Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

De ce a măturat facebook atâtea?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
De ce a măturat "Facebook" atâtea? "Yahoo" Messenger, multe forumuri, alții zic că și siteuri de știri și posturi tv (deși pentru posturi tv ar fi mai mult de vină YouToubeul). Ține de like, share? Totuși, d.p.d.v. al structurii un forum clasic are ceva mai multe avantaje.

#2
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

View Postdjl, on 23 aprilie 2018 - 15:00, said:

De ce a măturat "Facebook" atâtea? "Yahoo" Messenger, multe forumuri, alţii zic că şi siteuri de ştiri şi posturi tv (deşi pentru posturi tv ar fi mai mult de vină YouToubeul). Ţine de like, share? Totuşi, d.p.d.v. al structurii un forum clasic are ceva mai multe avantaje.
E mai ușor să te uiți la mai multe chestii pe un singur site/aplicație. Valabil și pentru conversații, de câțiva ani lumea folosește WhatsApp sau Snapchat.

#3
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Pentru ca lumea e proasta.

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,184
  • Înscris: 27.06.2007

View Postc4n1b4lul, on 23 aprilie 2018 - 15:08, said:

de câțiva ani lumea folosește WhatsApp sau Snapchat.
le cam sufla in ceafa messengerul din facebook si la astea

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdjl, on 23 aprilie 2018 - 15:00, said:

De ce a măturat "Facebook" atâtea?
de fite, pentru ca "acolo e toata lumea", "acolo e audienta"
plus ca iti este mai util sa stii exact cata lume te urmareste, si nu cate IP-uri te-au accesat

View PostSTARTREK1, on 23 aprilie 2018 - 15:10, said:

le cam sufla in ceafa messengerul din facebook si la astea
adica ?
WhatsApp Mobile application
Owner: Facebook

Edited by MarianG, 23 April 2018 - 15:13.


#6
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Pentru că e no-brainer total, stai și scroll-ezi în neștire cu ochii într-un ecran.

E cam pe același principiu cu canalele TV. Abonamentul TV n-o să dispară niciodată, pentru că e mai ușor să stai cu telecomanda în mână și să apeși un buton să schimbi canalele, decât să cauți activ ce vrei să vezi.

Edited by pexCom, 23 April 2018 - 15:14.


#7
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Stai linistit ca si WhatsApp e tot Facebook Messenger.
Au incercat sa faca si Snapchat tot Facebook Messenger, dar nu le-a mers treaba, n-a vrut sa vanda si recent s-a lansat pe bursa.

View Postc4n1b4lul, on 23 aprilie 2018 - 15:08, said:

de câțiva ani lumea folosește WhatsApp sau Snapchat.


#8
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Ca și tool de comunicare, era normal ca Yahoo Messenger să dispară în condițiile în care aveai Facebook Messenger integrat în platforma Facebook.

Ce sens avea să trimiți pe YM un link cu un videoclip cu căței luat de pe Facebook, când puteai folosi messenger-ul integrat. În plus, YM trebuia instalat, era aplicație de sine stătătoare. Asta deja e un blocker pentru unii.

#9
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Asa merge lumea.. ce e nou inlocuieste ce e vechi.
Cand aparuse netul, cautam pe Altavista; parca era plin de reclame; Google-ul a mascat putin reclamele, sa nu mai fie asa vizibile; si probabil se misca si mai repede.
Yahoo messengerul a fost lasat in paragina; lumea smartfonurilor era in plina expansiune si yahoo nu a scos update-uri; dupa ani de zile, cand deja nu mai erau importanti, au scos un update care a sters tot istoricul si toate contactele (singurele care tineau in viata cat de cat aplicatia).
Google si Facebook au bani multi si popularitate imensa; cum apare un concurent, il cumpara.
Yahoo a vrut sa cumpere Facebookul; nu au reusit si nu s-au adaptat si au murit.
WhatsUp a crescut foarte repede intr-un timp scurt; Facebook i-a cumparat pe o suma imensa - nejustificata la prima vedere; dar, daca nu ii cumparau, riscau sa fie detronati in cativa ani.
Youtube-ul a fost cumparat de Google pentru o suma relativ mica.
Sunt companii uriase care domina piata; pot sa cumpere sau sa puna bete in roate competitorilor; si deocamdata le merge bine.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on 23 aprilie 2018 - 15:00, said:

Ţine de like, share? Totuşi, d.p.d.v. al structurii un forum clasic are ceva mai multe avantaje.
Accesul la informatie este mai facil. La un forum clasic e greu de gasit ceva mai ales daca nu ai cuvinte cheie exacte.

View Postromangx, on 23 aprilie 2018 - 15:14, said:

Stai linistit ca si WhatsApp e tot Facebook Messenger.
WhatsUp este peste messenger deocamdata... si toate sunt peste hangout a lui google la care nu poti nici macar sa atasezi audio Posted Image

View Postromanasu, on 23 aprilie 2018 - 15:23, said:

WhatsUp a crescut foarte repede intr-un timp scurt; Facebook i-a cumparat pe o suma imensa - nejustificata la prima vedere; dar, daca nu ii cumparau, riscau sa fie detronati in cativa ani.
WhatsUp e o aplicatie destul de veche, a plecat de la chestii simple si au tot evoluat, o stiu de multi ani. Treaba e ca e un punch la toate prin interfata simpla, resurse necesare putine dar functionalitate larga, audio, apel video, documente, arhive... orice poti trimite/primi.

Edited by andreic, 23 April 2018 - 15:34.


#11
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Aplicatiile astea de messenger mobil au plecat de la nevoia strainilor de a trimite mesaje gratuite, ca la ei costa mult un SMS clasic.
La noi nu inteleg de ce au prins aplicatiile astea, ca la noi SMS-uile se dadeau si se dau gratis/bonus chiar nelimitat.

#12
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006

View Postandreic, on 23 aprilie 2018 - 15:34, said:

WhatsUp e o aplicatie destul de veche, a plecat de la chestii simple si au tot evoluat, o stiu de multi ani. Treaba e ca e un punch la toate prin interfata simpla, resurse necesare putine dar functionalitate larga, audio, apel video, documente, arhive... orice poti trimite/primi.
Pe langa ca nu se pierde asa mult la calitatea pozelor cum se pierde prin facebook messenger.

E folosit Snapchat in Romania? Folosit in sensul sa dai de oricine pe snapchat, ca eu nu am auzit pe nimeni pana acum "da-mi snapchat-ul tau".

#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ideea de "gratis"  (în cazul S.M.S. versus alte forme)  :greedy:

Edited by djl, 23 April 2018 - 15:41.


#14
MareleGingisKhan

MareleGingisKhan

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.04.2018
N-am avut niciodata facebook dar vad ce provoaca pe strada si peste tot .Merg cocoanele cu capul in ecrane si posteaza ce au mai facut aseara . O sa isi rupa gatul cu castile alea o data .
Whatsapp e foarte bun, trimiti foto cu ceva urgent, eu mai trimit chitante si alte chestii urgente .

#15
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMareleGingisKhan, on 23 aprilie 2018 - 15:41, said:

Whatsapp e foarte bun, trimiti foto cu ceva urgent, eu mai trimit chitante si alte chestii urgente .

Pentru asta il folosesc si eu, ca nu comprima imaginile cum face feisbuc.

#16
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Nu înțeleg adică cum a măturat?

#17
MareleGingisKhan

MareleGingisKhan

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.04.2018
Eu mai primesc cate un mesaj urgent . Ia Hanule neste marar daca treci prin piata .De unde sa stiu cum arata ? Primesc poza pe whatsapp si instructiuni,  sa nu ma rada mamaitele alea pe acolo ca intreb la varsta mea .Eu cu bucataria mai subtire, o viata intreaga am mancat ce  mi-au pus altii in fata .Posted Image

#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Anumite functionalitati de facebook pot si bine mersi implementate si pe un forum gen softpedia. Sau chaturi. Care chaturi pot avea canale restrictionate altor privitori etc etc
In plus cred ca mai tine si de reclama si capabilitati. Spre exemplu yahoo messenger nu avea atata rich content cum are facebook. Nu puteai imprastia o poza sau video in masa , cu comentarii ale altora sub ele sa zicem.... reclama e iar o problema caci ce software de chat sa aiba succes daca nu se face reclama corespunzator?

Tine si de faptul ca pe facebook poti din o cautare sa gasesti orice grup vrei tu , pe cand la messenger trebuia sa dai add la fiecare pesoana in parte. Daca implementau ceva gen share ID list sau share group list in messenger poate mai aveau vreo sansa

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate