Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Al doilea Mesia

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
96 replies to this topic

#73
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Sa nu uitam si noi.In viata asta nici o catelusa nu mi-am permis s-o castrez.Pt ca cine-s eu sa fac asa ceva?

Edited by ionutz_joe2009, 18 May 2018 - 19:33.


#74
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
daca respecti poruncile lui Dumnezeu, fara sa stii care sunt, fara sa stii ca le respecti...Dumnezeu nu are nimic cu tine

#75
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Stiu foarte bine care sunt, am spus clar ca le respect.Dar, dupa cum vad , tu ai vrea sa respect tot ce a scris omul.Omul nu e Dumnezeu si punct!!!Cele 10 porunci era de ajuns si daca ramaneau doar cele 10, lumea era mult mai buna.

Edited by ionutz_joe2009, 18 May 2018 - 19:43.


#76
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
citeste noul testament si te provoc sa imi spui ca aceasta religie nu e binele absolut...cine a gandit noul testament este o minte perfecta, numai Dumnezeu putea fi asa perfect

#77
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Tu nu ai cum sa pui stampila cu  "perfect".Pt ca nu esti perfect ca sa poti intelege.Nimeni nu poate intelege perfectul!

Edited by ionutz_joe2009, 18 May 2018 - 19:49.


#78
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
eu tin cu boschetarii in lumea asta, cu cei saraci, cu cei bolnavi...noul testament m-a uns la suflet

#79
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018

 ionutz_joe2009, on 18 mai 2018 - 19:44, said:

Tu nu ai cum sa pui stampila cu  "perfect".Pt ca nu esti perfect ca sa poti intelege.Nimeni nu poate intelege perfectul!
Buna observatie. O minte imperfecta nu are cum sa se pronunte asupra perfectiunii.

#80
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 ionutz_joe2009, on 18 mai 2018 - 19:40, said:

Stiu foarte bine care sunt, am spus clar ca le respect.Dar, dupa cum vad , tu ai vrea sa respect tot ce a scris omul.Omul nu e Dumnezeu si punct!!!Cele 10 porunci era de ajuns si daca ramaneau doar cele 10, lumea era mult mai buna.
Erau suficiente doua "iubeste pe aproapele tau si pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima(constinta), cu toata puterea, cu tot cugetul . Insa cand respinge iubirea trebuie sa i se puna in fata porunci restrictive :sa nu minta, sa nu fure, sa nu ucida, sa nu pofteasca , sa nu curveasca . . . . altfel nelegiuitul nu stie ca are limite.

#81
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
Pe dumnezeu nu ai cum sa il iubesti deoarece este un concept abstract. Omul e facut sa iubeasca concretul.

#82
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
nu e nimeni obiectiv, tot ce scoti pe gura arata cine esti...ce spui nu are un gram de adevar

#83
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
Esti detinatorul adevarului absolut?

#84
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 UltraDD, on 18 mai 2018 - 19:57, said:

Pe dumnezeu nu ai cum sa il iubesti deoarece este un concept abstract. Omul e facut sa iubeasca concretul.
Eu iubesc neprihanirea. Despre Tatal ceresc am idee ca exista, plus de asta experientele personale confirma "teoria". Despre hristosul crestinilor asta se spune, ca e neprihanit, si ca bland si smerit , si ca a fost injunghiat ca un miel. Adica in vechime evreii sacrificau miei, puneau mana pe capul mielului spunand "pacatele mele sa cada peste el" si urma injunghierea. Practic Hristos preia pacatele omenirii pentru a curata pe cei ce vad in el "mielul" divin.
Dar ca sa intelegi vindecarea spirituala iti voi descrie ceva ipotetic. Sa zicem ca exista condamnarea cu moartea, si la un moment dat tu comiti o crima (pasionala) , si ca sa scapi de pedeapsa gasesti "un tap ispasitor", Dar acela e de fapt o fiinta nevinovata, blanda, neprihanita. Tu inscenezi totul ca el sa fie incriminat, neprihanitul isi da seama insa nu se poate apara. In cele din urma este condamnat la moarte prin spanzurare, iar tu asisti la executie, si in ultimele momente iti surade si spune "te iert" . Efectul acelor ultime momente asupra constintei tale va fi  devastator, te va mustra constinta si te vei vindca de spiritul nelegiuirii, vei deveni ca acel neprihanit care te-a iertat . Aceasta e si solutia divina pentru curatirea constintei omului de spiritul nelegiuit privind la "mielul" divin in persoana lui Hristos isus.

#85
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 18 mai 2018 - 20:23, said:

Eu iubesc neprihanirea. Despre Tatal ceresc am idee ca exista, plus de asta experientele personale confirma "teoria". Despre hristosul crestinilor asta se spune, ca e neprihanit, si ca bland si smerit , si ca a fost injunghiat ca un miel. Adica in vechime evreii sacrificau miei, puneau mana pe capul mielului spunand "pacatele mele sa cada peste el" si urma injunghierea. Practic Hristos preia pacatele omenirii pentru a curata pe cei ce vad in el "mielul" divin.
Dar ca sa intelegi vindecarea spirituala iti voi descrie ceva ipotetic. Sa zicem ca exista condamnarea cu moartea, si la un moment dat tu comiti o crima (pasionala) , si ca sa scapi de pedeapsa gasesti "un tap ispasitor", Dar acela e de fapt o fiinta nevinovata, blanda, neprihanita. Tu inscenezi totul ca el sa fie incriminat, neprihanitul isi da seama insa nu se poate apara. In cele din urma este condamnat la moarte prin spanzurare, iar tu asisti la executie, si in ultimele momente iti surade si spune "te iert" . Efectul acelor ultime momente asupra constintei tale va fi  devastator, te va mustra constinta si te vei vindca de spiritul nelegiuirii, vei deveni ca acel neprihanit care te-a iertat . Aceasta e si solutia divina pentru curatirea constintei omului de spiritul nelegiuit privind la "mielul" divin in persoana lui Hristos isus.

De unde știi, Paco? Ai săvârșit și tu vreo crimă pasională? Dacă nu, să știi că imaginația vine de la draci!

 ionutz_joe2009, on 18 mai 2018 - 19:17, said:

Sunt satul de batalia asta intre religii.S-a facut din Dumnezeu o masinarie de facut bani, o masinarie pt influentat masele.Totul pana la ABSURD sau explicatii puierile.Ca am cap pe umeri, nu bolovan.

Eu nu văd  nici un cap pe umerii domniei tale și nici vreun bolovan...

 ionutz_joe2009, on 18 mai 2018 - 19:21, said:

Sau pt tine!Ca tu inca nu stii daca esti ala care te crezi.Tu citezi din carti scrise de oameni.Respect cele 10 porunci, cum am mai spus, restul e politica pt altii!!!!Saracu tataie, 80 de ani si tot asa gandeste.Satanistii astia!

Ești sigur că le respecți? Știi măcar care sunt acelea?!

 UltraDD, on 12 mai 2018 - 21:47, said:

Deci mari savanti precum Stephen Hawking erau niste ignoranti. Bine ca esti tu destept.

Dar tu crezi că Hawking era atotștiutor?! Sunt convins că avea domenii în care era total ignorant.

#86
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 UltraDD, on 18 mai 2018 - 17:08, said:

Nu, nu poate.
Da? Atunci cum rămâne cu afirmațiile dumitale?

 UltraDD, on 12 mai 2018 - 22:48, said:

Cred ca 90% dintre oamenii de stiinta sunt atei. Cel putin asa ar fi logic.

 mario_bril, on 15 mai 2018 - 20:51, said:

După logica cui?

 UltraDD, on 16 mai 2018 - 23:10, said:

A oricui are ratiune.


#87
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Stiu si nu am nevoie de " FIR DIRECT "(ca sa citez) cu Dumnezeu.Dumnezeu ma vede oriunde.

Edited by ionutz_joe2009, 19 May 2018 - 14:12.


#88
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 ionutz_joe2009, on 19 mai 2018 - 14:03, said:

Stiu si nu am nevoie de " FIR DIRECT "(ca sa citez) cu Dumnezeu.Dumnezeu ma vede oriunde.

Corpul tau e templul lui Dumnezeu - 1 Corinthians 6:19

#89
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 ionutz_joe2009, on 19 mai 2018 - 14:03, said:

Stiu si nu am nevoie de " FIR DIRECT "(ca sa citez) cu Dumnezeu.Dumnezeu ma vede oriunde.

Te vede, dar nu te aude. Și chiar cu văzutul, nu fi sigur că te vede mereu. Nu pentru că n-ar putea, ci pentru că NU VREA.

 criztu, on 19 mai 2018 - 14:48, said:


Corpul tau e templul lui Dumnezeu - 1 Corinthians 6:19

Înainte de sfințire, sau după spurcare? Oare nu au fost două temple ale lui Dumnezeu și amândouă au fost dărâmate? Ba da! Deci vezi că în temple spurcate Dumnezeu nu rămâne!

#90
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
36. Sa nu juri nici pe capul tau, caci nu poti face un singur par alb sau negru.
37. Felul vostru de vorbire sa fie: "Da, da; nu, nu"; ce trece peste aceste cuvinte vine de la cel rau.


8. Voi sa nu va numiti Rabi! Fiindca Unul singur este Invatatorul vostru: Hristos, si voi toti sunteti frati.


Pavel e doar un frate, nu inteleg de ce il citati ca pe Dumnezeu...asta e una...a doua, nu vreti ca lumea sa stie legea ? spuneti-o...ce sa inteleaga cineva din crestinism aici ? crestinismul este un set de legi si cea mai importanta este iubirea...nimeni nu o sa stea la taclale cu Dumnezeu, explicandu-i gramatica, semantica ....suntem sclavi punct....rolul unui crestin este sa faca dreptate, sa ii apere pe cei slabi, nu sa vorbeasca din placerea de a vorbi

Edited by legit10, 20 May 2018 - 14:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate