Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Ce antena pentru receptia terestră a TVR ?

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#19
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Poststlk, on 06 mai 2018 - 19:33, said:

Cand nu ai cablu sau orice modalitate de a vedea un post de televiziune e bun si ala!

Cine nu mai are cablu in 2018 ? Tot pensionarul si-o pus cablu sau parabolica , e vreo 20 lei abonamentul lunar parca...
Ideea era ca nu ai ce sa vezi la tvr...

Edited by TruculMagic, 06 May 2018 - 19:34.


#20
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017

View PostTruculMagic, on 06 mai 2018 - 19:34, said:

Cine nu mai are cablu in 2018 ? Tot pensionarul si-o pus cablu sau parabolica , e vreo 20 lei abonamentul lunar parca...
Ideea era ca nu ai ce sa vezi la tvr...

14 lei cel mai ieftin abonament. Posted Image))

FINLUX-ul ala NU stie DVB-T2. Deci obligatoriu decodor.

Edited by ronuquet, 06 May 2018 - 19:49.


#21
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postronuquet, on 06 mai 2018 - 19:32, said:

Nici astea noi nu prea stiu multe DVB-T2. E vorba si de standard, modulatie si asa mai departe...... probabil are doar DVB-T1.
Cred ca difera prin faptul ca DVB-T foloseste MPEG-2 si DVB-T2 foloseste MPEG-4
Manualul nu l-am gasit pe siteul producatorului insa in catalogul Metro scrie ca stie MPEG-4.

#22
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
@stlk: cand nu stii nu mai vorbi. E vorba despre standard, modulatie si asa mai departe. DVB-T e DIFERIT fata de DVB-T2, indiferent daca codecul este acelasi.

FINLUX-ul NU este compatibil cu DVB-T2 !!!

Edited by ronuquet, 06 May 2018 - 19:55.


#23
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostTruculMagic, on 06 mai 2018 - 19:34, said:

Cine nu mai are cablu in 2018 ? Tot pensionarul si-o pus cablu sau parabolica , e vreo 20 lei abonamentul lunar parca...
Ideea era ca nu ai ce sa vezi la tvr...
Dupa cum bine stii cam toate firmele de cablu fac socoteala sa prind "X" pe o distanta de "X" metrii, cine crezi tu ca le baga cablu celor care au casele aruncate in singuratate! unde mai pui ca exista o gramada de gospodari fara curent electric (din aceasta cauza) dar sa mai zic de cablu tv. Cat depre parabolica au cumparat romani din alea mici pentru analogic, sunt unii care nu au dupa ce bea apa cu ce crezi ca ar cumparat parabolica pentru Satelit? Cum era inainte TVR pe analogic bagai o furculita de aluminiu in loc de antena si vedeau si ei ceva! Statul trebuia sa puna la dispozitie tuturor romanilor postul national ca de aia il platim separat! intr-un timp statul parca spunea ca dau romanilor mai saraci decodoare, ai auzit tu vreunul care a primit vreun decodor?

Edited by stlk, 06 May 2018 - 20:19.


#24
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018

View PostTruculMagic, on 06 mai 2018 - 19:27, said:


De parca mai urmareste cineva in 2018 , TVR Posted Image Posted Image
Nu inteleg ce vrei sa spui, e mai interesant Taraf TV?! Ca doar traim in tara manelelorPosted Image

#25
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
N-are rost sa continuam sa ne certam.

Multumesc pentru ajutor. :)

#26
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postronuquet, on 06 mai 2018 - 19:53, said:

@stlk: cand nu stii nu mai vorbi. E vorba despre standard, modulatie si asa mai departe. DVB-T e DIFERIT fata de DVB-T2, indiferent daca codecul este acelasi.

FINLUX-ul NU este compatibil cu DVB-T2 !!!
Asa o fi, oricum DVB-T pentru mine e un SF (adica o porcarie pe care nu o folosesc), o perioada nu am vrut sa bag cablu tv dar vedeam posturile tv pe online (pe internet), nu aveam internet la tv (in vremea aia aveam o panarama de TV CRT) insa am folosit un cablu S-video de la PC catre TV. De multe ori ma intrebau  vecinii: tu vad ca nu ai cablu tv, nu te uiti la Antena 1,Protv etc?  eu le raspundeam decat "DA " si ramaneau uimiti cum faceam acest lucru.

#27
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
Daca pentru tine e un SF, atunci de ce comentezi aici? Ca sa incurci lumea? Nu stii, nu comentezi... romanu e de toate.

#28
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postronuquet, on 06 mai 2018 - 20:03, said:

@stlk: dupa mintea ta, statul ar trebui sa dea moka televizoare tuturor "nevoiașilor" ca sa vada moka TVR-urile.... ahhh greu e Doamne cu oameni ca astia....
Apropo, daca esti atotștiutor stiai ca Taxa TV/Radio s-a anulat de o gramada de timp.
Inca un comentariu de genul si primesti report pt Spam. Posted Image
Nu dupa mintea  mea ca nu eu am venit cu ideea asta ci statul, citeste textul asta si trage concluzia:

Quote

8. În ceea ce privește problema televizoarelor vechi, programul de tranziție la televiziunea digitală prevedea și existența unor subvenții/gratuități pentru dotarea cu decodoare a celor săraci, care nu își permit un televizor ”tras în bandă”. Nu s-a făcut însă nimic în acest sens în România, așa cum nu s-a auzit nimic, până la acest articol, nici de campania de informare a populatiei pe care Guvernul României, împreună cu CNA trebuiau să o lanseze din vara lui 2014 (dacă aveați dubii că CNA doarme, acum aveți o dovadă concludentă).
Sursa

Edited by stlk, 06 May 2018 - 20:13.


#29
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postdonbalon, on 06 mai 2018 - 20:06, said:

Nu inteleg ce vrei sa spui, e mai interesant Taraf TV?! Ca doar traim in tara manelelorPosted Image

Am zis ceva de taraf sau ai vrut sa mentionezi ca exista ?

#30
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
De ce dracu mai traiesti daca nu-ti permiti 89 lei pt un decodor amarat vai de pla lui? Deja ma enerveaza subiectul si porcaria asta cu saracia. Saracia exista pentru ca oamenii sunt de acord cu ea... Posted Image

Ma bucur ca s-a oprit transmisia analogica. Cine nu-si permite sa se duca la munca si sa-si arunce televizorul pe geam.

Edited by ronuquet, 06 May 2018 - 20:16.


#31
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postronuquet, on 06 mai 2018 - 20:15, said:

De ce dracu mai traiesti daca nu-ti permiti 89 lei pt un decodor amarat vai de pla lui? Deja ma enerveaza subiectul si porcaria asta cu saracia. Saracia exista pentru ca oamenii sunt de acord cu ea... Posted Image
Ma bucur ca s-a oprit transmisia analogica. Cine nu-si permite sa se duca la munca si sa-si arunce televizorul pe geam.
Oricum nu mai da statul nimic deoarece acum se agata de motivul asta:

Quote

Conform directivelor Uniunii Europene, România nu are voie să acorde vreo subvenţie cetăţenilor pentru achiziţionareA echipamentelor pentru recepţionarea canalelor digitale transmise în sistem DVB-T sau DVB T2. Acordarea oricărei subvenţii, potrivit UE, ar afecta mediul concurenţial de pe piaţa retransmisiei canalelor TV.
Sursa

Edited by stlk, 06 May 2018 - 20:24.


#32
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
Pai da fraților, nu inteleg, cat de sarac sa fii sa nu iti poti permite un decodor d-ala amarat... nu mai zic ca un abonament la DIGI popular e 14 lei, mai putin decat un pachet de tigari....

Si in plus, daca nu-ti permiti un decodor, de unde ai avut bani pt un TV? L-ai furat?

#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postronuquet, on 06 mai 2018 - 20:23, said:

14 lei
Am vazut DTH cu 99 lei an. Iese 8.25 intr-o luna.

#34
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
Da... am uitat de Freesat. Posted Image

http://www.freesat.ro/cat-costa

Edited by ronuquet, 06 May 2018 - 20:34.


#35
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postronuquet, on 06 mai 2018 - 20:23, said:

Pai da fraților, nu inteleg, cat de sarac sa fii sa nu iti poti permite un decodor d-ala amarat... nu mai zic ca un abonament la DIGI popular e 14 lei, mai putin decat un pachet de tigari....

Si in plus, daca nu-ti permiti un decodor, de unde ai avut bani pt un TV? L-ai furat?
Asta prespun ca e o intrebare generala! (zici ca te certi cu vreunul!)
Parca trebuie neaparat sa fie furat, sunt destui bogatani in tara asta care vor sa scape de televizoarele mai vechi (ca nu au 4K) si le doneaza celor saraci.
Asa ca iti intorc vorba:

Quote

cand nu stii nu mai vorbi
Si cu asta am terminat, ca nu am chef sa fac o gramada de off-topic.

Edited by stlk, 06 May 2018 - 20:41.


#36
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
Hai ca o luam altfel. De unde au bani de curent? Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate