Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Amenajarea unei curti la tara

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Unde ai utilitatile? Cel mai fain si departe de "civilizatie" ar fi sub semnul de 48m din desen, dar or sa te duca utilitatile foarte mult.

Ce buget ai pentru treaba asta? Eu vreau sa fac cam ce zici si tu, dar pe langa Bucuresti (am deja terenul ~17x70m). Pe mine ma enerveaza ca trebuie sa le car pe toate (sapa, grebla, motocoasa, etc) in masina cu mine si as vrea sa imi fac o baraca/magazie de 2x2m unde sa le depozitez pe toate si abia apoi o minicasuta cum zici si tu.

Problema cu autorizatiile depinde de zona. Unde-i lege nu-i tocmeala, dar asta nu e adevarat la primarie. Un prieten si-a facut in zona Buzaului o casuta de 10-15mp pe piloni de lemn fara nici o autorizatie, dar a "vb" inainte cu primarul si i-a zis ca sa-si faca ce are de facut si sa ia autorizatie dupa. Eu nu prea agreez lucrurile astea, dar pe la tara cam asa merge treaba. Pe la primaria mea sunt aia cu ochii scosi dupa spaga si nu prea m-as baga sa fac haiducii d-astea. Tu stii cel mai bine.

#20
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Am tinut cont ca iti trebuie 1-2 camere de 12-15 mp minim, un hol de legatura ~ 5 mp, o bucatarie ~10 mp , o baie ~6 mp si o camara de alimente 3-4 mp . Poate si un spatiu tehnic ~10  mp si  magazia respectiva  de vreo 15 mp  . Vorbind ca si constructie din ce ce vrei tu acolo rezulta un 75-80 mp utili  cu ziduri poate si o mica terasa  ajungi la 100 mp contruiti  in 1 ori 2 corpuri separate.
Depinde de cate persoane merg acolo cat  stau - o zi ori o saptamana  ...

#21
Tedy2018

Tedy2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.01.2018

View Postpetman, on 26 aprilie 2018 - 21:31, said:

Cat de circulat este drumul? E de pamant sau asfaltat?
Eu as pune casa in coltul de jos a laturii de 48 metri. Esti departe de drum si de vecin.

Asa ceva as vrea si eu sa fac peste cativa ani - o casuta in mijlocul unui teren si sa fiu la minim 50-100 metri de vecin, drum, etc. Liniste.

View Postpetman, on 26 aprilie 2018 - 21:31, said:

Cat de circulat este drumul? E de pamant sau asfaltat?
Eu as pune casa in coltul de jos a laturii de 48 metri. Esti departe de drum si de vecin.

Asa ceva as vrea si eu sa fac peste cativa ani - o casuta in mijlocul unui teren si sa fiu la minim 50-100 metri de vecin, drum, etc. Liniste.


Drumul este putin circulat, este acoperit cu piatra sparta, se circula bine si pe timp ploios. In locul respectiv casa ar fi mai ferita de vant, cel putin acum cat s-ar invecina cu acea liziera de salcam dar nu stii cand termina vecinul lemnele si o taie (liziera). Locatia este linistita, am fost in mai multe randuri prin zona la ore diferite, nu am auzit muzica la maxim ca in alte locatii.

#22
Tedy2018

Tedy2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.01.2018

View Postlyanna, on 26 aprilie 2018 - 21:56, said:

Unde ai utilitatile? Cel mai fain si departe de "civilizatie" ar fi sub semnul de 48m din desen, dar or sa te duca utilitatile foarte mult.

Ce buget ai pentru treaba asta? Eu vreau sa fac cam ce zici si tu, dar pe langa Bucuresti (am deja terenul ~17x70m). Pe mine ma enerveaza ca trebuie sa le car pe toate (sapa, grebla, motocoasa, etc) in masina cu mine si as vrea sa imi fac o baraca/magazie de 2x2m unde sa le depozitez pe toate si abia apoi o minicasuta cum zici si tu.

Problema cu autorizatiile depinde de zona. Unde-i lege nu-i tocmeala, dar asta nu e adevarat la primarie. Un prieten si-a facut in zona Buzaului o casuta de 10-15mp pe piloni de lemn fara nici o autorizatie, dar a "vb" inainte cu primarul si i-a zis ca sa-si faca ce are de facut si sa ia autorizatie dupa. Eu nu prea agreez lucrurile astea, dar pe la tara cam asa merge treaba. Pe la primaria mea sunt aia cu ochii scosi dupa spaga si nu prea m-as baga sa fac haiducii d-astea. Tu stii cel mai bine.

View Postlyanna, on 26 aprilie 2018 - 21:56, said:

Unde ai utilitatile? Cel mai fain si departe de "civilizatie" ar fi sub semnul de 48m din desen, dar or sa te duca utilitatile foarte mult.

Ce buget ai pentru treaba asta? Eu vreau sa fac cam ce zici si tu, dar pe langa Bucuresti (am deja terenul ~17x70m). Pe mine ma enerveaza ca trebuie sa le car pe toate (sapa, grebla, motocoasa, etc) in masina cu mine si as vrea sa imi fac o baraca/magazie de 2x2m unde sa le depozitez pe toate si abia apoi o minicasuta cum zici si tu.

Problema cu autorizatiile depinde de zona. Unde-i lege nu-i tocmeala, dar asta nu e adevarat la primarie. Un prieten si-a facut in zona Buzaului o casuta de 10-15mp pe piloni de lemn fara nici o autorizatie, dar a "vb" inainte cu primarul si i-a zis ca sa-si faca ce are de facut si sa ia autorizatie dupa. Eu nu prea agreez lucrurile astea, dar pe la tara cam asa merge treaba. Pe la primaria mea sunt aia cu ochii scosi dupa spaga si nu prea m-as baga sa fac haiducii d-astea. Tu stii cel mai bine.


Stalpul ENEL se afla in coltul din dreapta desenului (steluta albastra) iar reteaua de apa se intinde de-a lungul drumului de acces. Suma disponibila nu este foarte mare, pot spune ca este chiar mica (30.000 lei) dar nici nu am de gand sa fac totul odata. Mai intai o mica magazie, eventual o fantana (nu stiu inca care este pretul sa trag apa de la retea). Referitor la autorizatii ma gandesc ca initial o magazie o poti face si fara dar pentru cabana este bine sa obtii, nu poti sti cum se schimba primarul.

Nu reusesc sa mai atasez imaginea, vad ca si posturile de mai sus le-am dublat, nu mai functioneaza bine maus-ul, i-a comanda dubla, scuze, revin maine.

Edited by Tedy2018, 26 April 2018 - 23:31.


#23
Tedy2018

Tedy2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.01.2018

View Postlestad_25, on 26 aprilie 2018 - 22:20, said:

Am tinut cont ca iti trebuie 1-2 camere de 12-15 mp minim, un hol de legatura ~ 5 mp, o bucatarie ~10 mp , o baie ~6 mp si o camara de alimente 3-4 mp . Poate si un spatiu tehnic ~10  mp si  magazia respectiva  de vreo 15 mp  . Vorbind ca si constructie din ce ce vrei tu acolo rezulta un 75-80 mp utili  cu ziduri poate si o mica terasa  ajungi la 100 mp contruiti  in 1 ori 2 corpuri separate.
Depinde de cate persoane merg acolo cat  stau - o zi ori o saptamana  ...


Am inteles, eu calculam doar suprafata locuibila. Cat despre persoane, vor fi de cele mai multe ori doua, de trei-patru ori pe saptamana, poate si mai mult, cel putin de primavara pana toamna tarziu. Locatia se afla la 8 km de oras unde am domiciliul, asa ca nu ar fi o problema.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate