Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Scorul FICO

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Salut!
Sunt in preajma solicitarii unui credit ipotecar si am inceput sa sondez piata. La ultima banca la care am fost, consilierul respectiv mi-a spus ca interogarile repetate ale biroului de credit afecteaza scorul FICO. Recunosc, spre rusinea mea, ca nu auzisem de acest termen, dar nici bancile la care am fost nu mi-au evidentiat acest lucru.

Acum nu stiu cum functioneaza acest scor. Daca nu am avut niciun credit si nu am datorii, cateva interogari cerute trimise de banci imi pot afecta scorul astfel incat sa nu pot fi eligibil creditarii?

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?

Merci!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E o problema. Scorul FICO poate scadea sub un nivel care nu iti mai permite sa iei credit o anumita suma.

Edited by pasilla, 03 May 2018 - 13:20.


#3
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Ce tampenie. Practic e un fel de "ce ma, ce tot ceri oferte si la altii??"  Si mai mult, e aiurea ca treaba asta sa influenteze scorul. Poate mi-am luat frigider si aia de la flanco, cetelem au facut o interogare.

Despre scorul FICO.

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Îmi scapă ceva aici - de ce interogările Biroului de Credit îți scad scorul? Trecînd peste ideile conspiraționiste gen "asta e gîndită să dea de lucru brokerilor" trebuie să existe o explicație cît de cît rațională...

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se considera ca ai cerut un imprumut si nu ti-a fost acordat.

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
eu nu inteleg de ce trebuie sa interogheze biroul de credit pentru un 'sondaj', cum l-ai numit tu. o simulare ar trebui sa fie in stare sa-ti faca orice banca, fara interogare.

#7
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Trebuie sa te verifice la biroul de credite sa vada daca ai bonitate. Sau, daca ai un alt credit in derulare, sa iti ajusteze ratele ca sa te incadrezi in procentul ala maxim...

#8
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostAfroditu, on 03 mai 2018 - 13:13, said:

Salut!
Sunt in preajma solicitarii unui credit ipotecar si am inceput sa sondez piata. La ultima banca la care am fost, consilierul respectiv mi-a spus ca interogarile repetate ale biroului de credit afecteaza scorul FICO. Recunosc, spre rusinea mea, ca nu auzisem de acest termen, dar nici bancile la care am fost nu mi-au evidentiat acest lucru.

Acum nu stiu cum functioneaza acest scor. Daca nu am avut niciun credit si nu am datorii, cateva interogari cerute trimise de banci imi pot afecta scorul astfel incat sa nu pot fi eligibil creditarii?

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?

Merci!
Nici macar un card de credit nu ai avut?
Din pacate fara un credit anterior, platit la zi, scorul nu e prea bun...

#9
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Nici macar un credit. De ce sa nu fie un scor bun? Nu are sens.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu are istorie de bun platitor.
Cu cat ai avut mai multe credite si ai platit intotdeauna la timp, scorul creste.

Scorul FICO se calculeaza dupa:

istoricul de plata (care are o pondere de 35% in scorul final);
creditele in derulare (30%);
durata istoricului (15%);
creditele noi obtinute (10%); ( aici intra si interogarea aia despre care vorbim).
tipurile de credite utilizate (10%).

Edited by pasilla, 03 May 2018 - 16:14.


#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
De curiozitate, a interogat cineva situatia lui la biroul de credite?
Primesti ceva info mai detaliate sau un raspung general gen "o.k." sau " scorul este x"?

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
FICO® Score de la Biroul de Credit este rezultatul prelucrarii, de catre Biroul de Credit, a datelor transmise de catre Participanti. In acest context, persoanele vizate pot, conform prevederilor Legii nr. 677/2001, sa-si exercite:
(i) Dreptul de acces la FICO® Score de la Biroul de Credit:

- dreptul de a obtine de la Biroul de Credit la cerere si in mod gratuit, pentru o solicitare pe an, Situatia Inscrierii cu FICO® Score de la Biroul de Credit. Cererea, intocmita in forma scrisa, datata si semnata se trimite catre S.C. Biroul de Credit S.A., la adresa: "Biroul de Credit SA, Str. Sfanta Vineri nr. 29, sector 3, Bucuresti, cod postal 030203", sau prin e-mail, in care sa se
comunice datele personale ale persoanei vizate (inclusiv un numar de telefon) si adresa de corespondenta;
- dreptul de a obtine, la momentul comunicarii deciziei de creditare, o copie a Raportului de Credit cu FICO® Score de la Biroul de Credit, care a fost utilizat de catre Participant in analiza cererii de credit.


#13
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Dacă nu ai istoric de creditare, nu ai fico, așadar, nu are ce să crească, nu are ce să scadă. Nu apare numărul interogărilor, nu apare nimic.

Pentru ipotecar, fico e fix pix. Contează garanția și profilul clientului.



#14
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postslai, on 03 mai 2018 - 16:47, said:

De curiozitate, a interogat cineva situatia lui la biroul de credite?
Primesti ceva info mai detaliate sau un raspung general gen "o.k." sau " scorul este x"?
Vezi aici ce scrie in raport.
http://saakra.ro/blo...dit-despre-voi/

Edited by yndy, 03 May 2018 - 20:22.


#15
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postslai, on 03 mai 2018 - 16:47, said:

De curiozitate, a interogat cineva situatia lui la biroul de credite?
Primesti ceva info mai detaliate sau un raspung general gen "o.k." sau " scorul este x"?
NU iti dau scorul FICO, daca il vrei poti ruga pe cineva de la banca sa faca o simulare pt credit si sa-ti zica scorul...
Primesti informatii despre creditele tale din ultimii 4 ani, platite la zi sau nu, cele neplatite cred ca raman mai mult timp la ei...

#16
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Scorul FICO il poti obtine gratuit de la Biroul de credit depunand o cerere se poate face si online daca iti faci cont pe site-ul lor.

#17
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@omg99, multumesc de mesaj!

WTF - in documentul primit de la biroul de credit apare ca OTP a deschis un cont de credit in numele meu, in Martie 2018, eu nu mai sunt clientul lor din ianuarie 2017!
Suma acordata e 0, dar totusi... ceva nu e OK

#18
sergiu37

sergiu37

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.11.2006
Mi-am făcut și eu cont la biroul de credit.
Se pare că acest birou de credit e o societate la care aproape toate băncile din România sunt acționare. Apoi toate aceste bănci pun la dispoziția tuturor datele despre creditele persoanelor. Le putem lua și noi 1 dată pe an gratuit, iar apoi parcă 6 lei - asta cică nu influențează scorul.

Se pare că dau datele pe 4 ani, dar conform GDPR puteți cere ștergerea lor, iar dacă vreți un istoric mai lung pentru a crește scorul puteți face și asta.

Per total nu cred că influențează prea mult interogările multiple cel puțin nu la noi în România.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate