Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce distanta poate parcurge apa prin furtun ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007
Salut,

Am o fantana care impinge singura apa pana la nivelul solului dar nu mai mult. Debitul este de 1-2 litri pe secunda. La 1 metru in fantana este un robinet de 2 toli care poate opri apa si de care se poate cupla un furtun. Vreau sa sap un sant de 200 metri la 50 cm adancime in care sa ingrop un furtun PVC D32 si pe care sa il leg la robinet.

Credeti ca apa va ajunge in capatul celalalt ptin presiunea proprie ?

Mentionez ca am observat ceva ciudat. Din robinet am redus de la 2 toli la 1 tol, 0.5 toli, 0.25 toli, incercand cu diverse furtunase sa imping apa mai sus de nivelul solului, dar apa urca prin furtun tot pana la sol. Dar daca fac un sant si pun furtun e posibil sa imping aceasta apa acolo unde vreau ?

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 pixel3cs, on 08 mai 2018 - 07:09, said:

Salut,

Am o fantana care impinge singura apa pana la nivelul solului dar nu mai mult. Debitul este de 1-2 litri pe secunda. La 1 metru in fantana este un robinet de 2 toli care poate opri apa si de care se poate cupla un furtun. Vreau sa sap un sant de 200 metri la 50 cm adancime in care sa ingrop un furtun PVC D32 si pe care sa il leg la robinet.

Credeti ca apa va ajunge in capatul celalalt ptin presiunea proprie ?

Mentionez ca am observat ceva ciudat. Din robinet am redus de la 2 toli la 1 tol, 0.5 toli, 0.25 toli, incercand cu diverse furtunase sa imping apa mai sus de nivelul solului, dar apa urca prin furtun tot pana la sol. Dar daca fac un sant si pun furtun e posibil sa imping aceasta apa acolo unde vreau ?

NU.. Apa nu circula in furtune decat numai prin presiune... Altfel se scurge si ea pana unde poate si cam atat.  Ai nevoie de o pompa care sa-ti genereze presiune.
Daca apa ar putea urca singura din pamant, pana la nivelul solului, urmand apoi s-o ia cu voiosie pe canalele create de om - ar fi o revolutie in agricultura.

Edited by rosix, 08 May 2018 - 07:29.


#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 pixel3cs, on 08 mai 2018 - 07:09, said:

Mentionez ca am observat ceva ciudat. Din robinet am redus de la 2 toli la 1 tol, 0.5 toli, 0.25 toli, incercand cu diverse furtunase sa imping apa mai sus de nivelul solului, dar apa urca prin furtun tot pana la sol. Dar daca fac un sant si pun furtun e posibil sa imping aceasta apa acolo unde vreau ?
Nu e nimic ciudat, ba e chiar normal daca ai fost atent la orele de fizica. Si daca o duci la 200 de metri, tot pana la nivelul solului va urca (presupunand ca nu ai o panta/rampa).

#4
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
Nu prea am inteles cum impinge fantana ta apa, dar..
In lipsa unei pompe care sa pompeze apa cu un anumit debit, esti strict legat de legile fizicii, si anume legea vaselor comunicante: daca acum fantana ta impinge apa la nivelul solului, ii poti pune un furtun lung pana la capatul pamantului si apa tot va iesi din el, cu conditia sa lasi furtunul pe sol! Pe traiectul sau, poti ingropa furtunul, dar evacuarea din furtun trebuie sa fie musai la nivelul solului, sau mai jos, in nici un caz mai sus!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hpASgB2IcxE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by johnsmith07, 08 May 2018 - 07:32.


#5
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017
Principiul vaselor comunicante. 50 cm (adancimea santului) inseamna 50 cm SUB NIVELUL SOLULUI(punctul pana la care urca apa ta). Poti pune 200 km de furtun, toata apa ce va intra in furtun(iar principiul vaselor comunicante) o sa si iasa.

Edited by Arlekhinn, 08 May 2018 - 07:32.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 pixel3cs, on 08 mai 2018 - 07:09, said:

Am o fantana care impinge singura apa pana la nivelul solului dar nu mai mult.
Ce? Si debit 1-2 litri/secunda?
Unde e "minunea"?

#7
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 pixel3cs, on 08 mai 2018 - 07:09, said:

...Am o fantana care impinge singura apa pana la nivelul solului dar nu mai mult. Debitul este de 1-2 litri pe secunda. La 1 metru in fantana este un robinet de 2 toli care poate
Te rog,pune niste poze cu aceasta fantana si explica-ne si noua si cum functioneaza aceasta.Suntem multi care nu intelagem ce fenomen sa intampla acolo...Eu stiu de fantana cu roata (cablu,lant) sau cu cumpana,la acestea,apa fiind mult sub nivelul solului.

Edited by danpet, 08 May 2018 - 08:16.


#8
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 danpet, on 08 mai 2018 - 08:12, said:

Te rog,pune niste poze cu aceasta fantana si explica-ne si noua si cum functioneaza aceasta.Suntem multi care nu intelagem ce fenomen sa intampla acolo...Eu stiu de fantana cu roata (cablu,lant) sau cu cumpana,la acestea,apa fiind mult sub nivelul solului.
Poate ai un izvor de fapt...

#9
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017

 pixel3cs, on 08 mai 2018 - 07:09, said:

Salut,

Am o fantana care impinge singura apa pana la nivelul solului dar nu mai mult. Debitul este de 1-2 litri pe secunda. La 1 metru in fantana este un robinet de 2 toli care poate opri apa si de care se poate cupla un furtun. Vreau sa sap un sant de 200 metri la 50 cm adancime in care sa ingrop un furtun PVC D32 si pe care sa il leg la robinet.

Credeti ca apa va ajunge in capatul celalalt ptin presiunea proprie ?

Mentionez ca am observat ceva ciudat. Din robinet am redus de la 2 toli la 1 tol, 0.5 toli, 0.25 toli, incercand cu diverse furtunase sa imping apa mai sus de nivelul solului, dar apa urca prin furtun tot pana la sol. Dar daca fac un sant si pun furtun e posibil sa imping aceasta apa acolo unde vreau ?
Nivelul apei din fantana ta nu face decat sa se alinieze la nivelul panzei freatice locale. Problema nu o vei rezolva tu, indiferent cata apa vei scoate. Singurii care o vor rezolva sunt cei de la imbunatatiri funciare, care vor trebui sa stabileasca aria panzei freatice pe care e fantana ta, si daca limitrof acestei arii e alta cu un nivel mai scazut, sa stabileasca si sa execute santuri de drenare. Un furtun sau o teava se va colmata rapid, si degeaba munca. Caz similar in orasul meu natal, rezolvat exact cum am spus.

#10
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007
Pentru cei care au cerut lamuriri am postat o imagine.
Fantana este adanca de 100 metri pana in panza freatica si urca la suprafata cu presiune.
Ea se afla la 200 metri, in celalalt capat al terenului.
As vrea ca apa sa vina singura pana in celalalt capat folosind un furtun.

Attached Files

  • Attached File  apa.png   43.06K   69 downloads

Edited by pixel3cs, 08 May 2018 - 09:39.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
poti realiza ce doresti doar daca dai panta furtunului de pvc, capatul din stanga sa fie mai jos fata de cel din dreapta.

#12
sconxx

sconxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2008
Da, dupa desenul tau apa va curge prin furtun ajungand dincolo. Dar mai am vreo doua nelamuriri: robinetul de care zici, unde e, in fantana? e sub nivelul apei cand fantana e plina? Si cum ajunge apa in fantana, pe baza presiunii panzei freatice sau este vreo o pompa dedesupt?

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
De ce? Capatul al doilea trebuie sa fie sub nivelul apei din fantana, ce treaba are furtunul daca urca sau coboara?

#14
sconxx

sconxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2008
Da, atat timp cat nivelul in fantana e mai sus decat capatul de golire al furtunului apa va curge, nu e nevoie de panta.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Ne pacalesti.
Debit de 2 l/s la furtun de 1 tol fara presiune doar din cadere? Ce viteza trebuie sa ai in furtun? Fa un calcul. (mi-a iesit 4 m/s mie)
Zici ca apa urca la nivelul solului?
Attached File  apa.png   50.17K   27 downloads

Edited by dorin_2k, 08 May 2018 - 11:05.


#16
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007
Debitul de 1-2 litri / secunda este la robinet
Robinetul este acum desenat in poza
Noi am scos apa cu un sorb direct din teava si viteza ei este extraordinara. Apa vine dintr-un strat acvifer aflat sub presiune mare si in momentul de fata curge continuu intr-un sant si reintra in pamant.

Attached Files

  • Attached File  apa.png   43.52K   36 downloads


#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
pune un furtun/țeavă de diametru mai mare (2”), astfel încât să-l poți curăța din când în când (faci un T-u deasupra robinetului tău și când se colmatează cureți prin băgarea unui „jbilț”)
da, apa va merge dirijat spre locul unde vrei să o evacuezi, atât timp cât capătul țevii va fi mai jos decât nivelul apei din groapa ta
(dai nivel cu furtunul de nivel!)

#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
ca să funcționeze  trebuie ca furtunul să nu fie peste nivelul solului(apei) în nici un punct pentru a nu fi necesară aerisirea instalației.în loc de furtun aș pune o conductă de pvc de diametru cât mai mare

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate