Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Practica abuziva a statiilor de combustibili!

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008

View Postdjl, on 18 mai 2018 - 10:41, said:

@ feribalint : şi cum sunt preţurile carburanţilor la acele bezinării faţă de cele ale marilor lanţuri?
iti raspund eu,de obicei mai mari,furnizorul fiind tot un lant benzinarii
ai vrut sa te bagi ca s-a distrus micul comerciant
baga un subiect de intreaba,de unde alimentati,lant sau privat mic(care lucreaza tot cu lantul)

boicot!!!! asta inseamna unitate la romani,unde ati vazut asa ceva,maxim cand se intampla vreo tragedie cateva zile si napoi la muscat si latrat

#38
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postneagu_laurentiu, on 18 mai 2018 - 12:05, said:

Legat de boicot, mereu se gasesc spargatori de greva. Si benzinarii stiu asta.

Nu conteaza. Ca un boicot sa'si faca simtite efectele, nu este necesar sa fie 100%. E suficient sa le scazi vanzarile cu 20% si se cca pe ei

#39
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cel mai grav mi se pare faptul ca unii (multi?) habar nu au cu ce ar trebui sa se ocupe institutiile statului si/sau ce reprezinta o piata/economie libera...

#40
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postrosix, on 18 mai 2018 - 11:09, said:

Tot ce se poate face e un boicot in masa, astfel incat sa-i lovim acolo unde-i doare cel mai mult, la profituri...  Cat or sa stea vanzand cu tzaraita, daca toata lumea face boicot anti-capitalist impotriva lor ???

Adevarat va spun ca un boicot pe Facebook de genul "Nu cumparam pana pretul nu coboara la 4.35" sa spunem.. poate face minuni.... Plus ca-i loveste si pe alde Dragnea -Dancila la acciza, deci tragi intr-un iepure si impusti doi.

Eu nu am Facebook dar daca as fi in locul vostru as lansa un boicot masiv la carburanti. Nici nu va dati seama ce inseamna ca 300.000 de oameni sa nu mai alimenteze intr-o saptamana decat in situatii de urgenta.

deci petrolul scazuse de la cca 100 pana pe la 40 si pretul combustibilului scazuse corespunzator ?
o sa ziceti ca piata futures va face ca la anul pretul sa scada corespunzator...alt praf in ochi.
stiti raspunsul si asta arata ca tot ce a fost servit de companii si politicieni despre pretul petrolului a fost praf in ochi.
asta este piata libera. daca nu va place asa ceva incercati prin coreea de nord sau cuba.
ce bine era cand partidul decidea ce prat sa fie si toate statiile vindeau la acelasi pret, nu-i asa ?!
mai aveti putin si incepeti sa plangeti dupa comunism...

si apropos, a scrie ca cineva baga apa in benzina fara dovezi este caz de calomnie.

de asemenea, pot sa inteleg ca sub alte guverne pretul era mai jos ?

Edited by avenirv, 18 May 2018 - 18:58.


#41
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
http://www.capital.ro/exclusiv-romania-campioana-europei-la-scumpirea-benzinei.html

#42
marianculturistul

marianculturistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 09.09.2005
prostii sunt nemultumiti insa nu stiu sa articuleze nemultumirea..... solutia este boicotul masiv, blocarea primariilor si a staiilor de benzina; sediile benzinarilor; greva generala, etc; altfel.....

#43
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

View Postarab, on 18 mai 2018 - 10:08, said:

Si va mai creste...!

Daca e cerere si titeiul creste, pretul la pompa creste. Numai cate masini s-au adus in tara, spune ceva.

Bine, pretul poate creste si cand cererea scade, sa se mentina profitul.

Apropo...companiile astea raporteaza profit si cand nu vand mai mult, ci doar mai scump.

Cea mai profitabila industrie la nivel mondial! Urmeaza farma, alta discutie.

Nu e niciun abuz, e cam monopol si cartel. Se concureaza la nivel de banuti, de calitate, nu stiu.
Pretul este manipulat. Dar nu poate creste aiurea ca buruienile, pentru ca va scadea cererea.  
Cat era barilul la declansarea crizei din 2008? Atunci motorina ajunsese la pretul record de 6.24lei /L.
Acum se aproprie de aceeasi valoare, dar cotatia barilului nu cred ca este la fel de mare.
E  simplu, daca e prea scump, ori  mai cauti o alternativa, sau mergi mai incet cu consum mai mic.  
Iti faci socotelile si tragi singur concluzia, daca e musai sau nu sa faci un drum.

Edited by tfmercedez, 27 May 2018 - 19:04.


#44
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

View Postmarianculturistul, on 27 mai 2018 - 16:45, said:

prostii sunt nemultumiti insa nu stiu sa articuleze nemultumirea..... solutia este boicotul masiv, blocarea primariilor si a staiilor de benzina; sediile benzinarilor; greva generala, etc; altfel.....
corect ! solutia e la noi , dar nu vedem sau nu avem sange in instalatie sa punem piciorul in prag!

#45
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostFane, on 18 mai 2018 - 11:52, said:

dap, ne era mai bine cu Nelu Galbenus...

Am scapat de Nelu Galbenus dar avem destui  `Nelu Albus` care detin statii francizate Rompetrol , Omv , etc  !

On-topic :  Ma uitam la o benzinarie din Bonn-Germania care nu numai ca schimba preturile aproape in fiecare zi....in week-end o facea chiar de 2-3x pe zi. (e o afacere si e vorba de mai multi factori nu numai de cotatiile internationale)

Edited by polizei, 29 May 2018 - 16:44.


#46
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Acum am citit cine e Nelu Gălbenuş.
Mie îmi pare rău că au dispărut multe benzinării mici din Bucureşti. Dar toate micile erau de stat, aşa că nu am fi avut preţuri mici. Numai dacă ar fi fost vândute către privaţi sau companii mici (dar foarte greu în România asta).
În alte ţări la biletele de tren se aplică politica biletelor de avion: preţul biletului depinde de când îl cumperi, de gradul de ocupare al trenului. Mi-am permis un off-topic pentru a da un exemplu în plus de lucruri cu care nu suntem obişnuiţi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate