Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Topicul viitorilor medici rezidenti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
MegaloblastiK

MegaloblastiK

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.04.2018
Viitori medici rezidenti care urmeaza sa sustina examenul de rezi in noiembrie si citesc pe-aici? [...] Astia de la minister vad ca inca n-au updatat nimic pe site-ul oficial cu privire la sesiunea din 2018. Am auzit zvonuri cum ca s-ar reveni la sistemul centralizat, renuntandu-se astfel la repartizarea nationala. Posted Image Cartile noi de rezi vi le-ati luat? Sau invatati de pe cele vechi si, in paralel, consultati erata facuta de studenti? [...] Ba ca le recorecteaza, ba ca baga alte 2 capitole si uite ca in final au scos, cica, o editie revizuita [...] cu mici corecturi/modificari. Mai o virgula adaugita colo, mai o corectura gramaticala colo, mai un gramaj modificat colo... [...]

De curiozitate, catre ce specialitate tindeti?

*** Orice alte intrebari/nelamuriri cu privire la sustinerea examenului de rezi (si nu numai) le puteti adresa aici. ***

Edited by Dany_Darke, 29 April 2018 - 16:39.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ti-am editat postarea, dar ti-o zic public ca sa nu spui ca n-ai stiut: foloseste un limbaj adecvat unei discutii profi. suntem pe forum, din ce zici aici vei fi si medic, consider ca un limbaj civilizat se impune. sper sa-l corectezi inainte de a ajunge pacientii in fata ta. e un sfat prietenesc.

PS: esti liber sa citesti regulamentul forumului inainte de a continua cu postarile

#3
MegaloblastiK

MegaloblastiK

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.04.2018
@Dany_Darke Ok boss, got it, nu stiam c-avem atatia pudibonzi pe-aici care se ofenseaza asa easily la citirea unor cuvinte triviale nevinovate.

 Argent, on 29 aprilie 2018 - 16:43, said:

...
Nu se copiaza, nu exista sex contra note si etc?
...
Ce intrebari naive pui si tu. :)

 Argent, on 29 aprilie 2018 - 16:43, said:

Putem discuta aici cum copiaza toti la examene?
Meh, la rezi insa, nu prea merge, examenul fiind grila n-ai ce copia. Eventual sa ai microcasca si niste lentile de contact super-inteligente din alea cum vezi prin filmele SF care atunci cand clipesti sa fotografieze grila si sa-i trimita aluia din casca poza care-ti sopteste raspunsul in timp ce cauta informatia in carte.

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
am eu o intrebare, cam ce varsta au studentii? in medie..     era un deschis de cineva, care isi dorea sa urmeze medicina dar considera ca era destul de batran, avea 32 de ani

#5
Felenof

Felenof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.10.2010
eu momentan sunt anu 4 la carol davila si tind spre gastroenterologie , desi nu stiu exact, tind si spre alte specialitati clinice din categoria : medicina interna

nu s-ar mai face repartizare nationala daca se baga sistem centralizat? adica......revenim pe vremea lu ceasca?

 jimi91, on 29 aprilie 2018 - 17:17, said:

am eu o intrebare, cam ce varsta au studentii? in medie.. era un deschis de cineva, care isi dorea sa urmeze medicina dar considera ca era destul de batran, avea 32 de ani

eu fac 24 si sunt anul 4 , 32 de ani e...maricel , consider ca peste 21-22 de ani nu se mai merita sa faci facultate daca iti e teama de vreo diferenta prea mare de varsta si mentalitati intre tine si posibilii colegi , altfel , nu conteaza varsta daca vrei cu adevarat sa faci o facultate

Edited by Felenof, 29 April 2018 - 17:20.


#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Felenof, on 29 aprilie 2018 - 17:17, said:

eu momentan sunt anu 4 la carol davila si tind spre gastroenterologie , desi nu stiu exact, tind si spre alte specialitati clinice din categoria : medicina interna

nu s-ar mai face repartizare nationala daca se baga sistem centralizat? adica......revenim pe vremea lu ceasca?



eu fac 24 si sunt anul 4 , 32 de ani e...maricel , consider ca peste 21-22 de ani nu se mai merita sa faci facultate daca iti e teama de vreo diferenta prea mare de varsta si mentalitati intre tine si posibilii colegi , altfel , nu conteaza varsta daca vrei cu adevarat sa faci o facultate

nu ai si mai batrani?..la mine in facultate, la inginerie, aveam 2 de 28 de ani in anul 1:P...era si unul de 40+Posted Image)..dar era  cam dus omul..ce-i drept...trebuie sa fii un pic special sa stai la varsta aia in clasa:))..era si la zi omul..constiincios, se prezenta la toate cursurile..Posted Image)

ma gandeam ca e o alta mentalitate la medicina..cel putin dupa primii 2 ani

Edited by jimi91, 29 April 2018 - 17:28.


#7
Felenof

Felenof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.10.2010

 jimi91, on 29 aprilie 2018 - 17:27, said:

nu ai si mai batrani?..la mine in facultate, la inginerie, aveam 2 de 28 de ani in anul 1:P...era si unul de 40+Posted Image)..dar era  cam dus omul..ce-i drept...trebuie sa fii un pic special sa stai la varsta aia in clasa:))..era si la zi omul..constiincios, se prezenta la toate cursurile..Posted Image)

ma gandeam ca e o alta mentalitate la medicina..cel putin dupa primii 2 ani

singurii mai batrani pe care ii cunosc eu , e o fata de 25 de ani si inca cativa dar toti STRAINI !! , romani.....doar un tip de vreo 30-40 de ani dar era un caz izolat , a facut si facea mai multe facultati o data , genu ala de om care face facultati toata viata,dar atat numai , in rest nu am auzit de nici un student vreodata sa precizeze vreo varsta 25+ si sa fie student la medicina pana in anu 3

#8
myceran

myceran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 31.07.2017
eu nu știu ce va mira atâta vârsta la care un om merge la facultate!?
în fond, primii cinci ani îs cei mai grei, pana treci în anul trei!Posted Image

#9
lvd

lvd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.12.2012
Salut,

Am pus online de curand site-ul asta: https://medicalmediadesign.com/
Sunt curios ce parere are un student la medicina despre astfel de materiale. Orice feedback e binevenit!

Multam anticipat!
Vali

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate