Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Roaming pentru 1 zi

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015
Din cate am inteles, acum nu se mai poate sa ai pur si simplu credit si sa folosesti cativa centi daca pleci o zi in strainatate, ci trebuie sa pui o optiune de minim 10 euro care invalideaza optiunea nationala. Ce faci prin urmare in cazurile in care pleci in strainatate doar 1 zi ? Dai 10 euro ca sa vorbesti 5 minute, pierzand in acelasi timp si optiunea nationala, trebuind astfel sa cumperi iar alta optiune nationala cand vii a doua zi inapoi in tara ? Mi se pare o situatie absurda. E ceva ce nu inteleg ?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Optiunea de 10 euro o poti folosi si national, nu doar in roaming.

#3
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015
Si daca sa zicem ca azi am incarcat national cu 7 euro si maine aflu ca trebuie sa plec in strainatate, ce fac? Pierd cei 7 euro?

#4
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postsoricelucut, on 27 aprilie 2018 - 00:35, said:

ce fac?
Te portezi la altii mai putin avari decat Orange.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsoricelucut, on 27 aprilie 2018 - 00:35, said:

Si daca sa zicem ca azi am incarcat national cu 7 euro si maine aflu ca trebuie sa plec in strainatate, ce fac? Pierd cei 7 euro?

Ti se cumuleaza resursele si poti folosi si ceva net in plus in roaming, iar la intoarcere ai si resursele nationale ramase.

#6
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View PostMembruAnonim, on 27 aprilie 2018 - 00:41, said:

Ti se cumuleaza resursele si poti folosi si ceva net in plus in roaming, iar la intoarcere ai si resursele nationale ramase.

Daca intru in cont si dau sa activez roamingul imi spune ca pierd optiunile nationale pe care le am.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca alegi varianta cu acces pe baza de credit, la tarife standard trebuie sa activezi manual roaming-ul din contul tau online sau din self care, insa atentie, daca vei consuma tot creditul se dezactiveaza si accesul la roaming. Cu aceasta varianta imediat ce ai activat serviciul roaming pierzi beneficiile optiunii de pe cont.

Da, am scris in acelasi timp.

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Si daca doar bagi credit fara sa activezi nici o optiune si asta E...

#9
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View Postketa, on 27 aprilie 2018 - 00:47, said:

Si daca doar bagi credit fara sa activezi nici o optiune si asta E...

Deci sa zicem ca ieri am activat o optiune nationala de 7 euro si maine trebuie sa plec in strainatate. Ce fac pentru a nu pierde nimic? Pun 1 euro credit? Si cum il activez? Ca daca intru in cont sa-l activez imi zice ca pierd optiunile.

#10
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Din cate stiu tarifele de roaming pentru vacantele in strainatate sunt aceleasi ca cele nationale (nu se mai face distinctie daca esti in roaming sau nu). Poate depinde totusi de firma/abonament.

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View Postsoricelucut, on 27 aprilie 2018 - 00:56, said:


Deci sa zicem ca ieri am activat o optiune nationala de 7 euro si maine trebuie sa plec in strainatate. Ce fac pentru a nu pierde nimic? Pun 1 euro credit? Si cum il activez? Ca daca intru in cont sa-l activez imi zice ca pierd optiunile.
pierzi optiunea de 7. asta e.
sau cauti variante la alti operatori.

#12
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007

View PostBuleandra94, on 27 aprilie 2018 - 02:35, said:

Din cate stiu tarifele de roaming pentru vacantele in strainatate sunt aceleasi ca cele nationale (nu se mai face distinctie daca esti in roaming sau nu). Poate depinde totusi de firma/abonament.
Sunt aceleași (tarifele), dacă există roaming  Și asta numai în UE. Mai precis, operatorul nu e obligat să permită roaming la toate abonamentele sau opțiunile prepay din portofoliul propriu. În consecință, (operatorii) dau roaming (de regulă) la abonamente / opțiuni prepay mai scumpe, după cum apreciază ei.

#13
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Pleci in afara unde orice posirca de bere e 5 euro si plangi dupa 7 euro ca "ii pierzi"? Hai, pe bune???

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Daca vrei sa folosest roaming din credit, atunci nu poti sa ai activa simultan si o optiune cu resurse exclusiv nationale. Daca vrei sa iti pastrezi optiunea cu resurse exclusiv nationale, iti pui peste o optiune cu acces la roaming. Astea sunt cele doua posibilitati la Orange.

#15
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View PostdreaQ, on 27 aprilie 2018 - 09:32, said:

Pleci in afara unde orice posirca de bere e 5 euro si plangi dupa 7 euro ca "ii pierzi"? Hai, pe bune???
Cu astfel de gandire ar trebui sa nu mai luam nici restul de la cumparaturi.
Daca tot cumperi de cateva sute de lei, de ce te-ai mai uita la 30-40 de lei?
Hai, pe bune???

Edited by danutz1, 27 April 2018 - 12:00.


#16
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View Postdanutz1, on 27 aprilie 2018 - 12:00, said:

Cu astfel de gandire ar trebui sa nu mai luam nici restul de la cumparaturi.
Daca tot cumperi de cateva sute de lei, de ce te-ai mai uita la 30-40 de lei?
Hai, pe bune???
Danutz, exagerezi, nu despre asta e vorba. Cumparaturi faci in mod constant, iesiri din tara de o zi pe cartela nu faci nici macar lunar. Daca faci iesiri saptamanal/lunar treci pe alt plan de abonament sau cartela in asa fel incat sa "nu pierzi 5 euro".Eventual la un alt operator (ex. eu platesc aprox 5 euro/1gb de date la digi, un roaming ue). Se numeste adaptarea nevoilor. Sa incepi sa te dai de ceasul mortii ca ai apucat sa acivezi 7 euro si ca nu apuci sa ii consumi pana la capat mi se pare exagerat.


View PostI_am_RunninG, on 27 aprilie 2018 - 12:35, said:

unde e berea aia la 5 euro? . Iar vorbiti sa va aflati in treaba Posted Image)
Generic vorbind. Pana si la greci berea e vreo 3-6 euro la orice tavenra. Dar in general cam pe acolo e media in europa la cafea, bere in functie de locatie normal.  Adevarat, mai exesta si posibilitatea sa mergi in vacanta si sa mananci si sa bei bere la lidl ca sa ai bani de cartela.

#17
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

View Postsoricelucut, on 27 aprilie 2018 - 00:56, said:

Deci sa zicem ca ieri am activat o optiune nationala de 7 euro si maine trebuie sa plec in strainatate. Ce fac pentru a nu pierde nimic? Pun 1 euro credit? Si cum il activez? Ca daca intru in cont sa-l activez imi zice ca pierd optiunile.
Mai e si varianta sa incarci cu 3 euro si sa activezi optiunea de roaming pentru Moldova, astfel timp de o zi o sa ai roaming activ, gratuit in UE.

View Postdanutz1, on 27 aprilie 2018 - 00:37, said:

Te portezi la altii mai putin avari decat Orange.
Si care sunt aia? Vodafone e cam la fel, doar ca acolo poti activa optiune si doar de 4 euro cu roaming, la telekom e mai rau, dai 2 euro ca sa ai roaming si nu ai nimic inclus, pierzi optiunea nationala, la digi doar pe abonament au roaming si acolo te avaresc de cate ori te prind in roaming. Bonus in tara ai net mai putin/mai prost (doar si tu folosesti Vodafone din cauza asta) si fara sms-uri nationale incluse. Lycamobile are roaming incepand de la optiunile de 7 euro, dar nu au 4G nici macar in tara. Nu stiu akta mobile cum o fi.

#18
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Ti-ai dat singur raspunsul. Sunt mai putin avari acei care cer 2, 4 sau 7 euro fata de cei care cer 10, nu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate