Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Gard lemn scanduri orizontale

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
tcornel2005

tcornel2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.09.2007
Buna seara. Va rog sa imi cateva sfaturi in legatura cu realizarea unui gard in regie proprie. Am deja stalpii din teava rectangulara fixati in beton. De acestia am avut prinsa o plasa metalica pe care vreau sa o dau jos si in continuare doresc sa prind scanduri orizontale de stalpii metalici. Doresc niste idei de prindere a acestor scanduri. Va multumesc.

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Vrei sa se vada sau sa nu se vada prin gard ?
https://www.google.r...RmlHN5_-syIsgM:

#3
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Surub cu piulita ce are? Nu e stiinta aplicata sau aselenizare...

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Le prinzi cu suruburi autoforante de barele rectangulare ...

#5
tcornel2005

tcornel2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.09.2007
Barele rectangulare nu sunt foarte late si gaurile din scanduri se vor da foarte aproape de marginea lor. Ma gandeam sa sudez de stalpi niste bucati de platband si de acestea sa prind cumva scandurile...

#6
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Hai ca mai vii de acasa. La ce descriere ai avut asa raspuns am dat. Care e distanta intre stalpi? Ce latime aau stalpii?
Da mai multe detalii...
Uite daca nu ai aparat de sudura poti face cu asa ceva:
https://www.dedeman....38-mm/p/6002262
Pui unul sus si unul jos, eventual si la mijloc, prinzi de ele o grinda de lemn de sus pana jos in ambele parti ala stalpului si dupa aia vii cu scandurile cu autofiletante.

Edited by Seteh, 06 May 2018 - 00:02.


#7
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Scandurile orizontale sunt de fel o prostie, nu se scurge apa de pe lemn.
Pune scandurile vertical, le prinzi de 2 tevi puse orizontal si sudate de stalpi.

Edited by ddaannii, 05 May 2018 - 23:58.


#8
tcornel2005

tcornel2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.09.2007

View PostSeteh, on 05 mai 2018 - 23:50, said:

Hai ca mai vii de acasa. La ce descriere ai avut asa raspuns am dat. Care e distanta intre stalpi? Ce latime aau stalpii?
Da mai multe detalii...
Uite daca nu ai aparat de sudura poti face cu asa ceva:
https://www.dedeman....38-mm/p/6002262
Pui unul sus si unul jos, eventual si la mijloc, prinzi de ele o grinda de lemn de sus pana jos in ambele parti ala stalpului si dupa aia vii cu scandurile cu autofiletante.
distanta intre stalpi este de 2 metri iar latimea stalpilor este 6 cm. Aparat de sudura se gaseste nu asta e problema. Ms mult pentru sugestie.

View Postddaannii, on 05 mai 2018 - 23:56, said:

Scandurile orizontale sunt de fel o prostie, nu se scurge apa de pe lemn.
Pune scandurile vertical, le prinzi de 2 tevi puse orizontal si sudate de stalpi.
toata curtea este imprejmuita cu un gard din placi de beton care imita lemnul evident aceste placi fiind asezate orizontal. De aceea am optat pentru scanduri orizontale fiind in "ton" cu restul gardului.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ia in calcul faptul ca:
- trebuie vopsite macar la doi ani
- daca nu le acoperi deasupra, in ~5-7 ani vor putrezi

E o idee foarte proasta, dar oamenii par a nu putea gandi cativa ani in viitor.

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Posttcornel2005, on 05 mai 2018 - 23:46, said:

Barele rectangulare nu sunt foarte late si gaurile din scanduri se vor da foarte aproape de marginea lor. Ma gandeam sa sudez de stalpi niste bucati de platband si de acestea sa prind cumva scandurile...
  Langa mine acum au  facut la o  constructie noua. Pe stalpii de teava patrata de 40*40  au pus pe o parte si cealalta cate o sipca de lemn de latime stalpului si de vreo 3cm de groasa   prinsa cu 2-3 autoforante pe stalp. Pe ea au prins cu holdsuruburi  scandurile orizontale.  Practic au facut  stalpii mai lati cu 6 cm.
  Daca nu intelegi si e nevoie trec drumul si fac poza.

Oricum gardul de lemn nu e cea mai fericita solutie. In 7-10 ani o sa fie nevoie de inlocuire. Mai ales cel pe orizontala. Acum 50 de ani rezista deoarece il dadeau cu ulei ars si cu pacura. Acum nu se mai da din motive estetice. Se trateaza lemnul doar la suprafata.

Ai mei au avut 30 de ani si au si acum gadrul de lemn. Dupa ce l-au facut l-au dat cu ulei adus de prin fabrica asemanator cu uleiul de motor. Efectiv l-au imbibat. L-au mai dat o data dupa vreo cativa ani. Acum cativa ani l-au vopsit dar nu ofera aceasi protectie. Uleiul/pacura se absorb in lemn si il protejeaza. Vopseaua/lacul doar la suprafata.
  Poti aplica un strat din cel mai ieftin ulei de motor. Nu o sa ramana uleios. Se absoarbe in cateva zile complet si nu schimba aproape deloc culoarea lemnului.  Vorbim de ulei nou nu de  ulei ars.

Edited by PoeOvidiu, 06 May 2018 - 07:06.


#11
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Ce dimensiuni are rectangulara? Poti sa sudezi de ea un vinclu sau sa cauti o platbanda cu care sa imbraci rectangulara, daca vrei sau nu sa se vada in curte.

#12
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostAdm, on 06 mai 2018 - 01:15, said:

Ia in calcul faptul ca:
- trebuie vopsite lacar la doi ani

Eu am scara exterioara toata din lemn,are deja doi ani ,am dat-o toata cu Kober 3 in 1,si arata ca in prima zi.

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
O sa ne dai dreptate peste 3-4 ani. Cand incepe sa arate mai rau deja inseamna ca apa a intrat de ceva vreme in lemn. De obicei intra pe la imbinari, pe langa suruburi etc. Si acolo putrezeste. O sa vezi ca peste cativa ani o sa inceapa sa cedeze cate o treapta.   De aceea rezista mai mult cu ulei/pacura. Pentru ca protejeaza tot lemnul prin inbibare nu doar suprafata.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttcornel2005, on 05 mai 2018 - 23:32, said:

Buna seara. Va rog sa imi cateva sfaturi in legatura cu realizarea unui gard in regie proprie. Am deja stalpii din teava rectangulara fixati in beton. De acestia am avut prinsa o plasa metalica pe care vreau sa o dau jos si in continuare doresc sa prind scanduri orizontale de stalpii metalici. Doresc niste idei de prindere a acestor scanduri. Va multumesc.

Nu-ti recomand gard in regie proprie decat daca il faci la o gradina, teren izolat sau undeva unde aspectul nu este important.  Altfel, scandura de calitate, lanti de gard si respectate toate regulile. Nu numai ca nu e atat de usor pe cat pare, dar e o investitie pe termen lung care trebuie sa iasa bine.  Scandurile se pun in 90% din cazuri in pozitie verticala, pentru ca apa sa patrunda cat mai putin in porozitatile lemnului pe muchie.

Daca tousi tii musai sa faci gard orizontal iti recomand sa-l faci din panouri de gard prefabricate, adica sa nu bati tu scandurile, doar sa fixezi un panou cu totul.

Te poti inspira de aici:

https://www.mesteresti.ro/?s=gard+lemn

[ https://www.mesteresti.ro/wp-content/uploads/Gard_Lemn_Exclusiv-800x560.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rosix, 06 May 2018 - 07:49.


#15
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009

View PostPoeOvidiu, on 06 mai 2018 - 06:56, said:

  Langa mine acum au  facut la o  constructie noua. Pe stalpii de teava patrata de 40*40  au pus pe o parte si cealalta cate o sipca de lemn de latime stalpului si de vreo 3cm de groasa   prinsa cu 2-3 autoforante pe stalp. Pe ea au prins cu holdsuruburi  scandurile orizontale.  Practic au facut  stalpii mai lati cu 6 cm.
  Daca nu intelegi si e nevoie trec drumul si fac poza.

Oricum gardul de lemn nu e cea mai fericita solutie. In 7-10 ani o sa fie nevoie de inlocuire. Mai ales cel pe orizontala. Acum 50 de ani rezista deoarece il dadeau cu ulei ars si cu pacura. Acum nu se mai da din motive estetice. Se trateaza lemnul doar la suprafata.

Ai mei au avut 30 de ani si au si acum gadrul de lemn. Dupa ce l-au facut l-au dat cu ulei adus de prin fabrica asemanator cu uleiul de motor. Efectiv l-au imbibat. L-au mai dat o data dupa vreo cativa ani. Acum cativa ani l-au vopsit dar nu ofera aceasi protectie. Uleiul/pacura se absorb in lemn si il protejeaza. Vopseaua/lacul doar la suprafata.
  Poti aplica un strat din cel mai ieftin ulei de motor. Nu o sa ramana uleios. Se absoarbe in cateva zile complet si nu schimba aproape deloc culoarea lemnului.  Vorbim de ulei nou nu de  ulei ars.
Eventual, dupa imbibarea cu ulei de motor, ars lemnul la suprafata cu lampa, slefuit si apoi lac incolor. Sa vezi frumusete (si rezistenta)! Fa probe pe o scandura, vezi daca iti place.
As recomanda ca marginea superioara a scandurilor asezate orizontal sa fie tesita cat mai mult ca sa fuga apa de pe ele.

#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postrosix, on 06 mai 2018 - 07:48, said:

Nu-ti recomand gard in regie proprie decat daca il faci la o gradina, teren izolat sau undeva unde aspectul nu este important.  Altfel, scandura de calitate, lanti de gard si respectate toate regulile. Nu numai ca nu e atat de usor pe cat pare, dar e o investitie pe termen lung care trebuie sa iasa bine.  Scandurile se pun in 90% din cazuri in pozitie verticala, pentru ca apa sa patrunda cat mai putin in porozitatile lemnului pe muchie.





Eu recomand oricui sa isi faca in regie proprie. Nu e mare filozofie. Trebuie doar putina atentie si daca nu stii ceva sa intrebi.
Scandurile le  iei gata prelucrate, eventual doar le mai ajustezi la lungime. Iti faci 2 distantiere cu care sa le montezi uniform. Esti foarte atent la prima scandura de jos sa o pui dreapta. O verifici atent cu o nivela, de preferat o nivela cat mai lunga. Urmatoarele le pui cu distantirele.

Edited by PoeOvidiu, 06 May 2018 - 07:56.


#17
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
atentie, daca-l faci prea fain, o sa ti-l fure ! ...
poti prinde pe lateralele stalpului, pe fiecare parte cu suruburi autofiletante,
2 stinghii de lemn pe care sa prinzi ulterior scandurile orizontale ! ...
cumpara-ti  suruburi "negrese" de 35 mm ptr riggips ! ... sunt ieftine si bune !
bafta

Edited by realduc, 06 May 2018 - 08:56.


#18
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Negresele sunt cele mai pacatoase, ruginesc in draci, cauta suruburi cel putin zincate.
Desi, indicate ar fi din inox.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate