Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Nu există conștiință!

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
306 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai asta cu cercetatorii suedezi ca a aia cu cercetatorii britanici. Vreau si eu sa vad ce universitate vorbeste despre constiinta si in ce mod o face. Afirmatia ca nu exista constiinta este destul de interesanta.
Din ce punct de vedere discutam despre constiinta aici? Vorbim de "neuroscience" si de energia din natura pe acelasi subiect?

#38
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlaffin, on 16 mai 2018 - 07:12, said:

fa si tu un rezumat ca n-am timp  sa citesc carnatul ala..

Eu îți recomand să mergi și să-ți frigi niște cârnați, nu-i de tine pe-aici! :)

#39
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostMembruAnonim, on 16 mai 2018 - 11:44, said:

Pai asta cu cercetatorii suedezi ca a aia cu cercetatorii britanici. Vreau si eu sa vad ce universitate vorbeste despre constiinta si in ce mod o face. Afirmatia ca nu exista constiinta este destul de interesanta.
Din ce punct de vedere discutam despre constiinta aici? Vorbim de "neuroscience" si de energia din natura pe acelasi subiect?
E un titlu "capcana".

#40
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrosix, on 16 mai 2018 - 07:58, said:

1. Exista o diferenta fundamentala intre constienta (insusirea omului de a fi constient de lumea inconjuratoare, dormind in acelasi timp pe el din punct de vedere spiritual) si constiinta (insusirea omului de a constientiza ca e fiinta spirituala avand o responsabilitate de evolutie si de fapta morala in aceasta viata).

2. Daca in prima ipostaza - de constienta esti la cheremul karmei, fiind complet lipsit de liber arbitru in cel de-al doilea caz, fiind constient de faptul ca ai un rol, o responsabilitate, incepi sa interactionezi cu karma care ti-a fost data si sa contribui cu ceva la aceasta lume.

3. Majoritatea oamenilor (peste 90%) sunt sclavii propriei karme, a propriului destin, avand doar facultatea de "constienta" nu si pe cea de "constiinta".  Asa se face ca, desi sunt constienti ca afara ploua sau ca lumea se indreapta spre un dezastru ecologic, ei n-au niciun rol in aceasta lume fiind victime sigure a propriei lor ignorante.

4. In celalalt sens, are "constiinta" omul care, prin faptele sale, poate schimba intr-un mod moral lumea, aducandu-si o contributie in acest sens.

1. După raționamentul tău, copii nu au conștiință, pentru că nu discern lucrurile spirituale, ei au doar conștiența, nu?! Păi atunci ce facem cu oamenii care nu conștientizează lucrurile spirituale (și sunt mulți pe planeta asta), materialiștii de exemplu, nici ei nu au conștiință?

2. Karma este un concept filosofic, care n-are nicio legătură cu realitatea înconjurătoare, și nu a putut fi vreodată dovedită, ca și în cazul conștiinței! Dimpotrivă, unele lucruri se petrec împotriva "karmei", ca și cum nici nu ar exista!

3. Vezi mai sus (1+2)!

4. Faptele nu au legătură cu conștiența/conștiința, cred că confunzi "eul" cu conștiința! :)

View Postsandel1, on 16 mai 2018 - 08:00, said:

Initiatorul a facut aceeasi greseala care o fac toti filozofii care scriu carti pe care nu le citeste nimeni: considera ca omul de rand este familiarizat cu termenii de specialitate ( constiinta- constienta, eu, spirit etc.) si prin urmare 99% din cititori casca si nu inteleg nimic. Daca ar stii sa explice mai pe intelesul tuturor, ar avea mai mult succes.

Mulțumesc pentru considerație, o să mă străduiesc să explic mai pe înțelesul tuturor! :)

View Postursamajor, on 16 mai 2018 - 08:30, said:


Dragule, dacă nu îți convine, nu intra pe aici și lasă-ne pe noi, ăștia mai "untermenscheni", să dezbatem problema! Nu dăm la nimeni în cap, nu facem rău nimănui! Iar Umberto Eco, are dreptate parțial! :)

View PostXlander, on 16 mai 2018 - 08:38, said:


1. Nu e nimic de explicat, nu se stie. E dans mecanic al atomilor, citesti wiki si stii totul.


2. E fabulos, exact aia e, tu scrii din offline acum si ai ajuns la noi ?

1. Exact, sau mă rog, al cuantelor, cum spunea un coleg pe aici! Problema este că unii știu sigur că există conștiința aka acea entitate spirituală imaterială, care se reîncarnează/reîntrupează la "infinit"! :)

2. Nu s-a prins! :)

Edited by heart_of_ice, 16 May 2018 - 12:15.


#41
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postheart_of_ice, on 16 mai 2018 - 11:27, said:

Vezi răspunsul pe care l-am dat colegului tău @A10Warthog... e valabil și pentru tine! Am o curiozitate, tu nu faci parte din categoria "untermenscheniilor"? Nu de alta, dar după modul tău de exprimare, ești cam "subuntermenscheni", adică "unteruntermenscheni"... Posted Image
Ba da, si eu fac parte din categoria untermenschenilor. Dar tu nu ai inteles ce am zis eu acolo.

#42
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Nu este o colectie exhaustiva de citate despre constiinta, au fost postate si pe alt topic, sunt traduse de mine, la atentionarea unui "om de bine" ca acest forum este destinat in principiu limbii romane, observatie la care subscriu. Continuati voi de aici...

Steven A. Pinker, psiholog experimental la Universitatea Harvard, despre cum constiinta ar putea sa se nasca din ceva fizic, asa cum e creierul, declara, "Sunt depasit total. Am niste presupozitii, dar nici o idee cum sa incep sa caut un raspuns solid argumentat. Si nimeni altcineva nu are." [19]

Donald D. Hoffman, expert in stiinte cognitive la Universitatea California, Irvine: "Studiul stiintific al constiintei este in situatia stanjenitoare de a nu avea o teorie stiintifica a constiintei." [20]

Stuart A. Kauffman, teoretician biolog si cercetator al sistemelor complexe: "Nimeni nu are cea mai vaga idee ce este constiinta...Eu nu am nici o idee. Si nimeni altcineva, inclusiv filozofii mintii." [21]

Roger W. Sperry, neurofiziolog, premiat Nobel: "Acele procese fundamentale ale creierului cu care constiinta este presupus asociata pur si simplu nu sunt intelese. Ele sunt atat de mult dincolo de intelegerea noastra la momentul actual, incat nu stiu pe nimeni care a reusit sa-si imagineze natura lor". [22]

Eugene P. Wigner, premiat Nobel in fizica: " Nu avem in prezent nici cea mai vaga idee cum sa legam procesele fizico-chimice cu starea mintii." [23]

Fizicianul Nick Herbert, expert in nonlocalitate: "Cel mai mare mister al stiintei este natura constiintei. Nu este pentru ca avem teorii proaste sau imperfecte despre constiinta umana; nu avem asemenea teorii deloc. Cam ce stim despre constiinta este ca are de-a face cu capul, mai degraba decat piciorul." [24]

Fizicianul Freeman J. Dyson: "Originea vietii este un mister total, la fel ca si existenta constiintei umane. Nu avem nici o idee clara cum impulsurile electrice din celulele nervoase din creier sunt legate de sentimente, dorinte si actiuni." [25]

Filozoful Jerry A. Fodor, Universitarea Rutgers: "Nimeni nu are cea mai mica idee cum ceva material ar putea fi constient. Mai mult, nimeni nu stie cum ar fi sa ai cea mai mica idee despre cum ceva material ar putea fi constient. Cam asta despre filozofia constiintei." [26]

Filozoful John R. Searle, Universitatea din California, Berkeley: "La momentul actual in cercetarea constiintei, nu stim cum functioneaza si trebuie sa incercam tot felul de idei diferite." [27]

Matematicianul si fizicianul Sir Roger Penrose: "Pozitia mea [asupra constiintei] cere o revolutie majora in fizica... am ajuns sa cred ca exista ceva extrem de fundamental care lipseste din stiinta actuala... Intelegerea noastra curenta nu este adecvata si trebuie sa ne deplasam catre noi arii ale stiintei." [28]

Niels Bohr, unul din patriarhii fizicii cuantice: "Putem admite a spune ca nu gasim nimic in fizica sau chimie care ar avea fie si de departe o relatie cu constiinta...Dincolo de legile fizice si chimice, asa cum sunt descrise in fizica cuantica, trebuie sa luam in calcul si legi de o cu totul alta natura, de asemenea." [29]

Neurochirurgul Wilder Penfield: " Va fi intotdeauna cam imposibil sa explici mintea pe baza activitatii neuronale din creier... Desi continutul constiintei depinde  in larga masura de activitatea neuronala, constienta in sine nu depinde... mie mi se pare din ce in ce mai rezonabil a sugera ca mintea ar putea fi de o esenta complet distincta si diferita. [30]

Sir John Maddox, editor la Nature timp de 22 de ani: "Din ce consta constiinta...este...un mister. In ciuda succeselor extraordinare ale neurostiintei in ultimul secol...parem la fel de departe in intelegerea procesului cognitiv ca si acum un secol." [31]

[19] Pinker S. How the Mind Works. New York, NY: W. W. Norton; 1997: 146.
[20] Hoffman D. Consciousness and the mind-body problem. Mind & Matter. 2008; 6(1): 87-121.
[21] Kauffman S. God enough. Interview of Stuart Kauffman by Steve Paulson. Salon.com. November 19, 2008. Accessed January 30, 2010.
[22] Sperry R. Quoted in: Brian D. Genius Talk: Conversations with Nobel Scientists and Other Luminaries. Amsterdam, Netherlands: Kluwer Academic Publishers; 1995: 367.
[23] Wigner EP. Are We Machines? Proceedings of the American Philosophical Society. 1969; 113 (2): 95-101. Jstor.org. Accessed February 2, 2010.
[24] Herbert N. Quantum Reality. New York, NY: Anchor/Doubleday; 1987: 249.
[25] Dyson F. How we know. The New York Review of Books. March 10, 2011; LVIII (4): 8-12.
[26] Fodor J. The big idea: Can there be a science of mind? Times Literary Supplement. July 3, 1992: 5-7.
[27] Searle J. Journal of Consciousness Studies. 1995;2(1): Quotation on front cover.
[28] Penrose R. Quoted in: Giberson K. The man who fell to earth. Interview with Roger Penrose. Science & Spirit. March/April 2003; 34-41. Available at: uits.arizona.edu. Accessed 7 April, 2015.
[29] Bohr N. Quoted in Heisenberg W. Physics and Beyond. (A.J. Pomerans, trans.) New York: Harper and Row;1971:88-91.
[30] Penfield W. The Mystery of the Mind: A Critical Study of Consciousness and the Human Brain. Princeton, NJ: Princeton University Press; 1975: 79-81.
[31] Maddox J. The unexpected science to come. Scientific American. 1999;2 81(6):62-7.


#43
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,595
  • Înscris: 16.03.2004
Sunt de acord cu tot ce ai scris, Heart. Într-adevăr, așa este. Aș adăuga, unde este conștiența/ conștiința/ sufletul atunci când omul doarme? Doarme și sufletul? Presupunem că sufletul, așa cum se predă în religiile tradiționale, este imaterial și separat de trup.

#44
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postsuper8, on 16 mai 2018 - 08:51, said:

1. Daca prin "conștiință" te referi la "suflet/spirit" atunci te inseli !
Exista dovezi de paranormal, poltergeist.... ce te contrazice.

2. Spiritele, entitatile, demonii etc. sunt intr-o realitate diferita de asta in care traim noi unde stam in spatele monitoarelor/smartphon-urilor si ne dam cu parerea pe aria "E-Opinions > Spiritualitate si Religie > Polemici spirituale" de pe Softpedia.

1. În primul rând trebuie să-mi explici, ce înțelegi tu prin suflet/spirit! "Dovezile" de paranormal, poltergeist nu au legătură cu dezbaterea noastră!

2. Faptul că există anumite spirite malefice, care sunt cauza acestor fenomene paranormale sau de poltergeist, nu au nicio legătură cu natura umană (pur materială)!

View Postursamajor, on 16 mai 2018 - 09:18, said:



1. Dansul ăla e cuantic, de fapt.

2. Scriu din online, dar n-am pretenția că am descoperit apa caldă. ;) Dacă Ă®nțelegi ce vreau să zic. Iar Umberto Eco chiar are dreptate.

1. OK!

2. Umberto Eco are dreptate parțial!

View PostXlander, on 16 mai 2018 - 09:48, said:


Poate fi si subcuantic, limita optica e una, modelarea matematica e alta, in fine...
Sunt de acord cu enuntul ca mediul online "poate" fi periculos, nimic nu e rau sau bun in sine, e doar o parere subiectiva, depinde cum folosesti scula. Ca e plin de nu stiu ce...si citez, e valabil de mult timp, e un fenomen gradual incepand cu presa, radio-ul si televiziunea, aici s-a ajuns inevitabil la punctul culminant, internetul.
"Reţelele de socializare dau drept de cuvant unor legiuni de imbecili care inainte vorbeau numai la bar după un pahar de vin, fără a dăuna colectivităţii. Erau imediat puşi sub tăcere, in timp ce acum au acelaşi drept la cuvant ca şi un premiat cu Nobel. Este invazia imbecililor. Televiziunea a promovat idiotul satului faţă de care spectatorul se simţea superior. Drama internetului este că l-a promovat pe idiotul satului ca purtător de adevăr", spune Umberto Eco, potrivit gazetaromanească.com.

Conștiența este un program care rulează, având ca suport creierul/hardul!

Păi Xlander, chiar așa să facem comparații între imbecilii lui Eco și noi?! :)

#45
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postheart_of_ice, on 16 mai 2018 - 12:30, said:

2. Umberto Eco are dreptate parțial!
Umberto Eco a fost un intelectual adevarat. Un om ( ca de altfel toti cei de nivelul sau ) extrem de modest, nu ar fi visat niciodata sa jigneasca ignorantii care isi pun intrebari.
Culmea, Umberto Eco se refera tocmai la categoria celor care l-au chemat in cauza.

Pun si un indiciu ca vad ca nu prea stiu cum sa ma fac inteles.
"Dubiul e neplacut dar certitudinea e ridicola. Doar imbecilii sunt siguri de ceea ce zic."

#46
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdonbalon, on 16 mai 2018 - 10:10, said:

Daca la inceputurile umanitatii prevalau domnia pumnului si a batei, azi maria sa internetul a schimbat scalele de valori, predomina mistocareala, vocabularul cat mai suburban, limbajul de ghertoi semidoct. Nu poti veni cu un argument logic, rational, daca nu esti pe aceeasi lungime de unda cu ranjetul lor diabolic din spatele tastaturii, te umple de flegme si injurii. Parca in trecut regulile competitiei, chiar daca mai primitive, erau mai oneste. Si totusi chipurile, am evoluat. Asa sa fie?!Posted Image

Sunt perfect de acord cu tine! Unii intră pe forumuri, nu ca să învețe, să cunoască, să încerce să înțeleagă anumite aspecte ale vieții, ci să facă mișto, caterincă, etc.! Cred că la ei se referea Eco! :)

#47
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postheart_of_ice, on 16 mai 2018 - 00:26, said:

mă înșel!

ce este ceea ce are senzatia numita "foame"?
si daca imi zici "softu", ce e "softu"?

Edited by criztu, 16 May 2018 - 13:05.


#48
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postheart_of_ice, on 16 mai 2018 - 12:57, said:

Sunt perfect de acord cu tine! Unii intră pe forumuri, nu ca să învețe, să cunoască, să încerce să înțeleagă anumite aspecte ale vieții, ci să facă mișto, caterincă, etc.! Cred că la ei se referea Eco! Posted Image
Învățatul se face la bibliotecă din cărți.
Nu pe forumuri că acolo nu sunt decât păreri, întrebări și mișto-uri.

#49
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View Postheart_of_ice, on 16 mai 2018 - 11:45, said:

Eu îți recomand să mergi și să-ți frigi niște cârnați, nu-i de tine pe-aici! Posted Image
Ce deștept te crezi matale. Ai tras si tu carnatul ala, sa ti-l rezum: S-a declanșat o extorsiune al unui degajament al unei construcții...
Cate zile o sa te crezi deștept? 1, 2?

#50
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postexceswater, on 16 mai 2018 - 11:32, said:



7. Nu e nici original și nici adevărat ce ai afirmat, dar nici logic.
Ca să emiți păreri despre așa ceva, trebuie să citești minim 60 % din ce s-a scris Ă®n domeniu.

8. Nu e nimic acid sau răutăcios Ă®n ce spun eu, e doar o părere.
Ca să nu te faci de râs și să poți emite păreri, idei, principii despre acest domeniu ai nevoie de ceva lectură.

9.Trebuie să Ă®nțelegi ce au zis alții, să absorbi cunoștințe, să pricepi despre ce e vorba, după care poți emite chestii de genul NU EXISTĂ CONȘTIINȚĂ.

10.Partikip la ce zice colegul ursamajor.
Eco. Umberto Eco.

1. Ce n-ai înțeles? Dovedește că spiritul e latent în copil, de unde știi, l-ai văzut sau o dai în bălării ca toți ceilalți care afirmă trompeta asta?
Cu simțurile te naști, e adevărat, dar ele se află într-o stare latentă de potențial! Ele se dezvoltă odată cu tandemul hard/soft (bebelușul nu beneficiază de simțurile cu care se naște, decât atunci când aceste simțuri se dezvoltă)!

2. N-ai înțeles! Chestia asta este recunoscută, că un copil percepe timpul într-un mod diferit față de un adult sau un bătrân (pentru copil, timpul trece mult mai greu)! Dacă în aceleași corpuri, de copil, de adult sau de bătrân, sălășluiesc spirite nemuritoare dotate cu aceleași simțuri, de ce percep ele timpul într-un mod diferit? Dacă nu știi să răspunzi sau n-ai nicio idee, stai pe tușă și citește ce scriu alții mai evoluați decât tine... nu este nicio rușine!

3. Dar pentru ce se află spiritul aici frate, nu pentru o experiență materială?! Păi tu contrazici toată spiritualitatea Oriental-Vedică! Phuah!

4. Nu anulez nimic! Și da, o i-a de la capăt la fiecare reîntrupare, pentru că nu-și mai aduce aminte nimic din existențele anterioare!

5. Păi cum să nu depindă vederea de nervul optic, tu te auzi ce zici? Atunci de ce orbii nu mai văd? Ar trebui ca spiritul să vadă și fără ajutorul nervului optic!

6. Vezi răspunsul de mai sus (5)!

7. Se pare că tu nu înțelegi ce citești, și-mi pierd timpul cu tine de pomană! Păi și eu ce-am spus: "că NU am pretenția de originalitate și adevăr", și tu ce-ai înțeles... ce-ai vrut tu, nu? Phuah!
De ce 60% și nu 65% sau 74,4%?

8. O părere extrem de proastă!
Da, aici cu lectura ai dreptate! :)

9. Corect! Tocmai asta am făcut! Mulțumit?! :)

10. Umberto Eco nu se referea la noi... ăștia de pe topicul ăsta, care dezbatem problema conștiență/conștiință... aaa, că au fost câțiva care au intrat... e altă mâncare de pește, dar stai liniștit, timpul le rezolvă pe toate! În curând, nici urmă de imbecili pe topicul ăsta, promit! :)

#51
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,595
  • Înscris: 16.03.2004
Spirit latent în trup? Când trupul are 6 ani, spiritul are tot 6 ?

Dacă te lovești la creier, devii amnezic de unde concluzia că memoria este doar în creier!

#52
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostMembruAnonim, on 16 mai 2018 - 11:44, said:

1. Pai asta cu cercetatorii suedezi ca a aia cu cercetatorii britanici. Vreau si eu sa vad ce universitate vorbeste despre constiinta si in ce mod o face. Afirmatia ca nu exista constiinta este destul de interesanta.
2..Din ce punct de vedere discutam despre constiinta aici? Vorbim de "neuroscience" si de energia din natura pe acelasi subiect?

1. Dragule, chiar n-am timp acuma să caut sursa respectivă! Oricum nu ziceau ei că nu există conștiință, ci că nu există un spirit nemuritor, imaterial, în interiorul nostru... ai înțeles? O să-mi fac timp să-ți caut sursa respectivă!

2. Dragule, cineva nu înțelesese ce e aia suflet și eu am încercat să-i explic... tu chiar nu înțelegi ce citești? :)

View PostXlander, on 16 mai 2018 - 11:54, said:


E un titlu "capcana".

Corect, bravo Xlander! Bate șaua să priceapă iapa! Nu știu câți și-au dat seama de asta! :)

Edited by heart_of_ice, 16 May 2018 - 13:53.


#53
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,595
  • Înscris: 16.03.2004
Trebuia să pui titlul ”nu există conștiință detașată de creier”. Ce ai pus tu duce la concluzia că nu există bine și rău.

#54
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostPaz, on 16 mai 2018 - 12:16, said:


Ba da, si eu fac parte din categoria untermenschenilor. Dar tu nu ai inteles ce am zis eu acolo.

E posibil! Dar apropo... noi ăștia untermenscheni, avem voie să postăm pe aici și să ne îmbogățim bagajul de cunoștințe și concepte? Pentru că atâta timp cât nu jignim pe nimeni și nu deranjăm pe cei care nu intră pe aici... :)

View PostXlander, on 16 mai 2018 - 12:16, said:

Nu este o colectie exhaustiva de citate despre constiinta, au fost postate si pe alt topic, sunt traduse de mine, la atentionarea unui "om de bine" ca acest forum este destinat in principiu limbii romane, observatie la care subscriu. Continuati voi de aici...

Steven A. Pinker, psiholog experimental la Universitatea Harvard, despre cum constiinta ar putea sa se nasca din ceva fizic, asa cum e creierul, declara, "Sunt depasit total. Am niste presupozitii, dar nici o idee cum sa incep sa caut un raspuns solid argumentat. Si nimeni altcineva nu are." [19]

Donald D. Hoffman, expert in stiinte cognitive la Universitatea California, Irvine: "Studiul stiintific al constiintei este in situatia stanjenitoare de a nu avea o teorie stiintifica a constiintei." [20]

Stuart A. Kauffman, teoretician biolog si cercetator al sistemelor complexe: "Nimeni nu are cea mai vaga idee ce este constiinta...Eu nu am nici o idee. Si nimeni altcineva, inclusiv filozofii mintii." [21]

Roger W. Sperry, neurofiziolog, premiat Nobel: "Acele procese fundamentale ale creierului cu care constiinta este presupus asociata pur si simplu nu sunt intelese. Ele sunt atat de mult dincolo de intelegerea noastra la momentul actual, incat nu stiu pe nimeni care a reusit sa-si imagineze natura lor". [22]

Eugene P. Wigner, premiat Nobel in fizica: " Nu avem in prezent nici cea mai vaga idee cum sa legam procesele fizico-chimice cu starea mintii." [23]

Fizicianul Nick Herbert, expert in nonlocalitate: "Cel mai mare mister al stiintei este natura constiintei. Nu este pentru ca avem teorii proaste sau imperfecte despre constiinta umana; nu avem asemenea teorii deloc. Cam ce stim despre constiinta este ca are de-a face cu capul, mai degraba decat piciorul." [24]

Fizicianul Freeman J. Dyson: "Originea vietii este un mister total, la fel ca si existenta constiintei umane. Nu avem nici o idee clara cum impulsurile electrice din celulele nervoase din creier sunt legate de sentimente, dorinte si actiuni." [25]

Filozoful Jerry A. Fodor, Universitarea Rutgers: "Nimeni nu are cea mai mica idee cum ceva material ar putea fi constient. Mai mult, nimeni nu stie cum ar fi sa ai cea mai mica idee despre cum ceva material ar putea fi constient. Cam asta despre filozofia constiintei." [26]

Filozoful John R. Searle, Universitatea din California, Berkeley: "La momentul actual in cercetarea constiintei, nu stim cum functioneaza si trebuie sa incercam tot felul de idei diferite." [27]

Matematicianul si fizicianul Sir Roger Penrose: "Pozitia mea [asupra constiintei] cere o revolutie majora in fizica... am ajuns sa cred ca exista ceva extrem de fundamental care lipseste din stiinta actuala... Intelegerea noastra curenta nu este adecvata si trebuie sa ne deplasam catre noi arii ale stiintei." [28]

Niels Bohr, unul din patriarhii fizicii cuantice: "Putem admite a spune ca nu gasim nimic in fizica sau chimie care ar avea fie si de departe o relatie cu constiinta...Dincolo de legile fizice si chimice, asa cum sunt descrise in fizica cuantica, trebuie sa luam in calcul si legi de o cu totul alta natura, de asemenea." [29]

Neurochirurgul Wilder Penfield: " Va fi intotdeauna cam imposibil sa explici mintea pe baza activitatii neuronale din creier... Desi continutul constiintei depinde  in larga masura de activitatea neuronala, constienta in sine nu depinde... mie mi se pare din ce in ce mai rezonabil a sugera ca mintea ar putea fi de o esenta complet distincta si diferita. [30]

Sir John Maddox, editor la Nature timp de 22 de ani: "Din ce consta constiinta...este...un mister. In ciuda succeselor extraordinare ale neurostiintei in ultimul secol...parem la fel de departe in intelegerea procesului cognitiv ca si acum un secol." [31]

[19] Pinker S. How the Mind Works. New York, NY: W. W. Norton; 1997: 146.
[20] Hoffman D. Consciousness and the mind-body problem. Mind & Matter. 2008; 6(1): 87-121.
[21] Kauffman S. God enough. Interview of Stuart Kauffman by Steve Paulson. Salon.com. November 19, 2008. Accessed January 30, 2010.
[22] Sperry R. Quoted in: Brian D. Genius Talk: Conversations with Nobel Scientists and Other Luminaries. Amsterdam, Netherlands: Kluwer Academic Publishers; 1995: 367.
[23] Wigner EP. Are We Machines? Proceedings of the American Philosophical Society. 1969; 113 (2): 95-101. Jstor.org. Accessed February 2, 2010.
[24] Herbert N. Quantum Reality. New York, NY: Anchor/Doubleday; 1987: 249.
[25] Dyson F. How we know. The New York Review of Books. March 10, 2011; LVIII (4): 8-12.
[26] Fodor J. The big idea: Can there be a science of mind? Times Literary Supplement. July 3, 1992: 5-7.
[27] Searle J. Journal of Consciousness Studies. 1995;2(1): Quotation on front cover.
[28] Penrose R. Quoted in: Giberson K. The man who fell to earth. Interview with Roger Penrose. Science & Spirit. March/April 2003; 34-41. Available at: uits.arizona.edu. Accessed 7 April, 2015.
[29] Bohr N. Quoted in Heisenberg W. Physics and Beyond. (A.J. Pomerans, trans.) New York: Harper and Row;1971:88-91.
[30] Penfield W. The Mystery of the Mind: A Critical Study of Consciousness and the Human Brain. Princeton, NJ: Princeton University Press; 1975: 79-81.
[31] Maddox J. The unexpected science to come. Scientific American. 1999;2 81(6):62-7.

Mulțumesc Xlander!

View Postdark, on 16 mai 2018 - 12:22, said:

Sunt de acord cu tot ce ai scris, Heart. ĂŽntr-adevăr, așa este. Aș adăuga, unde este conștiența/ conștiința/ sufletul atunci când omul doarme? Doarme și sufletul? Presupunem că sufletul, așa cum se predă Ă®n religiile tradiționale, este imaterial și separat de trup.

Cred că sufletul nu este doar conștiența/conștiință, ci este ceea ce cuprinde întreg ansamblul ființei umane, inclusiv conștiența/conștiință! Adică conștiența/conștiință face parte din suflet, este o componentă a unui întreg, adică al sufletului! Când omul doarme, conștiența intră în stand-by, ca un calculator!
Iar când omul moare, softul/conștiența+memoria sunt salvate în "memoria" Divină și introduse într-un alt hard mult mai performant, la înviere, și astfel, omul redevine un suflet viu... :)

Edited by heart_of_ice, 16 May 2018 - 14:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate