Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Statisticile arata ca 90%-99% dintre inchirierile de imobile in Romania nu sunt inregistrate. Voi care credeti ca este totusi procentul real?

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#91
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Inca odata: CAS e pensia, aia nu se plateste niciodata ptr chirii.
CASS e sanatatea. Aia o platesti daca ai chirii peste 1900 (defapt suma anuala peste 22800), asa mi-au zis la ANAF, asa am facut si declaratia 212, nu au conditionat de cat de mare e salariul la care oricum platesti CASS. Nu ar avea sens. Poate e vorba de alte venituri ce trebuie declarate in 212, gen PFA sau cresteri de capre.

Faci declaratia 212 pe 2018, poti plati imediat, nu in 2019 iar daca platesti pana in decembrie ai 5% reducere.

Edited by SethNY, 09 May 2018 - 17:40.


#92
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostSethNY, on 09 mai 2018 - 17:32, said:

CASS e sanatatea. Aia o platesti daca ai chirii peste 1900 (defapt suma anuala peste 22800), asa mi-au zis la ANAF, asa am facut si declaratia 212, nu au conditionat de cat de mare e salariul la care oricum platesti CASS. Nu ar avea sens. Poate e vorba de alte venituri ce trebuie declarate in 212, gen PFA sau cresteri de capre.
nu are sens sa platesti CASS la fiecare venit, daca ai salatiu ar trebui sa platesti doar pe ala.
Au marit si contributia de a 5.5 la 10% deci dublu si au marit si baza de impozitare, a devenit enorma.

Practic mai bine platesti un contract la o clinica privata, un abonament. Ai conditii mai bune la costuri comparabile.

View PostFC72, on 07 mai 2018 - 15:06, said:

Nu exista si nu a existat vreodata o ancheta in istoria politiei romane pentru asa ceva.Ce sa minta chiriasul? intelegerea este verbala, in acte nu apare vreo suma, orice declaratie este doar o vorba, fara nici o dovada.Chiar daca reclama chiriasul, nu este nici o problema.
Nici nu se pune problema de cercetare in cazul intelegerilor intre 2 parti, contractul este sub incidenta codului civil si orice divergenta se rezolva in tribunal.
evaziunea fiscala intra sub incidenta codului penal si deja s-au pronuntat sentinte exact in spetele mentionate de tine, ca tu nu le stii, e altceva.

ÎNCHISOARE CU EXECUTARE PENTRU O CHIRIE NEDECLARATĂ, CU PREJUDICIU DE 72 LEI

o femeie a fost condamnată recent la opt luni de închisoare cu suspendare pentru că nu și-a declarat veniturile din chirii la organele fiscale, potrivit unei hotărâri judecătorești. Femeia prejudiciase statul cu o sumă de 290 de lei, pe care ar fi trebuit să-i plătească Fiscului pentru cele cinci luni în care și-a închiriat apartamentul. Organele de poliție au ajuns să o cerceteze pe femeie de evaziune fiscală după ce aceasta a fost pârâtă de vecini.

exemplele pot continua

View PostFC72, on 07 mai 2018 - 21:01, said:

Alea sunt povesti avocatesti, concret am intrebat la sectia de politie cum se poate desfasura o astfel de cercetare si procedura este prea complicata ca un agent sa verifice situatia locativa a proprietarului sau chiriasului la solicitarea fiscului , pentru ca fiscul nu poate desfasura nici o activitate de cercetare a situatiei locative.
Si daca ar primi o astfel de solicitare de la ANAF, nu isi bate nimeni capul sa faca vreaun dosar cand exista un contract civil.
n-as fi crezut ca si dupa ce ti se posteaza exemple tu o tii pe a ta :)

Uite si sentinta de la tribunal... cum povesti?
http://www.rolii.ro/...490091819003171

#93
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018

View PostSethNY, on 09 mai 2018 - 16:52, said:

121 nu 112 baser:) , nu stai sute de ore ci cateva ore cu o groaza de nervi, evident, ca asa e la inceput, haos;

Am fost a doua oara la anaf si au spus mirati ca nu exista nici o declaratie 121,  SethNY da doar informatii false peste tot in threadul asta...

el nu este nici chirias, nici proprietar, ci doar isi bate joc de noi

#94
rambo200

rambo200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 30.12.2015
E chirias.O declaratie tot este chiar daca nu mai este 220 .Baser ai intrebat daca se mai plateste CAS?

#95
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018
Eu sunt chirias, nu cred ca e nevoie sa depun nicio declaratie pentru asta, insa am vrut doar sa verific informatiile.

Rambo200 da informatii adevarate si corecte, sethNY ne trolleaza sau da informatii false intentionat

#96
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Din anul acesta chiriașul nu mai trebuie să depună nimic.

#97
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
https://economie.hot...pune-online.htm
Gata, fara cozi  :) si alte acte se depune declaratia unica  . Spor!

#98
tiburonul

tiburonul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.10.2014
Buna ziua ! As dori sa stiu si eu cum te protejeaza un contract de inchiriere semnat la notar? Adica in cazul in care chiriasul pleaca cu ce ai in casa poti recupera paguba daca ai un inventar al bunurilor ca si anexa la contractul de inchiriere incheiat? Sau mergi pe varianta cu datul in judecata si ani de zile alergi cu dreptatea in mana si te costa avocatii mai mult decat paguba initiala? Multumesc.

#99
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
Cam 500 lei/os rupt.

#100
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Nu trebuie la notar. Contractul se poate face și simplu, are valoare juridică atâta timp cât e declarat la ANAF.

#101
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008
https://www.romaniat...ala_456790.html

#102
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Atata vreme cat inregistrarea iti aduce si batai de cap, mai si platesti, legislatia nu e stabila si nu iti confera multe garantii...

#103
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Eu pot să-ți dau exemplu de ce merită să ai contract. Tata a avut chiriaș care n-a plătit. L-a evacuat și executat, a recuperat tot inclusiv dobânzi. Deci se poate. Dacă ai contract. Pentru 6% cât dai la stat chiar nu merită să nu ai contract.

#104
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008

View Postblotunga, on 09 februarie 2019 - 21:57, said:

Eu pot să-ți dau exemplu de ce merită să ai contract. Tata a avut chiriaș care n-a plătit. L-a evacuat și executat, a recuperat tot inclusiv dobânzi.

Poti sa dai mai multe detalii ? In cat timp l-a evacuat ? Avea contractul clauze speciale pentru asta ?

#105
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013

View Postaaaa4567, on 06 februarie 2019 - 19:26, said:

Atata vreme cat inregistrarea iti aduce si batai de cap, mai si platesti, legislatia nu e stabila si nu iti confera multe garantii...
Daca toti ar gandi ca tine, am fi o tara de hoti...Toti numai sa tragem statul pe cosor...sau sa trageti.Frate, declara venitul, contractul, de unde ai banii....

#106
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postraducut123, on 10 februarie 2019 - 00:08, said:

Daca toti ar gandi ca tine, am fi o tara de hoti...Toti numai sa tragem statul pe cosor...sau sa trageti.Frate, declara venitul, contractul, de unde ai banii....
O fi, dar stai sa vezi cand te apuci umbli dupa acte si platesti, si te trezesti si cu pagubele nerecuperate.

Din ce am auzit de la altii, si daca platesti si daca nu, ai sanse .. mici sa recuperezi paguba, sau nu?

#107
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018

View Postraducut123, on 10 februarie 2019 - 00:08, said:


Daca toti ar gandi ca tine, am fi o tara de hoti...Toti numai sa tragem statul pe cosor...sau sa trageti.Frate, declara venitul, contractul, de unde ai banii....

Mai are și pretenții de la alții să fie corecți.

#108
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View Postgreywolfact, on 09 februarie 2019 - 23:32, said:



Poti sa dai mai multe detalii ? In cat timp l-a evacuat ? Avea contractul clauze speciale pentru asta ?
Avea clauză, putea s-o dea afară după o lună, el a fost înțelegător și a lăsat-o aproape 3. După aceea i-a trimis notificare de la executor. Ce-i drept chiriașul a plecat și singur după aceea, iar timp de 1 an i se trăgeau din venituri restanțele la chirie plus dobânzi. La dobânzi e limită de max încă odată datoriile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate