Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Stiti sa inotati?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

Poll: Stiti sa inotati? (91 member(s) have cast votes)

Stiti sa inotati?

  1. Tarzan e al doilea meu nume. (7 votes [7.69%])

    Percentage of vote: 7.69%

  2. Inotul este sportul meu preferat. (13 votes [14.29%])

    Percentage of vote: 14.29%

  3. Stiu sa inot, insa nu excelez in asta. (34 votes [37.36%])

    Percentage of vote: 37.36%

  4. Ma cam chinui sa inot, dar e bine ca nu ma inec (18 votes [19.78%])

    Percentage of vote: 19.78%

  5. Clar, cu colacul la brau sunt cel mai bun. (19 votes [20.88%])

    Percentage of vote: 20.88%

Vote Guests cannot vote

#55
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View PostBursul, on 15 mai 2018 - 08:22, said:

Nu prea am inotat la viata mea si de o luna ma duc la inot de 2 ori pe saptamana. La bazin inot stilul bras, adica ca broasca.
Problema mea de viata si de moarte e ca inot prea lent. Toate babele ma intrec. Pe bune. Babe grasunele, trec ca delfinii pe langa mine.  Desi stiu ca e o prostie, totusi ma loveste la "corazon". De ceilalti tineri nu mai vorbesc zici ca au o elice in fund si inoata ca salupa prin apa.

Am incercat sa dau mai repede din maini si din picioare, dar nu pot pentru mult timp, din cauza respiratiei si a durerilor de la muschi. Am incercat sa imit miscarile celorlalti "concurenti", dar tot in urma raman. Nu merge.

E doar o chestie de timp pana sa inot si eu repede sau exista vreo miscare ascunsa? Ajutati un biet frustrat Posted Image
Ai incercat sa inoti intr-un rau de munte ?

#56
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
De bagat m-am bagat intr-un rau de munte, dar de inotat nu.

#57
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Stiu sa inot cam 5 m dupa ,mi se taie respiratia/  ma panichez. cred ca nu stiu sa inot cred ca e vorba de tehnica / respiratie  ori simtul apei nu stiu.
De facut pluta nici nu mai vorbesc nu stiu cum pot cate unii sa stea pluta mult sau sa inoate mult.

View Postrosix, on 15 mai 2018 - 09:14, said:

In primul rand, trebuie sa incerci sa inoti cum se inoata, apoi ai nevoie de vreo 2 luni de antrenament in bazin. Daca ai kg in plus, va fi mai greu. Forma fizica in bazin nu se face peste noapte ci prin inotat si respirat la limita de "nu mai pot", plus odihna, proteina si jogging.

Pentru un om lipsit de forma.. cam doua luni de munca, timp in care trebuie perfectionata si miscarea in bazin in timpul inotului, care iarasi e chestie de exercitiu, de optimizarea miscarii.

Multi dintre incepatori respira prost (unii mai si fumeaza) dar vor sa faca performanta in bazin peste noapte.

Cam asa ar trebui sa inoti:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SONx52cyltI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
explica foarte bine,  mie unu deja mi se pare complicat.

#58
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostSpaghete, on 15 mai 2018 - 09:42, said:


Cultura ta generala e putin varza.
Tarzan, aka Johnny Weissmüller(roman la origini btw) a fost de cinci ori campion olimpic la inot, a detinut 67 de titluri mondiale si 52 de titluri nationale...si multe altele

sa inteleg ca de fiecare data cand cineva il mentioneaza de tarzan, primul tau gand e ca a fost mare inotator? tu vorbesti serios?

#59
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Un-Zeu, pluta se poate face pe termen nelimitat, doar sa n-adormi in apa :D
Legea lui Arhimede este esenta inotului.
Volumul corpului uman este maxim cand plamanii sunt plini de aer. Forta arhimedica e proportionala cu volumul corpului imersat. Inotul inseamna doua tipuri de efort: pentru plutire si pentru inaintare. Pentru efort minim de plutire e nevoie sa stam cu o parte cat mai mare din corp in apa si sa umflam plamanii cat mai mult.Cand tot corpul e in apa si plamanii au aer, apa ne impinge la suprafata si e secretul "plutei". Expiram si inspiram rapid, apoi tinem aerul in piept cateva secunde. Cand consumam putina energie pentru plutit, ne ramane suficienta pentru inaintare.

Mecanismul inecului sta in panica: omul incearca sa iasa cat mai sus din apa (si depune efort excesiv pentru asta), greutatea corpului invinge forta arhimedica si corpul incepe sa coboare. Omul se sperie, incerca sa se opuna si se ridica iar. Respiratia haotica il face pe om sa inghita apa, ceea ce-i mareste greutatea. Si tot asa, pana cand omul nu mai are resurse si inghite atata apa incat corpul lui ajunge sa nu mai pluteasca fara sa faca miscari, astfel ca se scufunda. In apa, n-avem nevoie decat de nari sa stea deasupra apei, restul e energie risipita.

Bursule, in stilul "bras" trebuie sa tii corpul orizontal, fundul cat mai aproape de suprafata si picioarele sa nu atarne vertical. Altfel, miscarile tale de inaintare sunt cam degeaba pentru ca fortele pe care le generezi sunt indreptate vertical. Impingi mainile in fata cu palmene impreunate, apoi desfaci palmele larg si tragi cat poti de tare cu mainile drepte (nu indoite din cot) pana cand iti lipesti palmele de coapse. E ca o lopatare. Cat impingi mainile in fata, retragi picioarele indoite si inspiri adanc. Cand lopatezi, indrepti energic picioarele si expiri aerul inspirat. Respiratia trebuie sa fie corelata cu miscarile.

Distractie placuta tuturor!

#60
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003

View Postjimi91, on 15 mai 2018 - 14:03, said:


sa inteleg ca de fiecare data cand cineva il mentioneaza de tarzan, primul tau gand e ca a fost mare inotator? tu vorbesti serios?
Depinde de context. Tu necunoscand unele informatii nu aveai cum sa iti dai seama. Dar uite ca unii au stiut despre ce e vorba.

#61
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdanvlas, on 15 mai 2018 - 14:21, said:


Bursule, in stilul "bras" trebuie sa tii corpul orizontal, fundul cat mai aproape de suprafata si picioarele sa nu atarne vertical.

Dap, astea sunt si concluziile mele din practica.
Prima miscare e sa inveti - oricat de prost - sa inoti cu capul in apa, 1 respiratie la 2 sau 3 brate. Dar si aici, mai ales aici, e bun un instructor pt ca altfel vei scoate capul prea mult din apa. Dupa aia poti progresa singur.

#62
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostBursul, on 15 mai 2018 - 08:38, said:

Am vizionat vreo 2-3 filmulete, insa stii cum e cu practica ... te ineaca.

Poate cunoasteti voi niste filmulete care explica bine cum se inoata. Stilul crawl sau liber cum ii spune, reusesc sa inot doar 25 de metri, dupa aia scot limba ca un Saint Bernard. Si mai am o problema ca daca imi intra apa in ureche nu e bine, de aceea cam evit acest stil. Poate daca gasesc niste casti care sa-mi acopere urechile.



Maxim 23 de ani, nu? Ia vezi tu cine a fost Tarzan (in cinematografie).


Doar nu m-or durea oasele sau slanina.
Si ce iti pasa daca esti cam lent?
Intrebatea este : cat tii ?
Da ma  rog la bazin e .. altfel. Mie imi placeai apele naturale  largi .... Tot bras .. tot incet .... da ... distante lungi . Sa zicem ca dupa o luna 2 ore de inot erau o baie normala... Bagal-as undeva pe Negoita primaru ca a facut parc din IOR 2 si paznicii nu ma lasau sa mai ma scald ..... cica 50 lei .(stateam langa lac asa ca vara veneam de la servici ... nu faceam dus ci puneam slipu , niste haine si sangale cat mai gioarse [ramaneau singurepe mal!] si dupa 60-90 minute ma simteam alt om ...)
Da .. IOR 2 balta cu cei mai multi inecati!
[ https://www.galaxyimob.ro/images/propertiessite/apartament-2-camere-titan-metrou-2min-parc-ior-aleea-barajul-lotru-1873849.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mde m=ma cam rabl[ http://3.bp.blogspot.com/-t1cDZZRk39Y/TdT8Ff6VaVI/AAAAAAAAALM/yjVB1ketvvs/s320/lacul+ior+bucuresti.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]agit acum ... insa imi pare rau ca nu am "facut" Pantelimonul - lac mare , intins .

A da.. Ultimel;e partide in IOR 2 .. MISTO!!!  Uneori eram siongur in ditai lacul ....
Insa prin 1975-77 parca erai pe litoral !

[ http://3.bp.blogspot.com/-t1cDZZRk39Y/TdT8Ff6VaVI/AAAAAAAAALM/yjVB1ketvvs/s320/lacul+ior+bucuresti.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postdanvlas, on 15 mai 2018 - 14:21, said:

Un-Zeu, pluta se poate face pe termen nelimitat, doar sa n-adormi in apa Posted Image
Legea lui Arhimede este esenta inotului.
Volumul corpului uman este maxim cand plamanii sunt plini de aer. Forta arhimedica e proportionala cu volumul corpului imersat. Inotul inseamna doua tipuri de efort: pentru plutire si pentru inaintare. Pentru efort minim de plutire e nevoie sa stam cu o parte cat mai mare din corp in apa si sa umflam plamanii cat mai mult
.Cand tot corpul e in apa si plamanii au aer, apa ne impinge la suprafata si e secretul "plutei". Expiram si inspiram rapid, apoi tinem aerul in piept cateva secunde. Cand consumam putina energie pentru plutit, ne ramane suficienta pentru inaintare.

Mecanismul inecului sta in panica: omul incearca sa iasa cat mai sus din apa (si depune efort excesiv pentru asta), greutatea corpului invinge forta arhimedica si corpul incepe sa coboare. Omul se sperie, incerca sa se opuna si se ridica iar. Respiratia haotica il face pe om sa inghita apa, ceea ce-i mareste greutatea. Si tot asa, pana cand omul nu mai are resurse si inghite atata apa incat corpul lui ajunge sa nu mai pluteasca fara sa faca miscari, astfel ca se scufunda. In apa, n-avem nevoie decat de nari sa stea deasupra apei, restul e energie risipita.

Bursule, in stilul "bras" trebuie sa tii corpul orizontal, fundul cat mai aproape de suprafata si picioarele sa nu atarne vertical. Altfel, miscarile tale de inaintare sunt cam degeaba pentru ca fortele pe care le generezi sunt indreptate vertical. Impingi mainile in fata cu palmene impreunate, apoi desfaci palmele larg si tragi cat poti de tare cu mainile drepte (nu indoite din cot) pana cand iti lipesti palmele de coapse. E ca o lopatare. Cat impingi mainile in fata, retragi picioarele indoite si inspiri adanc. Cand lopatezi, indrepti energic picioarele si expiri aerul inspirat. Respiratia trebuie sa fie corelata cu miscarile.

Distractie placuta tuturor!

Ingrasa-te. Daca ai sufiecnta slanina plutesti fara efort. Insa ca sa te scufunzi iti trebuieste ceva lest!~

#63
nico_letta

nico_letta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 23.04.2018
Nope, şi, culmea, am făcut şi cursuri de înot şi tot degeaba.

#64
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017
Cu cat stai mai relaxat si cu cat ai miscarile mai naturale, cu atat vei inota mai eficient. In orice caz, brasul nu e un stil de inot rapid.

#65
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
frumos sport inotul, nu am optiune de vot, nu e sportul preferat dar inot f bine si cum nici tarzan nu ma intitulez... Nu ca-s mai cu moț ci pt ca am invatat cand eram mic atunci cand se invata usor si mersul pe bicicleta. A venit natural, ma faceam ca dau din maini, cu picioarele pedaland pe  fundul apei apoi incet-incet am prins schema si dupa cateva balaceli eram ca broasca in balta. am inotat f mult pana pe la 15 ani, alaturi de tenis de camp si fotbal fiind unul din sporturile copilariei.

#66
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postrosix, on 15 mai 2018 - 09:14, said:

Forma fizica in bazin nu se face peste noapte ci prin inotat si respirat la limita de "nu mai pot", plus odihna, proteina si jogging.
a pune accentul pe forta in detrimentul tehnicii e fix ce nu are nevoie el.
A si mentionat ca il depasesc babele cu artroza... alea nu iau proteine si nu fac jogging.
E vorba de tehnica, atata tot. Respiratia se pierde din cauza ca inoata incordat si nu relaxat.

Inotul sportiv, in forta e cu totul altceva si are o tehnica diferita si de miscare si de respiratie.
Cred ca colegul nostru doreste sa invete tehnica care sa ii permita sa inoate la varsta babelor la fel de bine si indelung ca ele, nu sa puna masa musculara si sa isi mareasca capacitatea toracica

View PostHobo, on 15 mai 2018 - 11:04, said:

a fost roman in sensul ca s-a nascut in Timisoara imperiului Austro-Ungar dar a plecat din tara cand era copil si Romania nu a contribuit in nici un fel la performantele sale ca sportiv sau actor. Chiar nu avem si noi vreun roman roman cu care sa ne laudam?
Si Nicolae Tesla a fost roman dupa unii... e din pacate in adnul nostru sa ne mandrim cu lucruri total irelevante.
Nu ne putem lauda cu km de autostrada de ex, si atunci raman doar astfel de mici momente care incearca sa compenseze frustrarile de zi cu zi

View PostUn-ZeU, on 15 mai 2018 - 14:00, said:

Stiu sa inot cam 5 m dupa ,mi se taie respiratia/  ma panichez. cred ca nu stiu sa inot cred ca e vorba de tehnica / respiratie  ori simtul apei nu stiu.
De facut pluta nici nu mai vorbesc nu stiu cum pot cate unii sa stea pluta mult sau sa inoate mult.


explica foarte bine,  mie unu deja mi se pare complicat.
nu e un exemplu bun, pt a invata inotul sint alte filme pe youtube, sute, mii, pt incepatori, si toate incep cu... pluta.
Deci ai sesizat bine discrepanta... trebuie sa rezolvi intai bazele.

filmul ala e postat degeaba, e un atlet de performanta, are o tehnica proprie, si adecvata doar inotului in forta.

#67
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postjimi91, on 15 mai 2018 - 08:35, said:

ce legatura are tarzan cu inotul?
Tarzan original a fost campion olimpic la înot.

#68
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdanvlas, on 15 mai 2018 - 14:21, said:

Mecanismul inecului sta in panica: omul incearca sa iasa cat mai sus din apa (si depune efort excesiv pentru asta), greutatea corpului invinge forta arhimedica si corpul incepe sa coboare. Omul se sperie, incerca sa se opuna si se ridica iar. Respiratia haotica il face pe om sa inghita apa, ceea ce-i mareste greutatea. Si tot asa, pana cand omul nu mai are resurse si inghite atata apa incat corpul lui ajunge sa nu mai pluteasca fara sa faca miscari, astfel ca se scufunda. In apa, n-avem nevoie decat de nari sa stea deasupra apei, restul e energie risipita.
o postare excelenta.

De fapt, stand in apa efectiv, nefacand nimic, VERTICAL, si cu mainile ridicate ca si cum te-ai preda (amenintat cu o arma), colegul va constata ca daca e calm si inspira, nemiscat, fara sa dea macar din picioare, va pluti... deci nu poti sa te ineci nici sa vrei in acest mod calm...

View Postdanvlas, on 15 mai 2018 - 14:21, said:

Bursule, in stilul "bras" trebuie sa tii corpul orizontal, fundul cat mai aproape de suprafata si picioarele sa nu atarne vertical. Altfel, miscarile tale de inaintare sunt cam degeaba pentru ca fortele pe care le generezi sunt indreptate vertical. Impingi mainile in fata cu palmene impreunate, apoi desfaci palmele larg si tragi cat poti de tare cu mainile drepte (nu indoite din cot) pana cand iti lipesti palmele de coapse. E ca o lopatare. Cat impingi mainile in fata, retragi picioarele indoite si inspiri adanc. Cand lopatezi, indrepti energic picioarele si expiri aerul inspirat. Respiratia trebuie sa fie corelata cu miscarile.
ideal ar fi sa imparta miscarile, intai sa incerce sa se deplaseze doar folosind picioarele si mainile in pozitie superman...
apoi mainile..

apoi combinat, DAR, cu nota ca picioarele vor impinge apa tot cand mainile sint intinse in pozitia superman... putini incepatori sesizeaza asta.
Exista un moment de plutire generat de picioare... apoi cand momentul scadea, se folosesc mainile (si strang picioarele)

#69
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
https://www.imdb.com/title/tt0087365/

el a fost tarzan pentru mine:)..

Edited by jimi91, 15 May 2018 - 21:46.


#70
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
eu as baga conditie obligatorie pt absolvirea clasei a 4-a sau 8

#71
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View Postceanu1980, on 16 mai 2018 - 09:05, said:

eu as baga conditie obligatorie pt absolvirea clasei a 4-a sau 8
Aici in Fi inotul si schiul fond sunt in programa scolara (in cadrul orelor de sport, evident).

#72
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Victorie, sambata am reusit sa intrec o baba. Hai ca se poate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate