Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Gaz lampant toxic sau medicament?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Hai să devenim serioși. Să fii student și să te dai cu gaz în cap e ok doar dacă te duci la facultate cu calu' sau cu iacul.
Și locuiești într-o zonă izolată din Mongolia.

Gem farmaciile de produse speciale EFICIENTE. Plus tratamentele naturiste cu tot felul de uleiuri și plante și chestii  CARE NU POT AVEA POTENȚIAL TOXIC / CANGERIGEN /ETC


Quote

Tratamente pentru cresterea parului
1. Tratament cu frunze de curry si ulei de cocos
Femeile din India sunt recunoscute in intreaga lume pentru frumusetea parului lor, dar te-ai intrebat care este secretul lor? Ei bine, secretul lor are legatura cu frunzele de curry, un condiment foarte cunoscut si apreciat. Ai nevoie de cateva frunze de curry si de ulei de cocos. Fierbe aceste doua ingrediente pana in momentul in care incepe sa se formeze un reziduu negru. Aplica acest reziduu pe par si lasa-l sa actioneze, dupa care clateste-ti bine parul. Aplica acest tratament de doua ori pe saptamana si parul tau va fi des si sanatos.
2. Tratament cu ulei de ricin
Uleiul de ricin este folosit in foarte multe tratamente pentru cresterea parului. Poate fi folosit atat pentru podoaba capilara, cat si pentru gene si sprancene. Este bogat in grasimi si stimuleaza cresterea parului. Fiind foarte gros, este de preferat sa il combini cu o masca de par sau cu ulei de migdale, iar apoi sa iti masezi scalpul. Il poti folosi si simplu, iti masezi scalpul cu el, dupa care acoperi parul cu o masca de dus sau cu un prosop si lasi uleiul sa actioneze peste noapte. Dimineata te speli cu sampon si iti hidratezi parul cu o masca de par. Uleiul de ricin este recomandat in special persoanelor care au goluri in par sau carora le cade foarte mult parul. Poti sa adaugi cateva picaturi de ulei de ricin si in balsamul de par. Tratamentul cu ulei de ricin trebuie facut saptamanal sau zilnic daca adaugi cateva picaturi in balsamul de par.
3. Tratament cu otet de mere
Desi nu pare cea mai buna alegere, parul tau va fi sanatos si stralucitor daca ii oferi un tratament cu otet de mere. Parul nostru are un nivel al PH-ului cuprins intre 3,5 (cel mai acid) si 5,5 (neutru), iar produsele cosmetice din comert au tendinta sa afecteze PH-ul natural al parului. Otetul de mere, in schimb, ajuta parul sa isi recapete PH-ul si il face mai puternic. Asadar, trebuie sa incerci acest tratament daca vrei ca parul tau sa fie 100% sanatos. Ai nevoie de aproximativ 200 de ml de otet de mere si de 400 de ml de apa pentru clatire, dupa ce te-ai spalat pe cap. Poti adauga si cateva picaturi de ulei esential pentru ca parul tau sa nu miroasa prea puternic a otet. Este recomandat sa faci acest tratament de cel putin doua ori pe saptamana, dupa care il poti face o data sau de doua ori pe luna.
4. Tratament cu galbenusuri de ou si ulei de masline
Bogate in proteine, vitamine si acizi grasi, galbenusurile de ou sunt recomandate in foarte multe tratamente pentru cresterea parului. Ele iti fac parul mai sanatos, mai matasos si mai stralucitor! Vitaminele A, D si E impiedica caderea parului si despicarea firelor de par. Uleiul de masline face parul mai sanatos si mai stralucitor si ii pastreaza culoarea naturala. Amesteca doua galbenusuri de ou cu doua linguri de ulei de masline, dupa care adauga putina apa fierbinte. Maseaza-ti scalpul cu masca obtinuta si las-o sa actioneze timp de 15 – 20 de minute. Te poti clati doar cu apa sau te poti spala cu sampon, desi nu este absolut necesar. Acest tratament trebuie facut o data sau de doua ori pe luna.
5. Tratament cu ulei de brusture
Uleiul de brusture este recunoscut pentru propietatile sale miraculoase si este recomandat in foarte multe tratamente pentru cresterea parului. Brusturele contine calciu, potasiu, fier, vitamine si foarte multi nutrienti. Amesteca o lingurita de ulei de rozmarin, busuioc si lavanda, dupa care adauga cateva picaturi din aceasta mixtura la o lingura de gel de aloe vera si ulei de brusture. Maseaza-ti scalpul cu acest amestec si las-l sa actioneze cateva ore, dupa care clateste-ti bine parul cu apa si sampon. Acest tratament poate fi folosit o data pe saptamana (depinde foarte mult de cat de degradat este parul tau).
6. Tratament cu rozmarin
Rozmarinul, atat de parfumat si atat de sanatos! Aceasta planta iti face parul mai matasos si stimuleaza cresterea firului de par. Este recomandat persoanelor care au un par subtire si care se rupe foarte repede. Amesteca doua linguri de frunze uscate de rozmarin, pisate, cu 300 de ml de apa, dupa care adauga acest amestec pe toata lungimea parului. Nu este un tratament gras, asa ca nu mai trebuie sa te speli pe cap. Aplica acest tratament cel putin o data pe saptamana si vei avea un par sanatos si stralucitor.
7. Tratament cu banane
Bananele sunt o sursa importanta de potasiu si contin vitaminele A, E si C, ceea ce le face perfecte pentru a fi folosite in tratamente pentru cresterea parului. Ai nevoie de o banana pe care o pasezi, dupa care o aplici pe par. Acopera acest amestec cu o masca de dus sau cu un prosop si stai asa timp de 20 de minute. Spala-te pe cap si usuca-te bine. Nu uita sa folosesti un balsam de par in care ai adaugat cateva picaturi de ulei de ricin, de masline sau de migdale. Acest tratament trebuie facut o data pe saptamana.
8. Tratament cu ulei de cocos si avocado
Uleiul de cocos si avocado sunt recomandate in foarte multe tratamente pentru cresterea parului. Hidrateaza parul uscat si elimina matreata! Incalzeste uleiul de cocos aproximativ 10 secunde, dupa care aplica-l pe par de la radacina spre varfuri. In acest timp curata un avocado si paseaza-l, dupa care aplica-l pe varfurile firelor de par si lasa-l sa actioneze timp de 10 – 15 minute, iar la final clateste-ti bine parul cu sampon. Acest tratament trebuie facut o data pe saptamana pentru a avea efect.
9. Tratament cu ulei de migdale
Daca vrei ca parul tau sa fie mai sanatos si sa creasca mai repede, este recomandat sa folosesti un tratament cu ulei de migdale. Acesta este bogat in acizi grasi, ceea ce inseamna ca parul tau va fi si foarte matasos. Ai nevoie de o lingura de ulei de migdale. Maseaza uleiul pe scalp si lasa-l sa actioneze timp de 15 minute, dupa care clateste-ti bine parul cu sampon. Acest tratament trebuie facut o data sau de doua ori pe saptamana (depinde de cat de degradat este parul tau).
10. Tratament cu fulgi de ovaz
Fulgii de ovaz sunt folositi in foarte multe tratamente pentru cresterea parului. Ai nevoie si de lapte si ulei de migdale pentru acest tratament. Amesteca aproximativ 200 de grame de fulgi de ovaz cu 1 – 2 linguri de ulei de migdale si putin lapte. Aplica acest amestec pe parul descurcat si lasa-l sa actioneze timp de 15 – 20 de minute, dupa care spala-te cu sampon. Acest tratament trebuie aplicat cel putin o data pe saptamana daca vrei rezultate.
11. Tratament cu oua si iaurt
Ouale sunt foarte des folosite in numeroase tratamente pentru cresterea parului. Acest tratament este foarte simplu: ai nevoie doar de un ou, putin iaurt si putina maioneza. Amesteca aceste ingrediente pana obtii un amestec omogen. Maseaza-ti scalpul cu acest amestec si lasa-l sa actioneze, dupa care spala-ti bine parul cu sampon. Acest tratament trebuie aplicat o data pe saptamana.
12. Tratament cu zeama de ceapa si miere
Desi pare ciudat, aceste ingrediente sunt recomandate in foarte multe tratamente pentru cresterea parului. Ceapa este foarte sanatoasa pentru par, iar mierea este perfecta pentru a-ti face o masca de par. Pune o ceapa in blender, dupa care aduna zeama si adauga 1 -2 lingurite de miere. Poti aplica acest amestec pe tot parul sau doar in zonele in care acesta este subtiat. Acopera-ti parul cu un prosop si lasa acest amestec sa actioneze peste noapte. Dimineata spala-ti bine parul cu sampon. Acest tratament trebuie aplicat cel putin o data pe saptamana.
13. Tratament cu ulei de cocos si zeama de lamaie
Acest tratament te ajuta sa scapi de matreata si iti face parul mult mai sanatos. Atentie, nu este recomandat sa te expui la soare imediat ce ai facut acest tratament, pentru ca exista riscul ca parul tau sa se decoloreze. Amesteca aproximativ 50 de ml de zeama de lamaie cu 100 de ml de ulei de cocos. Aplica acest amestec pe par si lasa-l sa actioneze timp de 4 ore, dupa care clateste-ti parul cu apa si sampon. Acest tratament trebuie facut cel putin o data pe saptamana pentru rezultate optime.
14. Tratament cu zeama de lamaie si ulei de masline
Acest tratament este recomandat persoanelor care au matreata. Lamaia si uleiul de masline ajuta la hidratarea parului si il face mult mai matasos. Amesteca doua linguri de zeama de lamaie cu doua linguri de ulei de masline si doua linguri de apa. Maseaza-ti scalpul cu acest amestec, dupa care infasoara-ti parul intr-un prosop si asteapta 20 de minute. Clateste-ti bine parul la final. Acest tratament trebuie facut cel putin o data pe saptamana.
15. Tratament cu apa minerala
Ai un par rebel si dezordonat? Spala-l cu apa minerala! Este suficient sa cumperi o sticla de apa minerala si sa o folosesti atunci cand te clatesti pe cap, la final. Combina apa minerala cu apa normala si parul tau va straluci pentru mai mult timp. Acest tratament poate fi aplicat de mai multe ori pe saptamana, in functie de tipul tau de par.
16. Tratament cu bere
Iti vine sa crezi sau nu, berea este folosita in numeroase tratamente pentru cresterea parului. Este de preferat sa folosesti bere neagra pentru ca este bogata in nutrienti si contine zahar natural. Ai nevoie de o bere pe care sa o aplici dupa samponare, apoi este recomandat sa iti clatesti parul cu apa. Acest tratament poate fi aplicat de doua ori pe saptamana.
17. Tratament cu ulei de masline si miere
Uleiul de masline este folosit in foarte multe tratamente pentru cresterea parului. Probabil esti deja familiarizata cu aceste doua ingrediente, dar trebuie sa stii ca ele fac o echipa foarte buna impreuna! Amesteca 5 linguri de ulei de masline cu cateva picaturi de miere, dupa care maseaza-ti scalpul. Acopera-ti parul cu un prosop sau cu o masca de dus si asteapta 90 de minute. Inlatura masca cu sampon si usuca-te bine. Acest tratament poate fi facut chiar si de doua ori pe saptamana (depinde de cat de uscat este parul tau).

Sursa
http://www.andreeara...preparate-acasa

Edited by exceswater, 10 May 2018 - 13:39.


#38
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
[ https://preview.ibb.co/eZLody/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Handicarpati, on 10 mai 2018 - 13:43, said:

....
In sfarsit un om inteligent! Am folosit si eu asa ceva si se gaseste la orice farmacie! (ce nu au facut ceilatii cu "N"spe mii de explicatii ai facut tu cu o simpla fotografie)
Pe siteul oficial costa 14 lei! la opinii are 4,7 din 5 stelute si cuvinte de bine si eu nu pot sa zic nimic de rau ca a dat rezultate, am avut probleme cu caderea parului in urma unei diete!
Daca nu puneai tu poza, cu siguranta scriam eu de asa ceva!

Edited by stlk, 10 May 2018 - 14:11.


#40
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 myshyk, on 10 mai 2018 - 13:28, said:


Tratamentul cu gaz pentru păr - Mască cu gaz și țuică
Amestecă următoarele: gaz lampant, un gălbenuș, o lingură de ulei de ricin, o lingură cu țuică. Omogenizează bine, fricționează cu produsul rădăcina părului, apoi acoperă capul cu un prosop sau cu o bonetă de baie. Lasă să acționeze circa 30 de minute, apoi slaă și clătește din abundență. Masca se folosește o dată pe săptămână.
Masca se folosește de Halloween.

#41
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

 myshyk, on 10 mai 2018 - 13:28, said:

Faci aceea si greseala ca si initiatorul: confunzi "gazul lampant" industrial din Dedeman cu petrolul de pe vremuri. NU e acelasi lucru.

Asta vroiam sa spun si eu : in timp, metoda de rafinare a gazului lampant s-a schimbat si acum este alt gaz fata de cel care se vindea acum 50 de ani deci si efectele sunt altele.
Referitor la refacerea parului , cel mai bun tratament e cel cu ulei de nuca extras la rece- ulei adevarat , produs in tara- se maseaza scalpul in fiecare dimineata cu cateva picaturi . Dupa circa 1 luna parul se reface .Testat de nevasta-mea care are parul lung (cam 1 metru).A incercat tot felul de produse, cu un succes relativ, atat din supermarket cat si de la plafar.

#42
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 loock, on 10 mai 2018 - 12:46, said:

Gazul medicinal adevarat, rafinat corespunzator, vindeca orice boala de sange, inclusiv leucemie, cancer, SIDA, etc., in 7 zile cu o lingura pe zi luata inainte de masa.

Olivia ?

#43
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 TimeaBerta97, on 10 mai 2018 - 11:36, said:

Deci am auzit, citit etc... multe despre gazul lampant. Eu l-am folosit cam jumătate de an pentru creșterea parului si chiar are efecte wow. Eu sunt studenta la medicina si recent am aflat ca toate soluțiile petroliere sunt cancerigene pentru ca conțin benzen. Si am început sa ma tot gândesc la faptul ca poate am greșit folosindu-l atâta timp (nu foarte des cam o data pe săptămână) dar e un risc. Desi eu țin minte ca bunica se spala ani întregi pe cap cu el si avea un par frumos pana la genunchi si a trăit 87 de ani. deci nu stiu ce sa cred. voi ce părere aveți?
Sanators 100% nu e, dar eu nu mi-asi face griji.Nu cred ca e mai toxic ca anumite sucuri si alimente din comert...

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 myshyk, on 10 mai 2018 - 13:28, said:

Faci aceea si greseala ca si initiatorul: confunzi "gazul lampant" industrial din Dedeman cu petrolul de pe vremuri. NU e acelasi lucru. Sau, te-ai dat si tu pe cap cu asa ceva?

De fapt daca citeai un pic mai atent l-am folosit la amigdalita. Cat despre gaz lampant asa e, pe vremuri numit petrol lampant, incolor si inodor, am avut intr-o sticla de pe vremea bunicii...

#45
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
aia de controleaza piata bolilor si ale medicamentelor, au avut grija
sa stearga din constiinta tuturor orice "leac babesc" prin asa zisele "studii de specialitate" ! ...
ca sa avem in continuare o groaza de medicamente si o groaza de boli,
care nu se pot vindeca ! ...din ce in ce mai mult dam vina pe genele parintilor si bunicilor !
ei sunt vinovati ! ... :)

Edited by realduc, 10 May 2018 - 16:12.


#46
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Eu recomand asta !

Attached Files



#47
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,281
  • Înscris: 27.10.2007
si la mine la tara se folosea petrol lampant, pentru lampi. se folosea si ca dezinfectant. te taiai, puneai petrol lampant pe rana si era ok.
la fel pentru amigdalite. dadeai cu petrol lampant in gat si ucideai microorganismele care se localizasera in punctul de infectie din gat. acum, pentru gat se foloseste albastru de metilen (sau albastru de metil ? nu stiu ! )
cred ca efectul de stopare a cheliei este din acelasi motiv. tratamentul cu petrol lampant omoara ceva ciuperca/alt microorganism localizata in scalp, si astfel parul poate creste natural. cred.

doar fiindca imi place chimia:
Kerosenul este fracțiunea din țiței care distilează între 150 – 275 °C. Este un lichid limpede, format din hidrocarburi care conțin între 6 și 16 atomi de carbon în moleculă.
Petrolul lampant, popular gaz sau petrol, cunoscut și drept combustibil P[5] a fost un combustibil foarte asemănător kerosenului. Actual petrolul lampant nu se mai produce ca atare. Era definit drept fracțiunea de țiței care distilează între 175 – 280 °C.

Fiind un produs cu un  interval asa mare de distilare, este un amestec de prea multi compusi ca sa poata fi definit chimic. practic contine tot ce se gaseste in petrol si  fierbe in acest interval de temperatura.
Deci: nu il beti! nu il tineti mult pe piele !

#48
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Handicarpati, on 10 mai 2018 - 13:43, said:

[ https://preview.ibb.co/eZLody/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pana nu se poate cumpara la statiile de benzina, nu pot avea incredere in asa ceva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate