Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

De ce a măturat facebook atâtea?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Iar Skype-ul a fost luat de MS....care este peste toate, parerea mea care folosesc zilnic si Skype si WhatsUp si Messenger.
Bine, Skype e deja la level pe cand celelalte doua user level.

In schimb ce urasc eu la iOS este ca le-au integrat in sistemul de apelare. Cea mai mare tampenie

Edited by tehnics, 23 April 2018 - 16:16.


#20
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
La "Yahoo" Messenger puteai selecta mai multe persoane cărora să le dai mesaj. Sau puteai da un mesaj turor din listă. Mai puteai să pui mesajul la status.

#21
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018
Yahoo Messenger initial era o aplicatie foarte simpla care functiona foarte bine pe calculatoarele din vremurile alea. Apoi au inceput sa adauge tot felul de "facilitati", incat consuma mai multe resurse decat browserul. Posted Image


WhatsApp mi se pare cu multe clase peste ce era Yahoo Messenger in vremurile de glorie. Sper sa nu o ia si asta la vale.

#22
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Versiunea de Yahoo Messenger care era folosită în masă a devenit incompatibilă la un moment dat cu sistemele de operare mai noi de Windows.

Printre deciziile proaste luate de Yahoo, a fost și reinventarea YM, au scos o versiune compatibilă dar era mai mult o glumă, îi lipseau funcționalități de bază. În plus, combinat cu creșterea rapidă a Facebook-ului, a fost de ajuns.

Edited by pexCom, 23 April 2018 - 16:36.


#23
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 MareleGingisKhan, on 23 aprilie 2018 - 15:41, said:

Merg cocoanele cu capul in ecrane si posteaza ce au mai facut aseara
Mai ales la volan... Era sa fiu calcat de 2 ori pana acu'...

#24
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
sa vezi cand o sa fie Facebook-ul măturat... soarta myspace-ului... Tim va râde în hohote... de hi5 ce se mai aude? Fiecare trend dispare o dată si o dată... deja au început problemele pentru Zuckerberg... Așa cum clasicul Yahoo! Messenger și-a văzut sfârșitul după 20 și ceva de ani...

Edited by zyppster, 23 April 2018 - 16:48.


#25
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

 djl, on 23 aprilie 2018 - 15:00, said:

De ce a măturat "Facebook" atâtea? "Yahoo" Messenger, multe forumuri, alţii zic că şi siteuri de ştiri şi posturi tv (deşi pentru posturi tv ar fi mai mult de vină YouToubeul). Ţine de like, share? Totuşi, d.p.d.v. al structurii un forum clasic are ceva mai multe avantaje.

Speri ca sa obtii aceste raspunsuri de la copii sau de la utilizatorii fanatici de FB ?

Ar mai indicat sa studiezi marile corporatii si modul in care acestea apar, se dezvolta si inghit concurenta. Studiaza putin si oligopolurile.

#26
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008

 pexCom, on 23 aprilie 2018 - 16:36, said:

Versiunea de Yahoo Messenger care era folosită în masă a devenit incompatibilă la un moment dat cu sistemele de operare mai noi de Windows.
Actualizările există pentru a face orice aplicație compatibilă, doar nu-ți actualizezi aplicațiile doar pentru că arată mișto procesul de actualizare.

Edited by zyppster, 23 April 2018 - 16:51.


#27
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 terratec, on 23 aprilie 2018 - 16:50, said:

Speri ca sa obtii aceste raspunsuri de la copii sau de la utilizatorii fanatici de FB ?
Dintr-un milion de oameni care si-au facut cont pe SP, cati dintre ei au si cont de facebook? Posted Image

Edited by YourFan, 23 April 2018 - 17:23.


#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 djl, on 23 aprilie 2018 - 15:00, said:

De ce a măturat "Facebook" atâtea? "Yahoo" Messenger, multe forumuri, alţii zic că şi siteuri de ştiri şi posturi tv (deşi pentru posturi tv ar fi mai mult de vină YouToubeul). Ţine de like, share? Totuşi, d.p.d.v. al structurii un forum clasic are ceva mai multe avantaje.

Pentru ca pe Yahoo" Messenger, multe forumuri si siteuri oamenii nu puteau afisa, ca intr-o vitrina, o imagine care le convine, sa o vada atat de multa lume.
Facebook e pepiniera iluziilor umane de realizare in viata.  Orice fraier poate sa-si faca o poza cu o friptura cu cartofi prajiti si toata omenirea o sa creada ca a iesit din foame si ca s-a realizat in viata. Celelalte medii de comunicare nu permiteau acest lucru - ca sute de contacte de Facebook sa se uite simultan cu gura cascata in farfuria cu mancare a unuia.

[ https://scontent.fotp3-3.fna.fbcdn.net/v/t31.0-8/22180002_1719188108125908_5120947453368272703_o.jpg?_nc_cat=0&oh=bb45843fa7cdf2a549b7f81d3d0ac199&oe=5B5BB819 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rosix, 23 April 2018 - 16:58.


#29
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004

 terratec, on 23 aprilie 2018 - 16:50, said:

Speri ca sa obtii aceste raspunsuri de la copii sau de la utilizatorii fanatici de FB ?

Pe forum sunt şi persoane care nu (mai) au facebook   :)

#30
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 13.03.2017
Am renunțat recent la Facebook și pot să zic că mi-e mult mai bine fără el. Mai folosesc Messenger, dar mă gândesc să renunț și la el cât mai curând. Facebook și Facebook Messenger sunt, după părerea mea, doar niște mijloace pentru a aduna cât mai multe informații. Băieții de la Facebook te cunosc mai bine decât te cunoști tu pe tine. ;) :)

#31
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

 andreic, on 23 aprilie 2018 - 15:34, said:

Accesul la informatie este mai facil.
- Nu, nu este decît la cea nedorită sau la ”junk”! Cum cauți pe peretele de articole o știre care ai văzut-o ieri, sau acum 15 minute, în condițiile în care face ”shuffle” mereu?

 djl, on 23 aprilie 2018 - 17:00, said:

Pe forum sunt şi persoane care nu (mai) au facebook  
- Mi-am pus ”Facebook Purity” și este cît de cît acceptabil. Am grupuri de pasionați pe care le urmăresc (electronică, vapat, ciclism, umor, Iași), restul ignor.
- Oricum, mi-am făcut și cont la concurența rusească a FB, pe V-Kontakt. Este super-curat, informațiile sînt cronologice și le regăsești oricînd, are pleier și pleilist integrate, plus o bibliotecă imensă de melodii descărcabile mp3 la 320kbps.

Edited by silverflower, 23 April 2018 - 17:32.


#32
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

 rosix, on 23 aprilie 2018 - 16:57, said:

poza cu tigaie
ei cum dracu frate sa freci tigaia pana dai de alb dar sa lasi manerul plin de grasime?

 djl, on 23 aprilie 2018 - 17:00, said:


Pe forum sunt şi persoane care nu (mai) au facebook   Posted Image
prezent, unul din motive este evidentiat mai sus

Edited by MarianG, 23 April 2018 - 18:10.


#33
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

 rosix, on 23 aprilie 2018 - 16:57, said:

Orice fraier poate sa-si faca o poza cu o friptura cu cartofi prajiti si toata omenirea o sa creada ca a iesit din foame si ca s-a realizat in viata.
Corect.
As mai adauga:
Cu cat esti mai prost, cu atat vei posta citate mai interesante.
Cu cat esti mai gras, cu atat vei posta mai multe frunze in farfurie si vei da mai multe lectii de alimentatie sanatoasa.
Cu cat esti mai sarac, cu atat vei pune mai multe selfie cu bemveuri.
Cu cat esti mai trist si mai singur, cu atat vei posta mai multe mesaje motivationale.
Cu cat esti mai urat, cu atat vei pune mai multe poze cu tine.
Si seria poate continua.

 MarianG, on 23 aprilie 2018 - 18:11, said:

ei cum dracu frate sa freci tigaia pana dai de alb dar sa lasi manerul plin de grasime?

Invers n-ar fi mai ciudat?
:)

#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
N-am folosit niciodata Facebook si nu am nimic cu acest mediu de comunicare cu exceptia a doua lucruri - datele personale si viata privata (nu inteleg ce-i fte grija) si faptul ca e o pepiniera de ipocrizie si falsitate in poporul utilizator, in special in randul tinerilor.
Altfel, ca si platforma de share-uit niste poze si niste mesaje (functia de baza) e absolut ok.

#35
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 pexCom, on 23 aprilie 2018 - 15:23, said:

Ca și tool de comunicare, era normal ca Yahoo Messenger să dispară în condițiile în care aveai Facebook Messenger integrat în platforma Facebook.

Ce sens avea să trimiți pe YM un link cu un videoclip cu căței luat de pe Facebook, când puteai folosi messenger-ul integrat. În plus, YM trebuia instalat, era aplicație de sine stătătoare. Asta deja e un blocker pentru unii.

Nu stiu daca mai tii minte cand era Yaho 360, care era fix ce e Facebook acum. Trebuie ca Yahoo si Facebook sunt detinute de aceiasi owneri, ca aia au inchis Yahoo 360, si poc a aparut Facebook. Asta e planificare, nu piata libera.

#36
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

 maccip, on 23 aprilie 2018 - 18:13, said:

Invers n-ar fi mai ciudat?
Posted Image
nu, dar deviem

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate