revolutia fiscala isi da arama pe fata: cresterea fiscalitatii

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#37
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008
Problema e ca nu-si pot mari baza de impozitare....
E loc berechet dar e ca si cum si-ar trage singuri un glont in cap...

Asa ca sar pe astia pe care ii pot atinge si cauta sa stoarca mai mult.

Personal nu cred ca vor urma ce-a pus colegul in primul post, munca e impozitata prea mult deja,  dar nici n-as fi teribil de surprins sa se arate atat de tampiti.

#38
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

 bladhaund, on 22 mai 2018 - 16:10, said:

Iarasi deschizi topicuri alarmiste bazate pe speculatii aiuritoare de la opozitie?

#39
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 catalina1, on 22 mai 2018 - 17:24, said:

Cu excepția situației în care sunteți pfa sau asistati social ori pensionari, nu înțeleg cum de nu va atinge mizeria asta.

Promiți că nu dai puncte dacă îți zic cum sunt?

#40
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,517
  • Înscris: 02.09.2006

 bladhaund, on 22 mai 2018 - 16:10, said:

Am fost de acord cu trecerea contributiilor la angajat, pentru ca este firesc ca fiecare sa fie responsabil pentru taxale si impozitele sale. E de altfel o idee pe care am expus-o cu mult timp inainte de a fi propusa de PSD.

In acelasi timp, am avertizat ca PSD nu e un partid liberal si nici pro-piata libera, astfel incat trecerea contributiilor la angajat poate sa fie primul pas in cresterea fiscalitatii. Iata ca astazi au aparut informatii care confirma aceasta temere:
Florin Cîţu: Proiectul de lege privind Pilonul II mai conține ceva - reintroducerea contribuţiei la angajator

Documentul care prevede suspendarea contribuțiilor la Pilonul II se află, în continuare, pe site-ul Ministerului pentru Relația cu Parlamentul, deși a fost catalogat ca eroare materială sau fake news

Noile contribuții pentru pensii, deductibile din impozitele pe venit și pe profit

Adica, mai simplu planul pare sa fi fost:
Pasul 1 - trecerea contributiilor de la angajator la angajat
Pasul 2 - reintroducerea contributiilor la angajator si mentinerea la angajat.

Rezultat: crestere MASIVA a fiscalitatii pe angajat.
Aveti curaj sa jurati , in biserica, cu mina pe biblie (chiar daca sinteti ateu) ca dv. ne comunicati ceva oficial, legiferat si care sigur se va intimpla???

#41
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 Geth, on 22 mai 2018 - 21:14, said:


Iarasi deschizi topicuri alarmiste bazate pe speculatii aiuritoare de la opozitie?
Nah, pe baza prostiilor aiuritoare de la putere!

 tytysor, on 22 mai 2018 - 21:28, said:


Aveti curaj sa jurati , in biserica, cu mina pe biblie (chiar daca sinteti ateu) ca dv. ne comunicati ceva oficial, legiferat si care sigur se va intimpla???
Axiomă: orice prostie, oricât de neverosimilă ar părea, are toate șansele să se întâmple dacă pesedeul beneficiază de pe urma sa!
Pana mea, își imagina careva acum 4 ani că un condamnat definitiv ar putea ajunge șeful camerei??

#42
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,517
  • Înscris: 02.09.2006

 rosix, on 22 mai 2018 - 19:50, said:

Deci lucratura a iesit la iveala.  

O parte din firme s-au temut de noi cresteri de taxe si nu au marit brutul angajatilor (tzeapa pentru angajati) acordand totusi niste bonusuri in compensare sa nu scada netul.  E pacaleala pentru ca, la pensie, bonusurile alea nu stiu daca intra in suma cotizata.

....................
un om bineintentionat, daca nu stie ceva, nu vorbeste! de ce scrii daca nu stii??

#43
mihai_gelu

mihai_gelu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.06.2013

 tipareth, on 22 mai 2018 - 16:45, said:

Scolile au primit luna aceasta  buget redus cu 20% asa ca s-au micit salariile, nu se stie luna viitoare cum va fi - salariu fluctuant. ( sora mea e profa de engleza si a primit cu 500 de lei in minus la salariu, alte profe cu 300 sau 200, diferente intre ei, au taiat mai mult de la cei ce lucreaza peste norma si au si dirigentie, pt ca "de la voi avem de unde taia mai mult" explicatia directorului )


As paria ca n-au platit nici contributiile pentru salarii.
La veniturile din contributii apare ca " ... sunt cuprinse si sumele in curs de distribuire". E prima data cand apare asa ceva in executia bugetara. Nu stiu ce vrea sa zica, dar presupun ca au trecut ca si venituri si sumele datorate si neplatite de prin sanatate si invatamant.
Asteriscul face referire la sumele incasate din contributii.

Attached Files



#44
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Am citit și eu pe fb ca nu le-ar fi plătit, dar nu era de încredere sursa, asa ca am ignorat.

#45
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Culmea Revolutiei fiscala e ca e facuta de Darius Valcov, un individ dubios care isi asteapta duba cu mascati sa-l ridice de la Guvern.

https://economie.hot...ul-acestora.htm

Iata, deci, cine ne hotaraste noua soarta.. cat platim la CAS, ce se intampla cu Pilonul 2, etc... Un om cu adevarat "valoros".

Edited by rosix, 22 May 2018 - 22:07.


#46
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Nu, soarta ne-a fost hotărâtă la alegeri. Scârba aia de om a ajuns acolo pentru ca romanii au votat într-un anumit fel.

Edited by catalina1, 22 May 2018 - 22:09.


#47
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 tytysor, on 22 mai 2018 - 21:28, said:

Aveti curaj sa jurati , in biserica, cu mina pe biblie (chiar daca sinteti ateu) ca dv. ne comunicati ceva oficial, legiferat si care sigur se va intimpla???
Stimate domn, probabil observi ca suntem pe un forum de barfe si am citat niste opinii din ziar. Evident ca nu e legiferat, din moment ce e doar un proiect de proiect, despre care toti se rusineaza sa admita ceva. Cat despre lucruri sigure din viitor, as dori si eu  numerele de la loto, daca se poate.

 catalina1, on 22 mai 2018 - 22:08, said:

Scârba aia de om a ajuns acolo pentru ca romanii au votat într-un anumit fel.
Omul a ajuns acolo pentru ca cei votati promoveaza penali in functii de decizie. Valcov nu a candidat si nu a fost votat de nimeni.

 catalina1, on 22 mai 2018 - 22:08, said:

Nu, soarta ne-a fost hotărâtă la alegeri.
Nu am sa te intreb daca ai votat.

#48
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 catalina1, on 22 mai 2018 - 22:08, said:

Nu, soarta ne-a fost hotărâtă la alegeri. Scârba aia de om a ajuns acolo pentru ca romanii nu au votat într-un anumit fel.

meh fixed

#49
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

 Geth, on 22 mai 2018 - 21:14, said:

Iarasi deschizi topicuri alarmiste bazate pe speculatii aiuritoare de la opozitie?
Nu sunt speculatii, boss. Sunt niste documente oficiale de la Guvernul Romaniei in care scria negru pe alb despre aceste noi taxe.
Si da, cam toata lumea din zona privata se astepta la asta.
La mine in firma s-a pus clauza in contract ca daca mai apar modificari fiscale din astea sunt de acord cu scaderea brutului.

#50
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 vlad1102, on 22 mai 2018 - 21:07, said:

Problema e ca nu-si pot mari baza de impozitare....

Pai n-au marit-o de au luat-o dracki la inceput de an. Acum trebuie doar sa vina sa puna o contributie la firme. Si o vor face pana la urma. Aceasta contributie va fi o tzeapa pentru toata lumea, pentru ca vechea contributie s-a transferat in carca salariatului, toata.

Asa e cand tara e condusa de Valcov, Olgutza, Dancila, Dragnea... La ce drku sa te astepti de la niste tzepari ???

 tytysor, on 22 mai 2018 - 21:28, said:

Aveti curaj sa jurati , in biserica, cu mina pe biblie (chiar daca sinteti ateu) ca dv. ne comunicati ceva oficial, legiferat si care sigur se va intimpla???

Daca nu era oficial, tzeparii care conduc aceasta tara, in frunte cu Dragnea, nu puneau proiectul pe site.
Stim cu cine avem de-a face, stai linistit.. cu niste invartitori de paharele de alba-neagra.

Intrucat Sotpedia a dezactivat temporar imaginile (naiba stie de ce), in acest link avem detalii cu cine avem de-a face:

http://adevarul.ro/n...9ff3/index.html

 catalina1, on 22 mai 2018 - 22:08, said:

Nu, soarta ne-a fost hotărâtă la alegeri. Scârba aia de om a ajuns acolo pentru ca romanii au votat într-un anumit fel.

In nicio tara, care nu sfideaza populatia, un infractor dovedit (Darius Valcov) nu poate creiona politica fiscala a guvernului. E strigator la cer.. Pai ce mai plateste cineva vreo taxa ??
Simpla prezenta a lu Darius Valcov in guvern este egala cu o greva fiscala.

Edited by rosix, 23 May 2018 - 13:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate