Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Iertarea păcatelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
499 replies to this topic

#37
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Pai nu văd legătura între cele doua situații...

#38
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 richelieu, on 27 aprilie 2018 - 13:36, said:

Chiar și un ateu poate fi mĂąntuit, a spus-o chiar Iisus. Nu mai știu citatul, Ăźnsă cĂąnd a fost Ăźntrebat despre soarta celor care nu au auzit CuvĂąntul (adică cei care nu au auzit de Dumnezeu și de Iisus), răspunsul Lui a fost: După faptele lor vor fi judecați. A mai si spus ca sunt oameni care au CuvĂąntul in ei.
Deci daca nu ai avut cum sa auzi de Dumnezeu și de Iisus, poți fi mĂąntuit, cu condiția sa Ăźmplinești CuvĂąntul.
Nu exista suflete condamnate apriori nașterii lor. Asta ar Ăźnsemna ca Dumnezeu ar fi nedrept, lucru aberant.
Romani cap 2, cred ca la el te referi.
11. Caci inaintea lui Dumnezeu nu se are in vedere fata omului.
12. Toti cei ce au pacatuit fara Lege vor pieri fara Lege; si toti cei ce au pacatuit avand Lege vor fi judecati dupa Lege.
13. Pentru ca nu cei ce aud Legea sunt neprihaniti inaintea lui Dumnezeu, ci cei ce implinesc Legea aceasta vor fi socotiti neprihaniti.
14. Cand Neamurile, macar ca n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, isi sunt singuri lege;
15. si ei dovedesc ca lucrarea Legii este scrisa in inimile lor; fiindca despre lucrarea aceasta marturiseste cugetul lor si gandurile lor, care sau se invinovatesc sau se dezvinovatesc intre ele.
16. Si faptul acesta se va vedea in ziua cand, dupa Evanghelia mea, Dumnezeu va judeca, prin Isus Hristos, lucrurile ascunse ale oamenilor.

"Si ei dovedesc ca lucrarea Legii este scrisa in inimile lor".

Mai rezulta si un alt aspect, o diferentiere in gradele de judecata si pedeapsa.
Matei cap 11
20. Atunci Isus a inceput sa mustre cetatile in care fusesera facute cele mai multe din minunile Lui, pentru ca nu se pocaisera.
21. "Vai de tine, Horazine!", a zis El. "Vai de tine, Betsaido! Caci, daca ar fi fost facute in Tir si Sidon minunile care au fost facute in voi, de mult s-ar fi pocait cu sac si cenusa.
22. De aceea, va spun ca, in ziua judecatii, va fi mai usor pentru Tir si Sidon decat pentru voi.
23. Si tu, Capernaume, vei fi inaltat oare pana la cer? Vei fi coborat pana la Locuinta mortilor; caci, daca ar fi fost facute in Sodoma minunile care au fost facute in tine, ea ar fi ramas in picioare pana in ziua de astazi.
24. De aceea, va spun ca, in ziua judecatii, va fi mai usor pentru tinutul Sodomei decat pentru tine."

Edited by Xlander, 27 April 2018 - 19:01.


#39
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,558
  • Înscris: 16.03.2004

 richelieu, on 25 aprilie 2018 - 08:06, said:

Dacă te trimite papa la război sfânt, nu te trimite sa furi și sa violezi.
Războiul nu poate fi sfânt, este contradicție în termeni,
singurul război pe care creștinul îl duce este contra duhurilor rele, dar nici acel război nu are cum să fie sfânt, nu putem folosi astfel de termeni în aceste situații!

 richelieu, on 27 aprilie 2018 - 13:36, said:

Chiar și un ateu poate fi mântuit, a spus-o chiar Iisus.

Isus nu putea spune o așa prostie!

#40
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,090
  • Înscris: 10.09.2008

 mediasick, on 25 aprilie 2018 - 07:11, said:

Dacă poate cineva să comenteze, în sensul de a demonstra că Isus a murit pentru iertarea pacatelor noastre.

Întotdeauna mi s-a părut fishy această afirmație.

Cei care au trăit înaintea lui, nu beneficiază de iertarea păcatelor?

Unul dintre efectele morții lui Isus este și ”grațierea” păcatelor, prin anularea literei legii (mozaice). Creștinii nu au păcat pentru că nu sunt sub lege.
Astfel, vorbim despre ”iertare” doar metaforic, pentru că în realitate Dumnezeu nu trebuie plătit cu nimic ca să ierte.

Coloseni 2

13 Pe voi, care eraţi morţi în greşelile voastre şi în firea voastră pământească netăiată împrejur, Dumnezeu v-a adus la viaţă împreună cu El, după ce ne-a iertat toate greşelile.
14 A şters zapisul cu poruncile lui, care stătea împotriva noastră şi ne era potrivnic, şi l-a nimicit, pironindu-l pe cruce.


Galateni 3

10 Căci toţi cei ce se bizuie pe faptele Legii sunt sub blestem; pentru că este scris: „Blestemat este oricine nu stăruie în toate lucrurile scrise în cartea Legii, ca să le facă.”
13 Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se blestem pentru noi – fiindcă este scris: „Blestemat e oricine este atârnat pe lemn” –



#41
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 logic1, on 27 aprilie 2018 - 19:12, said:

Unul dintre efectele morții lui Isus este și ”grațierea” păcatelor, prin anularea literei legii (mozaice). Creștinii nu au păcat pentru că nu sunt sub lege.
Astfel, vorbim despre ”iertare” doar metaforic, pentru că ĂŽn realitate Dumnezeu nu trebuie plătit cu nimic ca să ierte.
Ce intelegi prin anularea literei legii, mai exact ?
Te referi la Decalog ?
Cum o poti desfiinta daca in Romani cap.2 este scris "si ei dovedesc ca lucrarea Legii este scrisa in inimile lor; fiindca despre lucrarea aceasta marturiseste cugetul lor si gandurile lor, care sau se invinovatesc sau se dezvinovatesc intre ele."



#42
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,090
  • Înscris: 10.09.2008
Există litera și spiritul legii. Spiritul este cel scris în inimile oamenilor - dragostea (Rom. 13:8-10).

Spiritul nu a fost abrogat, fiind un principiu sau adevăr etern. Litera însă, da, pentru că ”litera omoară, dar spirtul dă viață” (2 Cor. 3:6)
Pavel se referă la Decalog, ca esență a literei:

Romani 7

6 Dar acum, am fost izbăviţi de Lege şi suntem morţi faţă de Legea aceasta care ne ţinea robi, pentru ca să slujim lui Dumnezeu într-un duh nou, iar nu după vechea slovă. (NIV ”în modul nou al spiritului, nu în cel vechi al literei”).

7 Deci ce vom zice? Legea este ceva păcătos? Nicidecum! Dimpotrivă, păcatul nu l-am cunoscut decât prin Lege. De pildă, n-aş fi cunoscut pofta, dacă Legea nu mi-ar fi spus: „Să nu pofteşti!” (porunca a 10-a)



#43
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 27 aprilie 2018 - 19:12, said:


14 A şters zapisul cu poruncile lui, care stătea împotriva noastră şi ne era potrivnic, şi l-a nimicit, pironindu-l pe cruce.

acesta este zapisul care ne statea impotriva:
"sa-l ucizi cu pietre si sa moara (Deut.13:10)
"Si toti oamenii din cetatea lui sa-l ucida cu pietre si sa moara. (Deut.21:21)
"sa scoata pe fata la usa casei tatalui ei; sa fie ucisa cu pietre de oamenii din cetate si sa moara, (Deut.22:21)
"sa-i aduceti pe amandoi la poarta cetatii, sa-i ucideti cu pietre si sa moara amandoi:(Deut.22:24)"

da?Posted Image acesta a fost zapisul potrivnic noua, abolit, caci porunca lui Dumnezeu cea sfanta dreapta si buna "sa nu-ti faci chip cioplit" si "sa nu ucizi" ramane valabila, si nu le este potrivnica crestinilor, ci necrestinilor.

iar Isus a demonstrat practic abolirea acestui zapis potrivnic scris in Legea lui Moses, zapis ce era potrivnic oricarui om pacatos:""Nici Eu nu te osandesc. Du-te, si sa nu mai pacatuiesti.") (Ioan.8:11)"
Adica, zapisul in care era scrisa condamnarea este sters, pe cand porunca de a nu mai pacatui, ramane.[Apoc.14:12]

Edited by Dude_2nd, 27 April 2018 - 20:30.


#44
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 logic1, on 27 aprilie 2018 - 20:07, said:

Există litera și spiritul legii. Spiritul este cel scris Ăźn inimile oamenilor - dragostea (Rom. 13:8-10).
Spiritul nu a fost abrogat, fiind un principiu sau adevăr etern. Litera Ăźnsă, da, pentru că ”litera omoară, dar spirtul dă viață” (2 Cor. 3:6)
Pavel se referă la Decalog, ca esență a literei:

Romani 7

6 Dar acum, am fost izbăviți de Lege și suntem morți față de Legea aceasta care ne ținea robi, pentru ca să slujim lui Dumnezeu Ăźntr-un duh nou, iar nu după vechea slovă. (NIV ӟn modul nou al spiritului, nu Ăźn cel vechi al literei”).

7 Deci ce vom zice? Legea este ceva păcătos? Nicidecum! Dimpotrivă, păcatul nu l-am cunoscut decĂąt prin Lege. De pildă, n-aș fi cunoscut pofta, dacă Legea nu mi-ar fi spus: „Să nu poftești!” (porunca a 10-a)

E prea abstract ce spui !!!
Dar pentru ca n-am chef sa intru intr-o discutie interminabila...

17.    Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.
18.    Căci adevărat zic vouă: Înainte de a trece cerul și pământul, o iotă sau o cirtă din Lege nu va trece, până ce se vor face toate.
19.    Deci, cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, și va învăța așa pe oameni, foarte mic se va chema în împărăția cerurilor; iar cel ce va face și va învăța, acesta mare se va chema în împărăția cerurilor.
20.    Căci zic vouă: Că de nu va prisosi dreptatea voastră mai mult decât a cărturarilor și a fariseilor, nu veți intra în împărăția cerurilor.

Eu sunt ala din dreapta. :)

Attached Files


Edited by Xlander, 27 April 2018 - 20:38.


#45
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 richelieu, on 27 aprilie 2018 - 13:36, said:

Chiar și un ateu poate fi mântuit, a spus-o chiar Iisus. Nu mai știu citatul, însă când a fost întrebat despre soarta celor care nu au auzit Cuvântul (adică cei care nu au auzit de Dumnezeu și de Iisus), răspunsul Lui a fost: După faptele lor vor fi judecați. A mai si spus ca sunt oameni care au Cuvântul in ei.
Deci daca nu ai avut cum sa auzi de Dumnezeu și de Iisus, poți fi mântuit, cu condiția sa împlinești Cuvântul.
Nu exista suflete condamnate apriori nașterii lor. Asta ar însemna ca Dumnezeu ar fi nedrept, lucru aberant.
2. "Eu sunt Domnul Dumnezeul tau care te-a scos din tara Egiptului, din casa robiei.
3. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
4. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul.
5. Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii, pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc,
6. si Ma indur pana la al miilea neam de cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele.
7. Sa nu iei in desert Numele Domnului Dumnezeului tau; caci Domnul nu va lasa nepedepsit pe cel ce va lua in desert Numele Lui.

Edited by cirus6, 27 April 2018 - 20:54.


#46
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,090
  • Înscris: 10.09.2008

 Xlander, on 27 aprilie 2018 - 20:37, said:

E prea abstract ce spui !!!
Dar pentru ca n-am chef sa intru intr-o discutie interminabila...

17. Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.
18. Căci adevărat zic vouă: Înainte de a trece cerul şi pământul, o iotă sau o cirtă din Lege nu va trece, până ce se vor face toate.
19. Deci, cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, şi va învăţa aşa pe oameni, foarte mic se va chema în împărăţia cerurilor; iar cel ce va face şi va învăţa, acesta mare se va chema în împărăţia cerurilor.
20. Căci zic vouă: Că de nu va prisosi dreptatea voastră mai mult decât a cărturarilor şi a fariseilor, nu veţi intra în împărăţia cerurilor.

Ți-am răspuns așa ca să fiu scurt... Posted Image
Isus personal nu a știut, pare-se, de acest efect ”colateral” al morții lui - eliminarea literei legii. Pavel este cel ce elaborează conceptul. Isus însă a înțeles bine importanța spiritului legii pentru împlinirea desăvârșită a ei și i-a condamnat pe iudeii legaliști care insistau pe detalii în împlinirea literei, neglijând, chiar încălcând spiritul (Mat. 23:23).

Edited by logic1, 27 April 2018 - 20:57.


#47
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 dark, on 27 aprilie 2018 - 18:51, said:

Isus nu putea spune o așa prostie!
cred ca a fost de vina vinul( se stie ca Isus nu era mare beutor de apa)

#48
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Cum sa nu stie, daca e Dumnezeu ?
In Romani capitolul 4 (nu mai pun tot capitolul) avem iarasi reluata tema iertarii pacatelor pentru generatiile de dinainte, tot prin credinta, socotita ca neprihanire.
Ce cred eu ca e esential si nu ai spus, este faptul ca pacatele nu pot fi platite doar cu Legea in fata, e imposibil. Plata pacatului este moartea. De vreme ce nu exista nici un om fara pacat, nici unul macar, toti sunt condamnati. Chiar si un pacat daca ai avea, ai mintit o singura data in viata, tot aia e, n-ai cum sa te rascumperi singur prin propriile eforturi, orice ai face. E imposibil.

De asta e scris ca:   Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.
Si inca ceva, chiar daca Legea nu mai are putere, asta nu inseamna ca nu trebuie sa depunem aceleasi eforturi sustinute s-o respectam.
Sigur ca nu o putem respecta in totalitate si in toate situatiile.
Asta n-ai spus.


#49
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,090
  • Înscris: 10.09.2008

 Xlander, on 27 aprilie 2018 - 21:12, said:

Cum sa nu stie, daca e Dumnezeu ?
In Romani capitolul 4 (nu mai pun tot capitolul) avem iarasi reluata tema iertarii pacatelor pentru generatiile de dinainte, tot prin credinta, socotita ca neprihanire.
Ce cred eu ca e esential si nu ai spus, este faptul ca pacatele nu pot fi platite doar cu Legea in fata, e imposibil. Plata pacatului este moartea. De vreme ce nu exista nici un om fara pacat, nici unul macar, toti sunt condamnati. Chiar si un pacat daca ai avea, ai mintit o singura data in viata, tot aia e, n-ai cum sa te rascumperi singur prin propriile eforturi, orice ai face. E imposibil.

De asta e scris ca:   Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.
Si inca ceva, chiar daca Legea nu mai are putere, asta nu inseamna ca nu trebuie sa depunem aceleasi eforturi sustinute s-o respectam.
Sigur ca nu o putem respecta in totalitate si in toate situatiile.
Asta n-ai spus.

Păcatele nu se pot plăti și nu trebuie plătite. Condamnarea pe nedrept a lui Isus în baza legii și moartea lui au dus la anularea literei legii, și astfel oamenii au ajuns peste noapte fără păcat și... vii. Tehnic. Practic însă ei trebuie să fie încredințați de asta, adică să creadă (să aibă credința) că după moartea lui Isus Dumnezeu nu mai cere respectarea literei. Fără această încredințare/credință oamenii sunt încă sub lege și astfel păcătoși. ”Tot ce nu vine din încredințare este păcat”.

Deci dacă am interpreta Matei 5 în sensul că încă trebuie să păzim legea, chiar dacă nu putem, am face zadarnic harul adus de moartea lui Isus. ”Voi, care voiţi să fiţi socotiţi neprihăniţi prin Lege, v-aţi despărţit de Hristos; aţi căzut din har.” Galateni 5:4

Edited by logic1, 27 April 2018 - 22:11.


#50
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 logic1, on 27 aprilie 2018 - 22:11, said:



Păcatele nu se pot plăti și nu trebuie plătite. Condamnarea pe nedrept a lui Isus Ăźn baza legii și moartea lui au dus la anularea literei legii, și astfel oamenii au ajuns peste noapte fără păcat și... vii. Tehnic. Practic Ăźnsă ei trebuie să fie Ăźncredințați de asta, adică să creadă (să aibă credința) că după moartea lui Isus Dumnezeu nu mai cere respectarea literei. Fără această Ăźncredințare/credință oamenii sunt Ăźncă sub lege și astfel păcătoși. ”Tot ce nu vine din Ăźncredințare este păcat”.

Deci dacă am interpreta Matei 5 Ăźn sensul că Ăźncă trebuie să păzim legea, chiar dacă nu putem, am face zadarnic harul adus de moartea lui Isus. ”Voi, care voiți să fiți socotiți neprihăniți prin Lege, v-ați despărțit de Hristos; ați căzut din har.” Galateni 5:4

@logic1... care ar fi, după părerea ta personală, religia creștină (credința creștină), cea mai apropiată de adevărurile Bibliei?!

#51
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

 cirus6, on 27 aprilie 2018 - 20:53, said:


2. "Eu sunt Domnul Dumnezeul tau care te-a scos din tara Egiptului, din casa robiei.
3. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
4. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul.
5. Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii, pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc,
6. si Ma indur pana la al miilea neam de cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele.
7. Sa nu iei in desert Numele Domnului Dumnezeului tau; caci Domnul nu va lasa nepedepsit pe cel ce va lua in desert Numele Lui.
Poruncile respective, au fost date “cu Dedicație”, pentru poporul lui Israel.
Ulterior, prin creștinism, au fost adoptate și de alte popoare. Textul la care făceam referire, este cel pus de Xandler mai sus, Romani2. Citește-l și vezi sensul celor spuse de mine.

 dark, on 27 aprilie 2018 - 18:51, said:

Isus nu putea spune o așa prostie!
  Tocmai a spus-o :)

#52
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 dark, on 27 aprilie 2018 - 18:51, said:

Războiul nu poate fi sfânt, este contradicție în termeni,



Este ”contradicție în termeni” pentru că...?

#53
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

 logic1, on 27 aprilie 2018 - 20:54, said:



Ți-am răspuns așa ca să fiu scurt... Posted Image
Isus personal nu a știut, pare-se, de acest efect ”colateral” al morții lui - eliminarea literei legii. Pavel este cel ce elaborează conceptul. Isus Ăźnsă a Ăźnțeles bine importanța spiritului legii pentru Ăźmplinirea desăvĂąrșită a ei și i-a condamnat pe iudeii legaliști care insistau pe detalii Ăźn Ăźmplinirea literei, neglijĂąnd, chiar ĂźncălcĂąnd spiritul (Mat. 23:23).
Iisus e Dumnezeu întrupat. Nu avea cum sa nunți știut ceva.

#54
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 richelieu, on 27 aprilie 2018 - 23:04, said:

Poruncile respective, au fost date “cu Dedicație”, pentru poporul lui Israel.
adica poporul lui dumnezeu. iar daca ne luam dupa vt doar evreii vor fi mintuiti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate