Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....
 Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya
 Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...
 

Sfaturi EOS500 sau alt SLR

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
21 răspunsuri în acest subiect

#1
Bogdan!

Bogdan!

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 718
  • Înscris: 28.06.2005
Vreau sa imi iau un SLR (pe film) la mana a doua. Am colindat pe la consignatiile de pe strada Selari, unde am gasit niste aparate care variau intre 2 mil-5mil (buget mai mare nu am).
Eu vroiam sa imi iau un Praktica exact ca al unei colege. L-am vazut la 270 RON, insa mai apoi am vazut un Canon eos500 in jur de 450 RON. Intentionez sa imi cumpar unul pentru a avea posibilitatea sa fac reglaje manuale, si cu welisa mea nu poate asa ceva. In curand o sa primesc de la un curs foto un aparat, s-ar putea Canon a620. Merita sa investesc intr-un SLR? Imi puteti spune pe unde sa mai caut si ce aparat ar fi mai bun?

Multumesc

#2
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 876
  • Înscris: 22.03.2005
nu stiu cat merita un SLR pe film acum... in nici un caz nu merita un praktica, dar un EOS/Nikon AF parca ar merge pentru ca, mai tarziu, iti vei putea folosi obiectivele si pe digital. in orice caz, obiectivele bune pt un SLR sunt de doua tipuri: focale fixe relativ ieftine (50/1.8, 28/2.8, 35/2, toate sub 200$) si zoom-uri scumpe (canon 28-70/3.5-4.5 fiind singura exceptie de la regula). dupa parerea mea, un 28-80/3.5-5.6 sunt bani aruncati pentru ca nu iti rezolva nimic: e slab optic, nu e deloc rapid si la prima cazatura e bucatele.

cauta la SH pe fotomagazin sau aici body-uri pentru ca se gasesc la preturi mici (2-3 mil) si un 50/1.8. conteaza numai ca ai bani de filme, procesare si scanare. ;)

#3
Bogdan!

Bogdan!

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 718
  • Înscris: 28.06.2005
canon a620 am auzit ca ar avea un accesoriu care permite atasarea de obiective. se potrivesc cele mentionate de tine?

#4
Bogdan!

Bogdan!

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 718
  • Înscris: 28.06.2005
am cautat pe fotomagazin, si am gasit  Praktica cu obiectiv Pentacon 50/1.8 si un body de Canon 500N.
Se potriveste obiectivul de la Praktica la Canon?

#5
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.092
  • Înscris: 19.01.2004
nu merg obiectivele de slr pe un a620.
cred ca ar trebui sa mai aprofundezi treaba asta cu tipuri de aparate, obiective...

difera montura, praktica e pe filet, canon e pe baioneta. pentaconul ar merge pe 500n prin intermediul unui inel adaptor, insa pierzi o sumedenie de "facilitati" prin asta. nu cred ca o sa te incinte.

Editat de Taxon, 25 februarie 2006 - 14:47.


#6
Bogdan!

Bogdan!

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 718
  • Înscris: 28.06.2005

View PostTaxon, on Feb 25 2006, 14:45, said:

nu :)
cred ca ar trebui sa mai aprofundezi treaba asta cu tipuri de aparate, obiective...
Imi poti da cateva linkuri unde pot citi?

#7
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 876
  • Înscris: 22.03.2005
cauta AICI

dup-aia uita-te si AICI.

eu cred ca in cazul asta nu prea are rost sa te arunci la un SLR. abuzeaza de icsii aia de la 610 si abia atunci cand incepi sa mai inveti mai gandeste-te la un SLR ;)

#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.763
  • Înscris: 25.09.2004
A610, mai ieftin, daca poti alege tu.

#9
Bogdan!

Bogdan!

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 718
  • Înscris: 28.06.2005

View PostAlexIP, on Feb 25 2006, 15:12, said:

A610, mai ieftin, daca poti alege tu.

nu mi-l aleg eu, ni-l dau unii de la un ONG, pentru ca am participat la cursul lor (castigat) pentru a-l folosi la proiectul mare, care cica s-ar lasa cu expozitii in cateva orase din tara.

Vreau sa imi iau un SLR tocmai pentru a invata sa lucrez cu ele, sa le descopar... nu vreau unul nou, ceva care sa treaca de 300$, ci unul SH, destul de ieftin. Daca nu am ceva in mana pe care sa lucrez, si am numai carti din care sa citesc, nu iese nimic.

#10
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 638
  • Înscris: 08.06.2005
Iti dau eu un Body de 300V la 2 mil. daca vrei, este taticul lui 300D. Obiective iti iei functie de dorinta si putinta. Oricum aparatul este mai bun decat EOS 500.
http://www.canon.co....dex.asp?specs=1
Mai bine ia-ti un prime luminos (50mm de ex., bun si ieftin) decat un zoom prost (sau f. prost in cazul 28-80). Sau poate gasesti un zoom mai bun (mai ieftine ar fi 28-70, 28-105). 50mm costa cam 3 mil. pe bursa si 110-115$ nou la bisnitari.

Editat de rellyc, 25 februarie 2006 - 15:37.


#11
alex_s0

alex_s0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 110
  • Înscris: 09.02.2005
Praktica e un aparat foarte reusit, daca vrei sa inveti fotografie fara exponometru si cu focus manual, adica fara nici un fel de ajutor din partea aparatuluil. In ce priveste pretul, nu merita mai mult de 1 - 1.5 milioane pentru un Praktica L cu un obiectiv Carl Zeiss de 50 mm (M42 e montura). E un aparat robust si mai fiabil decat un Zenith din aceeasi clasa.
Apropo pentru montura M42 gasesti niste obiective cu distanta focala fixa de calitate foarte buna si ieftin. (str. Covacs, zona Lipscani)

Pentru exponometru si alte facilitati mergi pe EOS 300V sau REBEL G.

Editat de alex_s0, 01 iulie 2006 - 18:36.


#12
OVR

OVR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 09.11.2005
poate e bine sa te uiti si dupa eos 300v sau daca iti permite bugetul 33/30...

#13
Bogdan!

Bogdan!

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 718
  • Înscris: 28.06.2005
mi-am luat deselereu  :w00t:

#14
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostBogdan!, on Jul 2 2006, 18:34, said:

mi-am luat deselereu  :w00t:
:w00t:

di care si la ce pret ? :D

#15
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.763
  • Înscris: 25.09.2004
300D, probabil. ;)

P.S. Trebe sa dau de baut. :cheers:

#16
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.751
  • Înscris: 01.12.2001
Da da...se pune aicilea la bataie prima poza facuta...buna proasta nu conteste... ;)

#17
Bogdan!

Bogdan!

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 718
  • Înscris: 28.06.2005
mi-am luat un D50 cu 100 de cadre facute la un pret promotional  :w00t:

prima poza mi-am facut-o mie in oglinda sa vad cum imi sta cu aparatul in mana  :lol:

#18
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.551
  • Înscris: 07.09.2005

View PostBogdan!, on Jul 4 2006, 08:46, said:

mi-am luat un D50 cu 100 de cadre facute la un pret promotional  :w00t:

prima poza mi-am facut-o mie in oglinda sa vad cum imi sta cu aparatul in mana  :lol:


Felicitari. Cum se comporta D50-ul? Nu am avut placerea sa ma joc cu unul.

Si apropo de poza, iti sta bine cu aparatul?  :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate