Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Gaz lampant toxic sau medicament?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 Naijax, on 10 mai 2018 - 11:55, said:


Poate medicina VETERINARA dar nici asa nu mi-as lasa catelul pe mana ta.
Mare ti-e gradina Doamne !
Poate e anu intai.

#20
TimeaBerta97

TimeaBerta97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.05.2018
In primul rand, sunt anul 1
In al doilea rând, daca veți impresia ca la facultate se învață despre așa ceva va înșelați!
Iar in al treilea rand stați liniștiți ca nu veți ajunge pe mâna mea

Doamne fereste, era o simpla intrebare, nu înțeleg de ce săriți așa dar ma rog....

#21
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Pfoai! Vezi ca intri pe domeniul soacra-mii. Stie ea niste remedii din astea...si ghici ce? CIca se jura ca functioneaza, are exemple in sat.

Mai jos cateva exemple:
- 2 litri de bors pe zi sa te vindeci de aprindere la plamani ( nu stiu cum se cheama  :) si nici nu ma intereseaza)
- minim un litru de zeama de varza murata/ zi si te vindeci la rinichi
- o lingurita de gaz pe zi si te vindeci de orice cancer
- pentru cancer mai e una pe baza de ceaiuri de niste plante pe care nu le tin minte
si maxima:
- cei ologi trebuie sa se frece cu ceapa pe picioare si isi revin. A vazut ea cu ochii ei.

Astea de mai sus merg daca mergi si la biserica si bineinteles se intampla miracole daca te rogi cat trebuie.

Si apropos, cica trebuie sa ne facem stocuri de usturoi ca o sa intre pe reteta, stie ea asta sigur... Usturoiul e bun la orice.

#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si atunci, la ce-ti foloseste ceea ce ar trebui sa inveti la facultate?

 Seteh, on 10 mai 2018 - 12:07, said:

Pfoai! Vezi ca intri pe domeniul soacra-mii. Stie ea niste remedii din astea...si ghici ce? CIca se jura ca functioneaza, are exemple in sat.

Mai jos cateva exemple:
- 2 litri de bors pe zi sa te vindeci de aprindere la plamani ( nu stiu cum se cheama  Posted Image si nici nu ma intereseaza)
- minim un litru de zeama de varza murata/ zi si te vindeci la rinichi
- o lingurita de gaz pe zi si te vindeci de orice cancer
- pentru cancer mai e una pe baza de ceaiuri de niste plante pe care nu le tin minte
si maxima:
- cei ologi trebuie sa se frece cu ceapa pe picioare si isi revin. A vazut ea cu ochii ei.

Astea de mai sus merg daca mergi si la biserica si bineinteles se intampla miracole daca te rogi cat trebuie.

Si apropos, cica trebuie sa ne facem stocuri de usturoi ca o sa intre pe reteta, stie ea asta sigur... Usturoiul e bun la orice.
Si MISA, Cu pisalauterapia,...

#23
TimeaBerta97

TimeaBerta97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.05.2018
myshyk o să-ți spun peste câțiva ani😑

#24
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
http://www.ziare.com...-bunica-1056799

Poate iti dai in viitor doctoratul pe tema.

Edited by arab, 10 May 2018 - 12:14.


#25
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 exceswater, on 10 mai 2018 - 11:47, said:

Ca studentă fiind la medicină ar trebui să știi mai bine ce îți pui în cap.

Să ne spui cum te cheamă și ce specializare faci să știm să te ocolim când / DACĂ vei fi medic.
Degeaba o ocolesti ca dai de colegul sau colega...

#26
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,185
  • Înscris: 21.08.2003

 eiffel, on 10 mai 2018 - 11:46, said:

Era folosit in timpul razboiului sau chiar si mai recent pe la tara ca "medicament"... impotriva paduchilor.
In generala am prins un an cand la fiecare inceput de trmiestru toata clasa facea fortat  o "clabuceala" cu gaz in cap din cauza unor puradei...doar un an, ca respectivii nu au promovat si au ramas in continuare, asa cum i-am gasit si noi. Totodata gazul era folosit ptr lustru parchet si coridoare, ne durea capu si tuseam si lacrimam zi de zi, eram aurolaci cu totii fara sa stim.

#27
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Gazul lampant se usuca greu, modern se folosesc spray-uri cu GPL.

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,650
  • Înscris: 29.03.2006
Gazul medicinal este distilat suplimentar, se gasea pe la farmacii in Austria.

Gazul lampant ( care si el este foarte diferit de gazul folosit de nemti la lampi -care il denumesc foarte impropriu kerosen, care si el este o alta fractiune petroliera fata de kerosenul adevarat - si nu trebuie confundate...) este toxic pt uz intern, dar se poate rafina suplimentar pt. obtinerea de gaz medicinal.
Extern a fost folosit traditional pt paduchi si alte asemenea.

Gazul medicinal adevarat, rafinat corespunzator, vindeca orice boala de sange, inclusiv leucemie, cancer, SIDA, etc., in 7 zile cu o lingura pe zi luata inainte de masa.
Desigur tratamentul nu este nici miraculos si nici magic, deci nu este eficient daca bolnavul este deja distrus, fie de faza f. avansata a bolii, fie in urma tratamentului cu antibiotice, otravuri, chimioterapie, radiatii, care distrug atat mitocondriile celulare (antibioticele fac asta...) cat si sistemul imunitar.
Si omul trebuie sa schimbe modul de viata, sa elimine factorii maligni:
- stres,
-alimentatie nesanatoasa, sa elimine cojile plantelor ( de fructe, legume pt ca ele contin 4 tipuri de otravuri dintre care multe termostabile si supercancerigene, incepand cu otravurile naturale ale plantei antidaunatori, si apoi pesticide, fungicide si ierbicide. Nu in ultimul rand trebuie sa evite speciile GMO - care din pacate acum sunt majoritare pt ca oamenii in general folosesc seminte GMO...Sa reduca din consumul de carne si produse de origine animala, sa mai ia macar pauze ( post), sa reduca sau elimine lactatele si branzeturile la adulti pt ca pe langa foarte multa grasime si colesterol, au mucine care acopera celulele canceroase care astfel nu mai pot fi combatute de sistemul imunitar ( cele de capara 100% sunt mai OK ( nu amestesc sau falsuri cum sunt majoritatea), pt ca moleculele de grasime sunt de 10X mai mici. De asemenea cele care au fost prelucrate prin fermentatie, iaurt ( cat mai natural, nu chimizat cum sunt alea dietetice cu 0,1% grasime...), kefir, sana, sunt iar mai OK. Sa elimine, prajelile, afumarile, sa reduca pe cat posibil si rezonabil prepararea termnica - desigur la ce este OK, nicidecum sa riste ingurgitarea de tenie, viermi, bacili, virusi, bacterii perciculoase, etc....si nici sa manance chestii crude daca nu pot fi digerate usor...Alimentatia sanatoasa trebuie incepta devreme, nu dupa ce copilu' a fost deja distrus cu alimentatie gatita la "foc inceto" si are enterocolita forte si nu mai suporta deloc cruditati...

Sigur ca acest gaz medicinal nu trebuie sa contina benzen care e cancerigen.
Apropo, pt mediu acid se foloseste uzual conservant benzoat de sodiu, si sucurile sunt uzual acide, contin acid carbonic, acid citric, acid fosforic, etc.
Culmea e ca tocmai mediul acid pt care se foloseste, transforma benzoatul de sodiu in benzen care e cancerigen...

Edited by loock, 10 May 2018 - 13:11.


#29
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 TimeaBerta97, on 10 mai 2018 - 11:32, said:

Deci am auzit, citit etc... multe despre gazul lampant. Eu l-am folosit cam jumătate de an pentru creșterea parului si chiar are efecte wow. Eu sunt student la medicina si recent am aflat ca toate soluțiile petroliere sunt cancerigene pentru ca conțin benzen. Si am început sa ma tot gândesc la faptul ca poate am greșit folosindu-l atâta timp (nu foarte des cam o data pe săptămână) dar e un risc. Desi eu țin minte ca bunica se spala ani întregi pe cap cu el si avea un par frumos pana la genunchi si a trăit 87 de ani. deci nu stiu ce sa cred. voi ce părere aveți?
Si cum ti-a crescut parul " wow " ? Ti-a crescut unde nu aveai? S-a facut firul mai tare ? A crescut mai repede?

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 loock, on 10 mai 2018 - 12:46, said:

Gazul lampant ( care si el este foarte diferit de gazul folosit de nemti la lampi -care il denumesc foarte impropriu kerosen, care si el este o alta fractiune petroliera fata de kerosenul adevarat - si nu trebuie confundate...) este toxic pt uz intern, dar se poate rafina suplimentar pt. obtinerea de gaz medicinal.

Zeci de sate la tara folosesc de sute de ani gazul lampant indiferent de ce impuritati mai are pentru vindecarea amigdalitei. Sare si gaz, un tratament traditional. Pana si eu l-am folosit cu succes in acest scop mai ales cand antibioticele s-au dovedit apa de ploaie. Si la mine, si la copii...nu stiu cat de toxic este ca nu a avut nici un fel de efecte secundare.

#31
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nici medicina nu mai e ce-a fost.
Dacă studenții se dau cu gaz de lambă în cap ce să mai sperăm ?

#32
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 exceswater, on 10 mai 2018 - 12:59, said:

Nici medicina nu mai e ce-a fost.
Dacă studenții se dau cu gaz de lambă în cap ce să mai sperăm ?
Inainte se dadeau cu bere in loc de gel. Sau cu apa cu zahar.
Numai freze si mingi in capul lor.

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,246
  • Înscris: 01.12.2001

 TimeaBerta97, on 10 mai 2018 - 11:32, said:

Eu sunt student la medicina

 TimeaBerta97, on 10 mai 2018 - 11:36, said:

Eu sunt studenta la medicina

Are si alt efect. In 4 minute ti s-a schimbat si sexul.

#34
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,650
  • Înscris: 29.03.2006

 dorin_2k, on 10 mai 2018 - 13:14, said:

Are si alt efect. In 4 minute ti s-a schimbat si sexul.

Cine ajunge doctor, care nu are gen feminin, nu trebuie sa-si mai bata capul cu angoase si complexe legate de sex.
Chit ca am auzit doamne doctor care spuneau ca sunt doctorite...si am auzit si doctori care spuneau bari in loc de bare...

Edited by loock, 10 May 2018 - 13:23.


#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Doctor e una.
Medic e alta.

Student la medicină e se pare altceva.


Doctor poți să fii și în alte domenii. Doctor docent pana mea etc
De aia îi zice doctorat.


Americanii zic medical doctor

Quote

Medical doctor


From Wikipedia, the free encyclopedia



Medical doctors
A medical doctor (also called a physician) is a person who uses medicine to treat illness and injuries.
Doctors are trained in medical schools which are usually part of a university. They usually hold a college degree in medicine. Doctors work in hospitals, medical clinics, from their own offices, or may even visit people in their homes. They may also work for schools, companies, sports teams, or the military. Medical doctors are often assisted in their work by nurses.
Medical doctors treat patients by finding out what is wrong with them, known as a diagnosis. They ask questions about the patient's symptoms. These might include fever or pain. They may ask about past illnesses or family members who have been sick. They will then examine the patient. They look at different parts of the body, listen to the heart and lungs with a stethoscope. Sometimes they may need to collect a sample of blood, use an x-ray machine, or use other tools. When they have gathered enough information, a doctor can make a diagnosis and then plan a treatment. Often they prescribe drugs

Edited by exceswater, 10 May 2018 - 13:29.


#36
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 bumpocbum, on 10 mai 2018 - 12:56, said:

Zeci de sate la tara folosesc de sute de ani gazul lampant indiferent de ce impuritati mai are pentru vindecarea amigdalitei. Sare si gaz, un tratament traditional. Pana si eu l-am folosit cu succes in acest scop mai ales cand antibioticele s-au dovedit apa de ploaie. Si la mine, si la copii...nu stiu cat de toxic este ca nu a avut nici un fel de efecte secundare.
Faci aceea si greseala ca si initiatorul: confunzi "gazul lampant" industrial din Dedeman cu petrolul de pe vremuri. NU e acelasi lucru. Sau, te-ai dat si tu pe cap cu asa ceva?
Uite ce zice Wiki:
"De acord. In esenta, petrolul lampant, „fotoghiâm”-ul, in jargon rural traditional, e kerosenul. Diferenta dintre cele doua derivate petroliere consta doar in "adjuvantii" prezenti in masa materialului. La petrolul lampant, esentiala era asigurarea inaltimii flacarii la un fitil standardizat si gradul cat mai scazut de produse de ardere solide, adica sa nu produca funingine care sa opacizeze sticla (abajurul)lampii; asta depindea si de calitatea fitilului. "Gazul lampant" sau: -de iluminat e deja o substanta complet diferita.--Zsolt (discuție) 25 octombrie 2013 13:49 (EEST)"
Uite si-o reteta pentru par:
Tratamentul cu gaz pentru păr - Mască cu gaz și țuică
Amestecă următoarele: gaz lampant, un gălbenuș, o lingură de ulei de ricin, o lingură cu țuică. Omogenizează bine, fricționează cu produsul rădăcina părului, apoi acoperă capul cu un prosop sau cu o bonetă de baie. Lasă să acționeze circa 30 de minute, apoi slaă și clătește din abundență. Masca se folosește o dată pe săptămână.

Edited by myshyk, 10 May 2018 - 13:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate