Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cum aleg statie amplificare audio

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
@FC72 ti-ai agatat cablurile? Curentu curge mai lejer la vale Posted Image

Userul @FC72 reprezinta genul de om, pentru care pretul se traduce din start prin calitate. Ca graficul ala postat de dumnealui reprezinta o intreaga catastrofa nu mai conteaza. Important e ca face 21 de kile

View Posttomaso, on 15 mai 2018 - 07:58, said:

La subiect.
O stație cu puterea sinusoidală de 2x150w ......2x200w măsurată la 4 ohmi,  cu THD<1%,  este exact ceea ce ar trebui pt. boxele din poză.

Cu boxele alea e o problema. Impedanta mare inseamna putere posibila mica si invers. Btw, maximele din "valurile" alea reprezinta puncte de rezonanta ale circuiteleor de tip RLC paralel, in timp ce minimele reprezinta puncte  de rezonanta pentru circuitele de tip RLC serie, evident corespunzatoare frecventelor respective. La rezonantele serie puterea poate fi transferata dinspre amplificator inspre canalaul respectiv. In schimb la primele este o problema, pur si simplu intra mai putina putere. In principiu ar fi nevoie de o compensare pentru toate cocoasele alea existente fix in domeniul cu cea mai mare sensibilitate a urechii. Salturile de cite 10dB sint enorme.
Pe scurt, difuzoare amestecate aiurea, motiv pentru care filtrele fac salturi la fiecare domeniu de taiere. Probabil au incercat sa repare mizeria prin butonarea la factorii de calitate. In total a iesit un rahat vindut cu 21 de kile...daca e asa cum afirma el Posted Image

#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003

View Posteiffel, on 14 mai 2018 - 14:48, said:

Ampliful meu scoate 2x45W pe 8 ohmi, dar in specificatii e trecut ca poate ajunge la 2x90W la 2 ohmi... in functie de frecventa... Eu as zice a e cam de 2 ori valoarea.
Exact, practic un amplif de 4 ohmi nu poate da aceceasi putere specificata in 8 ohmi, nu are cum. Etajele cu tranzistoare moderne merg fain si la 2 ohmi, dar ajung la un moment dat sa se buseasca pentru ca se ambaleaza termic de la curentii mari necesari.

View PostFC72, on 14 mai 2018 - 14:35, said:

Doar de curiozitate atasez graficul cu raspuns in frecventa si variatie impedanta la niste incinte de 21 000 euro.
Pare o variatie finuta?
Filtrele sunt de vina, o boxa simpla si ieftina cu filtre bine facute nu face asa ceva, variaza putin doar la crossover dar nu asa mult. In momentul in care aduci in situatia de a cere curent dublu la o frecventa risti busirea elementului activ... in plus daca ai o zona unde impedanta creste mult (ajunge in 15 ohmi) aia e o zona praf cu putere redusa (pierduta)... si trebuie sa corectezi daca ai din ce...

Edited by andreic, 15 May 2018 - 08:15.


#39
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postandreic, on 15 mai 2018 - 08:13, said:

Filtrele sunt de vina, o boxa simpla si ieftina cu filtre bine facute nu face asa ceva, variaza putin doar la crossover dar nu asa mult. In momentul in care aduci in situatia de a cere curent dublu la o frecventa risti busirea elementului activ... in plus daca ai o zona unde impedanta creste mult (ajunge in 15 ohmi) aia e o zona praf cu putere redusa (pierduta)... si trebuie sa corectezi daca ai din ce...

Incepi sa renunti la intrebarile aiurea. Asta e de bine :)

#40
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,579
  • Înscris: 08.03.2017

View Posttomaso, on 15 mai 2018 - 07:58, said:

La subiect.
O stație cu puterea sinusoidală de 2x150w ......2x200w măsurată la 4 ohmi,  cu THD<1%,  este exact ceea ce ar trebui pt. boxele din poză.
Ok, dar colegul nu ne-a spus la ce doreste sa le foloseasca...poate si  un 2x40W sa ajunga mai ales dupa ultimele legi .

#41
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Incintele sunt Tannoy GRF si personal nu sunt fan, chiar daca pe vremuri imi placeau.
Pretul nu este un indicator absolut dar macar iti spune ca nu exista ieftin si bun.

#42
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostFC72, on 15 mai 2018 - 08:38, said:

Pretul nu este un indicator absolut dar macar iti spune ca nu exista ieftin si bun.

Nuci asta nu este adevarat. Daca pretul este cel numit si daca intr-adevar curbele alea sint cele reale, atunci incintele alea reprezinta un caz tipic de hotie cu tupeu.
In principiu difuzoarele trebuie alese astfel incit curbele impedantelor sa se potriveasca intre ele. Degeaba bagi intr-o incinta componente doar dupa factorul pret, daca nu se potrivesc unele cu altele.

#43
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Inca odata graficele alea nu sunt rele, cam toate incintele au asa ceva si nu este relevant in aprecierea calitatii sunetului.Poate fi relevant in alegerea amplificatorului dar nici acolo nu conteaza, doar toate amplificatoarele suna la fel...
Mai pun un grafic cu alte incinte celebre dar ieftinatati.

Attached Files

  • Attached File  b.jpg   23.34K   19 downloads


#44
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostFC72, on 15 mai 2018 - 10:52, said:

Inca odata graficele alea nu sunt rele, cam toate incintele au asa ceva si nu este relevant in aprecierea calitatii sunetului.Poate fi relevant in alegerea amplificatorului dar nici acolo nu conteaza, doar toate amplificatoarele suna la fel...
Mai pun un grafic cu alte incinte celebre dar ieftinatati.

Aaaa nu...mai tu nu prea stii despre ce vorbesti

#45
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostFC72, on 15 mai 2018 - 06:34, said:

Este obtinut in urma unor masuratori
masurari

#46
Jameson2016

Jameson2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 26.02.2016
Nu stiu cum sa ajung la o decizie in urma atator pareri.

#47
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Amplificatoare ce suporta boxe de la 4 ohmi in sus ,foarte simplu.
Scuza restul de informatie si polemica(?!) ,din punctul meu de vedere foarte utila.

#48
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,579
  • Înscris: 08.03.2017

View PostJameson2016, on 15 mai 2018 - 14:12, said:

Nu stiu cum sa ajung la o decizie in urma atator pareri.
Cumperi o boxa BT si scapi Posted Image. Imediat cand a intervenit impedanta s-a "simplificat" situatia ....
Mai era o faza intr-o revista cum ca la motoare calul putere japonez e mai tare dacat cel european .
Am folosit ani de zile amplituner Delia cu boxe Unitra 140W , parca 2 x 20W avea ampliful la 8 ohmi - nici in ziua de azi nu am gasit boxe la pret lumesc sa sune ca unitrele de 140, aveau o profunzime , totul separat , inalte si medii reglabile , ce chefuri trageam cu ele de rasunau 3 blocuri . Dupa am luat un Sony taf 270 tot pe unitre , asta era demolator cu loudenss cuplat pe difurile alea imense . Acum pun difuri de 16 cm si spun ca ele coboara la 30 Hz , le-am ascultat sa vad minune , nici macar la rece unitrele nu mergeau asa anemic, alea cand tunau un bas urca berea din stomac , astea de 16 numai pretul e de ele , idem si la amplifuri , astea noi au trecut 2x 150W si suna ca Delia , daca treci de 60% se asta pe ele , un amplif adevarat in blana trebuie sa sune clar , taf-ul suna perfect, fara gram de distoriune , redare de pe Rostov cu 19,5cm/s , inalte, bas tot aproape maxim pe el . Acum totul este marketing , puterea numai bunul Dumnezeu stie care este reala , poate la amplifurile de marca la peste 1000Eu afli corect ce cumperi .
Am ascultat la un impatimit un Nakamichi Dragon , casete metal studio, poti sa plangi cand auzi cum suna si are o varsta respectabila , muuuulte au aparut de la el incoace dar si azi are un pret respectabil - asta ca sa vezi ca nu tot ce e vechi e slab/prost.

Edited by ldpe, 15 May 2018 - 15:00.


#49
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Eu is curios cum mergeu Unitrele "la rece". In frigider ,probabil.

Quote

taf-ul suna perfect, fara gram de distoriune , redare de pe Rostov cu 19,5cm/s , inalte, bas tot aproape maxim pe el
Cred ca taraf in loc de taf era mai corect la conditiile respective de ascultare. Asta lasand la o parte contradictia evidenta din explicatie.
Prea multa cafea duce la explrimari cel putin bizare. Bine de stiut ca distorsiunile armonice se masoara in grame......

Edited by edigee, 15 May 2018 - 15:13.


#50
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Fara suparare dar Unitre am avut de la cele mai mici la celebrele 140W.Niste lazi cu difuzoare, nimic mai mult.Da, daca le bagi in carciuma faci galagie cu ele, incomparabil cu ce poti face cu niste cutiute cu difuzor de 16 cm dar cam atat au de spus.
Cand le-am vandut pe ultimele, am ascuns Tannoy-urile cu difuzor de 16cm sa nu cumva sa imi ceara cumparatorul sa facem o comparatie, ca nu mai pleca cu lazile.
Dupa cateva zile a venit si a ramas blocat cand a ascultat cutiutele, lazile luate de la mine erau o rusine.A trebuit sa il imbunez sa ii spun ca au costat 500 euro si de asta suna stelar in comparatie cu ce isi luase el cu 100 euro.
Criteriile dupa care se evalueaza calitatea nu tin de graficele alea de impedanta sau marimea difuzoarelor, pur si simplu se aud.

#51
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Unitre din alea fara vlaga  cu bas "pernos" si "pufos" , am avut si eu ,atat alea mari cat si cele mici de 75W. Mai prost ca alea(ambele), din ce am avut pe acasa ,sunau doar o pereche de Technics.
La audio totusi nu-i ca la fotbal unde absolut toti isi dau cu parerea. Poti sa te trezesti ca de fapt in viata ta n-ai ascultat cat de cat un sunet corect,echilibrat ,nu mai zic de HI-FI ,indiferent de cat vechituri celebre ai butonat chiar cativa de de ani. Sa intelegi dupa multa vreme ca ascultarea cu corectii de bas si inalte la maximum nu are comun nimic cu un sunet corect e cam greu de digerat. Ca in audio aproape nimic nu e cum pare la prima vedere e si mai greu....

#52
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostFC72, on 15 mai 2018 - 15:16, said:

Criteriile dupa care se evalueaza calitatea nu tin de graficele alea de impedanta sau marimea difuzoarelor, pur si simplu se aud.

Bine si la calitatea aia cum se ajunge? Pica asa din cer, sau cum?

#53
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,579
  • Înscris: 08.03.2017
De aici in sus discutam de azi inainte, sub nu ma intereseaza https://www.amazon.c...k/dp/B015R06Y84
Sigur au difuri mici si potente .

Edited by ldpe, 15 May 2018 - 18:18.


#54
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Posteiffel, on 13 mai 2018 - 10:36, said:

Nu de alta, dar trebuie sa explice ce impedanta e aia. O boxa nu poate avea decat o singura impedanta - ori 4, ori 6 ori 8 ori 16 ohmi.
impedanța depinde de frecvență. O boxă poate avea mai multe impedanțe. O infinitate mai bine zis.
În general impedanța e dată la 1000Hz, dar nu-i musai, trebuie specificat la caracteristici frecvența la care se măsoară împedanța.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate