Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Casa D(?)+P+E jud. Cluj

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#127
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Noi am hidroizolat zona de atic cu șorț de tabla si apoi banda bituminoasa de la Sika. Dacă nu găsiți echipa pt acoperiș, noi am fost foarte mulțumiți de cei care au lucrat la noi. Tigla sau tabla pui pe acoperiș?

#128
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012

View Postpuisor, on 18 august 2019 - 18:15, said:

Noi am hidroizolat zona de atic cu șorț de tabla si apoi banda bituminoasa de la Sika. Dacă nu găsiți echipa pt acoperiș, noi am fost foarte mulțumiți de cei care au lucrat la noi. Tigla sau tabla pui pe acoperiș?

Poti sa detaliezi, te rog, cum ati aplicat sortul de tabla cu banda bituminoasa? Eventual daca ai o schita sau o poza?
O recomandare de echipa ar fi super. Acoperisul va fi din tigla ceramica. Multumim!

Edited by shov54, 18 August 2019 - 19:05.


#129
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Sortul de tabla a fost pus peste îmbinarea dintre tigla si perete, prins de perete cu ceva holsuruburi cred. Apoi pe perete am pus polistiren si decorativa care au coborat peste marginea sortului de tabla( marginea care urca pe perete). Banda bituminoasa s-a pus peste imbinarea dintre decorativă și tabla( partea de tabla de pe tigle). Fac mâine si o schița, poze nu am din pacate. Iti trimit nr pe PM.

Edited by puisor, 18 August 2019 - 19:37.


#130
Iliev20

Iliev20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.02.2008
De ce 2 scurgeri separate canalizare si pluviale? si nu una cu diametru mai mare si clapete de sens?

Edited by Iliev20, 19 August 2019 - 21:19.


#131
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012

View PostIliev20, on 19 august 2019 - 21:18, said:

De ce 2 scurgeri separate canalizare si pluviale? si nu una cu diametru mai mare si clapete de sens?

Vom colecta apele pluviale intr-un bazin.

#132
Blu33y3s

Blu33y3s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 14.04.2008
Cât de mare este bazinul? Cum e gândit in caz ca se umple?

#133
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View PostIliev20, on 19 august 2019 - 21:18, said:

De ce 2 scurgeri separate canalizare si pluviale? si nu una cu diametru mai mare si clapete de sens?

Intreb și eu: de ce ai duce pluvialele in canalizare/fosa?

#134
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012

View PostBlu33y3s, on 20 august 2019 - 20:45, said:

Cât de mare este bazinul? Cum e gândit in caz ca se umple?

Dimensiunea exacta a bazinului nu e stabilita inca, iar refularea cel mai probabil se va face in canalizare, desi nu e o solutie tocmai OK. Ne mai documentam si poate gasim ceva idei pe parcurs sau poate vedem si pe aici niste solutii sau propuneri. E facut doar traseul pentru moment.

#135
Iliev20

Iliev20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.02.2008

View Postwizake, on 20 august 2019 - 21:49, said:

Intreb și eu: de ce ai duce pluvialele in canalizare/fosa?
In fosa nu ar fi o idee buna sa le duci...iar in canalizare le duci sa scapi de apa meteorica, poate ai un burlan (s-au mai multe, intr-o zona unde nu vrei apa), au fost cateva ploi vara asta care m-au convins ca nu vreau apa de pe acoperis in curte...

#136
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Le duci in canalizare..insa ai voie? Stiam ca nu prea e permis sa arunci apele pluviale in canalizare..De asta apar arteziene si lacuri prin orase..Depinde si de capacitatea de captare in zona..a respectivelor canalizari..

#137
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Dupa numarul de jurnale de la Cluj ,ai zice ca s-a mutat capitala tarii :)

#138
Iliev20

Iliev20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.02.2008

View Postmanghels, on 22 august 2019 - 08:51, said:

Le duci in canalizare..insa ai voie? Stiam ca nu prea e permis sa arunci apele pluviale in canalizare..De asta apar arteziene si lacuri prin orase..Depinde si de capacitatea de captare in zona..a respectivelor canalizari..
Da ai voie...cel putin la mine in oras...contra cost normal...

#139
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
Salutare.

Un mic update: lucrarile continua cu acoperisul, insa decurg destul de incetisor, zilele urmatoare ar trebui sa fie acoperit acoperisul principal, iar mai apoi se schimba echipa pentru restul(garaj, terasa, zona bucatariei).

Ar trebui sa urmeze geamurile si usile, aici am dori sa va cerem pararea putin. Cum avem un spatiu tehnic intre cota zero si placa beton de 21cm, na interbam cu ce am putea diminua acest gol in zona usilor(terasa si intrare) ca sa nu folosim profile inaltatoare la tocuri asa mari. Idea noastra este sa punem ori BCA, ori polistiren extrudat, sau chiar mix, astfel incat sa putem folosi un inaltator toc de circa 60mm.

Oare in oricare dintre cazuri ar trebui efectuat un sistem de hidroizolatie, luand in considerare faptul ca terasa este acoperita? Si daca da, de care si cum?

Atasez o schita cu situatia actuala.

#140
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
Atasez schita uitata, de la postul precedent.

Attached Files


Edited by shov54, 08 September 2019 - 08:56.


#141
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
Dupa cateva luni cu multe aventuri am terminat in sfarsit acoperisul cu echipa nr. 3. Au fost printre putinii oameni de care chiar am fost multumiti de cand am inceput lucrarile (multumiri @puisor).

Sub tocul de la usile exterioare am montat BCA pana la urma. Momentan asteptam geamurile, dupa care se va face instalatia electrica si intre timp ne gandim sa ne apucam de gard si terasare, sa mai profitam de vreme, daca tot am pierdut foarte mult timp cu meseriasii/"meseriasii".

Avand in vedere ca terenul e in panta, am vrea sa separam zona de gradina printr-un fel de terasare, dar nu stim exact ce varianta ar fi mai OK din punctul de vedere al costurilor si al usurintei de realizare. Ne-ar placea ceva in genul pozelor atasate (in loc de lemn boltari sau beton), dar nu stim cum s-ar putea realiza. Ar trebui conectat zidul de sprijin de fundatia gardului? Atasez si o schita cu un plan de situatie.

Attached Files



#142
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postshov54, on 11 noiembrie 2019 - 18:29, said:

...
Avand in vedere ca terenul e in panta, am vrea sa separam zona de gradina printr-un fel de terasare, dar nu stim exact ce varianta ar fi mai OK din punctul de vedere al costurilor si al usurintei de realizare. Ne-ar placea ceva in genul pozelor atasate (in loc de lemn boltari sau beton), dar nu stim cum s-ar putea realiza. Ar trebui conectat zidul de sprijin de fundatia gardului?
Cam așa ceva mă gândesc sa fac eu, din bolțari.  Am o diferență de nivel de la juma de metru pana la 2 metri, dinspre strada pana la casa.
Dar, ăsta,  anul viitor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate