Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Statisticile arata ca 90%-99% dintre inchirierile de imobile in Romania nu sunt inregistrate. Voi care credeti ca este totusi procentul real?

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#127
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 andreic, on 27 aprilie 2018 - 21:04, said:

Mare parte din ce zici nu mai sunt valabile dar unele acte trebuie si e normal, nu e inutil intrucat legea asa cere iar statul nu poate sa taxeze ceva pe vorbe.

Statul nu trebuie sa taxeze NIMIC, pentru ca nu a muncit cu tine, sa investeasca alaturi de tine si apoi sa taxeze, in rest STATUL SA SE DUCA LA MUNCA !

#128
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005

 SethNY, on 09 aprilie 2019 - 13:25, said:

In declaratia pe care ai facut-o adaugi chiria estimata pe 2019 si o depui din nou.

Daca e asa, la cum merge sistemul (adica de la pranz, de cand tot incerc, nu merge) parca vad ca nu mi-au luat in considerare ca am platit deja impozitul pe prima declaratie!

#129
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
Tot eu revin, pentru ca tot nu am gasit un topic dedicat (sau nu stiu de el). Pana la urma, pentru ca online e complicat si nu iti dai seama cum sa trimiti documentele (designul site-ului gandit de ANAF e de final de anii 90!), am mers personal si am depus la registratura cerere si copie contract de inchiriere. Pe net zice sa depun declaratia unica ”în termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului”. Faza e ca am semnat contractul pe 9 aprilie, dar el intra in vigoare de la 1 mai. Cele 30 de zile de cand se socotesc, de la 9 aprilie sau 1 mai? In al doilea rand, depun iar declaratie (am depus deja una, pt alte venituri) sau depun rectificare? Thanks!

#130
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Fă contract de comodat și nu te mai complici cu toate căcaturile astea. Anulează contractul de închiriere și fă alt contract de comodat cum face toată lumea cu creier în cap și nu tărâțe.

Edited by MARlNMembruAnonim, 22 April 2019 - 20:36.


#131
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015

 mihail75, on 22 aprilie 2019 - 20:24, said:

Cele 30 de zile de cand se socotesc, de la 9 aprilie sau 1 mai? In al doilea rand, depun iar declaratie (am depus deja una, pt alte venituri) sau depun rectificare? Thanks!
1 mai.
Rectificare .

#132
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005

 MARlN_ION, on 22 aprilie 2019 - 20:32, said:

Fă contract de comodat și nu te mai complici cu toate căcaturile astea. Anulează contractul de închiriere și fă alt contract de comodat cum face toată lumea cu creier în cap și nu tărâțe.

as fi facut eu, iti dai seama, dar problema e mai complicata, nu pot da detalii aici.

#133
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018

 Platon, on 09 aprilie 2019 - 13:32, said:


Statul nu trebuie sa taxeze NIMIC, pentru ca nu a muncit cu tine, sa investeasca alaturi de tine si apoi sa taxeze, in rest STATUL SA SE DUCA LA MUNCA !

In 2018 s-a desfiintat oricum  inregistrarea contractelor de inchiriere, nu mai aveau spatiu fizic unde sa stocheze munti si tone de contracte de inchiriere,
asa ca in sfarsit intra si Romania in randul lumii civilizate

#134
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
S-a băgat la loc înregistrarea. Respectiv dacă vrei ca să aibă titlu executoriu contractul, trebuie să-l declari la fisc.

#135
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018
Nu s-a bagat la loc inregistrarea contractelor.

Doar s-a introdus posibilitatea pentru acel 0.1% din proprietari care doresc sa aiba un TITLU EXECUTORIU,
sa fie posibil sa fie inregistrat totusi la fisc, ca exceptie.

Edited by baser, 19 July 2019 - 21:16.


#136
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Cred că e mai mult de 0.1%. Eu l-am băgat. Nu merită să nu bagi. Pentru 6% impozit nu merită să riști. Și știu faza cu comodatul, dar nu-s interlop să merg să-i scot pe stradă dacă nu plătesc.

#137
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018
asta e opinia ta personala, si cum ai spus... mai sunt inca putini cativa ca tine, care vor sa fie mai catolici decat Papa...

pentru majoritatea, nu se complica, mai ales ca nu le cere nimeni

#138
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Dacă cei care îți închiriază apartamentul ți-l lasă praf, fără contract ești mâncat. Dacă nu ești vrun interlop e și greu să-i dai afară.

#139
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018
Ti s-a intamplat tie sa iti distruga apartamentul ?

Pentru ca precum stim cu totii, distrugerea de bunuri este articol de cod penal pedepsit dur cu ani de zile la racoare

cine sa riste asta si de ce??

Edited by baser, 30 July 2019 - 12:19.


#140
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Mie nu, dar au pățit unii că le-a luat inclusiv centrala.

#141
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

 EMPP, on 27 aprilie 2018 - 20:47, said:

nu te taxează statu dar ți-o trage chiriașul așa romĂąnește fiindcă te are la mĂąnă.cĂąți au rămas fără mobilă plus altele  și mai și
Ca sa nu mai spun ca daca incerci sa scoti bagajele unui chiriaș afara care nu e in stare sa-si plateasca nici factura la lumina esti acuzat de tulburare de posesie.

#142
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Vad ca e un nou sport national achizitionarea si inchiriatul de locuinte.
Dar oare exista atatia chiriasi disponibili la cati inchiriaza?

#143
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Ai sa ramani surprins dar in prima zi dupa ce am pus anuntul cu inchiriat garsoniera au sunat 7 agentii si 4 persoane interesate.
S-a inchiriat a doua zi dupa ce am refuzat 4 persoane venite la vizionari, nu s-au calificat pentru asta, dupa criteriile mele.

#144
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 FC72, on 05 august 2019 - 11:08, said:

Ai sa ramani surprins dar in prima zi dupa ce am pus anuntul cu inchiriat garsoniera au sunat 7 agentii si 4 persoane interesate.
S-a inchiriat a doua zi dupa ce am refuzat 4 persoane venite la vizionari, nu s-au calificat pentru asta, dupa criteriile mele.
Unde asta (in ce zona si ce oras, asta daca e Bucuresti)? Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate