Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Gard lemn scanduri orizontale

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Unde ai eclisa aia la stalp in 10 ani e putreda stinghia. Daca ai grunduit integral stinghia inainte de montaj dublezi durata de exploatare. Acolo se va imputi prima data...

#38
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Sper că am scris că grunduirea s-au făcut jos cu scindura nemontata . Ce vezi tu acolo este grundul stilpului ,suplimentar .

#39
dArtist

dArtist

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.05.2018

View Postrealduc, on 06 mai 2018 - 09:26, said:

adevarat ! ... dar, Posted Image
capacitatea cuielor de a inchide prin apasare acel joc intre scanduri este redusa ! ...
suruburile in schimb inchid destul de bine acea parte dintre scanduri unde se mentine umezeala !
dealtfel, in Canada si USA, se construiesc case din lemn cu suruburi "brunate" ! (negresele, sunt supuse unui
astfel de tratament anti-oxidare cu ulei mineral )

Șuruburile zincate pot rezista diverși ani, se mai pot și schimba, nu e un capăt de țară. În schimb, lemnul trebuie tratat în profunzime cu un ulei / impregnant, dar e de preferat unul mai închis la culoare, ca să protejeze de razele uv (cu un lac transparent rezultatul inițial e grozav, dar o să se exfolieze și o să se capete o culoare de gri). Importantă este esența lemnului, un lemn de iroko poate rezista zeci de ani și nu necesită o îngrijire deosebită.

#40
dan_one

dan_one

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.07.2018
Buna
Vreau sa-mi refac gardul din lemn si ma gandesc sa-l reconstruiesc in varianta cu stalpi metalici din profil rotund sau rectangular , rigle orizontale din profil metalic rectangular pe care aplic scanduri verticale pe ambele fete cu suprapunere partiala. Deschiderea intre stalpi este de 2 m iar jos vreau sa prevad o bordura din boltari placata cu bordura de scurgere (in panta) . Intrebarea este  ce profil metalic pt rigle ( grosime perete) si ce suruburi autoforante imi recomandati astfel incat sa prind direct scandura   fara sa mai trebuiasca sa gauresc suplimentar profilul metalic cu burghiul? E vorba de vreo 400 scanduri (latime 120 mm) x cate 2 prinderi sus +2 prinderi jos = 1600 suruburi.

Edited by dan_one, 10 July 2018 - 12:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate