Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema cu amigdalele

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 29.01.2004
Buna ziua

Stiu ca nu e un loc unde sa caut diagnostice insa intreb si eu aici poate mai sunt persoane care au trecut prin asa ceva. Problema mea este cu amigdalele. De mic copil acestea au fost marite ca dimensiune. Anul trecut mi-am luat inima in dinti si am fost sa le operez defapt micsorez deoarece doctorul nu a fost deacord cu extractia acestora. Acum la un an de la aceasta procedura de micsorare pe mine ma doare gatul mereufie ca beau lichide mai calde sau mai reci. Ce este de facut....sa merg sa le scot si voi scapa de dureri definitiv sau problema e altundeva? Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
In principiu daca nu ai infectii streptococice repetate, se merge pe tratament conservator simptomatic. Incearca si la alt ORL-ist, pt second opinon.

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
ar trebui sa faci un exsudat faringian, poate ai ceva "crocobauri" in nas/gat. amigdalele fac parte din sistemul imunitar al organismului. inflamarea lor reprezinta reactia de aparare a organismului.
https://www.ziarulde...r-in-imunitate/

#4
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 29.01.2004
Am facut analiza de exudat faringian si nu a iesit nimic. Voi cauta un alt ORL-ist mai priceput care sa imi puna un diagnostic cat mai corect.

#5
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 09.08.2009
Si eu am probleme cu amigdalele de cand eram prin clasa a 5-a, de ceva timp am descoperit Decasept-ul, iau cateva zile si o perioada nu mai am treaba.

#6
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
aș zice că-s norocos:
-pe la fo' 3 ani făcui bronhopneumonie, dar trecu cu 300 de injecții (una/zi)
-la inflamarea amigdalelor, doctorul a zis pas și am pus comprese cu cartofi rași și oțet pân' la 18 ani
-luat în armată, am fost martorul unei întâmplări: un coleg căruia i se umflaseră amigdalele a stat la infirmerie 2 săptămâni
-din ziua a doua am efectuat instrucția NUMAI cu gura deschisă, am mâncat zăpadă, am stat ud in post
-rezultatul? de 32 de ani mi-au „dispărut” amigdalele
(cred că nu le mai am, s-or fi atrofiat total :P )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate