Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Stiti sa inotati?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

Poll: Stiti sa inotati? (91 member(s) have cast votes)

Stiti sa inotati?

  1. Tarzan e al doilea meu nume. (7 votes [7.69%])

    Percentage of vote: 7.69%

  2. Inotul este sportul meu preferat. (13 votes [14.29%])

    Percentage of vote: 14.29%

  3. Stiu sa inot, insa nu excelez in asta. (34 votes [37.36%])

    Percentage of vote: 37.36%

  4. Ma cam chinui sa inot, dar e bine ca nu ma inec (18 votes [19.78%])

    Percentage of vote: 19.78%

  5. Clar, cu colacul la brau sunt cel mai bun. (19 votes [20.88%])

    Percentage of vote: 20.88%

Vote Guests cannot vote

#73
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Da' baba stia ca e in competitie sau facea pluta?

#74
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Competitia e numai in capul meu.

#75
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostBursul, on 22 mai 2018 - 13:49, said:

Victorie, sambata am reusit sa intrec o baba. Hai ca se poate.

erea astmatica ?!
Posted Image

#76
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu nu reusesc deloc sa inot relaxat. Sunt unii de o ard pe relaxare in bazin crawl, eu ori inot serios ori nu pot.

#77
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostBursul, on 15 mai 2018 - 08:38, said:


Maxim 23 de ani, nu? Ia vezi tu cine a fost Tarzan (in cinematografie).



Și ce dacă ai maxim 23 de ani? Au fost desene cu Tarzan și un joc cu Tarzan unde trebuia și să înoți prin junglă

#78
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu stiu. Inca ma gindesc daca sa invat. Daca nu ma bag in apa nu ma pot ineca, ceea ce nu se poate spune despre toti aia care stiau sa inoate si totusi s-au inecat :ciocan:

#79
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
De cand am probleme cu spatele mi-am zis sa dau si eu pe la bazin. Stiu sa inot fix stilul traditional al pensionarilor - broasca. Pentru ca-s morosan si nu imi place deloc marea.

Bazinul are 25m. Primul contact a fost dureros deoarece dupa primii 25m eram gata, puteam sa ies si sa plec acasa la cat de obosit ma simteam.

Insa am observat ca ma ajuta la spate si am facut abonament. E jenant sa inoti broasca pe langa din astia cu figuri, unii din ei facand patru ture de bazin pana faceam eu una. Involuntar am si slabit usor. Totusi am insistat asa pana s-au intamplat doua lucruri:

Inotand de 2-3 ori pe saptamana fara variatii de stil in mai putin de doua luni am facut niste muschi, rezistenta si capacitate pulmonara. Insa odata cu aceste beneficii am ajuns si sa ma plictisesc.

Saptamana trecuta au avut copiii ceva vacanta si m-am intersectat cu ei dimineata, unii din ei pregatindu-se si pentru ceva competitie. Pai cum inotau aia... era si o fetita de vreo 5 ani acolo care imi dadea clasa.

Initial m-am gandit sa iau niste lectii, dar m-am razgandit cand am realizat ca nu ma grabesc nicaieri si nici nu vreau sa particip la Olimpiada prea repede. Am decis sa invat de pe Youtube si sa incep cu breaststroke, care e broasca executata corect. Primul pas a fost sa-mi iau ochelari de inot, care fac toata diferenta din lume, inainte nu imi bagam deloc capul sub apa.

Problema cu breaststroke e ca e un stil dificil tehnic si eu nu stiu sa dansez. Trebuie sa coordonezi impecabil micarile mainilor cu picioarele si cu respiratia. Daca nu iti ies mainile si picioarele pierzi viteza, te scufunzi mai mult decat ar trebui, inghiti multa apa, ceea ce am experimentat din plin zilele astea.

Partea buna e ca nu mai sunt plictisit, dupa o tura de bazin trebuie neaparat sa fac pauza un minut ca sa-mi trag respiratia si sa-mi scurg apa din nas. Azi am facut si o intindere usoara la umar.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/syPEtHsI0J4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate