Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Iertarea păcatelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
499 replies to this topic

#1
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Dacă poate cineva să comenteze, în sensul de a demonstra că Isus a murit pentru iertarea pacatelor noastre.

Întotdeauna mi s-a părut fishy această afirmație.

Cei care au trăit înaintea lui, nu beneficiază de iertarea păcatelor?

#2
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
in primul rand trebuie sa definim "exact" pacatul ! ...
exemplu: daca te trimite Papa la un "razboi sfant" nu esti pacatos ! ... desi ai ucis, violat si furat ! ... Posted Image
iti pune o vb buna la Sefu', Papa insusi ! ... Posted Image
"Universul si prostia umana sunt infinite ! ... de primul nu sunt sigur !" ...Albert Einstein

Edited by realduc, 25 April 2018 - 07:32.


#3
Gix

Gix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 20.02.2004
Nu cred că există argumente logice care să ducă la o demonstrație. Fiecare crede ce vrea. Și mie mi se pare absurd ca prin jertfa cuiva să se balanseze niște păcate ale altora, de parcă Dumnezeu are undeva două canistre pe care trebuie să le umple la fel ca să nu se dezechilibreze universul.
Eu cred, pe baze mai logice, că moartea și învierea lui au avut alte scopuri. Pentru că oamenii au nevoie de șocuri emoționale ca să se schimbe, să devină mai buni. Pentru unii, faptul condamnării în sine și moartea în chinuri a „omului perfect” pe cruce a fost suficient de impresionant pentru a le schimba părerea despre menirea lor în viață și drumul pe care ar trebui să-l aibă. Pentru cei mai „pe interes” s-a petrecut și învierea, adică hai că merită să fii bun, uite că îți iese ceva din asta.

#4
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostGix, on 25 aprilie 2018 - 07:39, said:

Pentru cei mai „pe interes” s-a petrecut și învierea, adică hai că merită să fii bun, uite că îți iese ceva din asta.
totu-i interes pe lumea asta, doar ce-i morti sunt dezinteresati.

#5
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
Cuvantul ,,a demonstra" in context religios este un nonsens!
Religia este gestionata de credinta.. care nu se poate explica ,,tehnic"

#6
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
deci nu doar pentru mine este fishy iertarea pacatelor ...

#7
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

View Postrealduc, on 25 aprilie 2018 - 07:30, said:

in primul rand trebuie sa definim "exact" pacatul ! ...
exemplu: daca te trimite Papa la un "razboi sfant" nu esti pacatos ! ... desi ai ucis, violat si furat ! ... Posted Image
iti pune o vb buna la Sefu', Papa insusi ! ... Posted Image
"Universul si prostia umana sunt infinite ! ... de primul nu sunt sigur !" ...Albert Einstein
Dacă te trimite papa la război sfânt, nu te trimite sa furi și sa violezi.

#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004

View Postrichelieu, on 25 aprilie 2018 - 08:06, said:

Dacă te trimite papa la război sfânt, nu te trimite sa furi și sa violezi.
O, da, te trimite numai sa iei viata altora...

#9
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Dacă e război de cucerire, cum au dus cruciații, nu mai e război sfânt, e doar pretext și politica.
Războiul sfânt este cel dus pentru apărarea creștinismului, nu pentru controlul resurselor dintr-o anume zona.


#10
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Ar fi buna o astfel de actiune pentru apararea crestinilor din orientul mijlociu.

se baga cineva?

#11
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Nu poate fi nimic sfant la un razboi. Asta daca "sfintenia" se poate vedea/masura. Dupa mine nu se poate defini nici pacatul si nici sfintenia atata vreme cat lozinca este "crede si nu cerceta".

#12
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View Postcamsonat, on 25 aprilie 2018 - 08:22, said:

Nu poate fi nimic sfant la un razboi. Asta daca "sfintenia" se poate vedea/masura. Dupa mine nu se poate defini nici pacatul si nici sfintenia atata vreme cat lozinca este "crede si nu cerceta".
ai rams in secolul 18. Azi lozinca crede si nu cerceta nu mai este de actualitate in Biserica si nu se mai incurajeaza folosirea ei.

#13
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Inseamna ca si-a atins scopul si poporul s-a prostit suficient pt a fi manipulat usor. Posibil ca eu sa fiu in secolul 18 pt ca merg de 2 ori pe an la biserica.

#14
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postcamsonat, on 25 aprilie 2018 - 08:29, said:

Inseamna ca si-a atins scopul si poporul s-a prostit suficient pt a fi manipulat usor. Posibil ca eu sa fiu in secolul 18 pt ca merg de 2 ori pe an la biserica.
Daca ne arati si unde scrie treaba aia cu crede si nu cerceta, ar fi for-mi-da-bil.
Dictonul ii este atribuit lui Celsus sec II. Celsus era un adversar al crestinismului.

Edited by Xlander, 25 April 2018 - 08:35.


#15
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmediasick, on 25 aprilie 2018 - 07:11, said:

Dacă poate cineva să comenteze, în sensul de a demonstra că Isus a murit pentru iertarea pacatelor noastre.

Întotdeauna mi s-a părut fishy această afirmație.

Cei care au trăit înaintea lui, nu beneficiază de iertarea păcatelor?

Hristos a murit pentru iertarea păcatelor tuturor OAMENILOR, atât cei de dinainte de El, cât și cei de după El. Iar demonstrația este extrem de simplă, câtă vreme o dorești strict teoretic și cu Scriptura. Dacă dorești o demonstrație practică, este ceva mai dificil și, deocamdată, nu pot.

#16
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010

View Postmediasick, on 25 aprilie 2018 - 07:11, said:

Dacă poate cineva să comenteze, în sensul de a demonstra că Isus a murit pentru iertarea pacatelor noastre.

Poate cineva sa demonstreze ca bunicul meu (in prezent mort) a stat la coada pentru lapte in data de 25 aprilie 1978? Nu.
Poate cineva sa demonstreze ca iisus a trait, a fost fiul lui dumnezeu, si a murit pentru pacatele omenirii? Nu.
Se poate discuta pe ambele teme? Da. Te vor ajuta cu ceva discutiile? Nu. Dar vor fi filozofii care iti vor alimenta ego-ul, pentru ca vei dori sa pari cunoscator asupra unor lucruri despre care nu ai cum sa cunosti adevarul.

#17
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostR10, on 25 aprilie 2018 - 09:55, said:


Poate cineva sa demonstreze ca bunicul meu (in prezent mort) a stat la coada pentru lapte in data de 25 aprilie 1978? Nu.
Poate cineva sa demonstreze ca iisus a trait, a fost fiul lui dumnezeu, si a murit pentru pacatele omenirii? Nu.
Se poate discuta pe ambele teme? Da. Te vor ajuta cu ceva discutiile? Nu. Dar vor fi filozofii care iti vor alimenta ego-ul, pentru ca vei dori sa pari cunoscator asupra unor lucruri despre care nu ai cum sa cunosti adevarul.

De fapt se poate demonstra că Iisus a murit pentru iertarea păcatelor tuturor oamenilor. Așa că, șezi blând! Și, da, este important ca oamenii să priceapă cum stă treaba aceasta.

#18
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014
Moartea lui Iisus, nu iarta in mod automat pacatele omenirii, mai degraba deschide o portita, arata un model de urmat pentru a ne fi iertate pacatele.
"Nu tot cel ce zice Doamne, Doamne va intra in Imparatia Cerurilor, ci cel ce va face voia Tatalui"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate