Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Al doilea Mesia

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
96 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Faptele apostolilor 1:11 şi au zis: „Bărbaţi galileeni, de ce staţi şi vă uitaţi spre cer? Acest Isus care S-a înălţat la cer din mijlocul vostru va veni în acelaşi fel cum L-aţi văzut mergând la cer.”

   Prima oară când m-am gândit că trebuie să fie un al doilea Mesia, a fost când am realizat că Hristos este numit nu doar ”Paștile nostru”, ci și ”jertfa necurmată”. Ori, în timp ce Paștile este un singur miel, ce trebuia jertfit în seara zilei a paisprezecea a lunii întâi, jertfa necurmată consta din doi miei, jertfiți zilnic, primul dimineața, iar al doilea seara. Deci, trebuie să mai fie încă un Miel, pentru că jertfa necurmată constă din doi Miei, iar al doilea trebuie să fie una cu cel dintâi, pentru că Paștile constau dintr-un singur miel.
   Dar cum trebuie să se reveleze lumii acest al doilea Miel, nu am înțeles decât când am analizat cu atenție versetul pus mai sus. După cum vedeți, îngerii îi atenționează pe galileeni să nu stea să privească pe cer, așteptând revenirea lui Iisus. Ci, spun ei, ”acest Iisus” va veni înapoi la ei exact cum l-au văzut ”mergând la cer”. Numai că, cine poate merge pe jos la cer?! Nimeni! Afară de faptul când realizezi că cerul este acolo unde este scaunul de domnie al lui Dumnezeu. Iar scaunul de domnie al lui Dumnezeu este în cer, dar și pe pământ, în Templu! Ori, mergând pe jos spre ”cer” poți să o faci numai pe pământ, mergând spre Templu. Deci, trebuie să se mai nască încă un ”Iisus”, încă un om, care se va înălța, pe pământ fiind, devenind Dumnezeu.
   Și abia cu acest al treilea Om, Dumnezeu va fi complet, Treimea va fi completă pe pământ și nu numai în ceruri! Și abia atunci Mesia va fi complet și va putea înlătura toate nelegiuirile, toate durerile și suferințele lumii. Și Acesta este Cel pe care îl vor recunoaște ca Mesia (Uns, Împărat) toate neamurile, adică evreii, musulmanii, hindușii și chiar demonii. Bineînțeles, după ce îl vor omorî mai întâi... Amin!

   Iar dacă mă vor întreba unii ”Cum se mai poate naște Iisus încă o dată?”, le voi răspunde: exact cum și Ilie, deși a rămas în cer, cu Dumnezeu, s-a mai născut încă o dată pe pământ, în trupul lui Ioan Botezătorul. Deci, ce a mai fost o dată, va fi și de data aceasta!

Edited by Dorel666, 09 May 2018 - 12:21.


#2
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
Evreii au teoria a doi mesia.

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Sigur nu e „Iisus”? Gen, cu doi de „i”.

#4
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postgrrrrr, on 09 mai 2018 - 12:16, said:

Evreii au teoria a doi mesia.

Asta n-am știut-o! Afirmă ei asta, în mod oficial, pe undeva?

#5
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
nu mai interpreta cu mintea ta ratacita,mai bine citeste ce zic sfintii

#6
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcristirg, on 09 mai 2018 - 12:29, said:

nu mai interpreta cu mintea ta ratacita,mai bine citeste ce zic sfintii

Și ce zic sfinții în privința aceasta?

Uite ce zice Sfântul Zaharia:

Zaharia 14:4 Picioarele Lui vor sta în ziua aceea pe Muntele Măslinilor, care este în faţa Ierusalimului, spre răsărit; Muntele Măslinilor se va despica la mijloc, spre răsărit şi spre apus, şi se va face o vale foarte mare: jumătate din munte se va trage înapoi spre miazănoapte, iar jumătate, spre miazăzi.

Adică Hristos va veni din nou pe pământ, ca om. Că doar nu-L vezi pe Dumnezeu stând cu picioarele pe ”muntele” Măslinilor, că ar arde ca un pai și n-ar mai rămâne nimic din el!

Edited by Dorel666, 09 May 2018 - 12:36.


#7
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006

View PostDorel666, on 09 mai 2018 - 12:20, said:


Asta n-am știut-o! Afirmă ei asta, în mod oficial, pe undeva?

Mi-a placut explicatia scriitorului Amos Oz (evreu) care spunea intr-un interviu:

Bunica scriitorului i-a explicat când era mic diferenţa dintre creştini şi evrei în felul următor : atât creştinii cât şi evreii cred în Mesia. Doar că primii cred că Mesia a venit deja, pe când evreii încă îl aşteaptă.
Iar în numele acestei diferenţe de opinii s-a vărsat tare mult sânge de-a lungul secolelor.
Ori problema e simplă, e doar o chestiune de răbdare.
De ce nu aşteaptă şi unii şi ceilalţi venirea lui Isus?, iar dacă acesta va spune 'Mă bucur să vă revăd' atunci e clar, evreii s-au înşelat şi va trebui să îşi ceară scuze.
Însă dacă Isus va spune 'Îmi pare bine să vă cunosc', atunci creştinii nu au avut dreptate şi va trebui să îşi ceară scuze.


#8
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDorel666, on 09 mai 2018 - 12:20, said:

Asta n-am știut-o! Afirmă ei asta, ĂŽn mod oficial, pe undeva?
Mesia nici n-a venit inca pentru ei.
Ce mai scornesc ei in continuare e apa de ploaie pentru crestini.

#9
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostDorel666, on 09 mai 2018 - 12:20, said:


Asta n-am știut-o! Afirmă ei asta, în mod oficial, pe undeva?
Da in biblie, unde-l numesc pe Cirus, Mesia

#10
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Dumnzeu a facut tot ce exista(stele, cer, intuneric, lumina), tragem o concluzie, e posibil orice.Mai conteaza ca vine X extraterestru venit de pe cine stie ce planeta(din miliardele alea?).


Facerea lumii
Dumnezeu a facut lumea din nimic in sase zile.
Ziua intaia
La inceput a facut Dumnezeu cerul si pamantul. Si pamantul era netocmit si gol. Intuneric era deasupra adancului si Duhul lui Dumnezeu se purta pe deasupra apelor. Si a zis Dumnezeu: "Sa fie lumina!" Si a fost lumina. Si a vazut Dumnezeu ca e buna lumina si a despartit Dumnezeu lumina de intuneric. Lumina a numit-o Dumnezeu ziua, iar intunericul l-a numit noapte. Si a fost seara si a fost dimineata: ziua intaia (Fac. 1, 1-5).
Ziua a doua
Si a zis Dumnezeu: "Sa fie o tarie prin mijlocul apelor si sa se desparta ape de ape!" Si a fost asa. A facut Dumnezeu taria si a despartit Dumnezeu apele cele de sub tarie de apele cele de deasupra tariei. Taria a numit-o Dumnezeu cer. Si a vazut Dumnezeu ca este bine. Si a fost seara si a fost dimineata: ziua a doua (Fac. 1, 6-8).
Ziua a treia
Si a zis Dumnezeu: "Sa se adune apele cele de sub cer la un loc si sa se arate uscatul!" Si a fost asa. Si s-au adunat apele cele de sub cer la locurile lor si s-a aratat uscatul. Uscatul l-a numit Dumnezeu pamint, iar adunarea apelor a numit-o mari. Si a vazut Dumnezeu ca este bine.
Ziua a patra
Si a zis Dumnezeu: "Sa fie luminatori pe taria cerului, ca sa lumineze pe pamant, sa desparta ziua de noapte si sa fie semne ca sa deosebeasca anotimpurile, zilele si anii, si sa slujeasca drept luminatori pe taria cerului, ca sa lumineze pamantul". Si a fost asa.

Edited by ionutz_joe2009, 09 May 2018 - 14:13.


#11
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Asta cu toate ca si la evreii iudaici, a existat un caz foarte controversat, un rabin pe nume Yitzhak Kaduri, a profetit ca Mesia se va arata dupa moartea lui Ariel Sharon (scuze), dar nu asta a fost bomba, ci faptul ca in ultimii ani de viata a avut mai multe vise profetice despre Mesia, si a lasat o nota cu dispozitia ca ea sa fie deschisa dupa moartea sa.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B3fosCXsLrk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Xlander, 09 May 2018 - 14:29.


#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
dorele ce parere ai de doamne doamne? e psd-ist..eu asa am auzit..prefericitul isi incurajeaza slugile sa tina o predica si sa roage oamenii sa voteze cu  PSD...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VoiKZv_Qnx0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jimi91, 09 May 2018 - 14:26.


#13
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Poate fi orice crede/vrea/manipuleaza omul. Experiment simplu, iei un nou nascut, il cresti intr-un mediu unde nu exista religii, nu va cunoaste religiile.Religiile se invata.Cea mai veche politica, ce faceam noi fara evei!Ca nu mai exista crestinusmul acum , exista banii si fara bani nu se poate trai , banul naste religii.


Crestinii au dat un sut in dos evreilor, roata s-a intors acum.Asta pt ca religia evreilor a permis camataria( astazi ,za banca )

Edited by ionutz_joe2009, 09 May 2018 - 14:37.


#14
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postjimi91, on 09 mai 2018 - 14:26, said:

dorele ce parere ai de doamne doamne? e psd-ist..eu asa am auzit..prefericitul isi incurajeaza slugile sa tina o predica si sa roage oamenii sa voteze cu  PSD...
Da nu te supara jimi, aici e vorba de Mesia, nu de obsesiile tale cu popii.
Sunt atatea topice unde poti sa fii la obiect, nu mai bruiati aiurea.

#15
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postionutz_joe2009, on 09 mai 2018 - 14:27, said:

Poate fi orice crede/vrea/manipuleaza omul. Experiment simplu, iei un nou nascut, il cresti intr-un mediu unde nu exista religii, nu va cunoaste religiile.Religiile se invata.Cea mai veche politica, ce faceam noi fara evei!Ca nu mai exista crestinusmul acum , exista banii si fara bani nu se poate trai , banul naste religii.


Crestinii au dat un sut in dos evreilor, roata s-a intors acum.Asta pt ca religia evreilor a permis camataria( astazi ,za banca )
Inflamezi si spui erori

In primul rand camataria, imprumuturile cu dobanda preced aparitia iudaismului. Tocmai ca se gasesc destule resyrictii in care se arata ca evreii nu pot percepe dobanda si nici provoca falimentul altuia. Li se permitea imprumutul cu dobanda numai catre non evrei. Toate aceste restrictii arata faptul ca practica era veche si preceda iudaismul. Restrictiile apar in biblie si tora
Apoi, chiar si in crestinism era Interzisa camataria, pe motiv ca nu poti face bani din trecerea timpului, deoarece numai Dumnezeu este stapanul timpului. Si totusi, de Iesi afara din casa, ai sa vezi banci nenumarate, desi in parla,entul tarii e o cruce.

#16
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pe langa camatarie au facut si f mult negot.Asta pt ca au fost izolati si n-au avut alternative.Crestinii s-au imprumutat apoi la evrei, ca daca n-ai , n-ai,mai ales in ziua de astazi.Au experienta multa, adunata in timp, de aia au acum banii.Au niste reguli f stricte, invata banii de mici copii.Poate intelegem cum vin si "crizele" astea de astazi.Sau care au mai fost.

Asa ca, bafta la imprumuturi, salariile nu s-au marit peste tot.Luati inflatie si robor si mai ales consum.Ca al doilea mesia e degeaba pe drum si nici nu vine de la ei.

Edited by ionutz_joe2009, 09 May 2018 - 18:53.


#17
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostXlander, on 09 mai 2018 - 14:21, said:

Asta cu toate ca si la evreii iudaici, a existat un caz foarte controversat, un rabin pe nume Yitzhak Kaduri, a profetit ca Mesia se va arata dupa moartea lui Ariel Sharon (scuze), dar nu asta a fost bomba, ci faptul ca in ultimii ani de viata a avut mai multe vise profetice despre Mesia, si a lasat o nota cu dispozitia ca ea sa fie deschisa dupa moartea sa.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B3fosCXsLrk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


„Pentru mulți oameni de cinste ai societății este greu să înțeleagă persoana mesiei. Pentru mulți concetățeni este greu de înțeles stăpânirea și domnia unui mesia cu trup și sânge. Ca stăpânitor, mesia nu va deține niciun post de conducere ci va fi printre oameni și se va folosi de media pentru a comunica… Arătarea lui mesia se va face în două etape: mai întâi, se va confirma statutul său de „mesia“ fără ca el însuși să știe că este „mesia“. Apoi, se va arăta unor evrei, nu neapărat unor învățați ai Torei. Pot fi și oameni simpli. De abia după aceasta se va revela poporului întreg. Oamenii se vor mira și vor zice: «Cum, acesta este mesia?». Mulți i-au știut numele dar nu au crezut că el este mesia“ (sursa: Israel Today).

http://www.cuvantul-...esia-antihrist/

#18
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
https://saccsiv.word...rilor-si-mesia/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate