Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

De ce a măturat facebook atâtea?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View PostMarianG, on 23 aprilie 2018 - 19:19, said:

nu, dar deviem
Lasa ca intelege djl.
El e preocupat de multe subiecte.
:)

#38
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Partea cu adevarat sinistra legata de Facebook e ca e o baza de share-uire de continut frivol in masa, ca daca ar sta lumea la discutii pe diverse teme culturale, stiintifice, hobby.. poate n-ar fi asa o problema. Continutul frivol insa, contribuie activ la prostirea maselor, la transformarea lor in turme de oligofreni care nu stiu altceva decat sa rada ca prostii (vezi cazurile tinerilor din metrou, care rad ca idiotzii cu ochii in telefon).

Problema este insa si una de natura etica - este realitatea virtuala (asta contrafacuta la care ii dam Share) mai utila omului decat realitatea cruda - aia in care guvernele fura de rup, cot la cot cu corporatiile pe care le cresc la san ???  Dupa parerea lu Tzucanberg, se pare ca da - a declarat in nenumarate randuri acest lucru.  Problema este ca si intre produsele contrafacute exista ierarhii - unele sunt mai nocive si mai de kkt decat altele.

#39
MareleGingisKhan

MareleGingisKhan

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.04.2018
Mi-a povestit o data cineva de la furturi din locuinte cum se prostesc unii .Plecau la bulgari vecinii  cu toata trupa,  si din oras in oras aparea cum se pisa, cum mananca mici la Ianca, cum se chiorasc la Dunare,  sau cum bulanea capul familei soata aflata pe  dreapta fata cand schimba vitezele .
Un vecin intreprinzator, cuplat cu un tovaras in pana de idei si cu buzunarele timide bulibaseau linistiti prin sertarele si sifonierele familiei fericite .
Sunetul suav si duios al notificarilor sosite pe facebookul deschis din buzunarul de la piept le dadeau o stare placuta si pace interioara .Au rascolit temeinic si au plecat incarcati cu de toate, intarindu-se psihologic unul pe altul :
-Stai linistit fratelo, vecinasii nostri acum servesc micul dejun bogat toti 4 la hotel Medusa in Golden Sands .Uite ce frumosi is toti, mancai-ar mama pe ei de facebucisti !
Sa mai venim si maine, nu e o problema, au degustare de vinuri traditionale cu tot grupul !  Uite ce status fain, familia Tomescu se simte implinita la Golden Sands Posted Image

Edited by MareleGingisKhan, 23 April 2018 - 19:45.


#40
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,053
  • Înscris: 02.03.2003

View Postcriztu, on 23 aprilie 2018 - 19:10, said:

Asta e planificare, nu piata libera.

DjL, citeste si asimileaza randurile de mai sus.

#41
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostMareleGingisKhan, on 23 aprilie 2018 - 19:34, said:

Mi-a povestit o data cineva de la furturi din locuinte cum se prostesc unii .Plecau la bulgari vecinii  cu toata trupa,  si din oras in oras aparea cum se pisa, cum mananca mici la Ianca, cum se chiorasc la Dunare,  sau cum bulanea capul familei soata aflata pe  dreapta fata cand schimba vitezele .
Un vecin intreprinzator, cuplat cu un tovaras in pana de idei si cu buzunarele timide bulibaseau linistiti prin sertarele si sifonierele familiei fericite .
Sunetul suav si duios al notificarilor sosite pe facebookul deschis din buzunarul de la piept le dadeau o stare placuta si pace interioara .Au rascolit temeinic si au plecat incarcati cu de toate, intarindu-se psihologic unul pe altul :
-Stai linistit fratelo, vecinasii nostri acum servesc micul dejun bogat toti 4 la hotel Medusa in Golden Sands .Uite ce frumosi is toti, mancai-ar mama pe ei de facebucisti !
Sa mai venim si maine, nu e o problema, au degustare de vinuri traditionale cu tot grupul !  Uite ce status fain, familia Tomescu se simte implinita la Golden Sands Posted Image
Daca ar exista camere de supraveghere si alte sisteme de siguranta nici dracu n-ar intra indiferent cate postari pui pe facebook. Deci nu asta e de vina. Bine acuma ca te si costa camerele alea....

#42
Geometru55

Geometru55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 15.03.2018
E simplu. Facebook se bazează pe respectul userului, pe acordarea de cât mai multă libertate pentru acesta. Anumite forumuri profită de opiniile interesante ale unor useri și în același timp nu pierd ocazia să-și bată joc de ei, refuzând să adopte o conduită de respect ce se impune în spațiul public (unde nu îți poți arăta fundul spre cineva, că fundul "e proprietatea ta privată"). Adică forumurile stimulează migrarea lor spre "forumuri" mai libere, gen facebook.

#43
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSef-chenko, on 23 aprilie 2018 - 15:40, said:

E folosit Snapchat in Romania? Folosit in sensul sa dai de oricine pe snapchat, ca eu nu am auzit pe nimeni pana acum "da-mi snapchat-ul tau".
E folosit mai mult de pusti gamer-isti, am vazut la fiul meu... Posted Image Dar cred ca tot asa doar din moda de pe internet... mess-urile lui de baza sunt WhatsUp si Messenger (nativ facebook).

View Postromangx, on 23 aprilie 2018 - 15:37, said:

La noi nu inteleg de ce au prins aplicatiile astea, ca la noi SMS-uile se dadeau si se dau gratis/bonus chiar nelimitat.
E o moda.

View PostAnn0nyym0us, on 23 aprilie 2018 - 15:48, said:

Pentru asta il folosesc si eu, ca nu comprima imaginile cum face feisbuc.
Cum sa nu comprime, le face 1600/1200 daca sunt mai mari si le reduce la aprox 500k... asta e si ideea sa nu te rupa la trafic, daca vrei originale dai prin email.

ps - la whatsup mai exista un avantaj, au client de windows ce merge in tandem cu telefonul, deci poti trimite chestii din PC direct.

Edited by andreic, 24 April 2018 - 09:18.


#44
Geometru55

Geometru55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 15.03.2018
Mai clar. Facebook a vrut să cunoască opiniile oamenilor așa cum sunt ele. Forumurile au vrut și asta, dar au vrut și să dirijeze să manipuleze opiniile. Această ambiguitate a obiectivelor le poate fi fatale. Una e să prezinți opiniile unui jurnalist (probabil cumpărat), sau ale uni blogger. Ălea sunt. Și alta e să prezinți opinii dirijate ca fiind ale poporului, ale forumiștilor, ca fiind comentarii spontane ale cititorilor. Minciuna are picioare scurte.

În plus forumurile românești au și un deficit de moderare. Un occidental te atacă numai când are interes, În rest e numai lapte și miere cu tine, te miri și tu cât de prietenos poate să fie. Un român te atacă ori de câte ori te simte vulnerabil, indiferent dacă are sau nu interes să te atace. Însă vulnerabilitatea conturilor personale pe forumuri (adică a datelor cu caracter personal) nu e chiar așa mare cum pare.

Edited by Geometru55, 24 April 2018 - 09:20.


#45
NeaMarcel

NeaMarcel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 06.04.2018
Lume fără minte! Facebook-ul ar trebui luat doar ca o rețea de socializare, nu o sursă de informație. Toate aceste rețele și utilitare messenger strâng date despre utilizatori și îi urmăresc 24 din 24 prin funcția gps, microfon, camere. Mulți spun "că pe ei nu îi interesează că nu au nimic de ascuns". Cea mai mare imbecilitate. În plus de asta v-ar plăcea să știți că cineva poate oricând să vă compromită cu niște greșeli făcute sau spuse odată? Acum îmi vine în minte camerele web acoperite prin instituțiile statului. Oare de ce o fac? De ce persoanele importante au încă mobile alb-negru? Ar trebui să vă dea de gândit.

Edited by NeaMarcel, 24 April 2018 - 09:42.


#46
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View Postromangx, on 23 aprilie 2018 - 15:09, said:

Pentru ca lumea e proasta.
Cand strugurii sunt acrii.
Vroiai sa spui comozi.

Facebook e o aplicatie care satisface nevoia celor mai multi oameni. Mess-ul, forumurile sunt bune, dar au limitari. Facebook tine si de mess, tine si de forum, tine si de site de stiri si alte prostii.

View Postdjl, on 23 aprilie 2018 - 15:00, said:

De ce a măturat "Facebook" atâtea? "Yahoo" Messenger, multe forumuri, alţii zic că şi siteuri de ştiri şi posturi tv (deşi pentru posturi tv ar fi mai mult de vină YouToubeul). Ţine de like, share? Totuşi, d.p.d.v. al structurii un forum clasic are ceva mai multe avantaje.
Stii ce e aiurea? Ca nu-ti faci cont de FB sa ca sa intelegi care e problema. Tu intrebi pe altii, dar nu te apuci sa intelegi si sa descoperi singur raspunsurile la intrebarile tale. Ce mare lucru e sa iti faci un cont si sa incerci sa intelegi cum functioneata FB si de ce are succes? Nu te costa abslut nimic.

Edited by Bursul, 24 April 2018 - 11:25.


#47
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostSTARTREK1, on 23 aprilie 2018 - 15:10, said:

le cam sufla in ceafa messengerul din facebook si la astea

Eu nu as da whats up pe cacatul de messenger facebook, oribil si are prostul obicei sa trimita tot ce aude.....

#48
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008


View PostNeaMarcel, on 24 aprilie 2018 - 09:42, said:

Lume fără minte! Facebook-ul ar trebui luat doar ca o rețea de socializare, nu o sursă de informație. Toate aceste rețele și utilitare messenger strâng date despre utilizatori și îi urmăresc 24 din 24 prin funcția gps, microfon, camere. Mulți spun "că pe ei nu îi interesează că nu au nimic de ascuns". Cea mai mare imbecilitate. În plus de asta v-ar plăcea să știți că cineva poate oricând să vă compromită cu niște greșeli făcute sau spuse odată? Acum îmi vine în minte camerele web acoperite prin instituțiile statului. Oare de ce o fac? De ce persoanele importante au încă mobile alb-negru? Ar trebui să vă dea de gândit.

Ce scrii oriunde în online îți poate crea prejudicii pe viitor. De bine de rău pe Facebook poți edita sau șterge o postare. În alte părți, nu. Ești în eroare. Cunosc multe persoane importante și doi multimilionari în euro. Niciunul nu are telefon cu ecran alb-negru sau telefon non-smart.

#49
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View PostPlaton, on 24 aprilie 2018 - 11:35, said:


Eu nu as da whats up pe cacatul de messenger facebook, oribil si are prostul obicei sa trimita tot ce aude.....
Il folosesti numai cand stai pe buda.

#50
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Facebook - platforma de informatii, da? Ok! Cum aflu si eu cursul de azi si vremea direct in facebook?

Edited by dexterash, 24 April 2018 - 13:35.


#51
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,628
  • Înscris: 15.01.2017

View Postrosix, on 23 aprilie 2018 - 19:27, said:

Partea cu adevarat sinistra legata de Facebook e ca e o baza de share-uire de continut frivol in masa, ca daca ar sta lumea la discutii pe diverse teme culturale, stiintifice, hobby.. poate n-ar fi asa o problema. Continutul frivol insa, contribuie activ la prostirea maselor, la transformarea lor in turme de oligofreni care nu stiu altceva decat sa rada ca prostii (vezi cazurile tinerilor din metrou, care rad ca idiotzii cu ochii in telefon).

Problema este insa si una de natura etica - este realitatea virtuala (asta contrafacuta la care ii dam Share) mai utila omului decat realitatea cruda - aia in care guvernele fura de rup, cot la cot cu corporatiile pe care le cresc la san ???  Dupa parerea lu Tzucanberg, se pare ca da - a declarat in nenumarate randuri acest lucru.  Problema este ca si intre produsele contrafacute exista ierarhii - unele sunt mai nocive si mai de kkt decat altele.

Gresit,
Nu Facebook transforma masele in oligofreni ci masele sunt de la natura oligofrene, iar Facebookul le-a venit ca o mănușa. Este singura metoda sa-si arate prostia altora la fel de imbecili ca si ei.

Cum spunea Umberto Eco:
“E invazia imbecililor. Televiziunea a promovat idiotul satului față de care spectatorul se simțea superior. Drama internetului este că l-a promovat pe idiotul satului ca purtător de adevăr”

Edited by Epdm, 24 April 2018 - 14:14.


#52
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Am facebook, altfel nu aş fi comentat. Deci ştiu cu ce se mănâncă facebook, aşa că pot face o comparaţie între ce a fost şi ce e.
Se făcea mişto de incultura de pe hi5, dar ce a a ajuns pe facebook.
Pe facebook exsită şi grupuri... pe acolo nu se poate face manipulare? Moneypulare se poate face şi prin răspândirea de ştiri false, iar pe feisbuc nu e greu de făcut asta. Cred că e mai greu de făcut pe un forum cu 500 de membrii activi.

View PostMareleGingisKhan, on 23 aprilie 2018 - 19:34, said:

Mi-a povestit o data cineva de la furturi din locuinte cum se prostesc unii .Plecau la bulgari vecinii  cu toata trupa,  si din oras in oras aparea cum se pisa, cum mananca mici la Ianca, cum se chiorasc la Dunare,  sau cum bulanea capul familei soata aflata pe  dreapta fata cand schimba vitezele .
Un vecin intreprinzator, cuplat cu un tovaras in pana de idei si cu buzunarele timide bulibaseau linistiti prin sertarele si sifonierele familiei fericite .
Sunetul suav si duios al notificarilor sosite pe facebookul deschis din buzunarul de la piept le dadeau o stare placuta si pace interioara .Au rascolit temeinic si au plecat incarcati cu de toate, intarindu-se psihologic unul pe altul :
-Stai linistit fratelo, vecinasii nostri acum servesc micul dejun bogat toti 4 la hotel Medusa in Golden Sands .Uite ce frumosi is toti, mancai-ar mama pe ei de facebucisti !
Sa mai venim si maine, nu e o problema, au degustare de vinuri traditionale cu tot grupul !  Uite ce status fain, familia Tomescu se simte implinita la Golden Sands   Posted Image

Care va să zică v-au mutat cu camionul în linişte   :drac:
https://youtu.be/ZcgFkNo-kdY?t=4029

Edited by djl, 24 April 2018 - 14:21.


#53
MareleGingisKhan

MareleGingisKhan

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.04.2018
Pe aia nu pe mine .Posted Image

#54
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ştiu că ălora. Dar era link şi către replica din film.

Edited by djl, 24 April 2018 - 16:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate