Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Numarul zilelor de concediu dupa demisie

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
reaper666

reaper666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 31.01.2012
Salut.

Momentan lucrez la o companie, avand contract pe perioada nedeterminata, si 24 de zile de concediu pe acest an(0 consumati). Am primit o oferta mai buna zilele astea, si urmeaza sa-mi dau demisia in viitorul apropiat.

In cele 20 de zile de preaviz, as dori sa-mi iau cateva zile de concediu de odihna.
Intrebarea mea este daca voi dispune de numarul total de zile, sau doar de jumatate(24/2), avand in vedere ca plec la jumatatea anului?

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Jumatate... daca pleci la 1 iulie.

Edited by baribalu, 17 May 2018 - 14:21.


#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Teoretic, zilele de concediu se calculeaza dupa perioada efectiv lucrata pe anul in curs la angajatorul respectiv.
Practic: angajatorul se poate eschiva de aceste prevederi... se supara ca pleci si ti-o trage cumva, sau alte motive.

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
Probabil nici jumatate. Se calculeaza in functie de plecare.

#5
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Dupa numarul de zile lucrate !

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
In cazul incetarii contractului individual de munca se poate compensa in bani contravaloarea concediului neefectuat.
Cu alte cuvinte, dupa efectuarea preavizului poti primi bani pentru zilele de concediu neefectuate.

#7
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Concediul minim obligatoriu am impresia ca este de 20 zile (nu stiu chiar exact, dar oricum nimeni nu-i obligat sa-ti de 24 zile). Cum ai lucrat doar 4 luni in anul asta, o sa-ti revina cam 7 zile. Dupa cum spuneau si alti mai sus, posibil sa nu primesti deloc concediu si angajatorul sa prefere sa-ti platesca cele 6-7 zile de concediu cuvenite.

Daca-ti dai demisia, inseamna ca pleci la 1 secunda dupa semnarea ei. Daca este preaviz, atunci este altceva si mai mergi la servici un anumit numar de zile (vezi tu cite) ca sa poata gasi angajatorul un inlocuitor pe postul tau.

Edited by florin71_skoda, 17 May 2018 - 14:36.


#8
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

 florin71_skoda, on 17 mai 2018 - 14:32, said:

Daca-ti dai demisia, inseamna ca pleci la 1 secunda dupa semnarea ei. Daca este preaviz, atunci este altceva ...

"TITLUL II - Contractul individual de muncă
CAPITOLUL 5 - Încetarea contractului individual de muncă
SECTIUNEA 8 - Demisia
Art. 81. [definitia legala, procedura si efectele demisiei]
(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz."

On-topic: daca ai in contract 24 de zile de concediu de odihna pe an, poti beneficia de 2 * numarul de luni lucrate in acest an zile.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Beneficiezi de 24 de zile raportate la numarul de luni lucrate (inclusiv in preaviz). Daca iti accepta CO, poti sta aproape tot preavizul in CO (ar fi 24/2=12 zile, daca ultima zi de munca e in 30.06.2018). Se adauga zilele ramase, daca mai ai din urma sau ai ore suplimentare platite cu zile libere.

Recomandarea ar fi sa vorbesti cu sefii sa-ti aprobe concediul in partea finala a preavizului (sa poti sa incepi mai repede in partea cealalta), iar pentru lichidare sa-ti iei o zi libera la noul job.

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
De fapt are dreptul la 9 zile
Iata calculul;
24/365*137 = 9,00 deci 9 zile
137 zile inseamna – 31 zile Ianuarie + 28 zile Februarie + 31 zile Martie + 30 zile Aprilie + 17 zile Mai

Stiti alta formula mai buna ?

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 reaper666, on 17 mai 2018 - 14:10, said:

Salut.

Momentan lucrez la o companie, avand contract pe perioada nedeterminata, si 24 de zile de concediu pe acest an(0 consumati). Am primit o oferta mai buna zilele astea, si urmeaza sa-mi dau demisia in viitorul apropiat.

In cele 20 de zile de preaviz, as dori sa-mi iau cateva zile de concediu de odihna.
Intrebarea mea este daca voi dispune de numarul total de zile, sau doar de jumatate(24/2), avand in vedere ca plec la jumatatea anului?

varianta mai simpla si fara batai de cap ar fi sa incerci sa obtii incetarea contractului de munca cu acordul partilor.
discuti cu angajatorul / superiorul direct, vezi daca este de acord, si negociezi de comun acord cu el data pana la care vei mai lucra la actualul loc de munca, precum si despre posibilitatea de a-ti lua cateva zile de CO spre finalul perioadei contractuale.
cine stie, poate ca vei avea chiar surpriza sa ti se faca o contra-oferta (de retentie), mai buna decat cea de la compania la care vrei sa te angajezi.

numarul de zile de CO la care ai dreptul pentru 2018 la angajatorul actual este direct proportional cu perioada efectiv lucrata.
daca incetezi contractul la data de 1 iunie, sa spunem, ai dreptul la (24 zile CO pe an : 12 luni) x 5 luni lucrate = 10 zile de CO cuvenite.
le poti efectua pe toate / partial (pana la data incetarii contractului) sau deloc, situatie in care la ultimul salariu ti se vor plati banii cuveniti pentru cele 10 zile de CO neefectuate.

sfat : este de preferat sa lasi loc de "buna ziua".

Edited by corinadaniela, 17 May 2018 - 15:04.


#12
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
ai facut topicul cand vroiam sa intreb cam acelasi lucru,  si ca sa nu mai deschid altul intreb si eu aici:
Daca angajatorul incearca sa "se eschiveze " cu plata zilelor de concediu dupa ce el te-a concediat ce e de facut (in afara de spart geamurile la masina Posted Image ) ?

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
reclamatie la ITM.
ai predat tot (obiecte inventar, mijloace fixe), ti-ai facut nota de lichidare ?

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 mihaiduban, on 17 mai 2018 - 15:23, said:

ai facut topicul cand vroiam sa intreb cam acelasi lucru,  si ca sa nu mai deschid altul intreb si eu aici:
Daca angajatorul incearca sa "se eschiveze " cu plata zilelor de concediu dupa ce el te-a concediat ce e de facut (in afara de spart geamurile la masina Posted Image ) ?

De accord cu (,) corinadaniela
Reclamatie la ITM

#15
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Sotia este in situatia asta , nu eu !
A venit sefa ei intr-o zi si i-a spus ca vorbeste urat cu clientii si ca trebuie sa plece  (ceea ce nu este adevarat , dar ii trebuia scroafei  un motiv sa mai reduca un salariu  ) Nu are ce sa predea (doar un tricou  care l-a dus a doua zi ) ...
Mi-e ciuda ca atunci cand ii spuneam "desteptei' mele de nevestica sa nu se mai implice asa mult nu ma asculta ( sa dus si cu piciorul rupt la munca  ,  tot acolo a facut luxatia la picior)...

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
reaper666, concediul ar prelungi preavizul așa că nici un angajator nu aprobă concediu în perioada de preaviz. La încetarea cim, zilele de concediu neefectuat se compensează în bani.

mihaiduban, în afara plângerii la ITM care are șanse mici de reușită, ai și varianta unei acțiuni în instanță.

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
reaper, as mai adauga faptul ca iesi in avantaj daca NU iti efectuezi zilele de CO, deoarece daca esti in CO nu ti se mai acorda tichetele de masa in acele zile (daca angajatorul ofera acest beneficiu).
asa, daca lucrezi pana in ultima zi de contract, iei salariul intreg, primesti si tichetele de masa, primesti si banii pentru zilele de CO neefectuate.

poti cere incetarea contractului de munca cu o saptamana mai devreme decat data inceperii la noul loc de munca, aceasta mica intrerupere in continuitatea activitatii nu iti afecteaza vechimea in munca.

#18
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005

 Naijax, on 17 mai 2018 - 14:59, said:

De fapt are dreptul la 9 zile
Iata calculul;
24/365*137 = 9,00 deci 9 zile
137 zile inseamna – 31 zile Ianuarie + 28 zile Februarie + 31 zile Martie + 30 zile Aprilie + 17 zile Mai

Stiti alta formula mai buna ?
La mine la unitate se face in functie de numarul de luni lucrate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate