Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Subiectul cu ip-urile utilizatorilor si accesul la datele private.

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
107 replies to this topic

#37
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
De ce te agiti asa, Argent? Adica ce crezi ca se intampla? Daca ai avut curajul scrii pe forum cati bani ai, te mai impiedici de-un amarat de ip?

Sau tocmai de-aia?

Edited by Laberta, 19 May 2018 - 13:19.


#38
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

View Postlexis1, on 19 mai 2018 - 13:13, said:

Am zis eu vreun brand de messenger? Eu am zis messenger la general, ca e Whatsapp messenger, FB messenger, Snapchat messenger, etc e irelevant.
Ah, ok. Sunt sigur ca Hackerman poate afla IP-ul cuiva cu care discuta prin Whatsapp, desi acele conversatii: (1) nu sunt peer to peer, ci au loc printr-un server; (2) sunt criptate end to end.

#39
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Cati bani are? :D
Daca are multi inseamna ca are si IP-uri multe :D

View PostLaberta, on 19 mai 2018 - 13:16, said:

De ce te agiti asa, Argent? Adica ce crezi ca se intampla? Daca ai avut curajul scrii pe forum cati bani ai, te mai impiedici de-un amarat de ip?


#40
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postshogun1, on 19 mai 2018 - 12:56, said:


Dacă ești sperios poți folosi pe Softpedia Tor Browser, îți ascunde IP-ul alocându-ți un IP fals.
Te-am intrebat ceva.
Puteai sa vezi ip-urile utilizatorilor? Sub mesaje sau oriunde altundeva?

Si nu, nu poti sa folosesti tor pe softpedia, folosirea programelor care ascund ip, vpn, sunt contra regulamentului softpedia.

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMr_nobody_, on 19 mai 2018 - 12:53, said:

Poți să folosești un VPN ca să ascunzi IP-ul. Problema e rezolvată. Posted Image
DIn cate stiu VPN este interzis pe softpedia. Am citit o sumedenie de mesaje in care ulilizatorilor li se atragea atentia ca folosesc VPN si sa nu o mai faca.  Poate explica un administrator si de ce? Prin asta vad o incalcare a dreptului de a ramane anonim in online.

Alt paragraf pe care nu l-am inteles este acela in care se spune ca IP-ul este pastrat 30 de zile in sistemul SoftPedia, cand de fapt in realitate IP-ul este ancorat de fiecare mesaj de pe forum si practic IP-ul va fi stocat permanent sau pana la stergerea definitiva a mesajului respectiv, cat si a logurilor.

E ciudat ce citesc, anume ca moderatorii nu vad IP-ul, cand stiu sigur ca postase Barboso, daca mi-aduc bine aminte, un screenshot cu un mesaj cu IP-ul blurat partial.

Au mai fost unele situatii cand unii utilizatori au fost banati datorita IP-ului, de catre moderatori, nu super, nu admini.

PS> Ce am scris aici este bazat pe faptul ca sunt supermoderator pe alt forum.

Edited by MembruAnonim, 19 May 2018 - 13:29.


#42
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostArgent, on 19 mai 2018 - 12:12, said:

shogun1 - Am citit pe telefon un subiect despre Moderatori si IP-uri.

Ip-ul este o informatie privata, este informatie prind providerul meu de internet, tara din care scriu, judetul in care locuiesc, chiar si orasul din care sunt.
Sunt date private, asta la a mai simpla cautare pe adrese free.
A fost sters....

#43
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View PostLaberta, on 19 mai 2018 - 13:16, said:

De ce te agiti asa, Argent? Adica ce crezi ca se intampla? Daca ai avut curajul scrii pe forum cati bani ai, te mai impiedici de-un amarat de ip?

Sau tocmai de-aia?
Adimini stiu deja cam totul despre mine, sunt cat se poate de transparent, problema este ca moderatori/SM care nu au contract cu softnews sau forum.softpedia, ei pot vedea ip-urile.

Dincolo de partea legala, ca au obligatia legala de a pune la dispozitie organelor de cercetare toate datele despre mine.

pstdgt - Sa se intelaga ce am intrebat eu, legal, din punct de vedere legal, Admini si SM care pot vedea IP au contract scris cu softnews?

Forumul.softpedia poate sa fie actionat in judecata, reglementarile astea actuale doar dau putina putere de actiune utilizatorului, ca in strainatate, poti actiona in judecata un moderator/sm/admin pe abuz, harassing. Daca un modeartor sau SM sau Admin face harassing folosind date private, asta clar este o problema legala.

Softpedia este o entitate juridica, chiar daca pentru si in numele ei lucreaza gratuit moderatori si SM.

Edited by Argent, 19 May 2018 - 13:34.


#44
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostMr_nobody_, on 19 mai 2018 - 12:53, said:

Poți să folosești un VPN ca să ascunzi IP-ul. Problema e rezolvată. Posted Image
Unii au fost banati de moderatori ca folosesc vpn sau proxy sau thor....deci e clar ca ipurile se vad
De ce nu vor sa recunoasca..asta nu stiu,poate din motive legale..sau mai stiu eu ce

Edited by I2O, 19 May 2018 - 13:33.


#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostI2O, on 19 mai 2018 - 13:32, said:

Unii au fost banati de moderatori ca folosesc vpn sau proxy....deci e clar ca ipurile se vad
De ce nu vor sa recunoasca..asta nu stiu,poate din motive legale..sau mai stiu eu ce
Se vad. Eu le vad linistit pe alt forum + alte date de logare, daca dau la detalii.
Se vede o lista cu toate IP-urile folosite de utilizatorul respectiv, iar daca se acceseaza IP-ul pot sa vad si alti utilizatori (nume de utilizatori) carora le-a fost asignat IP-ul. Pe asta se bazeaza identificarea clonelor.

Acum, nu bag mana in foc, dar e posibil ca pe Softpedia intre timp sa fi fost modificat sistemul, iar aceste optiuni sa nu mai fie accesibile moderatorilor simpli.

Edited by MembruAnonim, 19 May 2018 - 13:37.


#46
MareleGingisKhan

MareleGingisKhan

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.04.2018
Sigur ca cineva le vede .Altfel cum explicati ca precedentul cont nu il pot accesa de pe laptop ? Si nici wi fi din  modem ?

#47
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostMembruAnonim, on 19 mai 2018 - 13:36, said:

Se vad. Eu le vad linistit pe alt forum + alte date de logare, daca dau la detalii.
Se vede o lista cu toate IP-urile folosite de utilizatorul respectiv, iar daca se acceseaza IP-ul pot sa vad si alti utilizatori (nume de utilizatori) carora le-a fost asignat IP-ul. Pe asta se bazeaza identificarea clonelor.

Acum, nu bag mana in foc, dar e posibil ca pe Softpedia intre timp sa fi fost modificat sistemul, iar aceste optiuni sa nu mai fie accesibile moderatorilor simpli.
Pai daa nu ma insel chiar acum maxim o luna sau doua am vazut pe la banari useri pe motiv de clona....e posibil ca o parte dintre moderatori inca sa aiba acces la ip-uri

Edited by I2O, 19 May 2018 - 13:43.


#48
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

View PostI2O, on 19 mai 2018 - 13:39, said:

Pai daa nu ma insel chiar acum maxim o luna am vazut pe la banari useri pe motiv de clona....e posibil ca o parte dintre moderatori inca sa aiba acces la ip-uri
Avand in vedere ca majoritatea IP-urilor sunt dinamice, e imposibil sa mai dai ban pe motiv de clona bazandu-te pe IP. De cele mai multe ori cei care practica sportul cu clonele dezvaluie chiar ei asta ("am revenit, ce credeai ca scapati de mine?") sau se "dau de gol" revenind pe aceleasi topicuri, cu acelasi comportament, aceleasi argumente samd.

In orice caz, asa cum am mai spus, moderatorii nu pot bana IP-uri ("ban pe IP" e doar un mod de a spune, nu exista asa ceva).

View PostMareleGingisKhan, on 19 mai 2018 - 13:38, said:

Sigur ca cineva le vede .Altfel cum explicati ca precedentul cont nu il pot accesa de pe laptop ? Si nici wi fi din  modem ?
Foarte simplu, cel mai probabil contul in sine este banat.

View PostMembruAnonim, on 19 mai 2018 - 13:36, said:

Acum, nu bag mana in foc, dar e posibil ca pe Softpedia intre timp sa fi fost modificat sistemul, iar aceste optiuni sa nu mai fie accesibile moderatorilor simpli.

Bingo. Altfel spus, faptul ca o optiune exista, nu inseamna ca e si activa.

#49
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View PostMembruAnonim, on 19 mai 2018 - 13:36, said:

Se vad. Eu le vad linistit pe alt forum + alte date de logare, daca dau la detalii.
Se vede o lista cu toate IP-urile folosite de utilizatorul respectiv, iar daca se acceseaza IP-ul pot sa vad si alti utilizatori (nume de utilizatori) carora le-a fost asignat IP-ul. Pe asta se bazeaza identificarea clonelor.

Acum, nu bag mana in foc, dar e posibil ca pe Softpedia intre timp sa fi fost modificat sistemul, iar aceste optiuni sa nu mai fie accesibile moderatorilor simpli.
Pentru cei ce nu stiu, la fiecare mesaj postat se retine IP-ul de pe care a fost postat. Astfel incat exista un istoric complet cu toate IP-urile detinute de un user vreodata, la ce data si timp si ce mesaje a postat de pe fiecare IP.
Ei spun ca pentru "siguranta nationala", dar mai stim noi pe unul care era toata ziua cu siguranta nationala in gura si acum e trimis in judecata. Si acum a venit altul care sta toata zua cu siguranta nationala in gura, Dragnea, care e condamnat deja si e trimis si in judecata.
Pare un model, ca cel ce sta cu siguranta nationala in gura e penal si e tocmai el un pericol la siguranta nationala.

Edited by lexis1, 19 May 2018 - 13:46.


#50
MareleGingisKhan

MareleGingisKhan

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.04.2018
Sa imi scoata si mie cineva banul atunci de pe vechiul cont . Cred ca sunt singurul utilizator care nu am privilegiul  de care ziceti , ba inca platesc destul de scump accesul aici prin date mobile . Posted Image

#51
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

View PostArgent, on 19 mai 2018 - 13:29, said:

Adimini stiu deja cam totul despre mine, sunt cat se poate de transparent, problema este ca moderatori/SM care nu au contract cu softnews sau forum.softpedia, ei pot vedea ip-urile.

Dincolo de partea legala, ca au obligatia legala de a pune la dispozitie organelor de cercetare toate datele despre mine.

pstdgt - Sa se intelaga ce am intrebat eu, legal, din punct de vedere legal, Admini si SM care pot vedea IP au contract scris cu softnews?
SM = Supermoderator nu este altceva decat un moderator pe toate ariile. Nu este Administrator si nu are drepturi in plus sau ceva de genul asta. Moderatorii si Supermoderatorii nu au acces la IP-uri.

Administratorii sunt angajati ai SoftNews Net SRL.

View PostMareleGingisKhan, on 19 mai 2018 - 13:47, said:

Sa imi scoata si mie cineva banul atunci de pe vechiul cont . Cred ca sunt singurul utilizator care nu am privilegiul  de care ziceti , ba inca platesc destul de scump accesul aici prin date mobile . Posted Image
Care e vechiul cont? Despre ce privilegiu e vorba?

View Postlexis1, on 19 mai 2018 - 13:46, said:

Pentru cei ce nu stiu, la fiecare mesaj postat se retine IP-ul de pe care a fost postat. Astfel incat exista un istoric complet cu toate IP-urile detinute de un user vreodata, la ce data si timp si ce mesaje a postat de pe fiecare IP.
Nu este vreun secret, am scris asta clar aici.

View Postlexis1, on 19 mai 2018 - 13:46, said:

Ei spun ca pentru "siguranta nationala", dar mai stim noi pe unul care era toata ziua cu siguranta nationala in gura si acum e trimis in judecata. Si acum a venit altul care sta toata zua cu siguranta nationala in gura, Dragnea, care e condamnat deja si e trimis si in judecata.
Pare un model, ca cel ce sta cu siguranta nationala in gura e penal si e tocmai el un pericol la siguranta nationala.
O rugaminte: suntem deschisi la dialog si incercam sa dam raspunsuri la intrebari dar hai totusi sa nu o dam in conspiratii si discutii politice, chiar nu isi au locul.

#52
MareleGingisKhan

MareleGingisKhan

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.04.2018
Privilegiul maestre, ala de care zice Regulamentul .Un privilegiu nu un drept .Asa zice .Vechiul cont ? E arhicunoscut .GingisHan 2015 . Dupa revenirea din teatrul de operatiuni din Orient nu l-am mai putut  folosi .

#53
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Okay, dau o fuga pana in yurt sa vad ce s-a intamplat cu GingisHan din 2015 si revin.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Multumim pentru deschidere si clarificari!
Am mai zis, sunt e parere ca pe calea dialogului (intre partea administrativa sau moderatori si utilizatori) majoritatea problemelor/neintelegerilor se pot rezolva.

Edited by MembruAnonim, 19 May 2018 - 13:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate