Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Primul meu acvariu

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#55
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Este bine sa ai apa la declorinat, in sticle mari.
Se tine citeva zile, minim, daca sta mai mult nu are probleme.
Daca apa din sticle face depunere, torni usor sau tragi cu grija apa curata, depunerea care ramine la fundul sticlelor o arunci la canal.

Plantele naturale se ancoreaza cu rădăcinile in substrat.
Substrat = orice ai pe fundul acvariului, nisip, sau pietris, sau etc.

Plantele se dezvolta cu ajutorul luminii, si cu nutrientii din apa.
NU au nevoie ca la cîmp, de îngrășăminte, desi, ca sa iti scoata bani din buzunar, vinzatorii din domeniu iti fac capul mare cu fel de fel de produse.
Este interesul lor sa iti scoata bani din buzunar.

#56
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Deci,nu mai trebuie substrat,nici altceva ,planta si atat.Lumina nu este naturala,doar lumiina de pe capac,cat ar trebui sa o tin deschisa?Si o planta care e simplu de intretinut?Azi noapte un neon nu a vrut mancare,merg sa vad daca acum dimineata mananca.

#57
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Nu mai trebuie ALT substrat, daca intelegi ca substrat este altceva decit geamul de pe fundul acvariului :)
Adica, ori doar nisip, ori doar pietriș marunt.

Pai plante:  vallisneria spiralis, cryptocoryne, cabomba caroliniana (foarte delicata si placuta la vedere, cu filamente subtiri, preferata mea), ori banalul brãdiș de baltã.

Lumina se tine deschisa de cind se intuneca, pina cind te culci.
Asta asa, groso modo, sa nu te ametesc cu lumina speciala, cu anumite lungimi de unda, etc.

Edited by crisstonne, 11 May 2018 - 23:02.


#58
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
O sa incerc cu plante naturale,au mai aparut 2 neoni,si schimbat decorul.Am comandat plantele,astept cu nerabdare sa soseasca si incepem experimentele.
uppy n au nici o problema ,dar neonii stau nemiscati cu lumina aprinsa.Cum am stins lumina,incep sa se plimbe,se alearga,sunt vioi intr un cuvant.Ce or avea cu lumina?

Edited by Miky80, 12 May 2018 - 06:43.


#59
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Astazi am plantat un tip de planta,pt incepatori..vedem ce se intampla
Neonilor nu le place lumina care este montata gata pe acvariu
Mai am o lampa pe leduri,o accepta mai bine,sa vedem..

#60
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Buna ziua,stie cineva de ce se formeaza un sirag de margele,ca o spuma,pe marginea apei?ca un sirag de margele
Am plantat ,vad ca a crescut in 2 zile f bine,frunzele au ici colo pete mai verzi,unele mai galbezite putin,dar a crescut
O sa mai achizitionez un acavriu,pt ca e inghesuiala:2 guppy ,4 neoni si un sanitar.O sa iau unul tot de 10 l si pun neonii,dar ce ziceti sa am minim 7 cum am citit?nu va fi iar prea mult,7 neoni in 10 l?

#61
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Cumpara un acvariu mai mare, nu tot de 10l..

#62
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Asa m am gandit si eu,dar nu am bani momentan,poate pe 1 ale lunii,daca sunt toti bine
Am inteles cu spuma,am schimbat apa si o sa repet la 2 zile

#63
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

 Miky80, on 15 mai 2018 - 07:20, said:

Buna ziua,stie cineva de ce se formeaza un sirag de margele,ca o spuma,pe marginea apei?ca un sirag de margele
Am plantat ,vad ca a crescut in 2 zile f bine,frunzele au ici colo pete mai verzi,unele mai galbezite putin,dar a crescut
O sa mai achizitionez un acavriu,pt ca e inghesuiala:2 guppy ,4 neoni si un sanitar.O sa iau unul tot de 10 l si pun neonii,dar ce ziceti sa am minim 7 cum am citit?nu va fi iar prea mult,7 neoni in 10 l?
Eu ti-am mai spus de cateva ori dar daca faci ce vrei tu nu voi mai posta ! E clar te-a prins microbul si a inceput sa-ti placa acvaristica . Deci :
- spuma poate avea mai multe cauze si in special mizeria
- daca ai lasat nivelul de pietre tot la fel de inalt , se va umple de excremente intre pietre , filtrul ala micut nu are cum sa le scoata de acolo si vei avea bule indiferent de cata apa schimbi de la suprafata
- spuma mai poate fi si de la prea multa mancare pe care o dai pestilor , o parte care nu se mananca se duce tot jos intre pietre
- spuma apare si cand filtrul e murdar sau e prea mic
- spuma mai poate aparea si de la plantele de plastic sau chiar de la pietre daca nu au fost dezinfectate
Ce sa faci in continuare :
- nu mai arunca cu banii aiurea...tot la un acvariu mai mare vei ajunge si atunci vei arunca ...sau nefolosi cate bacuri (ca nu pot spune acvariu la un vas de 10 litri) iti mai cumperi pana atunci
- vezi ca la fiecare bac(acvariu cum ii spui) se aduna costuri de la pompe si filtre suplimentare...deci arunci cu banii
- cumpara un acvariu de 60 de litri cu un filtru extern cu pompa serioasa si...gata
- scoate cataroaiele alea de acolo , baga un substrat de nisip dezinfectat , orneaza cu pietre din loc in loc pentru frumusete si nu mai e loc sa intre mizeria , sanitarii tai vor fi incantati de nisip
- daca lumina e prea puternica e normal ca pestii sa fie deranjati , tu ai sta cu blitzul in ochi permanent , ia plante naturale de suprafata ...vor filtra lumina iar pestii tai vor fi incantati sa se ascunda pe acolo
- baga si cateva ...putine plante naturale jos in nisip dar nu prea multe de genul Bacopa ...ce culoare iti place...altfel stai sa-ti cauti pestii , arunca plasticul
- nu mai baga pastile de tratare a apei , foloseste un filtru bun asa cum ti-am mai spus de cateva ori
- nu mai schimba des apa pestilor nu le plac schimbarile de apa si variatiile de temperatura
Faci ce vrei !

#64
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Am pus nisip...am planta ,care vad ca a crescut..cu lumina am inteles,sper sa i mearga si asa plantei
Nu am facut cum am vrut,ci cum am putut
Nu am decat un sanitar,apa nu mai are acea spuma/bule
Nu am pus nimik in apa,n am facut cum mi a trecut mie prin cap
Cred ca la un acvariu 60 l are filtru intern
As lua de la Hornbach unul chel de 60 l si as cumpara eu separat tot ce i trebuie,problema este ca nu stiu ce.Adica filtru,pompa..etc.Nu stiu ce sa cumpar si cum functioneaza,poate imi spuneti voi
Cele facute si echipate cu tot ce i necesar,au un pret bun la 60l.Dar mi ar placea sa invat si sa cumpar separat.
Mi s a spus sa schimb apa la 2 zile mcam 20 %,ca sa dispara bulele/spuma.Timp de 2 saptamani.
Filtru extern cu pompa serioasa,cum ar fi?Nici nu stiu sa le montez,��

Edited by Miky80, 15 May 2018 - 12:42.


#65
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Cel mai bine te duci si cumperi totul separat . Producatorii pentru iefteneala vand numai ce vor ei si in special ...la preturi bune vand numai cu filtru intern .Si nu in Hornbach asta vinde mai mult mobila de acvariu , mergi la Maxi-Pet Militari , acolo au o gramada de modele !
Ce as cumpara eu  separat pentru inceput :
- un acvariu de 60 - 80 de litri , CU CAPAC si lumina , e mai greu si iese mai urat daca il faci tu , neaparat cu loc liber pentru filtru extern
- un filtru extern ...sa zic un raport pret minim-calitate
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
- in plus filtrul contine si pompa chiar si tuburi si furtune...la altele se cumpara separat
- in plus foloseste metoda de filtrare cu burete deci consumabilele viitoare sunt ieftine
Acum o gramada de ani cand aveam si eu multe acvarii si muuulti pesti foloseam drept filtru extern , un paralelipiped de plastic , cu 2 tuburi de PVC , si 2 bureti + o pompa dar nu era cel mai estetic...in schimb functiona brici !
Daca schimbi 20% apa la 2 zile risti sa-ti moara pestii , poate gupii nu ca sunt mai rezistenti . Au disparut bulele....gata cu schimbatul apei .
Furtunul de la pompa se baga prin partea de jos a tevii din filtru prin care intra apa in acvariu si prin presiunea aerului impinge apa in acvariu....asta e principiul de baza ...simplu ! Iar teava de colectare a apei din filtru se baga in acvariu pana iese aerul , se tine cu degetul pe gaura tubului care intra in filtru ...se baga in apa din filtru si asta e....bine la filtrele moderne cred ca functioneaza pe baza de efect de vidare .
Spor !
Later edit ! Baga pe youtube "filtru extern acvariu facut acasa" sau "diy homemade aquarium filter" si vei intelege TOT ce trebuie !

Edited by Supermax, 15 May 2018 - 13:44.


#66
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Au ramas cateva bule,erau pe 2 laturi ale acvariului..spersa nu mai apara.
Pompa aceea este foarte scumpa,nu as avea atatia bani.O pot inlocui cu o varianta mai ieftina?probabil ca da.
Momentan,pt cei 10 l,sa inlocuiesc acest filtru intern?sa iau unul mai mare,mai puternic?daca cumpar mai puternic,imi trage pestii,asa citeam.Ar fi singura optiune pana la a putea achizitiona un acvariu de 60l.Adica ar fi recomandat ,inteleg ca e cam mic filtru asta pt 10 l si 7 pesti.Multumesc
M am uitat si pe You Tube,o sa mai caut sa inteleg.Dar cand as cumpara,sper sa mi se arate la magazin ce si cum se monteaza.
Eu nu inteleg o treaba,exista filtru cu pompa?sau se cumpara separat?sau nici la acvariu meu nu sunt una si aceeasi,sunt doar montate asa?
Deci caut pompa aer si filtru intern?sau doar filtru intern?asta pana trecem la 60 l.Multumesc
P.s,pot da 100 lei pe un filtru mai puternic,dar sa incep curand cu datul de bani nu am cum,fara suparare.Si crede ma,chiar vreau unul de 60 l

#67
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Buna seara,,cu toate greselile,am adaugat nisip mai mic,in loc de bolovani,am replantat/reasezat plantele,si cam atat.Sper sa fie bine,par mai incantati.Am clatit si filtrul(buretele),cu apa din acavriu
Nu inteleg ceva;,apa care vine curata,nu facea bule,acum sunt dese si mari,inainte nu se observa nimic,daca nu erai atent.De ce oare?Parca n ar fi mereu,dar am observat la inceput,dupa schimbul de apa si spalarea buretelui

Attached Files


Edited by Miky80, 15 May 2018 - 20:26.


#68
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Neonii sunt pesti din amazonia, adica apa moale, acida, usor tulbure - aici te poate ajuta niste turba si mai ales substrat de culoare inchisa.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ko5qQEqmOU0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bullterrorist, 15 May 2018 - 20:55.


#69
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Deocamdata am acvariul de o saptamana,abia ce am schimbat pietrisul inchis la culoare cu acesta din imagini.
Faptul ca mi s a spus sa schimb apa la 2 zile,un altul ca nu e bine,nu ne ajuta pe noi,incepatorii.Nu stii pe cine sa asculti,cum e mai bine.Doar vazand,facand,doar ca nu stii care varianta e cea optima.Las asa o saptamana,si vad daca fac schimbul de apa,asa cum mi s a recomandat.Parerile sunt diferite,in orice domeniu,asa ca ramane de vazut..sper sa fie bine pestii.Multumesc

#70
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Arata deja mai bine ! NU MAI SCHIMBA APA ZILNIC ...maxim la 2 saptamani si maxim 10% !!! Cu bulele care vin acum E BINE vin din pompa si oxigeneaza apa !!! AI CITIT ULTIMUL MEU RAND ADAUGAT LA POST...apropos de bani !
Repet :
Later edit ! Baga pe youtube "filtru extern acvariu facut acasa" sau "diy homemade aquarium filter" si vei intelege TOT ce trebuie !
Uite si o pompa buna . Daca si asta e scumpa...atunnci ma dezabonez de la subiect !
https://www.petmagia...300-l-h-7737327

Edited by Supermax, 15 May 2018 - 22:29.


#71
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 Miky80, on 15 mai 2018 - 21:10, said:

Deocamdata am acvariul de o saptamana,abia ce am schimbat pietrisul inchis la culoare cu acesta din imagini.
Faptul ca mi s a spus sa schimb apa la 2 zile,un altul ca nu e bine,nu ne ajuta pe noi,incepatorii.Nu stii pe cine sa asculti,cum e mai bine.Doar vazand,facand,doar ca nu stii care varianta e cea optima.Las asa o saptamana,si vad daca fac schimbul de apa,asa cum mi s a recomandat.Parerile sunt diferite,in orice domeniu,asa ca ramane de vazut..sper sa fie bine pestii.Multumesc

Dar nici nu ii asculti pe cei care au experienta :)
NU schimbi la 2 zile.
NU te bălăcesti cu miinile in acvariu, asa... oricind.

Anumite substante de pe miini se pot transfera in apa de acvariu si poti sa ii omori, chestii invizibile ochiului uman, cosmeticale, sapun, detergenti de la spalat vase, altele.
Cu cit intervi mai rar in acvariu, cu atit mai bine.

Acolo trebuie sa se dezvolte un biotop, favorabil vietii, daca tot intervi, (1) nu se stabilizeaza nimic (plante, alge, microorganisme), (2) pestii vor muri de stres.

Eu recomand de asemenea, minim 60 litri, ca sa te bucuri de ceva, nu un pahar de apa de 10 l.

Eu am avut mii de litrii, acvarii, unul singur, cel mai mare, a avut 260 litri, cit o cada, din ditai cornierul.
Filtram si lasam fauna in pace, poate si o luna.
Cind avea depunere, aspiram cu un furtun, ce era pe nisip, resturi de la pesti, resturi de plante moarte, etc, maxim 20% din apa, apoi puneam la loc apa statuta, din sticle care erau la decantat.

Filtrele duceau greul, aveam si perlatoare din piatra.

#72
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

 Supermax, on 15 mai 2018 - 22:28, said:

Arata deja mai bine ! NU MAI SCHIMBA APA ZILNIC ...maxim la 2 saptamani si maxim 10% !!! Cu bulele care vin acum E BINE vin din pompa si oxigeneaza apa !!! AI CITIT ULTIMUL MEU RAND ADAUGAT LA POST...apropos de bani !
Repet :
Later edit ! Baga pe youtube "filtru extern acvariu facut acasa" sau "diy homemade aquarium filter" si vei intelege TOT ce trebuie !
Uite si o pompa buna . Daca si asta e scumpa...atunnci ma dezabonez de la subiect !
https://www.petmagia...300-l-h-7737327
Multumesc pt apreciere.Nu schimb apa zilnic.Mi s a spus saptamanal.
Am vazut pe you tube filtru intern,am gasit cum era pe intelesul meu
Da ,acest filtru e mult mai convenabil la pret..Dar nu face valuri?nu i prea puternic?are acel reglaj?oricum,daca cumpar,ce putere sa aiba?Poate reusesc sa cumpar din oras azi,spre ce sa ma orientez ca si putere?

 crisstonne, on 15 mai 2018 - 23:46, said:

Dar nici nu ii asculti pe cei care au experienta Posted Image
NU schimbi la 2 zile.
NU te bălăcesti cu miinile in acvariu, asa... oricind.

Anumite substante de pe miini se pot transfera in apa de acvariu si poti sa ii omori, chestii invizibile ochiului uman, cosmeticale, sapun, detergenti de la spalat vase, altele.
Cu cit intervi mai rar in acvariu, cu atit mai bine.

Acolo trebuie sa se dezvolte un biotop, favorabil vietii, daca tot intervi, (1) nu se stabilizeaza nimic (plante, alge, microorganisme), (2) pestii vor muri de stres.

Eu recomand de asemenea, minim 60 litri, ca sa te bucuri de ceva, nu un pahar de apa de 10 l.

Eu am avut mii de litrii, acvarii, unul singur, cel mai mare, a avut 260 litri, cit o cada, din ditai cornierul.
Filtram si lasam fauna in pace, poate si o luna.
Cind avea depunere, aspiram cu un furtun, ce era pe nisip, resturi de la pesti, resturi de plante moarte, etc, maxim 20% din apa, apoi puneam la loc apa statuta, din sticle care erau la decantat.

Filtrele duceau greul, aveam si perlatoare din piatra.
Stiu,facuse spuma apa,si asa mi s a spus.Nu ma apuc sa fac de capul meu/Si eu imi doresc acvariul mai mare,asa am vrut de la inceput
Poate daca iau fitru mai mare,o sa fie mai bine .Adica sigur o sa fie mai bine.

Edited by Miky80, 16 May 2018 - 05:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate