Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Previziuni imobiliare 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#73
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

View PostAfroditu, on 04 mai 2018 - 10:43, said:

Pana nu dispare programul prima casa, nu o sa scada niciun pret.

e posibil ca nici renuntarea la program sa nu aiba un impact prea spectaculos...depinde mult si de felul cum vor reactiona bancile si cu ce oferte vor veni pentru a prelua publicul respectiv.

#74
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

View PostFronT, on 04 mai 2018 - 10:47, said:


e posibil ca nici renuntarea la program sa nu aiba un impact prea spectaculos...depinde mult si de felul cum vor reactiona bancile si cu ce oferte vor veni pentru a prelua publicul respectiv.

Au inceput sa reactioneze, marind dobanzile creditelor ipotecare pe o perioada fixa.
Bine, exista si cazul fericit. O banca ofera 2.25% + robor 3m pentru creditele ipotecare, singura conditie e achizitia primului imobil (un fel de prima casa a creditelor ipotecare).

#75
sashajoker

sashajoker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 02.08.2008
Ce se mai aude actual de "bula" ei? Cand explodeaza?Posted Image

#76
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Deocamdata au mai ramas cifre in calendar asa ca o mutam la 2019. Sau 2020. Sau 21. O data si o data tot tre sa crape, da,o naibii ca nu e nemuritoare.
Si atunci o sa postam: vedeti? V,am spus eu.

#77
sashajoker

sashajoker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 02.08.2008
Pot sa cumpar maine atunci? Ca daca tot astept sa se sparga ma prinde Sf Asteapta.

#78
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
stai sa termin cafeaua si'ti spun.
ptiu, e de la filtru, nu are zat. ai rabdare ca pun alta la fiert

#79
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View Postsashajoker, on 17 iulie 2018 - 01:09, said:

Ce se mai aude actual de "bula" ei? Cand explodeaza?Posted Image
Cam la 1 an dupa aia de peste ocean, deci mai dureaza ....

#80
sashajoker

sashajoker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 02.08.2008

View PostM0sGerila, on 17 iulie 2018 - 18:44, said:

Cam la 1 an dupa aia de peste ocean, deci mai dureaza ....

Pai peste ocean e deja bula? Sau te referi la cea din China? Daca o sa fie bula, cat poate sa scada preturile in Cluj, ca sa vad daca merita sa mai aman un an? (sau 2, sau 3..)

View Postargentum, on 17 iulie 2018 - 18:41, said:

stai sa termin cafeaua si'ti spun.
ptiu, e de la filtru, nu are zat. ai rabdare ca pun alta la fiert

Hai ca astept, cat dureaza, un an, doi? Posted Image

#81
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
eu am cumparat pe bula, dar a fost o alta situatie. ce am cumparat, nici cand s'a prabusit piata nu s'a dus sub pretul ce l'am platit (si a fost pretul pietii, nu a fost gheseft). nu vreau sa intru in detalii, dar trecand de situatia deosebit ce nu vreau sa o dezvolt, acum, dupa 10 ani trag linie. daca as fi asteptat si sa platesc chirie... plateam deja mai mult de jumatate daca vroiam acelasi confort. asa ca poa sa vina si sa se sparga si mama bulei. tot ies pe plus. dar in fine, asta e la mine la taranoaia, la cluj sau bucuresti poate fi diferit.

#82
sashajoker

sashajoker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 02.08.2008

View Postargentum, on 17 iulie 2018 - 19:19, said:

eu am cumparat pe bula, dar a fost o alta situatie. ce am cumparat, nici cand s'a prabusit piata nu s'a dus sub pretul ce l'am platit (si a fost pretul pietii, nu a fost gheseft). nu vreau sa intru in detalii, dar trecand de situatia deosebit ce nu vreau sa o dezvolt, acum, dupa 10 ani trag linie. daca as fi asteptat si sa platesc chirie... plateam deja mai mult de jumatate daca vroiam acelasi confort. asa ca poa sa vina si sa se sparga si mama bulei. tot ies pe plus. dar in fine, asta e la mine la taranoaia, la cluj sau bucuresti poate fi diferit.

E intr-adevar diferit in Bucuresti si mai ales Cluj, unde indicele imo e mai mare decat inainte de criza din 2008. Cu toate acestea luna iunie a fost prima (in acest an) unde indicele a iesit negativ (-0.1%). E oare posibil sa fie inceputul scaderii preturilor? Daca da, la cat poata sa scada? Personal mai mult de 10-15% nu cred ca are cum. Nu va fi o explozie ci mai degraba o corectie a preturilor.

#83
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
daca pretul scade cu 5-10% e o corectie. dar trebuie ca pretul sa se stabilizeze si sa ramana undeva in zona macar 3 luni.
de la 15% in sus, poti vorbi de o scadere mare, majora. la 30% sau cat vreti voi de o prabusire.

dar daca pretul scade in iulie august si apoi creste iarasi in toamna, cand se da liber la buzunare... nu se pune. e o fluctuatie a pietei, data de sezon.

#84
sashajoker

sashajoker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 02.08.2008
Nu cred ca poate fi vorba de vreo prabusire, o corectie da, dar e greu de crezut ca se va repeta ce a fost acum 10 ani. Nu e un tipar fix, asa ar putea oricine precize ce va fi si va amana cumparatul pentru inca un an sau doi sau cand va fi pretinsa "bula", daca va fi asa ceva.

#85
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Punctual, in cluj nu cred ca vor scadea cu mai mult de 10%.
Personal , as cumpara acum pe credit exclusiv in euro , piata bancara este favorabila !

#86
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Orice oferta care contine cuvantul robor e mai mult decat foarte proasta !

#87
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Colapsistii de rit vechi, generatia 2007-2008, se dadeau de ceasul mortii ca nu luam credite in ron, ca o sa explodeze
cursul euro, riscul valutar. Astia pe stil nou inteleg ca sunt pe invers, cum a crescut robor un pic cum gata, e o tragedie sa mai iei robor si credite, o sa suferi toata viata. Sau scad preturile o luna cu 0.1% gata, e prabusire, creste inflatia cu 3-4% e dezastru, si asa mai departe.
Vedere de rama, un cm in fata, memorie zero, ca nu e ca si cum chestiile astea nu se tot repeta de niste sute de ani.

Edited by nnestor, 18 July 2018 - 07:05.


#88
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
brd, dar iti impun asigurarea de viata

#89
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
https://m.digi24.ro/...o-faceti-965572

#90
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008

View Postargentum, on 17 iulie 2018 - 19:19, said:

eu am cumparat pe bula, dar a fost o alta situatie. ce am cumparat, nici cand s'a prabusit piata nu s'a dus sub pretul ce l'am platit (si a fost pretul pietii, nu a fost gheseft). nu vreau sa intru in detalii, dar trecand de situatia deosebit ce nu vreau sa o dezvolt, acum, dupa 10 ani trag linie. daca as fi asteptat si sa platesc chirie... plateam deja mai mult de jumatate daca vroiam acelasi confort. asa ca poa sa vina si sa se sparga si mama bulei. tot ies pe plus. dar in fine, asta e la mine la taranoaia, la cluj sau bucuresti poate fi diferit.

Esenta e cat % e avansul si cat e creditul (if any). Daca avansul e suficient de mare o prabusire a preturilor cu 30% o sa aibe impact mic (daca nu vinzi apartamentul, probabil impact 0 - tot o sa urce candva la loc).
In alte cuvinte sa faci credit pe 30 de ani la un apartament de 80k (30% umflat pretul) vs sa faci credit pe 30 de ani de 60k e de impact, cand avansul dat e 5%.

Edited by greywolfact, 18 July 2018 - 10:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate