Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Subiectul cu ip-urile utilizatorilor si accesul la datele private.

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
107 replies to this topic

#19
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostArgent, on 19 mai 2018 - 12:41, said:

Poți să folosești un VPN ca să ascunzi IP-ul. Problema e rezolvată. :)

#20
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostOnan_Barbaru, on 19 mai 2018 - 12:49, said:

Pai normal, publicul suntem noi. Acum cateva luni un nesimtit mi-a blocat unul dintre IP-uri si nu ma mai pot loga de pe el. Imi spune "sorry, you don't have permision to access this forum" sau cam asa ceva...
Pai daca ai incalcat vreo sectiune din regulament (sau daca ai vreun IP dinamic si ai mostenit vreun IP pe care s-a comis o incalcare a regulamentului) Ce vrei sa faca? Daca tu stii ca esti curat plateste ISP-ului sa dea IP fix ! (...ca sa nu mai mostenesti bubele altora)

Edited by stlk, 19 May 2018 - 13:00.


#21
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Depinde de VPN.
N-am incercat dar cel mai probabil majoritatea celor populare sunt banate pe clasa de IP avand in vedere ca softpedia nu acepta VPN-urile.

View PostMr_nobody_, on 19 mai 2018 - 12:53, said:

Poți să folosești un VPN ca să ascunzi IP-ul. Problema e rezolvată. Posted Image


#22
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostArgent, on 19 mai 2018 - 12:19, said:

In link-ul postat sunt 2 treburi care se contrazic, Locatia si ip-ul, pai ip-ul inseamna locatia care este colectata automat.
IP-ul nu e vizibil pentru mozi/ supermozi! Citește te rog în linkul pus.
Locația e irelevantă, pui tu acolo ce vrei tu, eu am pus $HOME, tu poți pune Hamburg, sau Amsterdam, sau București, nu contează că ești din Brăila, Cluj sau Constanța... Sau nimic, nu va fi afișată locația. Vezi te rog screenshoturile.
Nimic nu duce la tine!

Dacă ești sperios poți folosi pe Softpedia Tor Browser, îți ascunde IP-ul alocându-ți un IP fals.

Attached Files

  • Attached File  tor.png   229.21K   60 downloads


#23
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Poststlk, on 19 mai 2018 - 12:55, said:

Pai daca ai incalcat vreo sectiune din regulament (sau daca ai vreun IP dinamic si ai mostenit vreun IP pe care s-a comis o incalcare a regulamentului) Ce vrei sa faca?
Aha... Si de unde stia ala de pe ce IP am scris eu, n-auzi ce zic astia pe-aici, ca ei nu vad IP-urile?

#24
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Postshogun1, on 19 mai 2018 - 12:56, said:

Dacă ești sperios poți folosi pe Softpedia Tor Browser, îți ascunde IP-ul alocându-ți un IP fals.
Ciudat.
Un administrator al forumului care recomanda ascunderea de IP, in timp ce pe softpedia se baneaza userii si serverele care ascund IP-urile.

Edited by lexis1, 19 May 2018 - 13:09.


#25
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Faceti va rog diferenta intre moderator / administrator.

#26
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostOnan_Barbaru, on 19 mai 2018 - 12:56, said:

Aha... Si de unde stia ala de pe ce IP am scris eu, n-auzi ce zic astia pe-aici, ca ei nu vad IP-urile?
Mai citeste inca o data ce am scris in postarea anterioara

#27
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View PostOnan_Barbaru, on 19 mai 2018 - 12:56, said:

Aha... Si de unde stia ala de pe ce IP am scris eu, n-auzi ce zic astia pe-aici, ca ei nu vad IP-urile?
E posibil ca pentru cei de jos, moderatorii sa le fi bifat interdictia de a vedea direct IP-urile, ca cererile de banare pe IP sa treaca pe la super sau admini.
Oricum le dau datele, dar in privat, pe sub mana. Cum fac si politistii, daca te duci tu strain si ceri numele celui cu numarul de inmatriculare X care ti-a busit masina in parcare nu primesti, dar daca vine un prieten de bautura al politistului nu numai ca ii da numele, ii da si adresa, numar de telefon, cnp si tot ce gasesc in baza de date.

#28
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postlexis1, on 19 mai 2018 - 12:59, said:

Ciudat.
Un admin care recomanda ascunderea de IP, in timp ce pe softpedia se baneaza userii si serverele care ascund IP-urile.
Hopa! de azi shogun1  e admin! Posted Image

Edited by stlk, 19 May 2018 - 13:08.


#29
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postlexis1, on 19 mai 2018 - 12:59, said:

Ciudat.
Un admin care recomanda ascunderea de IP, in timp ce pe softpedia se baneaza userii si serverele care ascund IP-urile.
Se pare ca exista si printre ei oameni normali...

#30
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Domnilor, eu am încercat să explic cât de bine m-am priceput. Dacă cineva vrea să vadă exact cum apare în pagină, să posteze pe aria Linux unde-s moderator, să zicem pe un topic oarecum neutru (https://forum.softpe...oid-este-linux/), e suficient un mesaj de genul Nu. , Da., sau Nu știu., Nu mă interesează. Fac un screenshot și va vedea exact ce și cum văd eu, deci cum văd moderatorii.

#31
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

View PostArgent, on 19 mai 2018 - 12:03, said:

Am citit de pe telefon subiectul cu Moderatori care au acces la datele private ale utilizatorilor, imi puteti da si mie un link ca am nu il gasesc in istoricul de navigare.
Moderatorii nu au acces la datele private ale utilizatorilor.

View PostArgent, on 19 mai 2018 - 12:19, said:

In link-ul postat sunt 2 treburi care se contrazic, Locatia si ip-ul, pai ip-ul inseamna locatia care este colectata automat.
"Locatia" se refera la campul optional pe care ca membru inregistrat il poti completa, manual, daca vrei, cu orice doresti. Nu este ceva colectat automat, nu e vorba de locatie in sensul de localizare/GPS sau cel cu care te-au obisnuit Google/Facebook/etc, si nu are vreo legatura cu IP-ul.

View Postlexis1, on 19 mai 2018 - 12:30, said:

IP-urile se vad, oricat ne mult incearca unii sa zica ca nu se vad. Cine nu crede poate sa isi configureze pe serverul propriu un forum.
Am explicat aici destul de clar care date sunt colectate, in ce scop si cum sunt ele procesate sau accesate. Pe scurt, IP-urile apar in logurile serverelor web si in baza de date din doua motive conforme cu regulamentul de protectie a datelor personale (indeplinirea obligatiilor legale si interesul legitim - protectia fata de abuzuri si/sau atacuri informatice). Asta nu insesamna ca sunt publice sau ca pot fi accesate de alti membri ai Forumului (incluzand aici si moderatori/supermoderatori/etc).

View Postlexis1, on 19 mai 2018 - 12:51, said:

Dar in lista userilor va apar IP-urile?
Nu exista optiunea asta.

View Postlexis1, on 19 mai 2018 - 12:51, said:

Eu am fost admin cu ani in urma pe un forum care foloseste acelasi soft ca softpedia.
Vedeam IP-urile desi nu ma interesau, ca rolul meu nu era de cenzura. Poate ca pe voi v-au limitat cu vreo optiune sa nu vedeti, or sti ei de ce fac asta.
Le vedeai pentru ca administratorul forumului respectiv permitea asta. Este o setare on/off, care pe Forumul Softpedia optiunea respectiva este dezactivata.

View Postlexis1, on 19 mai 2018 - 12:51, said:

Oricum daca vreti sa il aflati vorbiti pe messenger si se rezolva
Din fericire, nu cred ca mai foloseste nimeni Yahoo messenger Posted Image

Daca mai exista nelamuriri, orice intrebari sau solicitari pe aceasta tema pot fi trimise prin e-mail, la adresa: [email protected]

#32
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Poststlk, on 19 mai 2018 - 13:08, said:

Hopa! de azi shogun1  e admin! Posted Image
Am fost penalizat bre, că-s dictatorial și cenzurez...

#33
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Poststlk, on 19 mai 2018 - 12:55, said:

Pai daca ai incalcat vreo sectiune din regulament (sau daca ai vreun IP dinamic si ai mostenit vreun IP pe care s-a comis o incalcare a regulamentului) Ce vrei sa faca? Daca tu stii ca esti curat plateste ISP-ului sa dea IP fix ! (...ca sa nu mai mostenesti bubele altora)
Tocmai, ca eu folosesc IP-uri fixe. Altfel mai ziceam ca pe unul dintre ele nu ma pot loga de ceva vreme?

#34
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Postbotelucian, on 19 mai 2018 - 13:01, said:

Faceti va rog diferenta intre moderator / administrator.
Nu e nici o diferenta, tot administrator al forumului e.
Ce, soldatul nu e tot din MApN precum caporalul si generalul?
Toti lucreaza la acelasi tel: administrarea forumului in cazul nostru, tinerea sub controlul stapanilor a populatiei si uciderea celor ce scapa de sub controlul stapanilor in cazul MApN.

#35
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

View Postlexis1, on 19 mai 2018 - 12:59, said:

Ciudat. Un administrator al forumului care recomanda ascunderea de IP, in timp ce pe softpedia se baneaza userii si serverele care ascund IP-urile.
Userii nu se baneaza din acest motiv. Am banat, intr-adevar, la nivel de firewall unele range-uri de adrese IP si exit-point-uri de Tor de pe care am depistat abuzuri sau atacuri informatice (incercari de hacking, DOS, etc).

View Postlexis1, on 19 mai 2018 - 13:11, said:

Nu e nici o diferenta, tot administrator al forumului e.
Ce, soldatul nu e tot din MApN precum caporalul si generalul?
Toti lucreaza la acelasi tel: administrarea forumului in cazul nostru, tinerea sub controlul stapanilor a populatiei si uciderea celor ce scapa de sub controlul stapanilor in cazul MApN.
Este o foarte mare diferenta, in special la nivelul de actiuni pe care le poate face. Spre exemplu, moderatorii nu pot da ban pe IP. Realist vorbind, nici nu exista notiunea de "ban pe IP", ci un IP (sau un range) poate fi blocat de la a mai accesa Forumul. Also, Forumul Softpedia nu e armata, analogia asta nu face sens nici macar ca trolling Posted Image

#36
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Postpstdgt, on 19 mai 2018 - 13:10, said:

Din fericire, nu cred ca mai foloseste nimeni Yahoo messenger Posted Image
Am zis eu vreun brand de messenger? Eu am zis messenger la general, ca e Whatsapp messenger, FB messenger, Snapchat messenger, etc e irelevant.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate