Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Ford Focus 1.0 74kw

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
1574 replies to this topic

#487
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Cine stie cate o face si ea de care tu nu stii.. Ei, lasa ca daca nu are o varianta mai buna nu te concediaza Posted Image Stiu ca sunt un finut, merci. Posted Image

Pe 16 sunt ideale, or fi mai frumoase mai mari, dar pe drumurile noastre nu-s potrivite. Sa bagi poze cu ele pe masina!

#488
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,973
  • Înscris: 06.04.2007
Absolut o sa bag si poze.

Pe partea cealalta exista un (minim) avantaj, ca eu sunt cu banii daca face ceva cumparaturi/comenzi extra bugetului sa zic asa.
Doar ca discutia e asa mai tipica femeilor, nu ascunde preturi/facturi cum fac eu (apreciez) doar ca ma trezesc cu "vezi ca mi-am facut comanda de X "  si atunci mi se ridica tensiunea si explicatia uneori este "pai ti-am spus ca o sa comand, dar nu m-ai bagat in seama! " , sau alta metoda, picatura chinezeasca, atata ma f de cap cu ce ii trebuie pana cedez.

Am mai spus ? probabil ca da, ma simt super bine la volanul Focusului, imi place maxim masina, parca mai mult acum fata de prima luna cand am luat-o, ma pot plimba asa de nebun intr-una. Prin oras e misto, elastic ca o guma de prastie, demareaza frumos pe tr inf.
Cel putin e bine ca la inceput am inceput cu critici si continui cu partile bune (cea mai importanta parte e ca-mi place mie max :))  ) .

#489
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Jantele nu arată rău, eu totuși luam sh originale in locul tău. Dacă nu ai platit încă becurile poți anula liniștit comanda. Nu o să vezi mare lucru cu ele și o să îi orbești pe ceilalți participanți la trafic neavând un far conceput pentru așa ceva.

#490
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
Cred ca cu lejii H7 o sa topesti farurile dacă le pui pe faza scurta.
Mizeriile alea degaja multă căldură. Doar asa nu o sa mai dai bani pe carne ca o fi plin frigiderul.



#491
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca ai far in care intra complet becul se vor arde oricum.
Ledurile astea sunt facute pt faruri la care conexiunea mufei la bec sta  in afara farului. Astfel radiatorul e afara nu in far. Nu cred ca ai astfel de far. Accordul vechi are asa de ex.

#492
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
Eu am probat la mine pe un far cu lupa și e cum zice Marius. Cumpărătorul nu are lupe și le-a pus pe faza lunga după ce și-a comandat rame de adaptare.

Cu asa conexiuni e mai nașpa, avind în vedere ce jeg se aduna sub capota și finețea ventilatorului.

#493
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ceva de genul asta

https://m.youtube.co...h?v=5bUREUCvYtE

#494
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Nu sunt ok. Sunt mai degrabă de acord cu far desfăcut și retrofit la lupe cu bixenon decât spanacuri de leduri de acest gen.

#495
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
In timp am invatat ca daca vreau ceva si nu imi permit original, mai bine mai astept..

#496
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,973
  • Înscris: 06.04.2007
Marius, ai testat modelu asta de led? Stiu ca sunt care nu focalizeaza ok pe scurta, sunt alea care au led patratos/lat care nu imita forma filametului.
Profilu asta cu 3-4 leduri in linie au profilul de filament si pastreaza focalizarea clasica pe scurta, oricum dupa ce montez sigur ca revin cu feedback indiferent cum o fi.

Eververde, ai testat modelu asta, sau n-ai dat importanta la forma si tipul de led?
Ledul degaja de cateva ori mai putina caldura fata de un halogen clasic. Problema lui e racirea, suprafata pe care e asezat trebuie sa asigure o racire ok (sa nu sara de 60-70 grC ) .
Astea sunt ok ca sunt ventilate.
Nu stiu cat praf si mai ales mizerie ai gasit tu la utilajele tale, la mine nu am gasit la far mizerie (frunze si alte cele) nici la Golf, nici la Logan, nici la Focus.

Underb, ceva de genu
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/seF-KYS7TXc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#497
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Uite-te bine la filmulet, mai ales la sfarsit cand arata comparatie intre ele. Led-uri bat mai sus si nu au linie clara de demarcatie, destul de multa lumina ajunge in sus si in ochii celor de pe contrasens.
Compara ce vezi acolo cu felul in care proiecteaza lumina led niste faruri gandite de la inceput pentru ele si vei vedea diferenta, scaparile de lumina in partea superioara a farului sunt mult mai mici fata de un proiector normal (tocmai pentru ca led-ul orbeste mult mai rau).
Imi pare rau dar la asta nu pot sustine cauza, zilnic imi prajesc retina tot felul de improvizatii d-astea.

#498
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,973
  • Înscris: 06.04.2007

View Postrobertcb, on 02 ianuarie 2019 - 14:01, said:

In timp am invatat ca daca vreau ceva si nu imi permit original, mai bine mai astept..
Hai sa-ti mai zic ceva :)) , nu e musai de permis, am spus ceva pagini mai in spate, si Porsche sa fi fost, ceva de bricolat tot gaseam si la aia.
Daca nu iese chiar  de rahat/kitsch si mai place la taran, e ok.
Daca si doar daca printr-o minune voi reusi sa le montez ok (plug&play) si vad ca printr-o alta minune sunt prea puternice, deranjeaza in trafic, nu focalizeaza,  le dau jos. Nu fac ce nu suport sa mi se faca.
La cumparaturi daca am doua baxuri de apa in spate +nevasta si copil nici nu apuc sa ies din parcare si am deja farurile reglate sa bata mai jos.

Ledurile astea le-am comandat din lipsa de ocupatie, nu mor dupa ele, ma descurc ok si cu lumanarile actuale.
Sunt si fan leduri la capitolu lanterne (as putea cumpara o masina sh buna la cat am ars pe lanterne profi ) si asa in treacat mai stiu cate ceva de leduri.

Acum vrei 8-9 ani scriam p-aci ca ledurile de putere vor fi viitorul in automotive si 99% din useri m-au contrazis.
Na ca se intampla, mai cativa ani si echiparea led din fabrica va fi si mai banala la o masina

#499
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Dom'le, eu m-am exprimat exclusiv din punctul meu de vedere, poate ca este si chestie de gust. Si cum gusturile nu se discuta, fiecare este liber sa sleaga cum ii place Posted Image

#500
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,973
  • Înscris: 06.04.2007

View Postcloschkutza, on 02 ianuarie 2019 - 20:57, said:

Uite-te bine la filmulet, mai ales la sfarsit cand arata comparatie intre ele. Led-uri bat mai sus si nu au linie clara de demarcatie, destul de multa lumina ajunge in sus si in ochii celor de pe contrasens.
Compara ce vezi acolo cu felul in care proiecteaza lumina led niste faruri gandite de la inceput pentru ele si vei vedea diferenta, scaparile de lumina in partea superioara a farului sunt mult mai mici fata de un proiector normal (tocmai pentru ca led-ul orbeste mult mai rau).
Imi pare rau dar la asta nu pot sustine cauza, zilnic imi prajesc retina tot felul de improvizatii d-astea.
Le dai drac mai jos daca bat mai sus.
Vezi ce am spus mai sus, nu sunt ok (daca si reusesc sa le montez) le dau jos .
Mie mi se pare ca ficalizeaza bine, doar ca bat ceva mai sus si sunt indubitabil mai puternice decat becu halogen.

Daca o sa am timp, rabdare/nervi o sa fac ceva poze cat mai concludente before and after.


#501
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Corect, nu degeaba se spune ca o poza face cat o mie de cuvinte.

#502
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Octavian, nu e vorba numai de ajustare pe verticala ci si cata lumina scapa€ť in sus si faptul ca oglinda farului in sine devine un factor de stres pentru ochii celor din contrasens. Adica ai o ditamai oglinda, plina de lumina intensa, mult mai intensa decat a fost prevazuta pentru farul ala.
In plus, un exemplu ca sa intelegi ce voiam sa zic cu lumina scapata in sus.
- farurile fara lupa destinate halogenului au cut-off line-ul cel mai slab definit si scapa multicica lumina in sus. Nu-i problema insa pentru ca lumina nu este foarte intensa.
- la farurile cu lupa si halogen, proiectia este mult mai bine controlata, cut-off line-ul mult mai clar definit (asta inseamna ca deasupra cut-off line-ului ai foarte putina lumina si sub linie ai foarte multa).
- la farurile cu sau fara lupa dar cu bec led lucrurile sunt mult mai ingrijite decat la cele cu lupa si halogen, scaparile de lumina in sus fiind mai mici decat la lupa + halogen. Un exemplu personal, parchez in fata casei, cu botul la casa. Cu Avensis-ul (lupa + halogen) daca ajungeam pe intuneric reuseam sa vad daca pisica este la geamul de la etajul 1 al casei, lumina scapata in sus de far era suficienta pentru asta. Cu Honda, desi farurile produc incomparabil mai multa lumina, nu mai pot vedea asta, lumina scapata in sus nu mai este suficienta sa disting daca pisica e la geam sau nu.
De asta zic ca indiferent cum le reglezi nu poti rezolva problema luminii care scapa in sus si care ajunge in ochii celor de pe contrasens si far reflector + sursa mai puternica de lumina decat cea luata in calcul la proiectare = idee proasta.
Ca o mentiune, farurile Hondei tot de tip reflector sunt insa sunt gandite din start pentru led.

Edited by closchkutza, 02 January 2019 - 23:04.


#503
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Problema cu luminozitatea proasta a farurilor stock am rezolvat-o cu Philips Xtreme Vision + 130%.
Se ard anual, in general la 1-2 saptamani distanta unul de altul, si nu-s neaparat ieftine, dar macar sunt legale si diferenta fata de cele stock e de la cer la pamant.

#504
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
La ce te ajuta LED-uri pe pozitie, anyway? Circuli doar cu pozitia aprinsa si vrei sa se vada mai smecher?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate