Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Top Personaje Negative din Filme - rautatea imaginata de om

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

Poll: Top Personaje Negative din Filme - rautatea imaginata de om (21 member(s) have cast votes)

Care este cel mai malefic personaj imaginat vreodata de oameni?

  1. Thanos (1 votes [4.76%] - View)

    Percentage of vote: 4.76%

  2. Xenomorph (1 votes [4.76%] - View)

    Percentage of vote: 4.76%

  3. Agent Smith (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. Darth Vader & Palpatine (3 votes [14.29%] - View)

    Percentage of vote: 14.29%

  5. Voldemort (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  6. Sauron (1 votes [4.76%] - View)

    Percentage of vote: 4.76%

  7. Terminator T-1000 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. Joker (5 votes [23.81%] - View)

    Percentage of vote: 23.81%

  9. Magneto (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  10. Galacticus (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  11. Dr.Doom (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  12. General Zod (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  13. Apocalypse (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  14. Hannibal Lecter (6 votes [28.57%] - View)

    Percentage of vote: 28.57%

  15. Freddy Krueger (3 votes [14.29%] - View)

    Percentage of vote: 14.29%

  16. Chucky (1 votes [4.76%] - View)

    Percentage of vote: 4.76%

  17. Jack Torrance (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  18. Norman Bates (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  19. Michael Myers (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  20. Red Skull (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  21. Loki (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  22. Rechinul din Jaws (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  23. T-Rex din Jurassic Park (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  24. Pennywise (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  25. Jason Voorhees (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  26. Mandarin (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  27. Gollum (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  28. Nurse Ratched (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  29. Davy Jones (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  30. HAL 9000 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#1
tyrionpiticul

tyrionpiticul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.04.2018
Toate personajele in sine sunt fictionale.  E drept, am avut personalitati sinistre de-a lungul istoriei precum criminali, teroristi, politicieni corupti,  imparati si dictatori  odiosi si sinistri  a caror decizii si ordine au ucis zeci de milioane de oameni.


Dar sunt curios cam pana unde poate duce imaginatia umana in ce priveste Rautatea intruchipata in aceste personaje negative fictionale amplasate in filme.  
Cata rautate mai putem inventa si imagina ?  S-ar putea spune ca Diavolul este un personaj mitologic inventat de oameni. Si cu toate astea,  oamenii si-au putut imagina personaje fictionale in cultura pop   care au putut comite mai multe atrocitati cumplite  decat a comis el in toata Biblia.  



Alde Hannibal Lecter, Freddy Krueger , Chucky  , Pennywise , Myers, Voorhees, GhostFace  si Jack Torrance, cu toate ca sunt inspaimantatori, sunt  personaje negative care au mai mult un impact local la nivel limitat.  

Asa ca topul meu este urmatorul:  

7.Joker - il stiu din Batman ca este psihopat incontrolabil,  un geniu malefic neinteles cu mult sarm si carisma, cu un comportament dement pe care il mai intalnesti doar la imparatul roman Caligula   si cauta sa comita doar haos si dezordine in societate.  Din pacate, printre noi, chiar exista asemenea oameni cu intentii malefice haotice.  
6.Terminator-modelurile malefice - un exterminator trimis inapoi in timp pentru ca robotii sa-i subjuge si sa-i eradice pe oameni in viitor. Din pacate, chiar este posibil sa avem asa ceva in viitorul apropiat pe parcurs ce evolueaza inteligenta artificiala si robotica. Pe aceeasi pozitie intra si  Magneto sau Apocalypse din X-Men  care vrea sa distruga toata specia umana pentru a mentine supravietuirea mutantilor.  
5.Voldemort - zic ca e suficient de inspaimantator si malefic din moment ce foloseste magia neagra. Pe aceeasi pozitie ar intra  Sauron  din Stapanul Inelelor -  lordul suprem al intunericului care intentiona sa distruga elfii, piticii, hobitii si oamenii si sa cucereasca Pamantul de Mijloc, populandu-l cu Orci. E tipul de personaj care vrea sa distruga o lume pentru a crea alta, si in aceeasi pozitie i-as regasi pe  Lex Luthor din DC sau  Loki si Dr. Doom din Marvel.  
4.Palpatine -  a proiectat Steaua Mortii de doua ori si a distrus planete intregi cu cea mai mare arma de distrugere in masa imaginata de om in toata istoria. Si totodata, l-a determinat pe Anakin, care era cel mai puternic cavaler Jedi,   sa ia calea fortei intunecate, devenind  Darth Vader, personajul care a inspaimantat generatia copiilor din anii 70-80'.  Cam pe aceeasi pozitie intra si Galactus din Fantastic Four care mananca planete la propriu si General Zod din DC Comics.  
3.Agent Smith -  agent sau mai bine zis, un virus al unui sistem digital ce subjugase intreaga omenire intr-o realitate virtuala iluziva  si care visa sa extermine intreaga specie umana....asta mi se pare cu adevarat malefic
2.Xenomorf - este o creatura extraterestra irationala care ucide pe oricine  il intalneste in cale.  Furisata pe o singura nava plina de oameni, poate provoca un spectacol sangeros si cumplit, plus multa mizerie.  Metodele prin care ucide oamenii si ii contamineaza/ii devoreaza din interior  il face drept cel mai infiorator personaj negativ imaginat vreodata in istoria cinematografiei si culturii umane.Nici Diavolul insusi nu ar putea sa fie atat de nemilos si fioros ca un Xenomorf, un adevarat demon din adancimile spatiului cosmic.  




1. Thanos-  aceasta namila mov si infioratoare a distrus jumatate din Univers doar pocnind din degete, folosind pietrele infinutului, controland spatiul, timpul,  realitatea, sufletul, mintea si puterea devenind astfel un zeu distrugator. Si-a ucis propria fiica pentru o piatra a infinitului si si-a torturat-o pe cealalta.   A ucis si torturat multi supereroi Marvel si a nimicit si masacrat populatii intregi pe multe planete din univers.
Cam atat de spus!


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aTdTOq4ldws?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]





Acest subiect privind personajele negative poate fi si un studiu de caz psihic si de analiza a mentalitatii si psihologiei omului modern.  


Poate exista un personaj mai malefic de atat?

Poate omul sa-si imagineze ceva mai cumplit?

Pana unde se poate intinde rautatea si forta distructiva imaginara?

Attached Files


Edited by tyrionpiticul, 30 April 2018 - 02:35.


#2
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
*Xenomorph.

Jerry din Tom & Jerry mi se pare groaznic. Copiii cred că Tom e personajul negativ, dar de fapt Jerry a fost mereu un troll nenorocit.

#3
tyrionpiticul

tyrionpiticul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.04.2018
4:29  -  I hope they   remember you! - Thanos catre ceilalti  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3DGlk_JAm8U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


A avut gura aurita!  

Nu l-am uitat nici acum dupa 3 zile de cand m-am dus la cinema (ce-i drept, am fost la 4d, deci si acum ii simt loviturile incasate  ....mama lor de scaune cum m-au rotit, prea realist a  fost ) .  
Probabil ca nici nu am sa-l uit vreodata pe acest monstru mov.  E bau-baul pe care nu l-am avut eu in copilarie.  



In fine, tata imi povesteste ca prin 1977 se ascundea dupa scaun de frica de fiecare data   cand il vedea pe Darth Vader cel negru  respirand greu atunci cand a mers la premiera filmului Star Wars The New Hope la cinema!  


Dar macar   nu incasa bataie de la Darth Vader  cum mi-am luat-o eu de la Thanos la 4D!

Edited by tyrionpiticul, 30 April 2018 - 03:27.


#4
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Rechin, dinozaur... Lipsesc păsările lui Hitchcock.
John Doe (Se7en), Alex DeLarge, Amon Goth mi se par mai siniștri decât 10 thanosi sau voldemorti.

Edited by octav727, 30 April 2018 - 05:56.


#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Lasa thanos...asta e un personaj de film cu super eroi. E doar asa sa fie. Vezi hannibal lecter daca vrei sa vezi ceva inspaimantator.

#6
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Freddy Krueger - de departe cel mai infricosetor personaj

#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Viata bate filmul. Pol Pot ucidea in Cabogia (1970-1979)  oameni care nu aveau altă vină decât aceea că purtau ochelari. Acest idiot, prieten apropiat al lui Ceaușescu, a ucis un sfert din populația țării în 9 ani de regim al terorii.

Edited by orlandobarbulescu, 30 April 2018 - 08:00.


#8
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017
Boby Peru  din  wild go Heart
Kaiser Sousa dintr un film de gangstery al carui titlu l am uitat.
Moise din cele 10 porunci.



#9
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
PSD

Avem o idee gresita despre Diavol, el este Dumnezeul care a pierdut razboiul si a fost condamnat sa ramana pe Pamant, aicea jos, in iad, pe cand invingatorul s-a ridicat la ceruri, in raiul lui egoist.
Ca razbunare Diavolul ne-a facut copiii lui, ne-a educat, ne-a dat focul, scrisul, imaginatia, inclusiv povestile despre Diavol Posted Image
Iar Dumnezeu cel bun s-a razbunat pe noi ca ne-am emancipat, ne-a dat Cutia Pandorei, din care au iesit toate nenorocirile inventate de Dumnezeu, nu de Diavol
Deci poti sa-l treci pe lista si pe Barbosul, dumnezeul razbunarii al lumii vechi.

Si totusi cu noi a ramas Speranta
Asa ca eu consider cele mai malefice personaje pe acelea care iau SPERANTA, nu viata, banii sau planeta,
Un exemplu e PSD. Mai sunt multe alte exemple de dictatori si tirani, si nu imaginari, din desene, reali si cu milioane de victime: Hitler, Stalin, Mao, tirani de care nu aveai unde sa fugi si nu mai puteai sa speri sa scapi.

Si ai uitat de Inchizitie, de Papi si rastigniri si arderi de vii. Nu cred ca Marvel stia de "trasul pe roata", jupuitul de viu si alte schingiuri medievale ca ar fi scos nidte filme terifiante.
Deci si Biserica trebuie sa intre pe lista.

Edited by Oxigen1234, 30 April 2018 - 08:39.


#10
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Faci un top evil si il pui pe Sauron nu pe Morgoth.....

Iar referitor la Thanos, Dr Doom, bla bla bla toata satra, astia sunt monstri pentru copilasi de clasa a 4-a

Edited by Jammalan-the-Prophet, 30 April 2018 - 09:50.


#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Ai uitat sa pui Cruella De Vil.

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

 Jammalan-the-Prophet, on 30 aprilie 2018 - 09:42, said:

Faci un top evil si il pui pe Sauron nu pe Morgoth.....
Top Personaje Negative din Filme. In ce film a jucat Morgoth?

#13
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 03.02.2010
Annie Wilkes in Misery
Nero in Quo vadis
Lex Luthor
Indio in For a few dollars more
Amon Goeth in Schindler's list

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Cancer man din X-Files.

#15
tyrionpiticul

tyrionpiticul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.04.2018

 karax, on 30 aprilie 2018 - 06:55, said:

Lasa thanos...asta e un personaj de film cu super eroi. E doar asa sa fie. Vezi hannibal lecter daca vrei sa vezi ceva inspaimantator.
Intr-adevar, e infricosator, dar Hannibal n-a distrus jumate de univers doar pocnind din degete!  Posted Image

 octav727, on 30 aprilie 2018 - 05:42, said:

John Doe (Se7en), Alex DeLarge, Amon Goth mi se par mai siniștri decât 10 thanosi sau voldemorti.
Primii doi sunt criminali cu impact local (am si specificat asta), iar Joker oricum ii bate pe amandoi.


Amon Goth  e un ofiter nazist ce a trait cu adevarat, nefiind personaj fictional chiar daca si-a facut aparitia  in Schindler List, deci nu se pune.

 orlandobarbulescu, on 30 aprilie 2018 - 07:54, said:

Viata bate filmul. Pol Pot ucidea in Cabogia (1970-1979)  oameni care nu aveau altă vină decât aceea că purtau ochelari. Acest idiot, prieten apropiat al lui Ceaușescu, a ucis un sfert din populația țării în 9 ani de regim al terorii.
Momentan, discutam doar despre personaje negative imaginate!

Dar intr-adevar,  genocidurile comise de majoritatea dictatorilor comunist au fost de o cruzime fara precedent. Chiar si asa, Mao Zedong a ucis mai multi -80 de milioane de chinezi ucisi in timp de pace prin foamete si epurari, fata de 14 milioane cati au murit in razboiul cu japonezii si  in razboiul civil  cu chinezii nationalisti.

 Sucre-Bolivar, on 30 aprilie 2018 - 08:08, said:

Moise din cele 10 porunci.
Moise?
Dar ce a facut el mai exact?
Da, a ucis un singur om cu mainile sale si doar pentru a salva un sclav de la moarte.
Ca in rest, toate crimele din Pentateuh  sunt atribuite zeului YAHWEH fiindca el e cel care a comis cele 10 urgii in Egipt, care a ucis primii nascuti egipteni, care a inecat armata faraonului in Marea Rosie, care a ordonat masacrarea si pedepsirea evreilor pacatosi si  prin a-i duce printr-o lunga calatorie de 40 de ani,  care a ordonat masacrarea triburilor si popoarelor  canaanite pentru formarea regatului Israel.
Moise n-a fost decat o unealta in toata treaba asta, un mesager controlat de  acel zeu malefic care n-are nicio treaba cu Elohim, zeul creator din Geneza, respectiv cu Dumnezeul Crestin din Noul Testament.  
Daca ati citit cu atentie Biblia, sunt TREI DUMNEZEI cu personalitati diferite.    

 Oxigen1234, on 30 aprilie 2018 - 08:23, said:

Avem o idee gresita despre Diavol, el este Dumnezeul care a pierdut razboiul si a fost condamnat sa ramana pe Pamant, aicea jos, in iad, pe cand invingatorul s-a ridicat la ceruri, in raiul lui egoist.Ca razbunare Diavolul ne-a facut copiii lui, ne-a educat, ne-a dat focul, scrisul, imaginatia, inclusiv povestile despre Diavol Posted ImageIar Dumnezeu cel bun s-a razbunat pe noi ca ne-am emancipat, ne-a dat Cutia Pandorei, din care au iesit toate nenorocirile inventate de Dumnezeu, nu de Diavol.Deci poti sa-l treci pe lista si pe Barbosul, dumnezeul razbunarii al lumii vechi.
Si totusi cu noi a ramas Speranta


Si eu m-am gandit la teoria asta. Tot ce-i posibil.


Quote


Si ai uitat de Inchizitie, de Papi si rastigniri si arderi de vii. Nu cred ca Marvel stia de "trasul pe roata", jupuitul de viu si alte schingiuri medievale ca ar fi scos nidte filme terifiante.
Deci si Biserica trebuie sa intre pe lista.


Pentru ca universul din Marvel nu mai e demult in Evul Mediu.  
Mda, si eu ma asteptam ca Thanos sa-i jupuiasca si sa-i arda de viu pe toti supereroii. N-a fost sa fie, dar iata ca majoritatea raufacatorilor provin din civilizatii extraterestre avansate.

 lely, on 30 aprilie 2018 - 10:21, said:

Nero in Quo vadis


Ala a fost doar un nebun, iar in film parea sa fie controlat  de garda pretoriana, fiind adevaratul cap al rautatii. Plus ca romanul ala n-are nicio treaba cu istoria.Cica persecutiile crestine din timpul lui Nero ar fi fost inventate si exagerate  ,   executiile martirizate si inflorite pentru ca mesajul crestin sa capete credibilitate si sa se extinda cu usurinta.Sa nu uitam ca Nero si-a ucis mama si sora din motive politice fiindca mama lui voia sa obtina toata puterea si sa conduca imperiu.Iar prima sotie a lui Nero a fost ucisa din accident.
Chiar si asa, a fost un conducator foarte slab de vreme ce a falimentat imperiul prin a cheltui nechibzuit pentru reconstruirea Romei in urma incendiului (incendiu care n-a fost provocat de el asa cum sustine propaganda crestina).

Edited by tyrionpiticul, 30 April 2018 - 13:00.


#16
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Personal cel mai mult ma sperie criminalii in serie cu crime odioase. Ai putea sa il pui pe dexter in lista (dexter din filmul dexter ca de desenele animate oricum nimeni nu isi mai aminteste....trecut-au anii, io tot singur si trist ^_^^_^)

#17
tyrionpiticul

tyrionpiticul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.04.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YMnAGN2gRsw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Hzsop9HnJJ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 Sucre-Bolivar, on 30 aprilie 2018 - 08:08, said:

Kaiser Sousa dintr un film de gangstery al carui titlu l am uitat.

Keyser Soze
The Usual Suspects,1995
https://www.imdb.com/title/tt0114814/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate