Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare baterie Cielo

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postaris86, on 14 mai 2018 - 11:31, said:

Oarecum, un coleg a luat Exide de 54Ah si bornele erau inverse fata de masina din fabrica, a rotit bateria si a tras de plus ca sa ajunga la borna, sta cam aiurea, un pic peste baterie. In fine, faci cum doresti.
Vezi ca nu @adrian_r5 e @OP al acestui topic ! ci  userul @bibacj.
@adrian_r5 face bascalie de useri.

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu mai da colegul banii pe baterie.

Mai bine iei un Logan nou.
Ieși mai ieftin.

#21
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postizometric, on 14 mai 2018 - 10:09, said:

Cu scuzele de rigoare ca trebuie sa intervin, dar de fapt exista baterii dedicate marcii: http://bimmertips.co...Posted Image
Ai dreptate, drept pentru care reformulez:

In 99.9999% din cazuri nu exista baterii dedicate unei marci anume. Doar pentru CATEVA modele premium foarte scumpe si care se adreseaza unui procent extrem de redus de cumparatori de pe piata romaneasca trebuie sa tii seama de recomandarile producatorului de mai multe caracteristici si particularitati.

Deci in cazul de fata nu conteaza ce marca de baterie cumperi

#22
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Donez eu o baterie de cielo.

#23
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postsuper8, on 14 mai 2018 - 13:57, said:

@adrian_r5 face bascalie de useri.
Pai daca userii spun prostii ... ce vrei sa fac ... sa pling ?

#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postldpe, on 14 mai 2018 - 11:36, said:

"N-ai nevoie de mai mult !"
Rombatul nou sunt din zahar, in maxim 2 ani se topesc Posted Image
Binenteles ca nu ai nici o dovada dar iti place sa scrii la rubrica " fun " => vezi ca ai gresit aria ...

#25
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"Binenteles ca nu ai nici o dovada"
Nu ai mancat atatea gratare cate baterii am schimbat/incarcat/reparat/masurat/aruncat ...Posted Image
Am dat mai sus ce merita acum cumparat. Poate peste ceva timp sa-si revina , deocamdata sunt praf si cele mai praf sunt culmea, seria de varf premier. Daca e sa cumperi rombat atunci mergi pe tornada , inca sunt ok , din 10 doar 3 pica la 2 ani dar sunt bune

Edited by ldpe, 15 May 2018 - 11:09.


#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ai schimbat multe baterii ca ai cumparat jafuri ! Te cred Posted Image '; daca luai Rombat nu schimbai atatea, cate gratare ai mancat Posted Image

#27
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postizometric, on 14 mai 2018 - 10:09, said:

Cu scuzele de rigoare ca trebuie sa intervin, dar de fapt exista baterii dedicate marcii: http://bimmertips.co...Posted Image

Aceste baterii inteligente trebuiesc conectate si programate in computerul masinii cu care comunica permanent, in asa fel incat bateria sa fie incarcata doar atunci cand este necesar, astfel marindu-i-se durata de viata concomitent cu reducerea emisiilor poluante.

Daca vrei este exact acelasi lucru cu bateria unui iphone conectata intr-un iphone. Bateria contine un microprocesor care ii permite sa comunice cu telefonul in asa fel incat incarcarea sa fie mereu optima, sa nu existe supraincarcare, supradescarcare, temperaturi extreme.

Si nu numai la BMW se intampla asta.
Cate aberatii intr-un singur post. Bateria nu contine nici un microporocesor, nu sunt baterii inteligente si nu, nu fac cartofi prajiti. Sunt baterii clasice, Pb-Acid sau Agm care se conecteaza pe niste borne care au IBS si BMS. Masina, pe cablurile ei are acesti senzori, bateria nu. Si nu, nu exista baterii dedicate unei marci, cumperi orice marca de baterie, doar sa corespunda cu cerintele masinii. Masinile cu acesti senzori in general schimba bateriile mai des decat cele clasice pentru ca sunt supuse unor nivele mult mai mari de uzura. Deci tehnic tot ce ai spus si tot ce stii este gresit.

#28
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

View PostBaxon, on 15 mai 2018 - 11:10, said:

Ai schimbat multe baterii ca ai cumparat jafuri ! Te cred Posted Image '; daca luai Rombat nu schimbai atatea, cate gratare ai mancat Posted Image
Aduc cate 10-15 tone de baterii de la Bistrita , de la acumulatori de tancuri pana la cei de masina de spalat interior , am adus si de la alte firme si cred ca am putust sa-mi fac o parere in 15 ani, ce a fost vs ce este acum. Personal pe masina nu folosesc sub firmele care le-am amintit mai sus , exista doua tipuri de consumatori : de buget si vreau sa scap de-o grije , depinde ce vrei, azi ai de unde alege .

Edited by ldpe, 15 May 2018 - 11:46.


#29
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostBaxon, on 15 mai 2018 - 08:56, said:

Binenteles ca nu ai nici o dovada dar iti place sa scrii la rubrica " fun " => vezi ca ai gresit aria ...
Eu daca le vand si le servicez pot sa fiu luat in serios ca sunt de cacao? :))

#30
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"pot sa fiu luat in serios ca sunt de cacao?"
roby este discutia de mai demult cu "a tinut 7 ani pe masina " , e greu acum sa crezi ca patronul s-a schimbat iar ce este in bac nu mai e ce a fost . Asa au facut si cu fabrica de bere Cluj, au schimbat patronul neamt si dimineata dupa o betie aveai capul cat valiza de armata , acum au ras-o de pe fata pamantului, e prin Buzau pe undeva... Pentru noi esti un etalon nicidecum "pot sa fiu luat in serios"

#31
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

View Postldpe, on 14 mai 2018 - 09:49, said:

Minim 55Ah maxim 65Ah model cat mai de varf . Folosind ocazional masina sa te gandesti si la un redresor tip lidl cand baga la oferta . Cand sta mult masina dai borna negativa - jos de pe acumulator .
Recomand Exide, Moll, Varta , la toate gama de varf .

Dacă are mai mult de 65 Ah care e problema ? Nu că ar avea nevoie, dar întreb și eu de ce maxim 65 ?

#32
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postirulan_corrino, on 23 mai 2018 - 05:33, said:

Dacă are mai mult de 65 Ah care e problema ? Nu că ar avea nevoie, dar întreb și eu de ce maxim 65 ?
Pentru ca bateria o dimensionezi dupa alternator,  degeaba pui baterie mare si alternatorul nu o poate incarca si poate mai crapa si niste diode intre timp...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate