Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Iertarea păcatelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
499 replies to this topic

#19
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
"Nicaieri si niciodata nu ne-a cerut Hristos sa fim prosti. Ne cheama sa fim buni, blanzi si cinstiti, smeriti cu inima, dar nu tampiti." (Nicolae Steinhardt)

#20
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postioana1973, on 25 aprilie 2018 - 10:42, said:

Moartea lui Iisus, nu iarta in mod automat pacatele omenirii, mai degraba deschide o portita, arata un model de urmat pentru a ne fi iertate pacatele.
"Nu tot cel ce zice Doamne, Doamne va intra in Imparatia Cerurilor, ci cel ce va face voia Tatalui"

Poate nu iartă ”păcatele omenirii”, dar iartă ”Păcatul omenirii”.

#21
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,180
  • Înscris: 27.06.2007

View Postmediasick, on 25 aprilie 2018 - 07:11, said:

Întotdeauna mi s-a părut fishy această afirmație.
ce e aia "fishy"?
ps. aici poate sau este inclus si pacatu original?

#22
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcamsonat, on 25 aprilie 2018 - 08:22, said:

Nu poate fi nimic sfant la un razboi. Asta daca "sfintenia" se poate vedea/masura. Dupa mine nu se poate defini nici pacatul si nici sfintenia atata vreme cat lozinca este "crede si nu cerceta".
Aia e strict lozinca ignoranților, nu a creștinilor! Iisus spune “pe toate sa le incerci și sa păstrezi ce e bine pentru tine” și mai spune “cauta și vei găsi, cere și ti se va da, bate și ti se va deschide”

#23
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSTARTREK1, on 25 aprilie 2018 - 10:52, said:

ce e aia "fishy"?
ps. aici poate sau este inclus si pacatu original?

fishy = împuțit, veros

https://ro.bab.la/di...za-romana/fishy

#24
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postmediasick, on 25 aprilie 2018 - 07:11, said:

Dacă poate cineva să comenteze, în sensul de a demonstra că Isus a murit pentru iertarea pacatelor noastre.

Întotdeauna mi s-a părut fishy această afirmație.

Cei care au trăit înaintea lui, nu beneficiază de iertarea păcatelor?

fishy = ? (poate insemna si mincinoasa) Posted Image

#25
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
fishy: 3. informal - suspicious, doubtful, or questionable

ceva suspicios, indoielnic sau discutabil

asta am vrut sa zic despre iertarea pacatelor noastre prin moartea lui Jesus.

#26
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmediasick, on 26 aprilie 2018 - 12:11, said:

fishy: 3. informal - suspicious, doubtful, or questionable

ceva suspicios, indoielnic sau discutabil

asta am vrut sa zic despre iertarea pacatelor noastre prin moartea lui Jesus.

Ți-am spus că-ți pot prezenta dovada, dar nu ai răspuns nimic. Nu mai ești interesat?

#27
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
ba da, chiar te rog.

si mai am o intrebare ajutatoare:

am simti noi vreo diferenta in viata noastra, daca maine s-ar demonstra fara putinta de tagada ca de fapt Jesus este un mit?

vreau un raspuns bazat pe ratiune / logica folozofica, nu pe texte copiate din scrierile puse de cativa oameni sa se faca biblia...

Edited by mediasick, 26 April 2018 - 12:40.


#28
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmediasick, on 26 aprilie 2018 - 12:36, said:

ba da, chiar te rog.


Vorbim despre păcat doar fiindcă se spune că ”plata păcatului este moartea”. Adică păcătuiești și, în urma păcatului făcut, mori. Dacă păcatul n-ar avea nici o consecință, pe nimeni n-ar interesa care-i problema cu el și de ce trebuie să există o jertfă  pentru a-l șterge. Deci, problema omenirii, în urma faptului că a intrat păcatul în lume, este faptul că a intrat moartea în lume. Pentru că până la Adam oamenii erau tot oameni ca mine și ca tine, dar nu mureau și puteau trăi oricât de mult. Adică, aveau sau nu aveau vreo putere deosebită, toți oamenii erau ca zeii din vechime care, bând nectar și ambrozie, puteau trăi la nesfârșit. Totuși, chiar și acești zei puteau muri, la un moment dat, iar prin moarte ajungeau în Infern. Și, o dată ajunși în Infern, oameni sau zei, nimeni nu mai putea ieși de acolo și să devină iarăși om sau zeu. Și traiul în Infern era pentru veșnicie și nimeni nu mai putea ieși de acolo, o dată ce a intrat! De  aceea și Dante, când vorbește despre intrarea în Infern, spune că deasupra ușii era scris ”Lăsați orice speranță cei ce intrați aici”.
   Dar ce face Iisus? Vine, se sacrifică, apoi nu numai că revine din Infern înapoi la viață, ci poate aduce înapoi pe oricine dorește și pe care îl strigă pe nume. Și acest lucru a rămas valabil de atunci pentru orice persoană trecută, prezentă și viitoare întrucât, primul lucru care l-a făcut Hristos când a ajuns în Infern, a fost să propovăduiască celor de acolo faptul că pot ieși și redeveni iarăși oameni (sau zei), cu condiția să-L recunoască de Domn și Dumnezeu. Și, într-adevăr, până la Hristos nu se mai auzise măcar ca vreun om să revină din Infern, iar de atunci nu numai că oamenii pot ieși din Infern, dar unii nici măcar nu mai ajung acolo, ci rămân aici, pe pământ, ajutându-i pe cei rămași, în urmă, cu diverse servicii.
   Deci, aceasta înseamnă că, prin jertfa lui Hristos, a fost iertat păcatul întregii lumi. Pentru că oricine, indiferent cine este și ce a făcut, prin pocăință și închinare în fața lui Iisus, nu mai este nevoit să ajungă în Împărăția Umbrelor, ci poate rămâne aici, pe pământ, lângă cei dragi și lângă locurile iubite de el. Și cred că este chiar mai mult de atât pentru că, acum, după moarte, ucenicii lui Hristos nu numai că pot rămâne pe pământ, dar au acces și în Împărăția Umbrelor, unde pot merge să-i aline pe cei nemântuiți încă pentru că încă nu l-au acceptat pe Hristos ca Stăpân și pe Dumnezeu ca Tată.
Amin

View Postmediasick, on 26 aprilie 2018 - 12:36, said:

si mai am o intrebare ajutatoare:

am simti noi vreo diferenta in viata noastra, daca maine s-ar demonstra fara putinta de tagada ca de fapt Jesus este un mit?

vreau un raspuns bazat pe ratiune / logica folozofica, nu pe texte copiate din scrierile puse de cativa oameni sa se faca biblia...

Da, am suferi și încă enorm. Pentru că , indiferent că există sau nu o lume ”de dincolo”, fără Hristos legătura dintre ”dincolo” și noi ar fi ruptă și nu ar exista nici o speranță că-i vom mai putea revedea vreodată pe cei dragi. Pentru că, în Infern, toți sunt orbi și nu se pot vedea unul pe altul, fiecare stă în propria lume întunecată și înghețată și în propria singurătate. Deci, Hristos este singura noastră speranță că fericirea există și o vom regăsi vreodată. Fără Hristos, cu Infern sau fără, pe toți ne așteaptă neantul iar lumea aceasta-i doar o glumă proastă a zeilor, dar o glumă căreia chiar și ei îi pot cădea pradă și i-au căzut deja destui dintre ei.

Edited by Dorel666, 26 April 2018 - 13:43.


#29
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
M-ai convins, acum merg sa ma pocaiesc.

Insa ceilalti oameni existenti de pe glob, care insa nu cred in Jesus, ei ce vor patzi?

Edited by mediasick, 26 April 2018 - 19:38.


#30
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmediasick, on 26 aprilie 2018 - 19:38, said:

M-ai convins, acum merg sa ma pocaiesc.

Insa ceilalti oameni existenti de pe glob, care insa nu cred in Jesus, ei ce vor patzi?

Cine crede în și iubește adevărul, acela crede în și îl iubește pe Hristos. Cei care cred în Hristos (respectiv în Adevăr) și îl iubesc vor ajunge la dreapta lui Dumnezeu și vor fi fii ai lui Dumnezeu, adică ZEI, iar cei care nu cred în Hristos (respectiv în Adevăr) și nu îl iubesc, vor ajunge la stânga lui Dumnezeu și vor fi veșnic servitori și robi, adică oameni simpli, chiar dacă vor fi nemuritori.

Edited by Dorel666, 26 April 2018 - 23:38.


#31
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 26 aprilie 2018 - 23:38, said:



Cine crede Ă®n și iubește adevărul, acela crede Ă®n și Ă®l iubește pe Hristos. Cei care cred Ă®n Hristos (respectiv Ă®n Adevăr) și Ă®l iubesc vor ajunge la dreapta lui Dumnezeu și vor fi fii ai lui Dumnezeu, adică ZEI, iar cei care nu cred Ă®n Hristos (respectiv Ă®n Adevăr) și nu Ă®l iubesc, vor ajunge la stânga lui Dumnezeu și vor fi veșnic servitori și robi, adică oameni simpli, chiar dacă vor fi nemuritori.

Și unde e IERTAREA și IUBIREA?! Tu crezi că, caracterul lui Dumnezeu permite o asemenea discrepanță?! Totuși vorbim de eternitate...
Oamenii respectivi (cei din stânga), s-au născut în anumite împrejurări, în anumite perioade istorice, circumstanțe, într-un anumit mediu, în anumite familii, care le-a influențat foarte mult caracterul și personalitatea... tu crezi că Dumnezeu nu ține cont de lucrurile astea și îi pedepsește pentru eternitate... tu crezi că așa își tratează Dumnezeu copii?! :)
Unii vor fi bătuți cu mai multe lovituri, iar alții cu mai puține, dar într-un final toată lumea va fi fericită! Capisci?! :)

Edited by heart_of_ice, 27 April 2018 - 06:32.


#32
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Pentru ca unul e budist si poate ca nu a auzit de Jesus, nu cred ca trebuie pedepsit pentru eternitate.

El sta in varful podisului Tibet si se roaga la Buddha.

Ce vina are el ca s-a nascut acolo si nu a auzit de elucubratiile crestine?

E condamnat pe vecie?

Asi ...

#33
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 27 aprilie 2018 - 06:21, said:

Și unde e IERTAREA și IUBIREA?! Tu crezi că, caracterul lui Dumnezeu permite o asemenea discrepanță?! Totuși vorbim de eternitate...
Oamenii respectivi (cei din stânga), s-au născut în anumite împrejurări, în anumite perioade istorice, circumstanțe, într-un anumit mediu, în anumite familii, care le-a influențat foarte mult caracterul și personalitatea... tu crezi că Dumnezeu nu ține cont de lucrurile astea și îi pedepsește pentru eternitate... tu crezi că așa își tratează Dumnezeu copii?! Posted Image
Unii vor fi bătuți cu mai multe lovituri, iar alții cu mai puține, dar într-un final toată lumea va fi fericită! Capisci?! Posted Image

Gândești ca un om. Gândește ca un dumnezeu!

#34
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmediasick, on 27 aprilie 2018 - 07:32, said:

Pentru ca unul e budist si poate ca nu a auzit de Jesus, nu cred ca trebuie pedepsit pentru eternitate.
El sta in varful podisului Tibet si se roaga la Buddha.
Ce vina are el ca s-a nascut acolo si nu a auzit de elucubratiile crestine?
E condamnat pe vecie?
Aici nu se pune problema de ce crezi tu, e vorba de vointa lui dumnezeu care e deasupra capscitatii noastre de judecata.
El se inchina altui dumnezeu iar asta e pacat impardonabil.
Unii sunt condamnati dinainte de a se naste, asta i soarta si n ai ce i face.
Din pacate pentru el, da.

View PostDorel666, on 27 aprilie 2018 - 10:44, said:

Gândești ca un om. Gândește ca un dumnezeu!
Asa i tudorele, multa lume face greseala asta.

#35
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Chiar și un ateu poate fi mântuit, a spus-o chiar Iisus. Nu mai știu citatul, însă când a fost întrebat despre soarta celor care nu au auzit Cuvântul (adică cei care nu au auzit de Dumnezeu și de Iisus), răspunsul Lui a fost: După faptele lor vor fi judecați. A mai si spus ca sunt oameni care au Cuvântul in ei.
Deci daca nu ai avut cum sa auzi de Dumnezeu și de Iisus, poți fi mântuit, cu condiția sa împlinești Cuvântul.
Nu exista suflete condamnate apriori nașterii lor. Asta ar însemna ca Dumnezeu ar fi nedrept, lucru aberant.

#36
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 27 aprilie 2018 - 13:36, said:

Deci daca nu ai avut cum sa auzi de Dumnezeu și de Iisus, poți fi mântuit, cu condiția sa împlinești Cuvântul.

Cum iti explici faptul ca apostolul Petru in ciuda experientelor sale alaturi de isus este mustrat de apostolul Pavel ? Se afirma ca Petru a primit la cincizecime duhul sfant si totusi o da in bara.
Eu pot sa cred ca Petru avea teama de evreii care il presau sa faca altceva decat constinta duhului primit. Si nu e prima oara cand s-a temut, a fost si in cazul cand isus l-a chemat sa mearga pe apa, si in seara cand isus a fost arestat, cu toate ca a fost instiintat sa nu se teama.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate