Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Aparat de cafea cu capsule

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#127
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006
Eh....mai degrabă răutăcios 🤗

Dar oricum, citam din clasici ;)
Beau mai multă cafea la capsule/espressor automat, decât din aia de calitate :D

#128
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 richelieu, on 11 iunie 2019 - 08:56, said:

Pentru cafele proaspăt prăjite, espressoare manuale, râșnite și alte alea, exista niște discuții distincte Posted Image
Aici e arena celor care se mulțumesc cu o cafea la capsula
Știu asta.
Nu mi-am pus niciodată problema încărcării capsulelor,  dar oare cineva a încercat să le reumple cu cafea normală sau proaspăt prăjită?
Se simt diferențele (subliniate pe alte topice)? Posted Image

Edited by BloodRa, 11 June 2019 - 17:53.


#129
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,476
  • Înscris: 29.04.2008
Cum am zis mai sus: La un DolceGusto am încercat. 50 de lei capsulele reîncărcabile pentru care am așteptat 2 săptămâni plus 25 de lei transportul. La folosire un mare mess. Cafea pe lângă (urăsc să curăț cafeaua că se lipește de cârpă), capsulele nu se închid perfect decât dacă nimerești cantitatea de cafea și e presată bine. Și în final gustul e același ca la capsula originală, dar te amăgești că a fost mai ieftină.

#130
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,451
  • Înscris: 16.03.2011

 iladi, on 11 iunie 2019 - 18:56, said:

Cum am zis mai sus: La un DolceGusto am Ă®ncercat. 50 de lei capsulele reĂ®ncărcabile pentru care am așteptat 2 săptămâni plus 25 de lei transportul. La folosire un mare mess. Cafea pe lângă (urăsc să curăț cafeaua că se lipește de cârpă), capsulele nu se Ă®nchid perfect decât dacă nimerești cantitatea de cafea și e presată bine. Și Ă®n final gustul e același ca la capsula originală, dar te amăgești că a fost mai ieftină.
asta e problema la automate,nu poti controla procesul,mai bine folosesti alceva,moka pot,infuzie

#131
azazica

azazica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.01.2008
Capsulele de inox sunt prea scumpe și chiar nu merita, părerea mea. Avantajul la aparul meu e ca pun capsula într-un suport în picioare, nu ca la celelalte unde riști sa îți cada capacul și sa verși cafeaua prin aparat asta dacă nu ii pui și capac de staniol, la mine nu e cazul.
Pentru mine un aparat care știe de boabe e prea mare investiția, având în vedere ca beau doar dimineața o cafea.
Nu sunt un băutor înrăit încât sa fac diferențe între cafele. De fel beau tchibo family, amaroy, sau ce mai găsesc pe la lidl/kaufland la promoție, mai nou am trecut la tchibo black&white,si sincer... prefer ceva mai ieftin, nu simt mare diferență, are același efect pt mine (cafeaua e folosita în scopuri laxative dimineața :D ).
Am 8 capsule care le încarc odată la 2-3 zile, soția bea mai multa cafea. Nu știu cum e la alte aparate dar la mine merge sa reglez eu cantitatea de apa, ceea ce mi se pare chiar foarte ok.

Edited by azazica, 11 June 2019 - 21:06.


#132
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Până nu încerci, nu ai de unde să știi. Eu si la cele proaspăt prăjite is mofturos... :)
Dar gata cu off că vine cardinalu si ne trimite la bastilia

#133
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006
La căderea bastiliei direct :lol:

#134
azazica

azazica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.01.2008

 BloodRa, on 11 iunie 2019 - 21:30, said:

Până nu Ă®ncerci, nu ai de unde să știi. Eu si la cele proaspăt prăjite is mofturos... :)
Dar gata cu off că vine cardinalu si ne trimite la bastilia
Am băut cafea și la expresor de 1500 lei cu boabe, nu as refuza unul cadou sa dea bine la musafiri :)).
Chiar am făcut o capsula reincarcata la cineva care bea numai la ibric, a fost incantat, mai ales ca nu mai avea de curățat aragaz, ibric, zaț :)

Attached Files



#135
Santinella

Santinella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 29.07.2014

 iladi, on 11 iunie 2019 - 11:55, said:


Am incercat eu la DolceGusto: mai mare daraua decat ocaua. Chiar nu merita efortul.

Intre timp am trecut pe Nespresso. Mai mare diversitatea decat la DolceGusto. Ca o constatare personala: capsulele Nespresso originale sunt cele mai bune. Apoi e un mix foarte eterogen in care pretul nu reflecta, intotdeauna calitatea. Am avut o surpriza destul de placuta cu capsule de la Lidl, 6 lei 10 bucati. Conditia a fost sa o fac foarte scurta.

mi se par oribile cele de la lidl.
am incercat toate brandurile non-originale Nespresso, de la cele cu renume la cele mai ieftine, iar cele care se apropie extrem de bine de cele originale sunt cele marca DelHaize din MegaIMage. in functie de sortiment, pretul se invarte la 15-16 ron pentru 22 capsule, iar pentru cele de origine tot cam atat, dar pentru zece capsule. Le-am incercat si pe cele de origine, dar nu s-a reflecatat in gust diferenta de bani.
iti recomand si tie sa le iei pe cele de la Mega si vei avea surpriza.
ps: eu beau doar ristretto sau espresso fara zahar/lapte

#136
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Ciudat este ca mie nu imi plac deloc cele de la Mega, iar cele de la Lidl da, ce este bun la gust non nespresso L`Or

#137
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,476
  • Înscris: 29.04.2008
Tot ce mai am de facut acum e sa astept sa vina Mega la mine in oras :)

L'or iau si eu cand ajung la ele. Negre pentru mine si rosii pentru doamna.

#138
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Am cochetat si eu cu idea de a umple capsule, si pot spune ca am incercat vreo 2-3 variante, am luat un kit de la un francez, se lauda ca mama mama ce cafea, dar in final am renuntat, mult zgomot pentru nimic, si mi-am luat un super automat,cand ma plictisesc de capsule trec pe cafea boabe si automat, si tot asa, le schimb prin rotatie

#139
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,451
  • Înscris: 16.03.2011

 Platon, on 20 august 2019 - 13:15, said:

Am cochetat si eu cu idea de a umple capsule, si pot spune ca am incercat vreo 2-3 variante, am luat un kit de la un francez, se lauda ca mama mama ce cafea, dar in final am renuntat, mult zgomot pentru nimic, si mi-am luat un super automat,cand ma plictisesc de capsule trec pe cafea boabe si automat, si tot asa, le schimb prin rotatie
concura la gust cu capsula originala?

#140
Santinella

Santinella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 29.07.2014

 Platon, on 20 august 2019 - 13:06, said:

Ciudat este ca mie nu imi plac deloc cele de la Mega, iar cele de la Lidl da, ce este bun la gust non nespresso L`Or

asa este, L`Or sunt bune. sunt mult peste Lavazza, ceea ce m-a mirat. julius meinl sunt iar foarte bune.
ai spus ca cele mai bune sunt cele originale si nu te contrazic, dar iti propun un test: ia de la Mega cele negre de 9, ia si capsule originale, cele mai tari. fa-ti 2 ristretto sau espresso, una Mega si una originala si bea-le in paralel, analizand gust, textura, totul. vei ramane surprins. eu asa am ramas la capsulele de la mega, prin comparatie in paralel, toate brandurile. (la Auchan am gasit cea mai mare varietate)

#141
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,476
  • Înscris: 29.04.2008
Ceea ce am observat eu intre L'or si Lavazza in mod special este debitul. Poate este doar o parere dar am impresia ca(,) capsulele de aluminiu curg mai bine decat cele de plastic. Lavazza de abia pisuie, am avut impresia ca trebuie decalcificat aparatul. dar cand am pus L'or a curs cum trebuie. Momentan am 4 feluri de capsule: L'or, Lavazza, Lidl si Carefour. L'or sunt cele mai bune.

#142
logofatul

logofatul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.02.2019
buna ziua
eu am primit cadou un espresor cu capsule tchibo cafissimo.reincarc capsulele foarte usor cu o cafea pe care am descoperit-o la o prajitorie din cluj,cumpar boabe proaspat prajite in pungi vidate de cate 250 de grame pe care o macin eu .daca doresti o pot macina ei,dar aromele se mentin mai bine daca o macini tu atunci cand vrei sa reincarci capsulele.cafeaua o tasez bine in capsule.aparatul are si teava de abur pentru frotat laptele,imi iese bine de tot si spuma de lapte si crema de lapte,dar folosesc o cana de inox special pentru frotat si folosesc lapte zuzu de 3,5 la suta grasime.oricum important la lapte este sa aiba proteina cat mai mare,asa am inteles de la cunoscatori,dar in comert mai mult de 1,8 nu am gasit.ar avea cei de la albalact un lapte special pentru asa ceva insa e la cantitate mai mare si trebuie sa iei legatura cu distribuitorul de pe zona sa-l poti obtine.
in rezumat,cafeaua iese foarte buna,la fel si capucino si latte-ul.
tot ce este capsula caffitaly se potriveste la tchibo(de exemplu beanz,dar sunt mult mai scumpe )

#143
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 06.12.2012
Mie L'or mi se par chiar mai bune decât multe sortimente de la Nespresso.

#144
nenea2007

nenea2007

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.11.2015
Cei de la Garibaldi au capsule foarte bune, cele compatibile Dolce Gusto si Lavazza Espresso Point sunt comparabile cu cele originale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate