Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Aminoacizi.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
Buna ziua.

Trag de ceva vreme la sala. de un an fac mai serios, an in care am suplimentat cu creatina majoritar, si secundar pana acum cu beta-alanina, glutamina, si tocmai am luat sa incerc niste taurina.

Intrebarea mea ar fi care sunt aminoacizii care intr-adevar ajuta. De exemplu am inteles ca glutamina nu este deloc necesar, si nici nu am mai consumat. Beta-alanina iar nu ajuta prea mult, fiind conceputa mai mult pentru cei cu ciclism/alergare, etc?

Taurina momentan iau 1g in fiecare zi inainte de antrenament, ca si un fel de pre-workout.
Cand iau creatina adaug si 10-15g de dextroza am inteles ca ajuta la absorbtie.

Intrebarea mea este - ce aminoacizi pot sa iau cu creatina care intr-adevar ajuta si nu au fost concepute doar pentru a face bani, si ce supliment este bun pentru a creste tetosteronul natural? Am incercat testosterol si megabol de la gymbeam dar au efecte foarte minime. Am inteles ca tribulus ar fi destul de ok?

Multumesc pentru sfaturi.

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ia tribulus. O sa iti creasca niste tate de toata frumusetea si ti se vor micsora testiculele ..in rest ...nici o problema .

#3
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
tri-bilus adica o sa iti creasca trei coa*e.

Edited by mediasick, 10 May 2018 - 19:49.


#4
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Nu o sa te ajute nimic sa cresti. Ahaha. Dar baga suplimente poate imi deschid si eu o fabrica chiar mi-ar prinde clienti fraieri ca tine care cumpara orice.

#5
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

 JurasikMan, on 10 mai 2018 - 19:47, said:

Ia tribulus. O sa iti creasca niste tate de toata frumusetea si ti se vor micsora testiculele ..in rest ...nici o problema .
de unde asta cu tatele? e indicat parca pt erectie, testosteron, creier...

#6
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
Treonină, histidină asparagină şi serină ar trebui să iei.
Atentie ca e nevoie si de acid piruvic să iei uneori.
Eu de ex uneori am completat cu izomerii acidului fumaric si maleic si unerori si tartric.
Nu stiu daca poti sa te iei dupa mine, nu toate corpurile sunt lafel.

#7
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

 JurasikMan, on 10 mai 2018 - 19:47, said:

Ia tribulus. O sa iti creasca niste tate de toata frumusetea si ti se vor micsora testiculele ..in rest ...nici o problema .
Colegu', confunzi o panarama naturista cu injectiile...

@initiator: documenteaza-te singur ca e cel mai bine si cand mai ai intrebari foloseste forumurile de culturism, ca aici iti sare lumea in cap ca faci cancer numai daca te uiti la o galeata de whey.

Edited by vimann, 10 May 2018 - 22:23.


#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Voi aveti impresia ca aia care va vand vise chiar stiu ce fac. Orice intervenție cu substanțe anabolizante este o idee proasta. Orice stimulare pe sistemul endocrin este cu doua taisuri.  O spun oamenii de stiinta care studiaza problema nu farmacistii care vand bomboane mentolate pentru tratat ciuperca piciorului. Acum ... cat de prost esti in viata doar tu ca individ poti alege. Sunt imbecili care dau zeci de mii de lei pe substanțe de crescut parul cand milionari umbla chei ... dar speranta prostului moare ultima. Ieri am urmarit un reportaj despre descoperirea insulinei si despre cat se știe de fapt despre hormoni. Este șocant. Nu confundați capitalismul care vinde și kakat, cu lucrurile naturale și pozitive. Inițiator, mânca carne , ouă, brânză ... trage tare dar cu cap , odihneste-re și rezultatele vor apărea.

Edited by JurasikMan, 11 May 2018 - 11:16.


#9
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 JurasikMan, on 11 mai 2018 - 11:12, said:

Voi aveti impresia ca aia care va vand vise chiar stiu ce fac. Orice intervenție cu substanțe anabolizante este o idee proasta. Orice stimulare pe sistemul endocrin este cu doua taisuri.  O spun oamenii de stiinta care studiaza problema nu farmacistii care vand bomboane mentolate pentru tratat ciuperca piciorului. Acum ... cat de prost esti in viata doar tu ca individ poti alege. Sunt imbecili care dau zeci de mii de lei pe substanțe de crescut parul cand milionari umbla chei ... dar speranta prostului moare ultima. Ieri am urmarit un reportaj despre descoperirea insulinei si despre cat se știe de fapt despre hormoni. Este șocant. Nu confundați capitalismul care vinde și kakat, cu lucrurile naturale și pozitive. Inițiator, mânca carne , ouă, brânză ... trage tare dar cu cap , odihneste-re și rezultatele vor apărea.
Problema nu e ca nu pot sa creasca, probabil au sperante prea mari intr-un timp scurt. Nici Halep nu a ajuns locu 1 intr-o saptamana cum nici voi nu o sa ajungeti 2x2 intr-o luna.

#10
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007
Un whey + creatina e tot ce-ti trebuie, restul sunt in mare parte aiureli. Nu exista suplimente care sa-ti creasca testosteronul.

#11
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016

 JurasikMan, on 11 mai 2018 - 11:12, said:

Voi aveti impresia ca aia care va vand vise chiar stiu ce fac. Orice intervenție cu substanțe anabolizante este o idee proasta. Orice stimulare pe sistemul endocrin este cu doua taisuri.  O spun oamenii de stiinta care studiaza problema nu farmacistii care vand bomboane mentolate pentru tratat ciuperca piciorului. Acum ... cat de prost esti in viata doar tu ca individ poti alege. Sunt imbecili care dau zeci de mii de lei pe substanțe de crescut parul cand milionari umbla chei ... dar speranta prostului moare ultima. Ieri am urmarit un reportaj despre descoperirea insulinei si despre cat se știe de fapt despre hormoni. Este șocant. Nu confundați capitalismul care vinde și kakat, cu lucrurile naturale și pozitive. Inițiator, mânca carne , ouă, brânză ... trage tare dar cu cap , odihneste-re și rezultatele vor apărea.

Eu nu am intrebat de anabolizante, ci de aminoacizi. Este o diferenta mare intre un supliment alimentar si un steroid. Eu am cerut un sfat dar majoritatea vad ca isi dau cu parerea doar sa se afle in treaba, si te mai si iau la misto.

#12
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

 VladislavP, on 11 mai 2018 - 14:26, said:


Eu nu am intrebat de anabolizante, ci de aminoacizi. Este o diferenta mare intre un supliment alimentar si un steroid. Eu am cerut un sfat dar majoritatea vad ca isi dau cu parerea doar sa se afle in treaba, si te mai si iau la misto.
Aminoacizii sunt relevanti atunci cand esti deficitar in totalul de proteine. Nu e cazul in marea majoritate a cazurilor pt ca lumea ori mananca carne cata trebuie ori iau un shake de proteine. Daca iei Whey de exemplu, aminoacizii separati devin redundanti, bani aruncati aiurea

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Proteina de carne contine toti aminoacizii.

#14
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
tribulus e testat de mii de ani. :D tocmai imi veni si mie suplimentul de la himalaya.

proteine..cati mananca 2xgreutate?

pt par a fost un caz acu ceva ani cand unui chel i-a crescut par dupa un tratament ce trebuia sa-l vindece de o boala grava, nu mai retin ce era.

#15
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

 41ex, on 10 mai 2018 - 21:12, said:

de unde asta cu tatele? e indicat parca pt erectie, testosteron, creier...

Pai ei incurca steroizii cu buruienile. Cantitatea de testosteron ce trebuie produsa e programata genetic. Intr-un corp sanatos, nivelul de testosteron poate varia in dependenta de mai multi factori insa se incadreaza intre niste limite. Cand bagan in noi doze mari de testosteron din exterior, organismul o sa faca tot posibilul sa scada excesul, sa-l readuca in limitele normale. Astfel, in primul rand va opri productia proprie, iar excesul il va converti in dihidrotestosteron si in estrogen. Dihidrotestosteronul in exces duce la ingrosarea vocii, pilozitate excesiva ( inclusiv la femei), umflarea prostatei, caderea parului din cap si altele. Efectele estrogenului sunt in primul rand retentia de apa, ingrasare, ginecomastie ( adica apar tate de femei la barbati) etc.

Buruienele care se utilizeaza pentru a spori productia de testosteron de catre organism au efect foarte slab spre deloc, asa ca nu-i niciun pericol. Eu am folosit, de proba, tribulus de cateva ori si nu am simtit absolut nimic. La steroizi nu ma bag ca acolo e nevoie de medici, analize, tot tacamul. Nu prea e de glumit cu ei.

La subiect. Aminoacizii sunt bani aruncati in vant alaturi de glutamina. Consuma alimente bogate in proteine. Taurina nu-i energizant. Multi cred asta deoarece o vad prezenta in bauturile si suplimentele energizante. Taurina relaxeaza inima si de asta se adauga in bauturile cu foarte multa cofeina, pentru protectie. Daca nu iei si un supliment care contine foarte multa cofeina, taurina inainte de antrenament nu-si prea are rostul, mai degraba ai folosi-o dupa antrenament.

http://www.cristianm...le-energizante/

#16
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
Adică testosteronul în exces este convertit în alti 2 hormoni antagonişti?
şi care-i efectul? cresc şi tâţe şi prostată şi păr?

#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Cam asa e problema. Daca vrei sa aprofundezi subiectul cauta un endocrinolog. Eu personal nu mi-am bătut tare capul.

Eu nu pot sa garantez ca se converteste in ambii hormoni antagonisti in egala măsura sau la toti barbatii in aceleasi proportii.

#18
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014
Intrebarea e, isi au rostul? Sau doar imbogatiti sectorul influentati de reclamele la tot pasul si riscand sanatatea?:)
Daca nu cauti performanta o dieta echilibrata eu cred ca ajunge.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate