Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Practica abuziva a statiilor de combustibili!

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
În general mai mici decât la granzi ;)
Dar sunt și independenți cu preturi mai mari decât granzii.

#20
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Regula de baza a economiei de piata: pretul este dictat de cerere si oferta.
Alimenteaza de la altii daca sunt mai ieftini.

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgabrolio, on 18 mai 2018 - 09:46, said:


Acuma, eu inteleg ca ei se raporteaza la cotatia internationala a petrolului si calculul se face si in functie de acciza, dar aceasta se stabileste din cate stiu in octombrie pentru anul urmator. Nici cotatia internationala a petrolului nu creste in ritmul in care isi ajusteaza ei preturile la pompa.
Totusi mi se pare prea de tot sa suportam astfel de practici fara sa putem face ceva. Institutiile "Consiliul concurentei" si "Avocatul poporului" chiar nu fac nimic pentru consumatori?!

Stai linistit, ca toti vedem acelasi lucru, nu trebuie sa ne uitam pe fereastra.  Se umbla la preturi zilnic, ca si cand cineva ne-ar baga mana in buzunar si ar cotrobai pe acolo. Tot ce poti sa faci este sa nu mai alimentezi... sa gasesti solutii alternative.

Altfel bataia de joc e clara... la fiecare plin decartezi 20-30 lei in plus.  La fel cand platesti rata (calculata la ROBOR) la banca... Totdeauna platesti mai mult, chiar mai mult decat face.

#22
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Guvernul nu are nici un interes să intervină în zona de prețuri a carburanților pentru că fiecare majorare îi aduce bani în plus constant. Are grijă să nu se mai vândă la negru ca pe vremurippentru că îi intră mai puțini bani și cam la asta este tot ce face. Îl doare pe guvern în fundul curții că ne lamentam noi pe aici, cu banii pe care îi ia carpeste gauri și își mai trag și pentru ei ceva. Voi știți cât înseamnă 5 bani în plus la litru la nivel național?

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostBursul, on 18 mai 2018 - 09:56, said:

Nu prea se poate face nimic.
Tot ce putem face e sa ne luam o electrica fiecare, dupa care sa ne plangem ca cresc tarifele la curent. CSF, n-ai CSF!

Tot ce se poate face e un boicot in masa, astfel incat sa-i lovim acolo unde-i doare cel mai mult, la profituri...  Cat or sa stea vanzand cu tzaraita, daca toata lumea face boicot anti-capitalist impotriva lor ???

Adevarat va spun ca un boicot pe Facebook de genul "Nu cumparam pana pretul nu coboara la 4.35" sa spunem.. poate face minuni.... Plus ca-i loveste si pe alde Dragnea -Dancila la acciza, deci tragi intr-un iepure si impusti doi.

Eu nu am Facebook dar daca as fi in locul vostru as lansa un boicot masiv la carburanti. Nici nu va dati seama ce inseamna ca 300.000 de oameni sa nu mai alimenteze intr-o saptamana decat in situatii de urgenta.

Edited by rosix, 18 May 2018 - 11:11.


#24
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Alimentati si fugiti problema rezolvata.

#25
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003

View Postrosix, on 18 mai 2018 - 11:09, said:

Tot ce se poate face e un boicot in masa, astfel incat sa-i lovim acolo unde-i doare cel mai mult, la profituri...  Cat or sa stea vanzand cu tzaraita, daca toata lumea face boicot anti-capitalist impotriva lor ???
Nu ... se ... poa' ... te!!!!

E imposibil sa faci un boicot in masa. Au fost cazuri cand lumea chiar a fost suparata pe respectivii si a fost un mare fas. Lumea trebuie sa circule, iar o alta alternativa la masina nu prea este sau este dar cu costuri mult mai mari decat 20 de bani in plus pe litru.

Edited by Bursul, 18 May 2018 - 11:14.


#26
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
#rosix - pentru mine personal nu e problema pentru ca merg putin si alimentez cand merg cu treaba in judetul vecin de la petrom putin mai ieftin, dar ma uimesc astia cum adauga cate 4 banuti odata la 3-4 zile.
Si eu zic la fel, un boicot la nivel national, dar pe anumite benzinarii in acelasi timp si luate toate prin rotatie. De exemplu, o luna sau doua nu mai alimentam de la X, da sa faca majoritatea la fel... greu de pus in practica.

Robor-ul nu ma afecteaza, nu avem nici un credit (inca) si ma felicit pentru asta.

#27
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
A mai fost boicot cu niște ani în urmă, era cu plătit cu mărunți. Nu am putut să merg dar am strâns tot metalul din casă și le-am dat lor. Chiar mi-a părut rău că nu am mers, băieții au apărut la televizor și pentru câteva zile au fost vedete pentru că i-au dat mereu la știri și în talk-show-uri.

#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Repet... nu poti sa nu mai circuli deloc, ca ai necesitati... dar un boicot in masa, ca lumea sa alimenteze mai putin sau sa se abtina, poate face minuni... se vede imediat in cifrele benzinariilor.

Plus, popularizat in toate mediile (inclusiv cele pensionaresti) astfel incat sa devina viral.

Edited by rosix, 18 May 2018 - 11:42.


#29
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Teoretic si cred ca si practic ar putea sa faca carburantul si cu 50 bani sau mai mult, mai scump si tot ar avea clienti. Preferi cu pasi marunti sau asa brusc si gata?

Lumea circula, trebuie sa circule.

Edited by arab, 18 May 2018 - 11:49.


#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002

View Postdjl, on 18 mai 2018 - 10:07, said:

Ar fi fost o chestie dacă ar fi existat benzinării independente sau lanţuri mici, dar au dispărut în marea lor majoritate...
dap, ne era mai bine cu Nelu Galbenus...

#31
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Trebuie boicotat granzii, deoarece preturile de baza pleaca de la ei. Independentii isi ajusteaza preturile in functie de preturile stabilite de granzi atat la angro cat si en detail. Depozite de desfacere au Petrom, Rompetrol, Mol, Lukoil si OTC(Oil Terminal Constanta). Deci stiti pe cine trebuie boicotat ;)

#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Legat de boicot, mereu se gasesc spargatori de greva. Si benzinarii stiu asta.

#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003

View Postrosix, on 18 mai 2018 - 11:30, said:

Repet... nu poti sa nu mai circuli deloc, ca ai necesitati... dar un boicot in masa, ca lumea sa alimenteze mai putin sau sa se abtina, poate face minuni... se vede imediat in cifrele benzinariilor.
Ar fi frumos sa fie asa, dar nu e. Cifra grevistilor e prea mica ca sa ii afecteze firmele. Cei care se uita la pret si sunt afectati psihic de cresterea lui, cumpara prea putin in comparatie cu aia care fac plinul si se plimba toata ziua cu masina. In principal o fac din necesitate, mers la lucru, dus copiii cumparaturi. Cat timp poti sa renunti la astea? O luna, maxim doua, dupa care totul revine la normal.

Cea mai buna metoda e sa ajungi sa fii dependent de masina cat mai putin posibil. Si asta pe termen lung. Sa mergi cu bicicleta tot mai mult, sa folosesti din cand in cand mijloacele de transport in comun, etc. sa gasesti alternative la masina. Sa te doara in basca de preturile lor. Atunci esti castigat.

#34
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Eu sunt perfect de acord cu voi însă știți câtă lume zice că trăiește mai bine de când e PSD-ul? Nici nu vă imaginați de exemplu câți dintre profesori, ei care ar trebui să fie luminătorii celorlalți. Dacă s-ar face un boicot ar fi foarte mulți care ar zice că nu le pasă că ei oricum nu folosesc mașina cu toate că prețul la carburant afectează pe toată lumea. Oricum am fi văzuți ca niște  ,,sabotori" ai economiei și latrina tv ar găsi motive să ne scoată țapi ispășitori pentru că lucrurile merg prost în țară.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Observ, cu uluire, că spiritul comunismului încă bântuie prin România mai ceva decât moroii din basme.
Am vrut capitalism, am vrut concurenţă, am vrut piaţă LIBERĂ... Acum ce facem, vrem îngrădiri? Vrem controale şi boicotări?
Regula de bază a stabilirii preţurilor în economia de piaţă este raportul cerere-ofertă. Se cere mult? Se vinde scump. Se cere puţin? Aici depinde de ce anume se cere şi de cine cere. Fie se poate vinde tot scump, fie se scade preţul, fie se dă faliment. Fiecare îşi alege cum vrea să doarmă.
Numai în comunism exista mercurialul, în pieţe. Acum suntem liberi, inclusiv la a stabili preţul.
Nu reprezint nicio staţie de benzină, ci gândesc logic. Chiar dacă această logică nu este pe placul unora (nici pe placul meu, în unele cazuri), trebuie să ne conformăm raportului cerere-ofertă.
Cui nu-i convin preţurile, să cumpere de unde îi convin. Eu aşa fac, cumpăr numai de la Petrom. Nu spun că e un preţ OK, dar vizavi de calitatea combustibilului este cel mai bun raport faţă de calitate. Am cumpărat de la OMV din Bucureşti şi de pe A2, am văzut cum se evaporă benzina fără ca maşina să aibă cine ştie ce performanţe. Am cumpărat de la LukOil, din Obzor şi am văzut cum este să apeşi pedala la blană şi maşina să nu treacă de 70 la deal. Ambele staţii au preţuri mai mari.

Spuneaţi de maşinile electrice?
Ei bine, nu ştiu dacă nu cumva nu se doreşte, sau într-adevăr nu se poate să se mărească autonomia: dar cu o maşină nu pot să circul doar 300 de km (în cel mai bun caz), după care să aştept până se reîncarcă acumulatorii. Şi ce fac dacă merg prin zone izolate? Nu mă refer la cazuri speciale, de ex. pustietăţile Rusiei sau Dalton Highway, dar dacă trebuie să urc un drum de munte şi apăs pe pedală ca să urce maşina, termin acumulatorii în maxim 100 de km. Şi apoi ce fac? Aştept o găleată de curent?
Da, sunt silenţioase, sunt aşa-zis ecologice... dar până la a fi rentabile/fiabile la un drum lung, mai e cale lungă.

Deocamdată, benzina rămâne cel mai bun combustibil. Şi eu cred că planeta asta încă mai poate oferi suficiente resurse de ţiţei. Se doreşte sperierea noastră pentru a justifica astfel de măriri de preţuri.

Edited by PSC, 18 May 2018 - 13:25.


#36
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002

View Postneagu_laurentiu, on 18 mai 2018 - 12:05, said:

Legat de boicot, mereu se gasesc spargatori de greva. Si benzinarii stiu asta.

View PostTLGTLC, on 18 mai 2018 - 13:14, said:

Eu sunt perfect de acord cu voi însă știți câtă lume zice că trăiește mai bine de când e PSD-ul? Nici nu vă imaginați de exemplu câți dintre profesori, ei care ar trebui să fie luminătorii celorlalți. Dacă s-ar face un boicot ar fi foarte mulți care ar zice că nu le pasă că ei oricum nu folosesc mașina cu toate că prețul la carburant afectează pe toată lumea. Oricum am fi văzuți ca niște  ,,sabotori" ai economiei și latrina tv ar găsi motive să ne scoată țapi ispășitori pentru că lucrurile merg prost în țară.
boicot nu insemna ca populatia sa nu mai alimenteze deloc. asta nici nu se poate. ideia era ca unul dintre lanturi sa fie boicotat si asta amenintat cu spectrul falimentului sa micsoreze pretul si astfel sa sparga cartelul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate