Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Subiectul cu ip-urile utilizatorilor si accesul la datele private.

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
107 replies to this topic

#91
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postrosix, on 19 mai 2018 - 17:25, said:

tranta cu Emag-ul si ca altii care chiar abuzeaza de date personale de localizare si identificare,
Emag-ul nu abuzeaza de absolut nimic. Chiar nimic, nimic. Faptul ca se foloseste de locatia ip-ului pentru a-ti estima data de livrare pentru zona ta chiar nu e vreo chestie periculoasa. Pe emag nu te paste datul in gat autoritatilor pentru ca ai jignit nu stiu care persoana sau grup "protejat" in nu stiu ce discutie politica, sau deoarece critici nu stiu ce firma. ;)

#92
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011
Mama Doamne, numai fetite care au fost abuzate de torționari, pe aici :lol:

#93
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stiti ca singura entitate care stie exact a cui este un IP este ISP-ul? Si de asemenea ca aceiasi entitate stie din ce oras / zona / cartier e acel IP? Toate bazele de date GeoIP sunt BS cata vreme nu folosesc informatie de prima mana adica de la ISP si nu stiu ce ISP din lumea asta larga ar oferi pe tava aceste informatii unor terti asa de buna voie. Nu sunt sigur ce algoritmi folosesc cei ce mentin acele baze de date cu localizarea IP-urilor dar daca se folosesc de informatiile publice de la RIR atunci acele informatii, informatii continute de obiectele inetnum / NetRange, nu sunt intotdeauna corecte 100%. Nu de alta dar nu tot timpul ISP-ul pierde vremea cu modificarea inregistrarilor la RIR.

Adica pe scurt cine stie / vede un IP nu stie exact cine se ascunde in spatele acelui IP si mai ales nu stie exact detalii ca oras / zona / cartier / strada / numar. Sigur stie ce ISP are cel ce se ascunde in spatele IP-ului si in cel mai bun caz orasul. Si cam atat.

#94
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018

View Postpstdgt, on 19 mai 2018 - 13:51, said:

Administratorii sunt angajati ai SoftNews Net SRL.
inteleg ca Mods / SMs nu sunt angajati? eu nu inteleg care este ierarhia

mods/sm < admins < SoftNews Net SRL < legile din Romania  ?

imi poti spune al cui regulament incalc eu daca discut aici pe forum despre "pamantul plat" ?

al unor mods/sm, al vostru al adminilor, al SoftNews Net SRL, al legilor din Romania?

#95
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

View PostStefanLiviu, on 19 mai 2018 - 21:14, said:

inteleg ca Mods / SMs nu sunt angajati? eu nu inteleg care este ierarhia
mods/sm < admins < SoftNews Net SRL < legile din Romania  ?
Exact, mod/sm < admin, e ca in definitiile de dictionare ale cuvintelor moderator si administrator.

View PostStefanLiviu, on 19 mai 2018 - 21:14, said:

imi poti spune al cui regulament incalc eu daca discut aici pe forum despre "pamantul plat" ?
al unor mods/sm, al vostru al adminilor, al SoftNews Net SRL, al legilor din Romania?
Teoretic niciunul, pentru ca subiectele de tip "pamanul e plat, stiinta nu e reala, chemtrails, avioanele sunt o pacaleala a guvernului" sunt regretabile, dar nu interzise.
Practic, depinde unde anume pe forum (poate faci offtopic) si in ce mod (limbaj, etc).

#96
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018

View Postpstdgt, on 19 mai 2018 - 21:21, said:

1. Exact, mod/sm < admin, e ca in definitiile de dictionare
2. Teoretic niciunul
3. Practic, depinde unde anume pe forum
1. ar fi bine sa nu fie doar o definitie
2. dar in practica mi s-au trimis destule avertizari ca trebuie sa incetez cu "pamantul plat"
asa ca pentru mine a devenit clar ca nu e vorba doar de regulament, ci si de parerile personale ale unei persoane
nici macar n-am deschis vreodata topic de asa ceva, pentru ca mi s-a spus si asta, ca imi va fi sters

3. cred ca la punctul 2 am raspuns cam tot ce e de zis despre asta.
a disparut si "unde" s-au inchis cateva topicuri pe tema asta, care erau pe fun

eu deaia intreb foarte serios, al cui regulament incalc eu in practica?

#97
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Nu e "doar o definitie", am spus ca e ca in definitia din dictionar, in sensul ca nu e nimic iesit din comnun, ci exact asa cum te-ai astepta.

In rest inteleg ca nu e vorba despre ceva legat de subiectul discutiei de fata (date personale), asa ca te-as ruga sa imi trimiti, daca vrei, detalii despre problema prin PM si voi investiga cu placere.

#98
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018

View Postpstdgt, on 19 mai 2018 - 22:20, said:

detalii despre problema prin PM si voi investiga cu placere.
am inteles. multumesc

#99
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011

View PostStefanLiviu, on 19 mai 2018 - 21:53, said:

eu deaia intreb foarte serios, al cui regulament incalc eu in practica?

Al cui ai acceptat cind ai dat cu bifa aka accept la termeni si conditii Posted Image

#100
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Moderatorii nu mai vad IP-urile de prin 2007 sau 2008 :w00t:

Era o functie foarte utila, am avut un individ cu zeci de clone care vorbeau intre ele :lol:

#101
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013

View PostMosotti, on 20 mai 2018 - 06:37, said:

Moderatorii nu mai vad IP-urile de prin 2007 sau 2008 Posted Image

Era o functie foarte utila, am avut un individ cu zeci de clone care vorbeau intre ele Posted Image
@fanariotul se numea individul?Posted Image

Edited by xmanyacs77, 20 May 2018 - 07:15.


#102
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Vezi de ce ar trebui semnata o anexa privind datele confidentiale.
Ai vazut anumite treburi pe vremea cand erai moderator.

Acum xmanyacs77 te trage de limba, tu zici DA si te-ai ales cu un proces din cauza ca vedeai ip.
IP-urile se pot vedea si acum de Moderatori doar ca nu este optiunea activa pentru toti.

Si cum sa zic eu? Majoritatea am cam trecut de 30 de ani, eu daca eram pe aici de la infiintare si nu eram asa de finisat ca voi, nu cred ca are careva vreun drept sa ma traga de manuta pentru ce mesaje am scris in urma cu ani de zile, gen... ete boss este ip-ul tau.

Edited by Argent, 20 May 2018 - 07:30.


#103
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

View PostArgent, on 20 mai 2018 - 07:28, said:

IP-urile se pot vedea si acum de Moderatori doar ca nu este optiunea activa pentru toti.
N-am inteles rationamentul logic pentru concluzia asta dar in orice caz, nu, moderatorii/sm nu pot vedea IP-uri. Nici macar Administratorii nu le pot vedea, ci doar accesa (e o diferenta) cu un scop bine definit, in conformitate cu principiile regulamentului de protectie datelor personale, iar fiecare accesare de acest tip se documenteaza intr-un registru intern.

#104
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
A zis el ca nu mai putea vedea ip-urile prin 2007.
Deci asta m-a facut sa inteleg ca optiunea nu era activa pentru toti.

Oricum nu conteaza, am scris mesajul mai mult pentru ce am editat.

Sa aveti parte de o Duminica placuta.
Duminica chiar si Admini se relaxeaza.

#105
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Ma refeream in special la partea boldata ("IP-urile se pot vedea si acum de Moderatori")

#106
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postxmanyacs77, on 20 mai 2018 - 07:10, said:

@fanariotul se numea individul?Posted Image
Nu, era altul. Partea interesanta este ca nu mi-am dat seama ca-s clone decit intr-o simbata dimineata, pe la 6, cind ma intorsesem de la o nunta si aveam vreo 10 beri la bord. Atunci cumva mi-au sarit in ochi doua IP-uri identice, dupa care m-am apucat sa verific si erau vreo 10, in acelasi timp. Am inceput sa le banez si apareau ca ciupercile dupa ploaie :w00t:

View PostArgent, on 20 mai 2018 - 07:28, said:

Vezi de ce ar trebui semnata o anexa privind datele confidentiale.
Ai vazut anumite treburi pe vremea cand erai moderator.

Acum xmanyacs77 te trage de limba, tu zici DA si te-ai ales cu un proces din cauza ca vedeai ip.
IP-urile se pot vedea si acum de Moderatori doar ca nu este optiunea activa pentru toti.

Si cum sa zic eu? Majoritatea am cam trecut de 30 de ani, eu daca eram pe aici de la infiintare si nu eram asa de finisat ca voi, nu cred ca are careva vreun drept sa ma traga de manuta pentru ce mesaje am scris in urma cu ani de zile, gen... ete boss este ip-ul tau.
Nu are cum sa ma dea in judecata, pentru ca nu exista nici o lege despre vazutul IP-urile in mai 2006. Motivul pentru care nu dau detalii din-astea este bunul simt :w00t:

Sa nu mai zic ca toti aia care vorbesc de dat in judecata n-au fost in viata lor intr-o judecatorie, habar n-au ce presupune un proces, mai ales unul inutil :lol:

Oricum si daca vedeam IP-urile, nu inseamna ca si faceam ceva malefic cu ele, doar aveam grija ca anumite discutii sa nu fie complet ridicole si inutile cu zeci de clone. Oricum probabil ca e o idee buna sa nu aibe moderatorii asemenea drepturi, pentru ca nu poti stii pe cine pui moderator si cum o poate lua razna... Nu e ca si cum nu s-ar fi intimplat si aici, de stia tot universul ce se scrie pe aria moderatorilor...

#107
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Este firesc si normal ca cineva sa aiba macar acces la ele .E pentru protectie in definitiv .Lumea e plina de glumeti si nici nu stii cum enervezi o data pe unul de te trezesti cu el cu maciuca la poarta ta .
Asa, poate or avea vreo retinere si sa gandesc de doua ori inainte de a pune mana pe buzdugan .Eu chiar am o invitatie la rupt capul primita acum vreo 6 luni .
Inca n-a ajuns, dar inca mai astept .Mai ales ca stiu numele, prenumele, orasele in care domiciliaza si in care acum lucreaza .Inca n-a venit,  dar printul mesajului il am in sertar si Hanita are instructiuni clare cu calea de urmat in caz de maciuca zglobie pe spatele Hanului .Doar zic . Spre stiinta . Posted Image

#108
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Este oarecum credibil ca moderatorii nu vad IP-uri de mult timp pentru ca altfel s-ar fi petrecut treburile ca pe forum.computergames.ro pe care recent l-a luat dracu: Toti moderatorii (majoritatea niste ciobani beti de putere) banau useri cum li se scula pe chelie si dupa aia pentru fiecare user in parte, aveau un buton care le datea lista de IP-uri si ce alti useri au mai postat/logat pe ip-urile alea. In felul assta gaseau orice clona in timp record pe care o banau imediat.

Softpedia macar din punctul asta de vedere a procedat corect. Dar are totusi si forumul asta parte de moderatori ciobani si de foarte multa cenzura subiectiva. Ar trebui sa se ia niste masuri si in directia asta. Adica in directia respectului pentru user care este la un nivel foarte scazut. De exemplu niciodata nu am vazut pe forumul asta moderator sanctionat pentru comportament inadecvat. Iar comportament inadecvat a existat si exista la greu din partea moderatorilor.

Edited by izometric, 20 May 2018 - 11:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate