Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Practica abuziva a statiilor de combustibili!

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Va propun sa dezbatem practica abuziva (zic eu) a distribuitorilor de carburanti in ceea ce priveste pretul la pompa.

Situatie concreta: Peste drum de apartamentul in care stam este o benzinarie Rompetrol (chiar vreau sa-i dau numele) si in fiecare dimineata cand imi beau cafeaua la bucatarie imi arunc un ochi la pretul benzinei de 95 si observ ca la cateva zile creste pretul cu fix 4 bani, astfel ca in ultimele saptamani de exemplu au crescut pretul de vreo 4-5 ori. Mai mult decat atat, urmaresc preturile de vreo 6 luni, de prin noiembrie si de cele mai multe ori a crescut cu 4 bani si cand a scazut (doar de vreo 3 sau 4 ori) a fost cu doar 2 bani.

Acuma, eu inteleg ca ei se raporteaza la cotatia internationala a petrolului si calculul se face si in functie de acciza, dar aceasta se stabileste din cate stiu in octombrie pentru anul urmator. Nici cotatia internationala a petrolului nu creste in ritmul in care isi ajusteaza ei preturile la pompa.
Totusi mi se pare prea de tot sa suportam astfel de practici fara sa putem face ceva. Institutiile "Consiliul concurentei" si "Avocatul poporului" chiar nu fac nimic pentru consumatori?!

Edited by gabrolio, 18 May 2018 - 09:47.


#2
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Fa/construieste o benzinarie si vinde tu mai ieftin si baga-i in faliment. Pe toti care vand benzina/motorina.
Cand ei scumpesc, tu sa ieftinesti pretul pe litru si toti clientii sa vina la tine.
Teoretic e o piata libera!

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Nu prea se poate face nimic.
Tot ce putem face e sa ne luam o electrica fiecare, dupa care sa ne plangem ca cresc tarifele la curent. CSF, n-ai CSF!

Edited by Bursul, 18 May 2018 - 09:57.


#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Eu alimentez de la Rompetrol cu GPL. Pana acum cateva zile (cred ca marti sau miercuri), pretul era 2.34 lei. Ieri, pretul era 2.39 (alimentez la prima ora, ca imi e in drum). Imediat dupa e un Lukoil. Pretul (GPL) e 2.32. Pe Str Jiului (vis-a-vis de ACR din spatele Scanteii) pretul e 2.37. Nu stiu cel de la Chitila (intersectia cu Bucurestii Noi, unde am vazut ca e mai ieftin). La Lukoil ma vazut ca pretul cam e constant, in sensul ca nu-l modifica cu saptamanile.

Pretul la benzina/motorina nu-l bag de seama. Alimentez 10 litri la cateva luni (2-3) si e irelevant ca platesc 1-2 lei in plus fata de ultima alimentare.

Aproape sigur e un pret care este pus in comun de benzinari (distribuitori). Ma indoiesc (ca la nivel inalt) sa nu isi puna un mic monopol sau superioritate pentru vanzare in anumite zone. De cand am Rompetrol in drum si alimentez de la ei, GPL-ul mi se pare mai bun decat la Lukoil (unde am inteles ca statiile in fanciza au un GPL mai ieftin, dar nu bag mana in foc ca asa e).

#5
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Din pacate pretul la angro este mare, ca atare se mareste si pretul al pompa....
Sa nu uitam de pretul petrolului pe pietele intenationale care creste pe zi ce trece si atinge niste recorduri de pret.....
Ca si idee, pretul la motorina pe angro, astazi este intre 5.102 Lei/litru cu TVA si 5.346 lei/litru cu TVA. Daca ai o benzinarie...la ce pret poti vinde produsul, asta ca sa ai si tu un profit?

#6
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ar fi fost o chestie dacă ar fi existat benzinării independente sau lanţuri mici, dar au dispărut în marea lor majoritate...

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Si va mai creste...!

Daca e cerere si titeiul creste, pretul la pompa creste. Numai cate masini s-au adus in tara, spune ceva.

Bine, pretul poate creste si cand cererea scade, sa se mentina profitul.

Apropo...companiile astea raporteaza profit si cand nu vand mai mult, ci doar mai scump.

Cea mai profitabila industrie la nivel mondial! Urmeaza farma, alta discutie.

Nu e niciun abuz, e cam monopol si cartel. Se concureaza la nivel de banuti, de calitate, nu stiu.

Edited by arab, 18 May 2018 - 10:11.


#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
acu cativa ani, cand tot internetul vuia ca in Romania pretul benzinei e cel mai mare din europa se discuta de boicotarea unui lant de benzinarii pt ca amenintandu-l cu spectrul falimentului sa sparga monopolul. se pare ca amenintarea a functionat cumva. totusi, acu cine-i de vina pt pretul actual, benzinarii sau acciza?

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu este vorba despre nici o practica abuziva.
Nici macar despre vreo teorie a conspiratiei.

Este vorba pur si simplu despre politica economica a guvernului.
Asa numita "revolutie fiscala" incepe sa-si arate adevarata fata.
PIB-ul este mai mic fata de aceeasi perioada din 2017, creșterile salariale au avut ca rezultat direct creșterea prețurilor iar rata anuală a inflaţiei a crescut si ea ori pe masura ce inflatia creste, fiecare unitate monetara pe care o detineti va cumpara o cantitate mai mica de bunuri si servicii.
ROBOR s-a triplat in 2018 fata de 2017 iar vestile rele nu se opresc aici.

Stiti ce este amuzant in toata povestea asta ?
Nimeni nu se straduieste sa "ascunda" informatia care este la vedere  - peste tot - dar, multi vad, putini pricep.

Aveti grija ce votati

Edited by Naijax, 18 May 2018 - 10:18.


#10
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015

View Postgabrolio, on 18 mai 2018 - 09:46, said:

Va propun sa dezbatem practica abuziva (zic eu) a distribuitorilor de carburanti in ceea ce priveste pretul la pompa.

Situatie concreta: Peste drum de apartamentul in care stam este o benzinarie Rompetrol (chiar vreau sa-i dau numele) si in fiecare dimineata cand imi beau cafeaua la bucatarie imi arunc un ochi la pretul benzinei de 95 si observ ca la cateva zile creste pretul cu fix 4 bani, astfel ca in ultimele saptamani de exemplu au crescut pretul de vreo 4-5 ori. Mai mult decat atat, urmaresc preturile de vreo 6 luni, de prin noiembrie si de cele mai multe ori a crescut cu 4 bani si cand a scazut (doar de vreo 3 sau 4 ori) a fost cu doar 2 bani.

Exact la fel si la Lukoil, cel putin la benzina si motorina.
Marti am alimentat la Tiriac Energy, la Campina, 5.54lei/l si motorina si benzina.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postgabrolio, on 18 mai 2018 - 09:46, said:

Va propun sa dezbatem practica abuziva (zic eu) a distribuitorilor de carburanti in ceea ce priveste pretul la pompa.
Abuziva nu e.

View Postgabrolio, on 18 mai 2018 - 09:46, said:

Totusi mi se pare prea de tot sa suportam astfel de practici fara sa putem face ceva.
Nu cumperi. Cerere si oferta. Si se cam intalnesc repede, din pacate/fericire.

View Postgabrolio, on 18 mai 2018 - 09:46, said:

Institutiile "Consiliul concurentei" si "Avocatul poporului" chiar nu fac nimic pentru consumatori?!
In democratie e liber sa vinzi cu cat doresti. Alea se ocupa de alte aspecte, doar daca ai tu dovezi ca s-au inteles unii in cartel etc.

Edited by neagu_laurentiu, 18 May 2018 - 10:21.


#12
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

View Postdjl, on 18 mai 2018 - 10:07, said:

Ar fi fost o chestie dacă ar fi existat benzinării independente sau lanţuri mici, dar au dispărut în marea lor majoritate...
Mai exista retea de benzinarii independente si lanturi mici de benzinarii.
Doar in zona Ilfov este Turist Service SRL, in PH este Rombeer Crangasu SRL....la nivel national este Aral, Euroil si lista poate continua...

#13
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Totusi ma gandesc ca nu ar trebui sa scumpeasca in ritmul asta, avand in vedere ca au rafinaria lor (costuri mai mici), spre deosebire de ceilalti, mai putin Petrom. Recunosc ca nici nu cunosc tot lantul de la petrolul brut pana la cel de la pompa... poate ne lamureste cineva care e mai in tema.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postgabrolio, on 18 mai 2018 - 10:28, said:

Totusi ma gandesc ca nu ar trebui sa scumpeasca in ritmul asta
Daca sari gardul si iti imaginezi ca esti petrolist/benzinar parca ai avea alta perspectiva.

#15
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nici aia de Consiliul Concurentei nu stiu toate secretele benzinarilor...se pare!

De ce sa fim noi mai atotstiutori?

Pana la urma fiecare cumpara ce, cat, cum si de unde poate. Nu ai si nu poti, nu cumperi. Nu e prost cine cere...

Se cam termina fericirea si pentru consumatorii de motorina acum, ca mai faceau pana acum rost de cate o galeata cu carburant, de pe ici sau colo. Cu noile restrictii ce se anunta, nu mai prea tine.

Edited by arab, 18 May 2018 - 10:40.


#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postgabrolio, on 18 mai 2018 - 10:28, said:

Recunosc ca nici nu cunosc tot lantul de la petrolul brut pana la cel de la pompa... poate ne lamureste cineva care e mai in tema.

Este cu mult mai complicat decat crezi.
Industria petroliera este divizata in 5 sectoare - fiecare cu particularitatile si costurile aferente;
- upstream
- downstream
- pipeline
- marine
- service and supply

Mai bine cauti pe net ce si cum deoarece este foarte mult de vorbit.

Pe scurt - de la sonda (petrol) pana la consumatorul final (benzina, motorina, etc.) pretul poate creste si cu 500%

Edited by Naijax, 18 May 2018 - 10:36.


#17
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
@ feribalint : şi cum sunt preţurile carburanţilor la acele bezinării faţă de cele ale marilor lanţuri?

#18
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012

View Postvestale, on 18 mai 2018 - 09:52, said:

Fa/construieste o benzinarie si vinde tu mai ieftin si baga-i in faliment. Pe toti care vand benzina/motorina.
Cand ei scumpesc, tu sa ieftinesti pretul pe litru si toti clientii sa vina la tine.
Teoretic e o piata libera!

Eu daca as avea o benzinarie in orasul in care locuieste el as plati pe unii sau prieteni apropiati sa posteze pe facebook ca la benzinaria lui se baga apa in combustibili si ca si-au stricat oamenii masinile :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate